Interrupce – mnoho emocí, názorů, diskuzí…

Rubrika: Od srdce i od plic

233173_newborn_nelly_3Tento příspěvek je vlastně reakcí na dotaz v poradně. Maminka Jana se ptala na to, kolik stojí interrupce. A tady je má odpověď, kolik vlastně tento zákrok stojí…

Když mi bylo devatenáct, přišla jsem do jiného stavu. Jak já jsem se tenkrát strašně bála mámy. Co na to řekne, jak bude vyvádět. Spletla jsem se. Po prvních slovech: „Mami, já ti něco musím říct…“ věděla okamžitě, oč se jedná. Žádný křik, žádné výčitky, žádné nucení do interrupce. A já jí za to byla vděčná.

Svatba byla i přesto, že jsme o miminko přišli. Po čase jsem znovu otěhotněla, narodilo se nám miminko a po půl roce jsem zjistila, že jsem opět těhotná. Neplánovaně, nečekaně. A začalo pro mne období šíleného rozhodování. Doma byla zrovna krize, malé miminko, já totálně vyčerpaná a manžel se do druhého dítěte opravdu nehnal. Naopak.
Takže jsem si jednoho dne vzala pár věcí do tašky a nastoupila do špitálu. Nikdy nezapomenu na ten strašný pocit. Seděly jsme před sálkem v nočních košilkách a každá to brala naprosto jinak. Některé do poslední chvíle vtipkovaly, jiné seděly jen tak tiše, další plakaly. Já jsem ještě běžela k telefonnímu automatu a snažila se manžela přesvědčit. Marně. A já nebyla dost silná na odpor.

Přišla na mne řada. Moc jsem se bála – opovržení personálu, bolesti, toho, co jsem šla udělat. Přišel pan doktor a byl velice milý. „Maminko neplačte, netrapte se. Určitě jste se rozhodla nejlíp, jak jste uměla.“ A co bylo dál, to popisovat nemusím.

Hodně dlouho mi trvalo, než jsem se s tím vyrovnala. Doma bylo dusno dál. Časem vše nějak vyšumělo, ale po dalších dvanácti letech náš vztah ztroskotal (z jiných příčin).

Když na tu nemocniční událost vzpomínám, nemám z toho dobrý pocit. Sice nepláču do polštáře, nervu si vlasy, nestala se ze mne alkoholička, neužírám se dennodenně tím, co jsem provedla, ale lehko na duši mi opravdu není. Sice jsem v té době udělala to, co jsem „musela“, to co jsem považovala v té době za nutné, ale je to omluva? Život jsem potom neměla zrovna lehký, ale taky mohlo být vše jinak…

Ještě dnes si na to občas vzpomenu. Většinou, když si moje děti hrají a jsme všichni spokojení. Vzpomínka najednou, z ničeho nic, vyskočí a jako osten píchne – vidíš, vidíš…..

Napsal/a: Ramira

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (114 vyjádření)

 • To si pleteš Stando já mám jednoho prcka 20měs,možná biovirus by mohla být tou která si mohla všimnout.:-)))
  A jinak pro mě je tohle prostě nepochopitelné-jistě že sem si všimla kdy se začal více prosazovat-jakože chápat,že on rozhoduje sám za sebe. Ale věci ohledně pocitů-to jako vědci na to přišli sledováním změn v mozku či jak? Neumím se smířit s teoriemi,že jsme jen směska chemických reakcí.Jistě že CNS dozrává postupně-řekla bych že mnohý dospělý ji má velmi omezenou/si dělám srandu…/ale přece základ tam je.

  Takže dítě reaguje pláčem-protože je tak od přírody naprogramované?Je to jako reakce první signální NS? to bych řekla že je spíš ucuknutí—ale pláč je emoce.

 • Anonymní

  –Takže když dítě štípnu a ono ještě nemá ego tak proč pláče?–

  Protože to je přirozená reakce těla,ale neexistuje ještě osoba která by tu bolest ze špípnutí považovala za vlastní.
  Ty jsi matka dvou dětí(nevím jak starých)-to sis u nich nikdy nevšimla jak ten pocit „já“ v nich v určité době vznikal?

  Standa

 • Karamelo ty tukový polštářky jsou na nožičkách kvůli páteři, přesně to snad vysvětlí Káča. Jinak podle mě otlaky vznikají i přes tuk – třeba proleženiny a jak jsou nebezpečné.
  Jinak dítě přece kolikrát křičí i když se mu nic nestane, třeba upadne a lekne se a ječí jak siréna. Je to prostě jeho způsob komunikace a nemusí to znamenat, že ho něco bolí.

 • Hmmm tak takhle je to prezentováno výrobci bot-konkrétně elefanten mluví o tukových polštářcích.
  Ale jinak i kdyby vnímalo bolest méně-stejně ho to bolí-a to sme řešili hlavně ohledně pocitů embrya.Ovšem máš pravdu že nervová zakončení jsou v kůži.Spíš myslím,že to bylo myšleno jakože přes ten tuk nevznikají tolik otlaky-jako když u dospělého člověka se tlačí kůže přímo na sval a ten na kost.
  A taky přijde mi že pro dítě je každá bolest nová a tím pádem není tolik zvyklé jako dospělý člověk a i mírnou bolest může prožívat špatně a s křikem-takže je to podle mě subjektivní.

 • karamelo – nevím, jakou máš představu o vzniku bolesti, ale volná nervová zakončení, která jsou smyslovými orgány pro bolest, se nacházejí prakticky ve všech tkáních – čiliž i v kůži a tukové tkáni…představa, že větší tuková vrstva „tlumí bolest“ je zavádějící:-)(to by potom z toho vyplývalo, že tlustí lidi mohou nosit malé boty a bude je to bolet méně než hubené:-))….jinak je opravdu prokázáno, že dítě v prvních měsících po narození má zvýšený práh bolesti (je to zřejmě dáno tím, že se nervová soustava jako celek vyvíjí i po dobu měsíců po narození.)

 • Vandi-to je ale tím ,že mají na noze v dětství více tuku:-))
  Nemají kostěný skelet do 6 let-proto se musí boty hlídat-jelikož by se chrupavka-kterou je nožička tvořena zdeformovala. Bolest na nožičce tedy nevnímají proto že ji přes tukové polštářky méně cítí. Když si prcek přivře prstík do dveří bude ho to bolet stejně jako mě.K

 • Děti opravdu vnímají bolest méně, viz třeba případ malých botiček – i když dítě tlačí, tak nám to neřekne, protože to nevnímá. Proto se tak musí boty hlídat, aby nebyly malé a neničily nohu.

 • Takže když dítě štípnu a ono ještě nemá ego tak proč pláče?
  To moje mimi teda jistě nebylo ve stavu klidu mysli:-))))
  Možná po kojení:-)podle mě dítě vnímá velmi silně-v prvních okamžicích možná i bolest z hladu.
  Tohle je natolik neprokazatelné-ale reakcí je dost ne-snad by dítě jen leželo a nic nevyjadřovalo-ve stavu klidu.

 • Anonymní

  –Stando hezky si to přirovnal s tím alibi.–

  Jo to věřím,že se ti to líbí,protože těžko si umíš představit ženu,která by šla na potrat aniž mi pak měla jakékoliv výčitky svědomí atd. ty prostě taková nejsi..pak si tyto svoje vlastní pocity a vnímání světa projektuješ i na druhé ženy.

  –S tou otevřeností-nejsi trošku narcis?:-)–

  Nevím co si zrovna Ty pod ním slovem přesně představuješ,ale ať napíšu ano nebo ne nebude v tom rozdíl stejně si budeš o mě myslet svoje.

  –A já málokdy jednám nebo hovořím jen ,,po poradě s mozkem“ spíše používám obojí mozek i duši.Bez empatie nemůže člověk plně pochopit toho druhého.–

  to ano,jenže člověk má v sobě vytvořené určité filtry skrze které vnímá svět a když si v praxi neuvědomí,že mohou být u jiných lidí odlišné od těch jeho vlastních tak dostane o tom druhém zkreslený obraz.

  –Když dítě pláče že ho bolí bříško-tak to jako ve skutečnosti nevnímá jo?Ať už je ta bolest vnímána osobně/já/ nebo ve třetí osobě-stejně je to subjektivní-je to pocit-tomu nevěřím že by ho to nebolelo.–

  Tohle se těžko slovy vysvětluje.Zeptám se nijak -když neexistuje ego-osoba kdo tu bolest pak vnímá?

  –Meditace je jiná věc.–

  Právě že ne,meditace je stav klidu mysli a miminka jsou v něm vlastně pořád

 • Stando hezky si to přirovnal s tím alibi.
  S tou otevřeností-nejsi trošku narcis?:-)
  A já málokdy jednám nebo hovořím jen ,,po poradě s mozkem“ spíše používám obojí mozek i duši.Bez empatie nemůže člověk plně pochopit toho druhého.
  Když dítě pláče že ho bolí bříško-tak to jako ve skutečnosti nevnímá jo? Ať už je ta bolest vnímána osobně/já/ nebo ve třetí osobě-stejně je to subjektivní-je to pocit-tomu nevěřím že by ho to nebolelo.Meditace je jiná věc.

 • Anonymní

  Stando -vnímání sebe sama jako třetí osoby u malých dětí-no zajímavé-

  –ale bolest je bolest-to jistě vnímá každý osobně.—

  Právě,že ty malé děti ne,stejně tak celá řada zvířat –nemají vlastní ego,jsou jen pozorovateli té bolesti ne ti kteří ji nějak osobně prožívají,samozřejmě nám se to jeví jinak.Ono tohoto stavu lze dosáhnout i v meditaci.

  –tohle je diskuse o tom,že potrat není to nejlepší řešení ať už jakékoliv situace-ovšem sebrat ženám právo rozhodnout to jistě NE-jen aby věděly co dělají.—

  Jasně,ale taky by se snad mělo připomenout,že propagovat něco pomocí lží a podvodů není zrovna OK i kdyby to byla super věc.

  –Stando je to fakt soutěžit s námi jako chlap nemůžeš ,bohužel ,–

  Spíš si říkám,že pro ženy bohudík.Mám totiž zkušenost,že když jsem se před ženou až moc citově otevřel či se do ní vcítil tak z toho byla v šoku a snažila se přede mnou schovat do jakési své ulity.Málokterá žena totiž od muže snese naprostou upřímnost a otevřenost.

  –možná bys pak přestal vytahovat ten ,,dvojí metr“.—

  Myslím že i jako žena bych neměl problém přiznat, že hormonální antikoncepce je nepřírodní prostě umělá chemie přesto bych se mohl rozhodnout ji používat,člověk přece dělá x věcí které se věcím v okolní přírodě vymykají.

  –Ode mě fakt nejde o to že bych někoho odsuzovala,ale nemám ráda,když někdo řekne že potrat byla dobrá věc,že toho nelituje a že by nevolil jinak,že mám pochopit svízelnost situace ve které byl…bla bla bla…—

  Může to být falešné aliby kterým se sama před sebou omlouvá, ale taky ta žena to tak může skutečně cítit bez nějakých výčitek.Lidé jsou různí ono třeba u sériových vrahů je známo,že mají mnohdy pocit čistého svědomí a jejich činy je netrápí.

  –Duše je naše možnost vnímat emoce-plakat,smát se…….—

  A to mi teď říká ta duše?

  Standa

 • Anonymní

  –a co by to teda bylo ?–

  asi mimčo nebo když slyším ty nářky žen na muže tak bych si asi musel ehm tedy musela vystačit sama se sebou:-)

  –kdyz antikoncepci zavrhujes?–

  Antikoncepci nezavrhuju,jen říkám že je to taky proti přírodě jak jsi jí před časem u toho potratu vzpomínala.Přírodní je třeba metoda plodných-neplodných dní i když nemá závratnou účinnost a dále všeho moc škodí-řada žen dneska touží po kariéře dítě (či spíše více dětí) je pro ně překážkou,antikoncepce nástrojem tak nám Evropa pomalu vymírá…

  Standa

 • Stando -vnímání sebe sama jako třetí osoby u malých dětí-no zajímavé-ale bolest je bolest-to jistě vnímá každý osobně.

  Jistě volba -existovat musí-demokracie je základ-tohle je diskuse o tom,že potrat není to nejlepší řešení ať už jakékoliv situace-ovšem sebrat ženám právo rozhodnout to jistě NE-jen aby věděly co dělají.

  Stando je to fakt soutěžit s námi jako chlap nemůžeš ,bohužel , možná bys pak přestal vytahovat ten ,,dvojí metr“.
  Ode mě fakt nejde o to že bych někoho odsuzovala,ale nemám ráda,když někdo řekne že potrat byla dobrá věc,že toho nelituje a že by nevolil jinak,že mám pochopit svízelnost situace ve které byl…bla bla bla….jistě ať je svoboda,ale ať pak žena řekne byla sem ve špatné situaci a lituju toho že sem zabila nový život.Život je plný takových špatných voleb z nouze-potrat by neměl být brán jako samozřejmé a jednoduché řešení.

  Duše je naše možnost vnímat emoce-plakat,smát se…….

 • Karamelo, v podstatě to také tak cítím, mám tři kluky a říkám, že když náhodou otěhotním, budu mít čtyři a půjdu na podvázání:-). Já jen, že tu psala maminka, co se k potratu rozhodla a asi se jí to potom nečte příliš dobře. Víš, obě moje sestry otěhotněly v sedmnácti a nebyly tak silné, aby si miminko nechaly a ikdyž na to často myslím, s nimi o tom nemluvím, vím, že je to trápí, tak proč je ještě trýznit? Bohužel znám také jednu paní, co má tři syny a na potratu byla několikrát, protože říká: přece do sebe nebudu rvát nějakou chemii. Naštěstí to neřekla přímo mě, to bych už asi řvala. Jinak holky, Standa vypadá na fajn chlapa, tak do něho tolik neryjte:-)))))). Standy mám doma dva, tak mám pro ně slabost. Chlapi vážně nejsou jako my a to je právě dobře. Hlavní je, aby si od nás nechali vysvětlit, co je správné:-)))))).

 • Anonymní

  Stando

  –Řekni mi jak by se Ti žilo s takovou volbou? Přemýšlet celý život jak staré by teď dítě bylo,jak by vypadalo…..–

  To nevím,asi tak -kdybych byl žena udělal bych vše proto,abych se takto rozhodovat nemusel.

  a co by to teda bylo ? kdyz antikoncepci zavrhujes?

  Jinak spoustu veci u chlapu uznavam :-), :-), :-), 🙂

 • Anonymní

  –karamelo : tohle chlapi neciti, bo ONI tehotni nejsou……takze na to maji jiny pohled veci. bohuzel pro nas zeny bude potrat zasah do nitra , do duse…..—

  Asi tu budem soutěžit v pocitech…a i kdybych cítil co to pro tu ženu znamená ty to zřejmě nikdy neuznáš, protože jsem chlap:-) takže je zbytečné se o tom dohadovat.

  Standa

 • Anonymní

  –Taky by mě zajímalo čím se živíš?—

  prací, která s potraty nijak nesouvisí

  –Obhajuješ potrat a zavrhuješ antikoncepci-jako milión zničených nositelů života/spermií/to mě teda vůbec nevadí:-)))—

  Tak to jsi mě špatně pochopila-potrat obhajuju jedině z toho hlediska aby i tato možnost volby pro ženu existovala.-viz, desetísíce mrtvých žen při nelegálních potratech.I kdyby byl potrat ta nejhorší věc na světě,odsuzování za pomocí lživých filmů tomu koná medvědí službu. Potrat žádné ženě nedoporučuji už proto,že pak nemusí mít další děti a hlavně mnohdy ji to dost citově zasáhne. Antikoncepce taky špatně pochopena jen jsem ukázal na měření dvojím metrem- Biovirus v případě umělého potratu argumentovala ,že je to jaksi proti přírodě a má pravdu,jenže pak někdo může říci,že i taková hormonální antikoncepce je proti přírodě a taky má pravdu.Prostě lidé se ohání přírodou jen tam kde se jim to zrovna hodí-nic víc nic míň.

  –A potrat není jen operace-zničení zárodku člověka-je to operace těla i duše—

  Málokdo ví co ta duše či spíše ego vlastně je,ale teorií jsou o tom tisíce..

  –taky si byl ten zárodek-řekni mi od kdy bytost v matčině lůně vnímá??? Odkdy cítí???—

  To je zajímavá otázka,na to jsou různé pohledy např. v 8 týdnu ještě nemá embryo vyvinutou nervovou soustavu. A všimni si u malých dětí dokonce i ty do určité doby nemají ego a sami na sebe se dívají jako na třetí osobu-všechny bolesti a pocity nejsou vnímané jako jejich.

  –Řekni mi jak by se Ti žilo s takovou volbou? Přemýšlet celý život jak staré by teď dítě bylo,jak by vypadalo…..–

  To nevím,asi tak -kdybych byl žena udělal bych vše proto,abych se takto rozhodovat nemusel.

  Standa

 • Anonymní

  karamelo : tohle chlapi neciti, bo ONI tehotni nejsou……takze na to maji jiny pohled veci. bohuzel pro nas zeny bude potrat zasah do nitra , do duse…..

  A verim tomu ze kdyby byli chlapi tehotni tak by nekteri z nich mluvili jinak.

 • Stando-Ty si nedáš pokoj :-)))
  Taky by mě zajímalo čím se živíš?
  Obhajuješ potrat a zavrhuješ antikoncepci-jako milión zničených nositelů života/spermií/to mě teda vůbec nevadí:-)))
  A potrat není jen operace-zničení zárodku člověka-je to operace těla i duše-taky si byl ten zárodek-řekni mi od kdy bytost v matčině lůně vnímá??? Odkdy cítí???
  Řekni mi jak by se Ti žilo s takovou volbou? Přemýšlet celý život jak staré by teď dítě bylo,jak by vypadalo…..

  Jistě jsou ženy ,které takto volí a mají své důvody a s tímto musí žít-i kdyby byly záběry nastříhány-od početí je to človíček se svou vlastní budoucností-ať už má buňky 2 nebo několik miliard.

  Mariato-promiň já to tak cítím-pro mě je to živý tvoreček-neodsuzuju-jen je to poslední volba. Většina žen co potrat podstoupí má výčitky do konce života-a nejsou to výčitky proto,že by jim to někdo měl za zlé-jsou to hluboké nitěrní pocity-jaké by to bylo….

 • Anonymní

  -No Stando …neco takoveho jsem cekala- nejspis psycholog, nebo psychiatr :-)?–

  Ne,ještě to tak:-)

  –Me nemusis rikat, co to je potrat jsem no tedy byla jjsem zdr. sestra .–

  O to jsem se snad vůbec nepokoušel,ostatně kdybych to někde napsal tak by ses mě na to teď neptala ne?:-)

  –A jestli ten film pomuze nejedne zene se rozhodnout jestli na potrat jit nebo ne,a nebo jestli ten film donuti k zamysleni 15 a vice letych devcat a kluku,nad tim co by se mohlo stat kdyby….. tak jsem spokojena . A o tom to je o nicem jinem.–

  To je tvůj pohled,pro mě je lež pořád jen lží i kdyby se tvářila sebelépe.A prosazovat něco za pomocí lži je mi cizí.

  –P.S vis, že embryo v 8 tydnu uz se podoba lidskemu clovicku ?–

  Jo vím,přesto má do mimina ještě hodně daleko

  –Minuly tyden byl na CT2 ve 20 00 hod o tom francouzky ? ted si nejsem jista dokument. Moc krasny……..–

  Ano, Zázračná planeta: Obrazy prenatálního života- fakt pěkně natočené

  –Jo a antikoncepce je fakt super vec proti poceti a proti potratum- tomu kdo ji vymyslel bych dala Nobelovu cenu.–

  Ale je to proti té přírodě jak jsi o ni posledně psala,ničí to milióny nositelů života a jak už jsem psal Karamele všeho moc škodí,pak nám Evropa vymírá,aby jsi na stará kolena neříkala něco jiného.

  –Jooo a propooo jeste by me zajimalo co je pro tebe samovolny potrat.–

  ten který nebyl vědomě vyvolán ženou nebo jinou osobou

  –Co je pro tebe vubec potrat ? Tak nejak by me to zajimalo z tech tvych odpovedi bych soudila, ze jen nejaka operace.–

  Operace to přece je- zničení zárodku člověka

  Standa

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist