TVD: Těhotenská cukrovka?

Rubrika: Moje cesta k miminku

Začnu tam, kde jsem minule skončila, a to výsledky na těhotenskou cukrovku, které jsem se velmi bála, protože mám stresovou cukrovku a v rodině máme hodně i mladých cukrovkářů a mamčina mamka ji měla někdy od mládí taky, takže dědičnou zátěž mám.

Nejdříve vypíšu hodnoty, třeba některé budoucí mamince pomůžou se zorientovat, já hodnoty nevěděla a tak jsem čekala na kontrolu u své doktorky, první hodnota na lačno má být do 5,1 mmol/l a já měla 4,9 mmol/l – dobře; druhá hodnota má být do 10 mmol/l a já měla 6,9 mmol/l, což je taky v pořádku; třetí hodnota má být do 8,5 mmol/l a já měla 8,6 mmol/l  a je to už zvýšené, a proto mi doktorka řekla, že musím na diabetologii, a že by mě raději viděla u doktorky ve vedlejším městě než u nás, protože náš pan doktor je tak trochu fušér a ty těhotný nebere vážně.
Dala mi žádanku a telefonní číslo a já si druhý den volala a sestra mě ne jednou, ale dvakrát odbyla, že spadám pod naše město a hotovo, tak jí říkám, že jsem starší a prvorodička a s určitými zdravotními problémy a že moje doktorka na gynekologii by mě ráda viděla u nich na zkontrolování a ne, prostě ne a hotovo.
Tak jsem se objednala u nás, sestra příjemná, dojděte s ranní močí a žádankou a výsledky.

Jo jo, tak jsem tam ve středu 11. března byla… Sestra v pohodě, vzala mi krev a moč, a že to bude dobré, vysadit cukr, sladit stévií, dávat si pozor na ovoce a sladkou zeleninu, dala mi jídelníček a prý to bude dobrý, pak jsem si šla sednout k panu doktorovi do ordinace.
Asi 15 minut mě vyzvídal, kam chodím k doktorce, jaké užívám léky, s čím se léčím, jak žiju a pak mi napsal prášky a nashledanou, tak se udiveně ptám, co s kontrolou?

A on že 10. června

A tak mu říkám, ale to je den před termínem porodu, co když porodím dříve? A on na mě vyvalil oči:

Vy jste těhotná?

Odpovídám: ano, 27. týden.

Tak v papírech přepsal obezitu na grv 27. týden a prášky snížil na polovičku a ať tedy přijdu někdy v květnu, jak se mi to bude hodit. S tím jsem odešla a v čekárně jsem začla bulet. Prostě mě povolily nervy.
Ještěže mám kamarádku, a to dobrou kamarádku lékárnici, a tak jsem ji volala, skoro mi nerozuměla, přes moje bulení a říkala, že vše pozjišťuje.
Za chvíli mi volala zpět a že v žádném případě ty prášky nemám jíst a hned na ráno mi domluvila s mojí gynekoložkou „rande“ a ta že už sama zařídí a sama zavolá do vedlejšího města a že se mám uklidnit, ale ona že by bulela taky s takovým přístupem.

Musela jsem se nějak uklidnit a když nemůžu čokoládou a nebo dobrým vínkem, tak jsem šla do obchodu a koupila Pivátkovi dupačky na Vánoce, Santovský, snad mu nebudou velké či malé na vánoce 😀

P3120296

A je tu čtvrtek a já ihned ráno ráníčko utíkám ke své gynekoložce. A ejhle, doktorka odjela na kongres, ale tentokrát je sestra velmi ochotná a hned si mě zve do ordinace a volá, bohužel ani ona nepochodí ve vedlejším městě u paní doktorky a tak zkoušíme dál, až se podaří najít ochotnou sestřičku, která mě někam vmáčkne, sice až za 14 dní, do té doby budu jíst asi tak jak jsem zvyklá, zatím nijak moc nepřibírám, začnu 7. měsíc a mám 2 kila nahoře, čokolády nejím, už ani nepeču bábovky dvakrát do týdne jako dřív a čaj si nesladím už snad 20 let.

P2260248

Snad moje další povídání bude veselejší, připojuji aspon fotečku první naši společnou těhotenskou, než bude pupek krásně velikej na focení 😀

Článek je součástí projektu Těhotná s VD, jehož partnery jsou Mamaja.cz a Eoné.
mamajaeone
Tento článek byl zařazen do soutěže o Příspěvek března 2015, nezapomeňte proto prosím po přečtení na hvězdičkové hodnocení ;-).

Napsal/a: Pivatko

Toto taky stojí za přečtení!

Hvězdičky z tavné pistole

Hledáte ještě nějakou dekoraci, která dovrší vánoční výzdobu? Pak si vyzkoušejte vyrobit hvězdičky z tavné pistole. Jsou jednoduché, rychlé

Čtu dál →

Naučte děti relaxovat v infrasauně a jejich imunitu máte vyřešenou

Saunování, jinak také známo jako termoterapie, využívá k relaxaci těla i duše příznivé účinky mírné zátěže organizmu, která nastane při

Čtu dál →

Doma dělaný adventní kalendář

Čokoládové adventní kalendáře jsou klasika už z doby mého dětství a možná ještě dál. Také je kluci dostávali, ale od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Hanzlici

  Pan doktor teda moc nezaválel… jsi skvělá, jak jsi to nakonec vykomunikovala!

 • Stoupa

  Ahojky. Já čekám třetí dítko a u obou dvou těhu jsem měla zvýšený cukr. Teď mně čeká testík ve středu 25.3. a to budu 17+6 posílá mně takto brzy právě proto že jsem měla u obou cukr. U obou jsem byla pouze na dietě a to na takové hala bala. Jezdila jsem do Prahy do Podolí k Mudr. Andělové a ta mi sama řekla, jezte klidně to co jste zvyklá ono teď to najednou měnit už jaksi nemá cenu akorát nejezte tuny ale střídmě. A musím říci že se mi podařilo to krásně udržet na uzdě. V obou případech se mi narodila zdravá dcerka. První 3,65 kg a druhá 3,73 kg takže žádné 5 kilové dítko. Myslím že někteří diagetologové budoucí maminky zbytečně straší.

  Nicméně dočetla jsem se že na snížení hladiny cukru v krvi dobře fungují borůvky a v těhu jsou doporučovány v neomezeném množství. Mají kladný vliv i na krevní tlak i zažívací potíže. Krom těchto výhod mají i vysoký zdroj vitamínu C a ani ten v těhu neškodí.

 • knizkova8

  Pivatko já měla těhotenskou cukrovku a doporučuji Ti nedávat si ani občas nic sladkého. Kompenzuj si to ovocem. Nejde ani tak o to,že bys měla obří dítě. To mívají spíš ženy které už mají diabetes před otěhotněním,nebo ty,které mají opravdu velký a píchají si velké dávky inzulínu. Já dietu nejprve nedodržovala a vymstilo se mi to. Píchala jsem si 3 x denně 6 jednotek inzulínu a zůstala mi i po porodu sice slabá na dietě ale zůstala. Kdybych byla poctivá nemuselo to tak dopadnout. Já mám od začátku skvělou lékařku,která má k těhulím suprový přístup a je pečlivá,nakonec mně posílala do poradny k apolináři,kde mi dali inzulín a hlídali si mně.

 • pivatko

  holky děkuji, piju jen vodu a neslazené čaje,hlídám si jídelníček po dvou hodinách a váhu mám dvě kila nahoře konec 6.měsíce,tak si myslím,že je to ok. Občas si něco sladkýho dám,jako svačinku,ale čokoládu či tak vůbec,sladké nápoje nepiju,tak si myslím,že to snad bude dobré

 • Pavluschka

  Pivátko, krásná fotečka, už se těším na ty s bříškem (-:

 • Já bych se na dietu vykašlala, jedna desetina nic není. Já měla taky u prvního dítka zvýšeno o 2 desetiny, držela dietu, snažila se necpat nic co nesmím a pořád mě doktoři strašili, jak bude dítě mít 5 kilo a cukrovku. Malá se narodila přesně v termínu, zdravá a vážila jen 2,4 kg. Možná kdybych dietu nedržela tak by byla akorát 🙂 . U druhého dítka jsem opět absolvovala test, opět měla zvýšené hodnoty. Dietu jsem nedržela – naopak dávala si do nosu a chlapeček byl akorát, zdravý a krásně prospíval. Řekla bych že je doteď zdravější a čipernější než dcerka. A potom věřte doktorům…

 • Rezeda

  Ahoj Pivátko, já jsem diabetička na inzulinu přes 20 let, měla jsem obě děti už s diabetem, tak Tě chci jen uklidnit, že ta „zvýšená“ třetí hodnota je opravdu jen malilinko vyšší, o tu jednu desetinku, jde o krevní cukr v milimollech na litr krve. Pokud máš maminku diabetičku, tak má možná glukometr, takže by ses u ní mohla příležitostně změřit. Pokud bude na lačno glykemie OK (do 6,0), tak bych neplašila. Jez pomalé cukry – celozrnné pečivo, brambory. Pozor na ovoce, hlavně banán, jabka jsou sladká. Zeleniny můžeš snís, kolik chceš. 🙂 Nepij limonády, džusy ani pivko, je v nich plno cukru a ještě k tomu přechází rychle do krve. Kdybys měla dotaz, napiš mi do OV. Zkus zůstat v klidu! 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist