Matkou po šedesátce?

Rubrika: Moje cesta k miminku

1156484_old_coupleMožná jste to už také slyšeli. V neděli minulý týden se v Rumunsku narodila dvojčátka, holčičky. Jedno děvčátko bylo bohužel už mrtvé, druhé váží asi 1450g. Na svět přišly díky umělému oplodnění.
Na tom by nebylo nic až tak zvláštního, jenže…

…matce bylo v tu dobu 67 let. Stala se tak sice nejstarší rodičkou na světe, kupodivu však není jedinou ženou, která porodila po šedesátce.
V únoru loňského roku přivedla na svět své první dítě 64letá Indka, v roce 2003 se rovněž v Indii narodil tříkilový chlapec matce 65leté. První mediálně známou „matkou-babičkou“ byla v roce 1994 Italka, která porodila v 63 letech.

Všechny ženy otěhotněly v tak vysokém věku díky umělému oplodnění, takže se nabízí otázka – je správné, aby ženy v babičkovském věku (vlastně by už dokonce mohly být i prababičkami) přiváděly na svět děti?
Jedná jen se o další důkaz o vyspělosti dnešní medicíny? Nebo je to už „hra na Boha“? Souhlasíte s tím, že je fér, aby ženy měly stejné možnosti jako muži i pokud jde o plození dětí?

Jaký je Váš názor?

Napsal/a: ali

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (6 vyjádření)

 • Jeja, no já s tímhle nesouhlasím, co bych z toho dítěte měla? Chci si ho užít, co nejdelší dobu a ne, že za pár let umřu. Je to nezodpovědnost.
  Jo, kdyby neměla vůbec žádné děti, tak bych nad tím i zauvažovala, chtěla se aspon jednou stát matkou, ale jinak ne.
  A nejde třeba o nějaký vědecký výzkum? Oni nám prd o tom řeknou, že třeba testuji lidi.

 • Podle mne,je to velká nezodpovědnost matky-babičky.Vždyt si musí každá uvědomit,že tady nebude věčně a co potom to malé?Copak není už tak dost dětí bez rodičů?

 • Me to prijde divny a proti prirode, aby tak stara zena mela deti. Prijde me idealni vek na deti tak kolem 20-35. Nechapu,kde takova babča bere energii na těhotenství, porod a pak výchovu? Vždyť se nemusí dožít ani jejich ukončení ZŠ…a co pak ty děti chudáci bez maminky?

 • Catharine

  Je to zvláštní, sama jsem matkou tří dětí, ale mít je po šedesátce, to si nedokážu představit. Těhotenství to je spousta hormonů, které oživí tělo. Porod je zase velký kus námahy, proto tak staré matky rodí císařským řezem. Umělé oplodnění v tomto věku odsuzuji, riziko pro matku i dítě je obrovské, podle mne se dotyčné ženy snaží pouze o zviditelnění a senzaci, vždyt šance, že dítě vychovají je minimální, jsou nezodpovědné. Příroda je přece geniální a proto stanovila plodné období, které by jsme měli respektovat. ALE já jsem matka a tak si nedokáži představit co cítí žena, která matkou být nemůže.

 • Anonymní

  podle me je to kazdyho vec. spis koukam, ze to ty zensky v takovym veku vubec prezijou, vzdyt porod da zabrat dvacitce, jak to zamava s sedesatiletym organismem si teda nedovedu predstavit. ale kdyz se na to ty zensky citej, je to jejich problem, ne?

 • Já jsem proti tomu, aby takhle staré ženské rodily nebo adoptovaly děti. Neumím si ale představit tu hranici. U adopce je to otázka každého jednotlivého případu, ale přivést na svět dítě? Umělé oplodnění nejde zakázat a určit maximální věk je taky blbost. Leda by se dalo u každé takové ženy zjistit, jestli má na dítě biologický věk.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist