Laryngitida, aneb jak můj chlapec málem zemřel

Rubrika: Kam nechodí slunce...

452511_crybabyMyslím, že pro každou maminku je zdraví jejího dítěte to nejdůležitější. Ne jinak je tomu i u mně. A proto na tento den dokonce svého života nezapomenu. Nebyla to žádná těžká nemoc, ale přesto stála mé dítě málem život.Bylo 14. 2. 2005 a den začal jako každý jiný. Ondrášek (v té době mu bylo 6měsíců) se ráno probudil a já jsem ho šla přivítat. Trošku kašlal a bylo na něm vidět, že mu není moc dobře. Zřejmě nějaká chřipka. Pro jistotu jsem s ním zašla k lékaři, který mé podezření na chřipku jen potvrdil. Dostal nějaké léky, a že má v klidu ležet (co by taky jiného v půl roce dělal). Přes den se však jeho kašel zhoršoval. Nijak jsem to ale nebrala na zřetel. Lékař mi řekl, že se to může zhoršit.
Okolo osmé večer se přidala ještě teplota, která se vyšplhala až na 39 stupňů. Kašel byl horší a horší. Ondrášek už byl tak vyčerpaný, že usnul a já s ním. Najednou mě probudilo divné šimrání v břiše. Byl to takový nepříjemný pocit. Okamžitě jsem vstala a běžela k Ondráškovi.
Byl celý zpocený a jevil známky dušnosti. Nečekala jsem ani chvíli, sedli jsme do auta jeli do nemocnice. Tam nám byla sdělena diagnóza: „Laryngitis Acuta“ (tedy laryngitida). Byla ale bohužel ve velmi těžké fázi. Lékařka se pokoušela dát Ondráškovi tolik potřebné léky na snížení otoku v krku. Bohužel mu ale nemohla najít žádné žíly. Tak mu rozdrtila tabletku a dala do čaje. Prý to nebude mít takový účinek, ale aspoň něco. Museli jsme tam zůstat. Přítel jel domů a já se chystala na pokoj. Když v tom se stalo něco strašného!!!! Byl to ten nejhorší okamžik v mém životě!! MOJE MALÉ BEZBRANNÉ DÍTĚ PŘESTALO DÝCHAT UPLNĚ!!! Začala jsem strašně řvát. Nevěděla jsem, co mám dělat. Lékařka mě vyhnala na chodbu a zavřela za mnou dveře. A já tam stála a říkala si, co teď mám dělat?? Co když mi Ondrášek umře?
Umřela bych taky!!! Jak jsem nevěrící, tak jsem si tam na té chodbě klekla a prosila Boha, ať mi ho hlavně nebere. Že to je všechno, co mám!! Asi po nekonečných 10ti minutách se dveře otevřely a lékařka mi sdělila, že stav je stabilizovaný. Mohla jsem za ním jít. Ležel tam na posteli, na pusince měl dýchcí masku, byl samá hadička a přístroj. Vypadalo to šíleně. Já tam stála, koukala na něj a po tvářích se mi koulely ty nejvetší slzy na světě. Ondráška převezli na dětskou JIP. Leželi jsme v nemocnici ještě 14 dní. Ondrášek byl den ode dne lepší.

Ještě teď po roce, když píši tento příběh, mám husí kůži. Koukám na svého miláčka, jak tady běhá, a jsem šťasná. Všechno dobře dopadlo a musím zaťukat, že od té doby nebyl nijak vážněji nemocný. Snad to tak zůstane!!!!!

Tento příběh jsem psala proto, abych vám z vlastní zkušenosti poradila, jak se v takové chvíli zachovat. Pokud vaše dítě kašle jako když „štěká pes“, jeví známky dušnosti a k tomu všemu se přidá teplota, pak je víc než jasné, že jde o laryngitidu. Nejlepší, co můžete udělat, je své dítě vystavit chladnému vzduchu. Pokud je zima, zabalit ho a vystrčit mu hlavu ven. A nebo stačí i pouhý mrazák. Podat prášky proti teplotě (Panadol) a co nejrychleji vyhledat lékařskou pomoc. Na nic nečekejte!! Jedná se o zcela běžnou nemoc, ale raději neriskujte. Mé dítě stála tato nemoc málem život!!!

Napsal/a: lulucrue

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (30 vyjádření)

 • Marci55

  Vůbec ti tvou situaci nezávidím, vím co je to bát se o malé dítě. Taky mi zkolaboval, naštěstí přímo u lékařky a už se volala rychlá. Nikdy na to nezapomenu a od té doby mám husinu jen slyším zvuk sanitky.

 • Misha69

  Umím si předatvit jak Vás mrazilo i při psaní tohodle článku, mě u něj taky zamrazilo při čtení. Přeji Vám abyste už nikdy nic takového nemusela zažít. Děti jsou náš život.

 • knizkova8

  Po vlastní nedýchací zkušenosti u Verunky doporučuji mít doma alespoň jeden čípek Rectodelt. Pepánek na to bohužel také trpí a u něj vždy po odeznění záchvatu laryngitidy nastupuje astmatický záchvat. Díky tomu,že mám vždy doma Rectodelt tak jsme nikdy nemuseli do nemocnice ale tím nechci zlehčovat Váš případ. Děkuji bohu,že mé děti tuto nemoc dostaly vždy až po 1 roce.. Hlavně ,že to u Vás dobře dopadlo.

 • Anonymní

  Nyní jsem objevilavaše problémys laryngitidou..Rada pro všechny maminky, které tento příspěvek přečtou až nyní ,radím :při záchvatu kašle, což je hlavně v noci,rychle zabalte dítě do deky ,otevřte okno a nechte dítě nadechnout ,otok v krku opadne a je klid Věřte, mám to vyzkoušené na našich dětech Přeji vám všem, aby moje rada pomohla Přeji hodně zdraví V.V

 • Anonymní

  Sirup třeba tady:
  http://www.lekarna.cz/calcium-chloratum-ivax-sol-1x100ml/ (pravda, že externím skladě…)
  http://www.samoleceni.cz/8594737005312/calcium-chloratum-ivax-sol.1x100ml

  Zjišťovala jsem, jak souvisí Calcium chloratum s laryngitidou: „Calcium se používá jako podpůrná léčba alergických reakcí. Má význam pro správnost dýchacích funkcí.“
  Ale pokud má dítě problémy s využitím vápníku, tak bych to spíš řešila homeopatiky, tam řeším příčinu (chce to profesionálního klasického homeopata, aby vybral nejvhodnější lék). U sirupu se mi může stát, že se vápník bude v těle ukládat jinam, než má.
  Jana

 • Anonymní

  Můj vnouček má tytéž problémy. Po Protazinu dnes zkolaboval (studený pot, bledý, téměř bezvládný, ale při vědomí). Na pohotovosti doktorka řekla, že to byl stav po Protazinu. * Hlavně mě ale zajímá kde se dá sehnat sirup Calcium chloratum. V několika lékárnách na dceru koukali jako že nevědí co po nich chce. Máme známou magistru v ČB, ale i ona řekla že ho nemají, ani jim ho nenabízejí. ** Děkuji za typ – Sládková **

 • Králíček4

  Gabi,nám lékařka napsala Protazin 3x denně 1/2 tablety a Rectodelt při záchvatu na noc asi na 2 dny.Nyní dostal kašel a taky se mi nelíbí,taky se děsím každého zakašlání v noci.

 • ctiradka

  Gabi, můj syn měl laryngitidu třikrát, ale přiznám se, že nevím, co je Protazin. My měli Rectodelt při záchvatu a jinak večer Dithiaden a sirup Calcium chloratum. Můj syn mívá ty laryngitidy alergického rázu, druhý den je zase zdravé dítko..
  Ale jenom vím, jak hrozné jsou noci, já pak nadskakovala metr nad postel při každém ukucknutí…. Držím palce…

 • Anonymní

  mohu se zeptat??Momentálně má muj syn,také laryngitidu,hrozím se večera.Rectodelt se muže dávat v návaznosti na protazin??A mám ho podat ve chvíly,kdy se dítě dusí??
  Gabi

 • Králíček4

  Tak laryngitidu jsme dnes přes noc poznali i my.Syn má 4 roky a bylo to poprve,začal mě v noci jakoby štěkat a sýpat,těžce dýchal a ráno měl teplotu 39,4 st.Ještě jsem se s touto nemocí nesetkala a nebýt toho,že jsem o tom není to dlouho četla,jaké má příznaky a takzvanou prní pomoc,tak bych si asi rady nevěděla.Ale vypla jsem topení ,dala na radiátor mokrý ručník a otevřela okna.Stav se po chvíli zlepšil,ale do rána se to opakovalo ještě jednou.Dopoledne jsme jeli k dětské doktorce,ta mě řekla že jsme mu tím přívodem vlhkého a studeného vzduchu pomohla a naordinovala protazin,na noc čípky a antypiretika,protože před týdnem dobral antibiotika.A syn kašle a kašle a já jen doufám,že čípek na noc zabere a nebude se to opakovat.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist