Nejzajímavější kniha našich nejmenších

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Vaše příběhy

Při pohledu na syna, jak se zaujetím kouká do své nejoblíbenější knihy, mě napadlo, kolik vlastně za za svých 45 měsíců života, už měl těch favoritů v podobě knihy.

Když začal sedět, dala jsem mu dokupy jeho první knihu – leporelo, které jsem mu sama vytvořila a obrázky jsem volila takové, které už sám rozeznal a chápal je. Takže tam napříkald byli hodiny, auto, pejsek a jiné zvířátka, ale i naše fotografie. Tato knížečka se stala jeho oblíbenou na docela dlouhou dobu, asi tak 2-3 měsíce, dokud se pod jeho ručkama nerozpadla.
Pak se jeho favoritem na kratší doby stávali jiné leporela, která jsme buď koupili nebo dostal od příbuzných a známých. Pak přišli na řadu knihy „První velká kniha pro nejmenší od 2-4let“(Librex) a „Nauč mě mluvit“ (Axioma).
Asi tak před 1,5 rokem vystřídali knihy známé dětské časopisy – Dáda a Bořek Stavitel nebo Méďa Pusík atd.. a ty si všude sebou nosil, vozil a každému nutil, aby si jej prohlédl. Spolu nad nimi jsme také strávili hodně času a prohlíželi, povídali si o tom, co jsme uvnitř našli. Samozřejmě v obchodě pak vyžadoval koupi nových čísel, jakmile je někde zahlédl.
Během té doby se mu pod ručkama vystřídalo hodně knížek s pohádkami a nebyli to jen už leporela, ale byli to už i klasické knížky s listy a tak jsme mu vysvětlily, že musí opatrně s nimi zacházet.
Asi před rokem sám příšel, že by chtěl číst před spaním. Dříve o to nestál a spíš ho to rušilo. Tak jsem sama byla ráda, že tomu přišel na chuť. Nejvíce ho dojímali pohádky z knihy „Povídání o zvířátkách“ (Junior s.r.o.). Příběhy z této knihy ho pokaždé dojali k slzám, například když se malý zajíček ztratil své zaječí mamince nebo v jiném příběhu si jezevec Otík musel najít nový domov. To pak našemu Martínkovi tekly slzy jako hrachy a místo spaní jsem vysvětlovala, proč tomu tak v tom příběhu je a snažila se ho utišit.
Když jsme dočetli všechny příběhy z knihy, byli Vánoce a Ježíšek nadělil knihy nové. Např. „Pohádková abeceda“ nakladatelství Albatros, „Můj první obrázkový slovníček – Na stavbě“ z nakladatelství Svojtka and Company a kniha z nakladatelství Modrý slon „Na statku“. Tato kniha má jednu úžasnou vlastnost, která dovede „odpovědět“ na dětskou zvědavost…a tou se stali otvírací okénka uvnitř. Odkrývá třeba to, kdo žije v dutině stromu na zahradě, kdo se schovává ve dřevníku, koho táhne traktor v přívěsným vozíku…a spousta dalších zajímavých odpovědí na dětskou zvědavost. Takže asi již tušíte, že tato kniha je od 24. prosince 2004 největším favoritem našeho Martínka a jiná kniha prostě nad tuto knihu nemá. Tato kniha je pěkně ilustrovaná a myslím, že by se líbila každému dítku.

Občas ale i rád koukne do naší knihovničky, kde se ukrývají knížky z mého dětského věku a tu a tam si je také velmi rád prohlíží. Třeba Honzíkova cesta, Sněhová královna, Neználek na Měsíci nebo starý dobrý Medvídek Pů.

Když můžu Martínkovi z některé jeho nebo i té mé knihy přečíst, strašně moc mě to hřeje u srdíčka a vžívám se do toho celým svým srdcem. Říkám si, že pohádky a příběhy mu hodně dají do života, povědí mu, jak to chodí mezi zvířátky a lidmi a naučí ho to se ke knihám snad i pěkně chovat. Doufám, že teď i naše 3měsíční dcerka jednou za mnou nebo manželem příjde se slovy, že by chtěla nějakou pohádku, povídku nebo příběh přečíst…a já vím, že si sednu a strašně ráda se do knihy začtu. Sama tak si vzpomenu na dětství, kdy jsem si sama v koutku pokoje čítávala a pak o tom mohla někomu vyprávět. Doufám, že i moje děti budou jednou nadšenými čtenáři a doslova „knihomoli“ tak, jako jsem byla já.

A co vy, jaké favority má vaše dítko mezi knížkami, časopisy? Ráda se dozvím o knihách, které třeba ještě sama neznám a vím třeba, že by mohli mít dětem udělat radost…
Takže se těším na Vaše postřehy.

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • bovinkabovinka
    bovinkabovinka

    Sama nemohu posoudit oblíbenou knihu mého dítka, ale mohu říct o oblíbených knížkách dětí rodiny nebo kamarádek. Sama z dětství vzpomínám na Jakuba a Jáchyma od Jorgena Clevina, ilustrovala jí Helena Zmatlíková. Milovala jsem ji a pak když se v rodině narodily děti, hned ji ode mě dostaly. A pak dále děti kamarádek a jsou nadšené. Další knihu z dětství si vybavím je Co mi ryba vyprávěla od Aleny Vostré též s ilustracemi H. Zmatlíkové. Je tak vhodná pro 4-5 leté děti. Mě ji koupila za „totáče“ babička. Vyšla jako časopis. Milovala jsem ji. Pak jsem jela v 7 letech do dětských lázní a tam mi ji ukradli. A já o ni přišla. Je to asi 3 roky, co jsem vstoupila na knižní veletrh a najednou tam ta knížka byla. Přemýšlela a říkala si, je to trapné, je mi 29… Koupila jsem si ji pro sebe a večer ji celou přečetla a bylo mi jak v těch 5:-). Doporučuji. A další kniha, která bodovala u holčiček je Hadrová Ančka od Johny Gruelle, převyprávěla Ljuba skořepová. Vypráví o hadrové panence, která ožije a stará se o všechny hračky. Naše Anička ji milovala

  • Anonymní

    Tak my máme nebo jsme měli plno oblíbených knížek. Dceři bude pět a miluje knížky od svých zhruba 6ti měsíců. Její v současnosti nejoblíbenější knížka je Špalíček veršů a pohádek, který je ještě po mně. Syn miluje knížky z Dětského knižního klubu a edice s Medvídkem Pú. Teď si ke svých 3. narozeninám přeje O mašince Tomášovi, O včelce Máje a o dinosaurech. Jsem zvědavá jestli ho zaujmou.
    Každé dítě má svoji oblíbenou knížku, ale jednu můžu doporučit s klidným srdcem, protože zaujala jak moje děti tak děti spřátelené, kterým jsme ji vždy na čas půjčili. Jedná se o Dětský obrázkový slovník. Máme dětských slovníků více, ale tento je moc pěkně dělaný a zaujal opravdu zatím každého ve věku 1,5 – 3 roky. Tento je sice od Svojtka & Co., ale je speciálně vyrobený pro Levné knihy KMa.
    Leporela už nelákají ani dceru ani syna. Jen k jedněm se vrací do teď. Jedná se o Svojtku & Co a jejich řadu „Kdo se schovává“.
    Eva

  • Bramborka

    Hmmm, tak my jsme s manžou ukrutní knihomoli, ale naše mladá (20m) nás dostala. Chce si číst pořád a s kýmkoli, kdo je ochoten. Má spoustu obrázkových knih, v posledních dnech začíná projevovat velký zájem o písmenka.“Pasano tata“ – říká – „Je tam napsáno TATA“, jednou jsme jí to z legrace napsali na tabulku a od té doby je všude napsáno – tata. Ovšem jejím absolutním favoritem je „Těhotenství v otázkách a odpovědích“, hlavně proto, že je tam obrázek „kovanýho mimiška“((-:.Pak se dětem trefte do vkusu((.

  • Já mám strašně ráda Ladu, a tak máme několik knížek s jeho obrázky a říkadly. Štěpán si některá z nich už pamatuje, čímž mě překvapuje, protože já si nepamatuju skoro nic. No, holt mladej mozek….Začali jsme číst krtečka, zná ho z videa a je z něj nadšený. Alča nám kouká do knížky, ukazuje obrázky a nadšeně hýká, takže myslím, že se jí líbí taky.A mám jednu knížku, kterou ukládám z dosahu dětí, aby mi ji neroztrhaly. Jmenuje se Aprílová škola od Jiřího Žáčka, ilustroval Adolf Born. Je určená pro děti od 4 let, ale už z ní uspěšně čteme. Je plná půvabných básniček a říkadel, která sice pochopí opravdu až starší děti, ale jsou natolik krásná, že je prostě číst musím.

  • Martyčka

    My jsme toho zatím moc nenačetli, protože Libásek buď dlouho nevydrží na jednom místě nebo ho to velmi brzy přestane bavit. Nápad s vlastním leporelem je super, obzvlášť ty vlastní rodinné fotky. Mě napadlo dát fotografii táty a Libáska na pozadí počítače, a když jsem je nedávno zaměnila za snímek ze soutěže „uhodni obrázek“ (abych na to líp přišla), dost se na mě zlobil:-) Do kuchyně nám táta pořídil krásnou magnetickou tabuli, měla jsem si tam vyvěšovat, co je potřeba nakoupit, zařídit, zaplatit apod. Asi 10 minut po přišroubování na zeď se z ní ale stal „Libáskův kult osobnosti“, neboť jsem tam dala jeho nejpodařenější fotky. Moc se mu to taky líbilo a tabule už mu zůstala, jen občas přidávám novější fotky:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist