Bad mama

Rubrika: Od srdce i od plic

Je mi téměř 27 let, mám desetiměsíční dceru a jsem matka – kuřačka. Chci předeslat, že tímto článkem se nehodlám omlouvat, očišťovat, vymlouvat, či jinak vykrucovat…

Jsem si vědoma toho, že jdu s vlastní kůží na trh, pokládám hlavu na špalek, kopu si jámu, apod. Dále jsem si vědoma, že po přečtení tohoto článku se strhne na mou hlavu vlna kritiky, opovržení a já nevím, čeho ještě. Myslím si ale, že toto téma, všeobecně známé, často hlasitě diskutované, je přesto v naší moderní společnosti tak trochu tabu.
Je mi téměř 27 let, mám desetiměsíční dceru a jsem matka – kuřačka. Chci předeslat, že tímto článkem se nehodlám omlouvat, očišťovat, vymlouvat, či jinak vykrucovat. Jak už jsem napsala, vím, co dělám a vím, proč to dělám.
O škodlivosti kouření, a zvláště o škodlivosti koření v těhotenství a při kojení, toho bylo, je a bude napsáno mnoho. O pravdivosti těchto tvrzení se nechci a nebudu přít. Je to fakt, který faktem zůstane. Kouření je věc hnusná, smradlavá a dítěti to ubližuje. Pod to se klidně podepíšu.
Přes to přese všechno je mi jasné, že mezi maminkami-hříšnicemi se najde velké množství těch, které to prostě nezvládly. Jsem jedna z nich, nejsem na to pyšná, ale je to tak.
Jak jsem záviděla ženám, které, poté co otěhotněly, měly po zapálení cigarety takové stavy, že přestat bylo vlastně to jediné, co jim zbývalo, pokud se nechtěly „poblinkat“. To byla vážně smůla. O silné vůli, a o tom, že člověk dokáže vše, co chce, jenom stačí chtít, jsem si toho vyslechla už hodně. Tímto článkem chci jen ukázat těm, které potajmu „bafou“, že v tom nejedou samy.
Snažila jsem se, věřte mi, že ano. Namítnete, že asi málo. Souhlas. Silná vůle nějak nezafungovala. Snížila jsem to, jak se dalo. Kouřila jsem ty nejlehčí cigarety na trhu, půlila je, takže má denní spotřeba klesla z 20 na 2,5 cigarety za den. Dál to prostě nešlo.
Kouřím už deset let, neomlouvám se, prostý fakt. Prokouřila jsem se tedy úspěšně až k porodu. Pak nastaly čtyři dni „ticha“, kdy byl organismus tak vyčerpaný, že na tohle nebylo opravdu ani pomyšlení. Sotva jsem však dorazila domů, byla jsem tam zas.
Nikdy, nikdy, nikdy nekouřím před mým dítětem. Nikdo nesmí… Ovšem zbytek, obraz bídy a utrpení. Kojící kuřačka. Zní to hrozně, je to fakt.
Po nějaké době se rozhodl můj manžel, tehdy také kuřák, že s tím „švihne“. Navštívil protikuřáckou poradnu, začal užívat lék Ch….x (neuvádím celé jméno, nevím, jak je to tu s reklamou) a již půl roku nekouří. Jsem na něj neskutečně pyšná. Povzbuzena jeho úspěchem, zamířila jsem tamtéž a na doporučení skvělé lékařky jsem začala odvykat s pomocí náplastí a žvýkaček. Dámy, úspěch se dostavil téměř okamžitě. Šlo to krásně, snadno. Vydržela jsem to čtrnáct dní, pak se to stalo.
Někdy v mezidobí jsem znovu otěhotněla, následkem čehož se mi začalo ze žvýkaček dělat neskutečně zle. Z jakýchkoli žvýkaček. Řekla jsem si, to už zvládnu. Nezvládla.
Jak mi řekla ta milá paní doktorka, závislost na nikotinu je nemoc, kterou je třeba léčit postupně. Tím, že jsem to tak rychle „utla“ jsem to vlastně všechno pořádně spackala. Takže, kouřím dál. Hanba mi. Každá cigareta = velké výčitky svědomí. Ale nevzdávám to. Každý den zkouším, jestli je mi z těch žvýkaček pořád ještě tak špatně… Velkou oporou je mi můj manžel. Řekl, že je na mne pyšný i jen za to,že to vůbec zkouším. Že si mně jako kuřačku bral, a proto neočekává, že se mi to musí podařit hned na první pokus. Že mně miluje i smradlavou (-:. To už trochu žertuji.
Takže, milé dámy, jen do mně. Jak jste na tom vy? Držte mi palce, ať se už můžu podívat s klidem sama sobě do očí.

Napsal/a: Bramborka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (46 vyjádření)

 • Bramborko,opravdu nejsi v tom sama.I já začla kouřit v učňáku,snažila se i přestat.Žádná vůle,žádný sázky nic nepomohlo.Tou dobou jsem měla krabičku skoro na týden.Nikdo nechápal,když mám tak minimální spotřebu,že toho nenechám.Nešlo to.Byla sem vzteklá,nervozní,nesoustředěná a zato to nestálo.
  První těhotenství sem zvládla při 2=3 cigaretách.Týden v nemocnici kupodivu žádné příznaky a chutě se nedostavili.Jenže 2 dny doma,první cigareta mě po ní zle,ale už sem v tom lítala.Rychle cigaretku na balkoně,vydhrnout ruce,vyčistit zuby,připravit na koupání malého a kojení.A to samé u Hanči,kterou sem kojila do jejích pomalu třech let.
  Ty víčitky tu byly,ale i pozdější snaha přestat nešla.Ani to,že můj přestal úderem půlnoci,ani jeho přesvědčování,že spolu to zvládnem.Bylo mi mizerně,ale nezvládla.Nakonec to vzdal a stejně po roce a půl začal taky.
  Dneska mě nikdo dotoho nekecá,ale snažím se omezovat,abych aspoň se vrátila zpátky k tomu,že krabička bude na týden.Zatím to mám na dva dny.
  Jejda teď sem si všimla toho roku:)No vždyť já měla ty víčitky taky před 25ti léty:))))

 • Králíček4

  Taky jsem kouřila spoustu let a to minimálně 20 cigaret denně.Zkoušela jsem přestávat několikrát a marně,vůle by sice byla,ale asi slabá.Zažila jsem si i takzvané absťáky.Pak jsem vyzkoušela také tu biorezonanci jako anonymní,ale byla jsme na tom v Brně.A nekouřím už asi 8 let a přestala jsem vlastně z hodiny na hodinu.

 • Lien

  Bramborko, ještě kouříš?? Já jsem přestala jednoho dne. Prostě, už jsem kouřit nechtěla, tak jsem nekouřila. Trošku nechápu co je to za problém.

 • Anonymní

  Ahoj,
  já nevím, proč se tak stresuješ.Tak kouříš, no a co.Zkus biorezonanci, tam jsem se to před rokem odnaučila za 45 minut, byla jsem v Praze na Pankráci.

 • Bramborka

  Evo,tohle mne ještě nenapadlo, díky za tip, to vyzkoušíme, myslím, že zrovna nám by to mohlo pomoct.

 • Evakub

  Bramborko, možná už jsem to tu někde psala. Já kouřila 30-40 cigaret denně. Přestala jsem postupně a to takhle: ráno jsem si do krabičky dala 15 cigaret(kupovala jsem R1 nebo takové ty super light, za dva dny si zvykneš) a řekla jsem si, že mi prostě musí vydržet na celý den. Jednoduchými počty dojdeš k tomu, že můžeš kouřit zhruba 1x za hodinu. Po pár dnech mi tam vždycky 2-3 kousky zůstaly, tak jsem si ráno vzala do krabičky jen 10 cigaret, po čase 5, pak 3 a za 2!!! měsíce jsem přestala úplně a nekouřím 3 a půl roku. Pro tělo to nebyl takový šok a nemusíš mít takovou silnou vůli, jako když přestaneš hned a úplně.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist