Provozujeme:     České-soutěže.cz     KLUBknihomolů.cz     KrálovstvíLátek.cz     Termofor.cz

Očkování dětí v ČR – nemoci vs vakcíny II.

21.8.2009 Horempádem 40 komentářů »

818406_hypodermic_syringe_and_needleV minulém článku (zde) jsem probírala informace týkající se záškrtu a tetanu, nyní se tedy podíváme na další z řady.

Černý kašel

Nebo také dávivý kašel (latinsky pertussis) je infekční bakteriální onemocnění, které způsobuje bakterie Bordetella pertussis. Nemoc se přenáší kapénkovou infekcí. Projevuje se jako velmi silný, dráždivý kašel, který může být až dávivý a pri nadechování může znít jako kokrhání kohouta. U některých typů onemocnění je typické vykašlávání hlenu a tělesná teplota bývá značně vysoká až ke 40 C.

Jak se léčí? Použijí se širokospektrální antibiotika. Onemocnění se dá zjistit podle příznaků kašle, teploty nebo podle kultivace vykašlávaného hlenu, který bude pozitivní na nález bakterie Bordetella pertussis.

Všichni víme, že v nedávné době proběhla tiskem informace o šíření nákazy černým kašlem viz: http://zpravy.idnes.cz/k-silici-epidemii-zloutenky-se-pridal-cerny-kasel-a-dalsi-infekce-pxb-/domaci.asp?c=A080922_091102_domaci_jba. Kdy je přiznáno, že vakcína přestává účinkovat zhruba v 10ti až 15ti letech dítěte. Více o černém kašli, očkování proti němu a hlavně o době po jakou je vaše dítě chráněno po očkování naleznete zde.

Pro ty, kteří by se nechtěli tímto pročítat, tak vaše dítě je nejsilněji, opět v uvozovkách, chráněno po tři roky a po další tři roky už účinek velmi slábne.

V dnešní době, kdy identifikace nemoci díky vyspělé medicíně může být rychlá a zrovna tak její úspěšná léčba, mi nějak neštimuje vyvážení nežádoucími účinky (někdy až smrtelnými).

Jak se můžete i jinak bránit černému kašli najdete zde.

Dětská obrna

Je to virové infekční oenmocnění. Původcem je Poliovirus z čeledi Picomaviridae.

Viry se vylučují stolicí nemocného člověka a mohou se dál šířit při nedostatečné hygieně, dále kontaminovanou vodou či potravinami. Existuje však i kapénkový způsob nákazy, kterou mohou přenášet nemocní i bacilonosiči. Virus se zachytí a začne šířit na sliznicích nosu, ústech, v krku a střevech pacienta.

Více o obrně se můžete dočíst zde.

Co byste měli v této souvislosti vědět a co já jsem nevěděla
Mezi nežádoucí účinky podání živé perorální vakcíny hrozí osobám blízkým kontaktu paralytická poliomyelita. Dále existuje potencionální riziko vzniku nového „divokého“ kmene z původního vakcinačního viru. Vylučování viru po očkování je běžné a vytváří možnost kolektivní imunizace, ale současně i rizika vzniku VAPP.

Co to tedy znamená? Že pokud máte doma nebo ve svém okolí dítko nebo i dospělou osobu, která nebyla ještě očkována proti dětské obrně, tak může být právě obrnou nakažena tímto očkovaným jedincem.

Inaktivovaná injekční vakcína sice toto šíření vylučuje, ale existuje zde zvýšený počet nežádoucích účinků „obvyklých“ po očkování s perenterální vakcínou. Tak a teď si vyberte.

Opět tato vakcína nemá celoživotní účinek. Pokud se jako dospělý jedinec chystáte do zemí s výskytem obrny, musíte se nechat znovu naočkovat. O čem to tedy svědčí, že pokud se dostanete do styku s danou nákazou a účinek vakcíny je u vás prachmalý, můžete být nebezpečím pro toho, kdo je zrovnatak neimunní jako vy.

Hodně hezké a dosti výstižné povídání o účinnosti či smysluplnosti očkování proti Tetanu nebo Dětské přenosné obrně naleznete v tomto odkazu a myslím, že to hovoří za vše:zde čtěte v odstavci pod názvem Očkování: Chrání? Škodí? od Dr. Med. Gerharda Buchwalda.
Právě zde naleznete srovnávací grafy popisující dobu od propuknutí nemoci až po její pomalé vymizívání.

Stručně dětská obrna navzdory tomu v zemích kde je očkováno nebo není očkováno dochází k výraznému poklesu a díky včasné diagnoze i k úspěšné léčbě této nemoci.

Co vás čeká příště Hemofilius a Hepatitida typu B.

Líbí? Nic mocUjdeDobréZajímavéSuper! (Zatím nehodnoceno)
Loading ... Loading ...
Přečtěte si další články v rubrice Kam nechodí slunce....

Diskuze k článku

  • Lien napsal:

    Peťko, já na to koukám jinak. Pokud vezmu, že může mít následky po černém kašli a může mít následky po očkování, tak jsem proti, protože za prvé o očkování rozhoduje nějaký člověk, ne příroda, za druhé, očkování musí dostat, pokud tak matka rozhodne, za třetí, černý kašel nebo jinou nemoc vůbec prodělat za celý život nemusí.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Peťka Peťka napsal:

    Lien a to je právě ono. Miminko od tvé známé zdárně překonalo černý kašel, což jsem samozřejmě také ráda. Ale kde máš jistotu, že nebude po prodělání této nemoci mít nějaké následky? Třeba se projeví až za pár let. Stejně jako po očkování. Pokud tomu lze předejít, jsem pro očkování.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Lien napsal:

    Ano spolehnout se skutečně nemůžeš, stejně jako u vakcinace a mnoha dalších věcí.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Virenka napsal:

    Lien, máš pravdu, všechno jsem rozhodně přečíst nestačila, je tu hodně reakcí. Reagovala jsem na tvůj předposlední příspěvek a myslela jsem, že dítě odvážené do nemocnice by se také odváželo až v nedobrém stavu.

    Souhlasím, že nemusí vůbec dojít k nějakým hrůzám, paní, o které píšeš a jejímu dítěti uzdravení přeju taky. Škoda že se na to právě u černého kašle nedá spolehnout.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Lien napsal:

    Vírenko, ale tady je to psané tak jako černý kašel = automaticky stav, který vyžaduje ARO. Nevím, jestli si pročítala všechny diskuse, ale teď prodělávala černý kašel paní se sedmitýdenním dítětem a ačkoli, jak správně píšeš byli popotahováni, tak k hospitalizaci nesvolila. V této době to již mají zdárně za sebou a já jim to přeju.
    Takže mě nevadí odvézt dusící se dítě na ARO, ale to, že se tento stav automaticky spojuje s nějakým oněmocněním, to je stav, který nemusí vůbec nastat, stejně tak jako komplikace po očkování.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Ájík napsal:

    No, mně úplně stačil první vážný astmatický záchvat u 17-ti měsíčního syna. Léky nezabraly, byť jsem to ráno byla u lékařky – do večera se jeho stav zhoršil, takže jsme jeli na pohotovost – rovnou si jej nechali na JIP. Celou noc a část následujícího dne musel být napojen na kyslík. Nikomu nepřeji tu bezmoc a zoufalství. Vím, že bez kyslíku a péče lékařů by se udusil. A to byl „jen“ astmatický záchvat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Virenka napsal:

    Lien, pokud kojence s černým kašlem neodvezeš do nemocnice, můžeš být potahována za zanedbání povinné péče. Nevím, jestli jsi s malou zažila celkem obyčejný kašlík, dokud byla kojenec? Z nemocnice mám celkem ošklivou zkušenost se záněty průdušek u kojenců, to je oproti černému kašli vážně čajíček, ale to miminko (s kojící maminkou stále u sebe) je opravdu slábnoucí a velmi strádající věchýtek. Vážně nechci, aby to vyznělo jako citové vydírání, ale dokud člověk nevidí to, o čem mluví, je to tak 60% informací.

    Pokud stav dítěte hrozí až úmrtím (udušení), potom nevím, co mu spíše pomůže než ARO, pokud ho tedy nechce někdo nechat zemřít bez pomoci. Na matce potom je vymoci si adekvátní kontakt s dítětem, já bych bojovala jako lev za trvalou přítomnost a dělala jsem to, i když jsem byla těžce za hysterku, obzvlášť jako zdravotník. Ale to je mi jaksi putna. Na ARO kojenci odcházejí většinou v okamžiku, kdy jejich vlastní vitální síly už žádné neexistují, takže podlomení bych v té chvíli nehledala…

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Ájík napsal:

    No, já se opakuju, ale podepsala bych se pod Ivču… cítím to podobně.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Lien napsal:

    Ano, myslím, že přítomnost matky mu prospěje víc než přítomnost cizích lidí, cizího prostředí a „léčivých“ látek v těle. A potom se třeba vůbec dusit nezačne.

    Snadno jsi nenašla žádné případy úmrtí po očkování, když jsou lživě vydávány za úmrtí z jiných důvodů.
    Ale to je skutečně zbytečné, každá prostě věří něčemu jinému. Já např. věřím i tomu, že viry neexistují (viz odkaz na deník politika), proto nepropadám panice ze strachu z virového onemocnění, byť je to např. obrna, takže se neshodneme a já teď nemám energii ani potřebný nadhled k tomu, abych mohla adekvátně reagovat v takové diskusi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Ivča a Domča napsal:

    No a jinak – pokud dusícího se kojence nedáš do rukou lékařů, tak je jeho pravděpodobnost přežití vysoce snížena – skutečně si myslíš, že jenom přítomnost matky zabrání udušení…??
    Otázkou spíš je, proč riskovat vznik samotného onemocnění, aby dítě trpělo či zemřelo…Tohle nepochopím. Očkování je prevence, proč jej nevyužít. Já chci své dítě chránit a nechci, aby některou takovou nemocí onemocnělo a já se strachovala, zda přežije, nebo ne.

    Thumb up 0 Thumb down 0

  • Napište svůj názor
    Nechcete pokaždé vypisovat email? Přihlašte se, nebo zaregistrujte.
    E-mail:

    Podobné články

    Grilovaná kočka aneb jak si mě našla ŠelmaGrilovaná kočka aneb jak si mě našla Šelma

    Život se stomiíŽivot se stomií

    Jmenuji se Michálek a potřebuji pomoc!!!Jmenuji se Michálek a potřebuji pomoc!!!

    Je to trest nebo zkouška?Je to trest nebo zkouška?

    Když muž neslyší a žena nevidí, jsou oba spokojeniKdyž muž neslyší a žena nevidí, jsou oba spokojeni

    KLUBko - uživatelský účet



    Zaregistrovat se
    Zapomněl/a jsem heslo

    Přečtěte si nové komentáře



    © 2004 - 2012 VašeDěti.cz - Mgr.Petra Vymětalová. Tento portál mediálně zastupuje Digital bee, s.r.o. | Právní ujednání | | Redakce
    Doporučujeme: Dětská hřiště a skluzavky | Užitečné odkazy
    TOPlist