Očkování dětí v ČR – nemoci vs vakcíny I.

Rubrika: Kam nechodí slunce...

818411_injectionNěkteří z vás již možná narazili na sérii článků, ve kterých jsem se věnovala právě očkovacím látkám a tomu, co jsme „povinni“ v ČR dělat ve vztahu k očkování.
Od té doby, co jsem napsala první článek o vakcinaci dětí u nás, se můj názor postupně vyvíjí, ale bohužel musím konstatovat, že negativní postoj se stále nemění…

Předchozí články o očkování najdete zde:
Úvod,
Desatero a
Zamyšlení jedné maminky.

Vím, že některé maminky si budou nad budoucí sérií mých článků poklepávat při nejmenším na čelo nebo mne rovnou vrhnou do pytle „zbytečných hysterek“. Jak ráda bych byla, kdyby to vše bylo jen o pomatení mysli a nebylo okolo mne dostatečné množství informací, které by mne utvrzovaly v tom, že to co se děje okolo obchodu s vakcínami, je jen zbytečně nafouknutá bublina. Ale bohužel není. Jde o závažný problém a bylo by dobré se nad tímto přinejmenším zamýšlet.

V následujících článcích se alespoň zevrubně podíváme na to, proti jakým další nemocem jsou naše děti v prvním roce života očkovány. Vyjma TBC (BCG vakcína) kterému jsem se věnovala v předchozích dvou článcích – najdete zde: 1. díl a 2. díl.

Když se podíváte společně se mnou do očkovacího kalendáře, uvidíte, že naše děti jsou v průběhu svých dvou let života očkovány proti:

1)záškrtu
2)tetanu
3)černému kašli
4)dětské obrně
5)hemofiliu typu B
5)žloutence typu B
6)spálničkám
7)příušnicím
8)zarděnkám
9) a následně ještě párkrát přeočkovány proti TBC.

Když to člověk takhle očísluje, tak je to vcelku dost, že? Ať to farmaceutické společnosti scvrknou do tří injekcí nebo dají každou zvlášť, pořád je to stejný počet nemocí a společně s nimi stejné neznámé, nebezpečné látky, které jsou vašim dětem vstřikovány do těla, do krevního řečiště.

Proč jsou děti očkovány proti těmto nemocem, na to se nyní podíváme. Proberme tedy historii jednotlivých nemocí až po současnost a stručně se pozastavme nad smyslem proti nim i v dnešní době očkovat.

Záškrt
Záškrt vyvolává mikrob Corynebacterium diphteriae. Zdrojem nákazy je nemocný člověk, rekonvalescent nebo bacilonosič toxického kmene. Nemoc se přenáší přímo vzdušnou cestou, méně nepřímo kontaminovanými předměty. Vstupní branou jsou nejčastěji mandle, vzácně sliznice nosní, sliznice hrtanu, spojivky, kůže.
Jaké toto onemocnění provázejí potíže a komplikace se dozvíte nejstručněji zde.

Jak jsme na tom ze záškrtem v ČR nyní?
Jeden materiál z roku 1998 (51. světové zdravotnické shromáždění ) poukazuje na to, že je podloženo, že k poslednímu případu „jedinému“ v ČR došlo v roce 1995. Zde je deklarováno, že se jednalo „zřejmě“ o případ zavlečený na naše území a jeho dalšímu šíření nedošlo. Jak to? Že by si s vyléčením dané nemoci naše zdravotnictví poradilo?

Bohužel žádný další materiál, kde by bylo probíráno, zda v ČR někdy v posledních letech proběhla nákaza záškrtu, jsem nenašla.
Přesto jsou naše děti nadále očkovány, i když naše všemocná medicína by si s nemocí pomocí špičkové diagnostiky briskně poradila, nebo ne?

Tetanus

Tetanus (strnutí šíje) je onemocnění způsobované bakterií Clostridium tetani. Projevuje se křečemi a ztrátou koordinace svalových pohybů (která je způsobena tím, že toxiny produkované bakteriemi blokují uvolňování svalového stahu). Bez lékařské pomoci (antibiotika, sérum) končí zpravidla smrtí v důsledku zástavy srdce nebo kolapsu dýchacího systému (křeč mezižeberních a dalších svalů znemožní dýchání).

Více o příznacích a symptomech, diagnostice a léčbě si můžete přečíst zde.
Možná už většina ví, že bakterie tetanu se mohou skrývat všude např. v půdě nebo na předmětech. Bakterie tetanu se může dostat do těla ránou, kterou si o něco způsobíme a pokud „a to je důležité“ se k tomu vytvoří vhodné podmínky, tj. že nebude přítomen kyslík, jen tehdy se může bakterie tetanu množit.

Jak se dá nakažení tetanem léčit?

Pokud se poraníte (říznete, píchnete o trn, šlápnete na rezavý hřebík apod.) je nutné ránu vyčisti. Pokud je bakterie činná pouze za nepřítomnosti kyslíku, tak nejlepším řešením je klasický „kysličník“, který naopak navozuje okysličení rány a zároveň dezinfekci. Pokud je to možné, tak nechat ránu krvácet. Proč? Protože krev je také zdrojem kyslíku a nejde jen o to, že z rány jsou tímto odplaveny nečistoty.

Když si nejste jisti, že k nákaze tetanem nedošlo, tak musíte vyhledat lékařskou pomoc, kde vám budou podány antibiotika. Klíčovým postupem je i pasivní imunizace lidským anti-tetanospasminem, čili tetanovým imunoglobulinem, pokud není k dispozici, je podán lidský imunoglobulin.

Nuto je ale zvýraznit, jak to je s anti-tetanospasminem čili tetanovým imunoglobulinem.

Co je to tetanospasmin? Ten se šíří skrze tkáň do lymfatického a krevního systému. V nervosvalových spojeních vstupuje do nervového systému a skrz nerovová vlákna prochází do centrálního nervového systému. Tetanospasmin se tedy používá ke tvorbě toxoidu pro imunizaci, např. právě pro dětskou vakcínu.
Více zde.

A co je to toxoid?
Je to bakteriální toxin, jehož toxicita byla snížena nebo odstraněna buď chemicky (např. formaldehydem) nebo tepelně, přičemž jiné vlastnosti, typicky imunogenicita, zůstávají zachovány. Toxoidy se používají ve vakcínách (obecně), protože „údajně“ vyvolávají imunitní reakci na původní toxin nebo posilující reakci na jiný antigen.
Tetanický toxoid se používá v mnoha plazmacentrech k vývoji plazmaticky bohatých vakcín.

Kdy se nákaza tetanem u nás projevila naposledy? Od roku 1961 už ne.

Myslím, že protentokrát to stačí a na další nemoci se podíváme příště.

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (71 vyjádření)

  • Myšičko, vidíš, mně zase připadalo, že se zmiňují o TBC, hemofilovi a pneumokokovi.

    Ano, o zdravotním stavu postižených dětí nic nevíme, ale mezi těmi rodiči byl i lékař, jehož dítě pár dní po očkování dostalo cukrovku.

    O souvislosti SIDS a očkování se také mluvilo v tomto dokumentu, jestli jsem to správně pochopila, očkování je v Japonsku posunuto do dvou let a výskyt náhlého úmrtí se blíží k nule. Ale říká to ten doktor, který má postižené dítě, takže nevím, jestli je to dostatečně věrohodný zdroj informací.

    Další video je třeba tady: http://www.youtube.com/watch?v=F4Oy3TsfqPo

  • Matilda

    Odkaz ohledně černého kašle.

    http://www.zdrava-rodina.cz/med/med498/m498_7.html

    Ale to je stejně fuk, je to jen hra na přetahovanou…

  • mysicka1407
    mysicka1407

    Sonco dekuji za video koukala jsem na nej a delala si poznamky. Sice se jedna o slovensko ale mluvi i o ČR. Mluvi ale o ockovani pridavnem, encefalitida, pneumokok chripka a okrajove zminuji povinne ockovani tuberkuloza hemophilus, hepatitis.
    Mluvi o obrovskem natlaku farmaceutickych firem, aby lide ockovali co nejvice.
    Nekteri jsou pro ockovani (mluvim o zakladnim) nekteri by neco se zakl. rozpisu vyskrtli, ale vsichni se vicemene shoduji ze dite ma pravo na ockovani a napr. urad verejneho zdravotnictvi v ockovani problem nevidi.
    Ano je tu uveden telefonat slovenky z Velke Britanie, ale tam je take receno, ze jim lekar ocko doporuci a je na rodici ci chce a nebo nechce ockovat, o tom jestli ale dite ma sanci nakazit jine nebo se nakazit tam uz neni zminka. A neni uveden stav ditete zijicim ve VB pro me nepodstatne- neni to kompletni
    dale je receno ze je to osvedceny i kdyz sovestky system ockovani. Rozdil je mozna jen v tom ze se u nas neodskodnuje za prodelane nezadouci reakce po ockovani. Myslim si ze kdyby odskodnovali mnozi rodice by nepremysleli o neockovani (penize hybou svetem je to jen muj nazor)
    a priklad ctyr rodicu jejiz zdravotni stav stejne jako zdr. stav jejich deti pred ockovanimn neni znam a ani uveden- to uz je zase jen tak na oko aby reporter dal tomu pribehu stavu a chytlo to za srdce vice lidi. tim netvrdim ze se to nemuze stat a ze je to vymysl. Tem lidem se to stalo urcite, ale za jakych podminek??

    prosim o zverejneni zdroje lekarskych studii ktere uvadis.
    Co se tyce syndromu nahleho umrti SISD- mam pocit ze je to definováno jako náhlá a vzhledem k předchozímu stavu neočekávaná smrt dítěte mladšího 1 roku, u které se NEPODARI NALEZT PRICINU ani po provedení pitvy a vyšetření okolností na místě úmrtí.Příčina synromu není úplně objasněna, často se diskutuje se o nezralosti dechových center. Existují preventivní opatření, která snižují riziko vzniku: dítě nepřehřívat, nedávat bez dozoru na bříško, a nenechávat v zakouřeném prostředí a spousta dalsich, prosim o dodani clanku o Japonsku nikde jsem nic nenasla.

  • Ještě jednou připomínám, že i my vycházíme z lékařských studií.

    Matildo, tvou studii neznám, ale dostala jsem odkaz na dokument TV Markýza, kde se k problematice vyjadřují pediatři a imunolog. Takže můžu jen zopakovat, pokud v Japonsku dokázali vymýtit syndrom náhlého úmrtí pouhou změnou očkovacího schématu (ale možná si to pan doktor jen vymyslel), tak proč bych o povinném očkování kojenců neměla pochybovat. Navíc podobná studie je i na Rozaliu, kde se sleduje výskyt SISD po očkování.

    Možná už tady byl, ale pro jistotu: http://www.youtube.com/watch?v=M2X8mva7VnE&NR=1

    Omlouvám se, Rusko skutečně není rozvojová země, jak jsem koukala, je to země s vysokým indexem lidského rozvoje, je na úžasném 73. místě za Kubou, Mexikem, Rumunskem a Albánií. Fakt bych tam bydlet nechtěla a ani se s nimi srovnávat.

  • mysicka1407
    mysicka1407

    Ivco hezky napsane. Horempadem zasnu nad tim jak si do toho zakousnuta, kez by byli i ostatni lide takto zakousnuti i do jine problematiky (priklady neuvadim je jich moc) to by se nam zilo krasne.
    opet ale musim souhlasit s Ivcou. A budu ji opakovat. U kazdeho leku a nejen leku treba i u potravin muze vzniknout ihned anafylaktický šok. Nejde tedy jen o vakciny.Podobně jako všechny léky, může mít i lek o kterem je rec (jakykoliv) nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého. Kazdy vyrobce (a bylo to tu jiz jednou probirano) napise nezadouci ucinky, rekla bych cim vic tim lepe, protoze nikdo si nedovoli to tam nenapsat.
    cituji Ivču Anafylakticky šok neberu jako důvod neočkovat své dítě.

    Navic nevim proc se porad ohanis jinym statem, zijes v čr a tady to je proste dano zakonem takto.(maximalne se odstehuj do jineho statu s nepovinym ockovanim pokud ti to je proti srsti) A muzeme byt radi ze to mame statem dotovano a ze to neplatime (a i tak jsou mezi nami ti kteri tuto povinnost nedodrzuji). Pokud bychom to museli platit asi bychom tu meli epidemie a pandemie na dennim poradku.
    A jaky by nastal chaos a nedostupnost vakcin kdyby se neockovalo napr. proti cernemu kasli a kasel se tu objevil. Lide by brali lekarny utokem, stalo by se na vakciny fronty a na kazdeho by se pochopitelne nedostalo. Uz jen proto ze vakcina ma omezenou dobu pouzitelnosti a protoze ji nejde za 1 den vyrobit dostatecne mnozstvi. nemyslim si ze jich tovarna vyrobi miliony denne to je asi nemozne.

    zatim mi prijde ze krom vypisu s letaku jsou argumenty, které jsi uvedla čistě subjektivního charakteru.
    Byva caste ze se neockovani resi sesp. by se to mohlo stat. (nemam v umyslu delat bububu) Lekar ma povinnost neockovani hlasit na krajske hygienická stanici, ta obvykle předa záležitost na sociální odbor (pokud dojde k zaveru ze je to zivot ohrozujici) a ti podavaji oznameni na soud. . Muze to byt brano jako ohrozeni verejneho zdravi nebo tak neco.

  • Ivča a Domča
    Ivča a Domča

    Já bych ještě ráda doplnila, že na příbalovém letáku jsou uváděny veškeré reakce, ke kterým došlo při „výzkumu a vývoji“ vakcíny, stejně jako jiných letáků, i obyčejného Paralenu atd. Ale může se jednat třeba jen o jeden případ, výrobce je povinen jej tam uvést. To, že je tam nějaká reakce uvedena neznamená, že se vyskytuje v hojném počtu, je to povinnost výrobce.

    Co se týká mé uváděné statistiky – Rusko přece není rozvojovou zemí a nikdy nebyla. Naopak, bylo tam povinné očkování, pak zrušeno a zde jou ty výsledky. Tak to jen k upřesnění. A ano, i když uvádím statistiky z Afriky je také dokázáno, že např.očkování matek snižuje výskyt novorozeneckého tetanu – viz můj článek o tetanu. To je velmi dobré srovnání pro to, jak je očkování proti tetanu důležité a jak dobře chrání naše děti, proto se u nás také novorozenecký tetanus nevyskytl těch padesát let. Jako riskovat, že moje novorozeně dostane tetanus – panebože, vždy´t je to v max. míře smrtelné pro to narozené dítě či postižení atd. To nestojí za ten risk nebo snad ano…?

    Co se týká dobrovolnosti očkování – je to přesně tak, že pokud by se zrušilo povinné očkování, tak některé matky prostě nebudou očkovat vůbec své děti a nebude trvat tak dlouho, a budeme mít epidemie,v tomto směru zastávám názor „státu“ – nevěřím a souhlasím se základním očkováním. Navíc to přede mnou už hezky napsala myšička, v podstatě to samé.

    Nejde jen o vyjádření zdravotníků – znám mnoho lidí, matek ve svém okolí, které se zdravotnictvím nemají nic společného a nikdy jsem od nich neslyšela větu, že by nechtěli očkovat své děti, naopak, pokud na to téma zamíříme, kroutí hlavou a říkají slova, která nebudu opakovat…..

    PaKo díky, nechci nikoho přemlouvat, já mám svědomí čisté, ani ve snu mě nenapadne své dítě ohrozit tím, že se vyhnu očkování, alespoň tomu základnímu.

    Horempádem, anafylaktická reakce se může vyskytnout v podstatě u jakéhokoli léku, vakcíny, je v příbalu vždy uvedena. Navíc je velmi dobře léčitelná bez následků – sledování po aplikaci je důležité právě v tom, aby se případně co nejdříve zahájila léčba. A nemusí se projevit jen tím nejhorším, jako je zástava, to už jsou neléčené, nesledované případy, pozdě přicházející atd. Při včasné léčbě se vše zvládne velmi rychle a velmi dobře. Vzhledem k tomu, že jsem jich zažila u pacientů spoustu, po nejrůznějších léčivech, vím, o čem mluvím.
    To, že anafylaktickou reakci nedostane dítě, ať moje či tvoje nemá zaručeno nikdo a nikdy – co když je alergické třeba na květák a my o tom zatím nevíme? Řadit anafylaktickou reakci jako důvod neočkovat či vyčkávat (je to úplně jedno) mi nepřijde nejvhodnější příklad….

  • Horempádem

    Ajiku, no já imunní vůči tomu nejsem. Chápu, že jsou děti, které z nějakého důvodu užívat léky musí. Bylo by ale vhodnější, kdyby lékař pátral po zdroji potíží a ne jen léčil jednu potíž a přivodil další.
    Já bohužel jsem asi ten statisícový případ, který se opakuje dokolečka dokola. Léky mi dané reakce způsobují, a tak je neužívám.

    K tomu dobrovolnému očkování. Nemyslím si, že je to jen o penězích. Je těžké o tom polemizovat, když nikdo se nezabývá dokonalým monitorováním situace a raději se zodpovědně nezodpovědně zachází s dětmi jako s dalším v řadě, přestože každé je individuum a má postavený vlastní specifický imunitní systém.

    Bohužel už nejsem slepá a nedokážu tyto věci ignorovat ani slepě přijímat. Vím je to můj boj, ale zdraví mích dětí mi za to stojí. Stejně tak jako maminka vnímá naočkování svého dítěte čtvrtý den po narození jako spásu a že pro své dítě dělá to nejlepší, tak i já mám své pocity v tomto ohledu a hodlám pro příště k tomuto přistupovat zodpovědněji.

  • No jo, Horempádem, asi už jsem vůči takové „četbě“ imunní vzhledem k množství léků, které mí kluci už museli dostat. Zrovna tak vím, že nejstarší syn dostával spolu s inhalačními léky do sebe kortikoidy. Ale pomáhaly mu. Téměř u každého léku najdeš podobná varování – které může platit pro jednu osobu ze statisíc. Jistě, může to být zrovna tvé dítě. Ale zrovna tak tvé dítě může v jediné nestřežené sekundě vlítnout pod auto…a taky to moc neovlivníš.
    A k tvému dotazu – proč nejsou úmrtí v okolních státech, kde se povinně neočkuje … možná těch nepovinně naočkovaných jedinců je hodně, možná si rodiče velice dobře uvědomují možná rizika. Možná je to jen v tom, že v našem národě není příliš zakořeněná zodpovědnost jakéhokoliv druhu. Ale taky možná – co by maminky v těchto zemích daly za možnost bezplatného naočkování jejich dětí jako u nás.

  • Horempádem

    Víte co mě tak nějak děsí? Např teď byl dotaz v poradně ohledně možné reakce na vakcínu Priorix (očko proti spálničkám, zarděnkám a příušnicím). Když jsem se začetla do příblové informace kvůli tomu, abych mamince pro srovnání reakcí jejího syna, okopírovala nežádoucí reakce deklarované výrobcem, tak jsem narazila na to, z čeho je vakcína vyráběna. Respektive na čem jsou pěstovány kultury. Tak vám to okopčím, ať si pošmáknete taky:

    „Očkovaní jedinci musí zůstat 30 minut po aplikaci vakcíny pod lékařským
    dohledem. Pro případ rozvoje anafylaktického šoku musí být okamžitě k dispozici
    odpovídající terapie.
    I když se viry spalniček a příušnic získávají reprodukcí v kulturách kuřecích
    embryí, neobsahuje trivakcína PRIORIX vaječné proteiny v množství, které by
    mohlo vyvolat vážné hypersenzitivní reakce. Očkování jedinců alergických na
    vaječné proteiny je po zvážení možné v případě, že se v anamnéze nevyskytují
    anafylaktické reakce.
    PRIORIX se má podávat s opatrností u jedinců, v jejichž osobní nebo rodinné
    anamnéze se vyskytují alergické reakce nebo konvulzivní stavy. V případě
    náchylnosti k febrilním křečím se mají před očkováním preventivně podat léky
    snižující teplotu.“

    Takže kdo mi zaručí, že to nebude zrovna moje dítě, které tato reakce potká. To samé je, jestli se skutečně potká s danou nemocí, když nedej bože vakcinaci odložím, protože netuším, jestli to bude jeho tělo schopno pojmout, protože lékařům je to vcelku šumák.

  • Horempádem

    mysicko, ale okolo nás jsou státy, kde se už roky povinně neočkuje, je to na rozhodnutí každého z rodičů a pandemie ani úmrtí se okolo toho nedějí. Tak v čem to je?

  • mysicka1407
    mysicka1407

    Horempadem, Vam jde sice o moznost vyberu ockovat a neockovat. protoze slovo povinne se Vam „prici“ (proste chcete mit moznost volby) Ale ja si myslim, ze pokud by tato situace nastala a my si mohli vybrat tak nastane mimo jine i chaos. Rodice ze skupin napr. cizinci nebo soc. slabe a pod (uvadim priklad) se k ockovani nedostavi, protoze to nebude povinne, pak staci se jen nakazit a mame tady opet epidemii nemoci a ta si nevybira zkosi vsechny neockovane deti a nebude se ptat ne to jestli rodice chteli jen chvilku pockat nez vyroste. Nemoc si vezme i novorozene ktere za to nemuze, jen se narodi v dobe kdy se neockuje. Pak budeme zase ve stredoveku.
    a jeste poznamecka to ze je to povinne doufam neznamena u nekterych z Vas (je mozne ze jsem to i spatne v komentarich precetla) automaticke neplneni. O dite je take POVINNE se starat. A moznost vyberu neni na miste, stejne tak to vidim i s ockovanim.

    PaKo take mam ten dojem. zdravotnici vs verejnost. Ale co cekat od zdravotniku – lzou podvadeji nereknou nic narovinu a neda se jim verit a kdyby byli lidi zdravi nemeli by praci. Ale diky nezodpovednym lidem, ji zatim mame dost

    Ivčo dekuji za doplneni, jsem rada ze to vidis stejne.

    vsem preji hezky den

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist