Dítě bez jména

Rubrika: Od srdce i od plic

138033_babySpor o otcovství vyřešen do tří měsíců? Ne, tak to není. V médiích se uvádí, jak se stát stará o práva dětí, ale skutečnost je jiná. Především ze strany soudu. Ať už jste v rozvodovém řízení, nebo máte rok po rozvodu a během této doby se vám narodí dítě, které není manželovo, čekají vás komplikace.Musíte podat žádost o popření otcovství. Žádost musí být podána nejpozději do tří měsíců věku dítěte. Můžete ji podat vy a nebo váš manžel. A pak už jen čekáte.
Dítě má v rodném listě napsáno „Bezejmenný“ a příjmení. Nemůžete dítěti udělat pojistku, nebo stavební spoření. Průkaz pojištěnce prakticky nemá. Jen mu vystaví list na určitou dobu a pokud se do té doby nic nevyřeší, musíte si zažádat o prodloužení.
Nedávno jsem se dočetla v novinách, že maminka řešila právě tento spor. Po určité době, když to urgovala, se nic nedělo. Soudkyně má toho moc. Měsíc na to děťátko zemřelo a i v úmrtním listu mělo napsáno „Bezejmenná“. Tomu však není ještě konec.
Bohužel jsou i takové soudkyně, které vám řeknou, že jste si neměli dítě pořizovat. Jenomže co když jste právě v rozvodovém řízení, které už nějakou delší dobu trvá a při rychlosti našich soudů to může trvat i několik let? Tím, že se vám narodí dítě, se pozastavuje i rozvod. Důvod? V první řadě se řeší otcovství dítěte. Až bude tento spor vyřešen, potom opět budete čekat na rozvod.
Když žena otěhotní, většinou se na svého potomka těší, přestože je v rozvodovém řízení a nebo krátce po něm. Už si ale neuvědomí, jaké komplikace navíc to budou. Některé ženy to ani neví.
Myslím si, že takovéto případy, které se týkají dětí, které nemají jméno, by měli být vyřešeny v co nejkratší době. Znám paní, která to měla vyřešené do dvou měsíců. Ale kolik jich takových je. Jsou takové, kteří čekají už čtyři měsíce a pořád se nic neděje. Pokud se blíží léto, prodlouží se vám to až o dva měsíce. Takže vy můžete čekat třeba i půl roku a i když to budete urgovat, tak se nic nebude dít. Naopak vám soudkyně ještě téměř vynadá.
A co bude s dítětem, které nemá jméno, když se vám něco stane? Pokud žijete s otcem dítěte, tak ani on to nebude mít jednoduchý. Nikde není uveden jako otec, tudíž dítě odeberou a dají do ústavu? Celý kolotoč běží dál. Otec si o dítě žádá a musí počkat na rozhodnutí soudu. Pak už nezbývá nic jiného než jen doufat, že dítě bude v co nejkratší době mít jméno a bude moct být zajištěné i z jiných stránek.

Napsal/a: torinka

Toto taky stojí za přečtení!

Odvrátí nachlazení, pomohou při alergiích

Občas to vypadá, jako by se proti nám naše prostředí spiklo: pokud nás zrovna netrápí smogová situace z dopravy, přijdou

Čtu dál →

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Hezky dobry vecer,
  chtela jsem se zeptat vas vsech,jak mam vyresit svou situaci.Zadost o rozvod byla podana,ale jeste se ctyri mesice nic nedeje.S byvalym mam dvouleteho syna, mam ho ve sve peci.Chce se ho zrict. S mym partnerem mam 7mesicni dcerku a zijeme v zahranici tudiz nase dcerka rodny list ma,kde je uvedene jmeno otce muj partner.Je take Cech.Do CR se stehovat nehodlame.Tyka se tento zakon i nas.Mockrat dekuji za odpoved.

 • taky řeším otcovství..dcera se narodila pár dnů po rozvodu,bývalý manžel je zapsán v RL,souhlasil s tím jen proto,aby malá nebyla „bezejmenná“.Žalobu k soudu jsem podala a čekám co a kdy se bude dít.Malá už má 2 měsíce.Nemyslím si,že tento zákon je dobrý a ani že chrání práva dětí,v některých případech možná jo,ale určitě ne vždy.Přítel si nemůže žádat o nic,ani o odpočet na daních,takže přicházíme i o peníze.Rozvod jsme měli dohodou,ale dlouho se vlekl a stání jsme stejně absolvovat museli.Všem kdo jsou v podobné situaci držím palce.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Zatím jsem se setkala jen s jednou „bezejmennou“ – co dělám Vítání občánků.
  Zarazilo mě to.

 • to se potom automaticky považuje za otce současný manžel.

 • A jak je to když se žena rozvede, s novým partnerem otěhotní v té ochranné době, ale ještě do porodu se stihne za nového partnera vdát? To se pak už automaticky považuje ten nový manžel za otce dítěte? Nebo se musí taky dělat to popření otcovství. Ptám se, že tuto situaci teď řeší kamarádka.

 • je mi líto, ale právě 3 měsíční doba na popření otcovství je informace z matriky. A ne vždy se žena může dohodnout se svým bývalým manželem, obvzláště pokud není na svobodě. Od začátku těhotenství i při příjmu na porodnici se uvedlo jméno pravého otce, ale dokud bývalý manžel nebude vyslechnut, ohledně otcovství, nebude se nic dít. To co jsem psala nejsou výmysly, ale holá fakta. A můj názor, že stát se nestará o dobro dětí stále trvá. Kdyby to bylo jinak, dělali by něco proto, aby toto stání u soudu bylo rychlejší. Další věc. Pokud jste četli noviny, tak víte že to zmíněné dítě zemřelo. Teď chtějí tělíčko dítěte vyndat z hrobu, aby udělali testy DNA a tím se popřelo otcovství!? To mi nepřijde normální. Tak proč by to neudělali i s bývalím manželem, který zemře, jenom aby zjistily jeho DNA a ujistily se že není otcem dítěte.

 • Souhlasím s Katie…nejsem ještě rozvedena, čekám dítě, které se narodí právě v této ochranné dodě, schválně říkám v ochranné době, protože rozvod máme dohodou tak doufáme, že to jejich razítko, když není třeba stání, bude rychlejší než jak jsme zvyklý.Manžel i partner jsou smíření s tím, že dítě bude napsáno na mého ještě manžela, ale hned po porodu popírá otcovství…mohla bych se vdát, ihned po rozvodu..problém by byl vyřešen, ale nechci se hnát jen kvůli tomu do svatby. Ano naše zákony jsou občas takové, že rozum zůstává stát. Ale myslím si, že tady je dítě dost chráněno, aby nezůstalo právě bezejmenné. Určitě zákon není takový aby vyhovoval všem, to už je na jiných aby nedostatky upravili…ale myslím, že není důvod aby dítě bylo bezejmenné. Torinko trošku jsi tu špatně vyložila zákony…..nemluvě jestli se nemýlím, tak u porodu udáváš hlavní iniciály o dítěti jak se bude jmenovat ty. Z porodnice posílají papíry na matriku, pochybuji, že by matrika, která vede evidenci obyvatelstva nevěděla, že jsi stále vdaná, takže automaticky dává jméno na kterém jste se s manželem domluvili. Dále, jestliže žena ví, že je ještě vdaná..čeká dítě s někým jiným, asi to nemá daleko na matriku, kde jí právě toto vše řeknou a taky podají informace o tom co dál. Helena

 • Milé dámy, dítě nemusí být bezejmenné, pokud se matka s otcem dohodne na jeho jménu. V případě, který Torinka popisuje, by se musela dohodnout s manželem, resp. bývalým manželem, kterého zákon za otce jejího dítěte považuje až do případného pravomocného rozhodnutí soudu, že jeho otcem není…

  Skutečnost, že za otce se považuje automaticky manžel matky resp. bývalý manžel, pokud se dítě narodí do 300 dní od zániku manželství (nejen od rozvodu, ale např. i od úmrtí manžela) a matka se v té době znovu neprovdá, je právě míněna na ochranu dítěte – nebo by měl každý spořádaný manželský pár dělat nějaký právní úkon, aby byl manžel zapsán na matrice jako otec? Nebo má vdova podávat návrh na určení otcovství, když manžel zemře a dítě se narodí po jeho smrti?

  Zákon chrání dítě a rodinu a že soudy nestačí někdy reflektovat skutečnost, že žena si pořídí dítě s jiným mužem než se svým manželem a nestačí ji rozvést, je věc jiná. Pokud si tedy vůbec návrh na rozvod podá, protože řada žen to vůbec neřeší a pak se rozčiluje, jaké máme zákony….

  A mimochodem lhůta na popření otcovství je 6 měsíců od narození dítěte (resp. 6 měsíců ode dne, kdy se o jeho narození otec dozví)

 • taky mi to tak přijde a nejhorší na tom je, že kvůli tomu, že jsou prázdniny, to bude možná soud řešit až v září. Tohle není normální…

 • To je strašné, torinko, vůbec jsem netušila, že v relativně „normálním“ státě je možné, aby nějaký člověk – byť má rodinu, péči, lékařskou péči atd. – byl evidován jako „Bezejmenný“ 🙁 S tím by se určitě mělo urychleně něco udělat – přijde mi to, jako by ty děti ani nebyly lidskými bytostmi, ale věcmi…

 • Anonymní

  To je fakt hrozný. Navíc tohle se stalo kamarádce, která byla v rozvodovém řízení, rozvod trval už dva roky, narodilo se dítě, kterému je nyní pět měsíců a ještě to mají nedořešené. Je to prostě děs. V těhle případech se opravdu nemyslí na děti.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist