Febrilní křeče

Rubrika: Kam nechodí slunce...

230593_hospital_13Za necelý měsíc to bude rok, co Martínek prodělal febrilní křeče, a tak jsem se rozhodla vám svůj zážitek alespoň trochu přiblížit…Předem musím předeslat, že Martínek se narodil velký – měl 4,09 kg, a od narození vážněji nemarodil (až na teplotky po očkování a nějakou tu rýmičku).
Ve čtvrtek 3.února 2005 jsme byli na 18-ti měsíční prohlídce spojené s očkováním, po tom teplotku neměl a vše zvládl v pohodě.
Všechno začalo až v pátek podvečer. Měl zvýšenou teplotu. Ta vůbec neklesala a tak jsem druhý den v poledne(sobota) požádala známého, aby nás odvezl na pohotovost. Manžel byl na nějakém turnaji i se starší dcerkou.
Na pohotovosti vše proběhlo rychle. Dostala jsem recept na Paralen a radu, jak teploty srážet. Martínek měl ten den od rána 38,5st.C. Než jsme vyzvedli léky z lékárny a dostali se domů, bylo asi 16 hod. Venku pořádně mrzlo a tak jsem Martínka uložila do postýlky v pokojíku, kde bylo vypnuté topení a dle rad jsem ho příliš nepřikrývala.
Zmožená věčným chováním a utěšováním (vždyť to všichni znáte, když má mimčo teplotku) jsem se sama natáhla. Když jsem se šla na Máťu asi za půl hodinky podívat, tak se mi zdál o dost teplejší. Vyndala jsem ho z postýlky a vzala na klín, pod ručku mu dala teploměr. Během pár vteřin byla na displeji teploměru cifra 39,5st C a víc už jsme nenaměřili.
Martínek otočil očka v sloup a celý sebou začal škubat. Já byla sama doma a tak první, co mě napadlo, bylo zavolat záchranku. Než jsem vytočila číslo a domluvila se se sestřičkou a než přijeli, byl Martínek celou dobu u mě v náručí, nejsilnější křeč trvala asi 4 minuty. Pak ještě škubal ručičkami a zdálo se, že nereaguje na mé mluvení. Vše trvalo asi 10 minut.
Ještě než záchranka přijela, namočila jsem do studené vody plenku a tu jsem mu dala na hlavičku a celou dobu jsem kontrolovala, zda dýchá – nahlas vzdychal. Zatím to bylo mých nejdelších 10 minut v životě. Lékař mu dal ampuli Diazepamu do zadečku a tím se poměrně rychle zklidnil. Odvezli nás do nemocnice, kde si Martínka nechali na oddělení JIP a mě poslali domů.
Věděla jsem, že křeče z horečky existují a jak se jich vyvarovat ( – asi jedině studené zábaly, ale o tom se tu psalo v jiných článcích), ale když se s něčím podobným člověk setká u svého dítěte, vyvede ho to z míry, alespoň mě se to stalo.
Také bych asi podobnou křeč čekala spíš u malého miminka, než u 1,5 roku starého klučiny, který vážil skoro 15 kg a měřil asi 90 cm, ale to jsem se moc spletla. Každý lékař by mě asi rychle vyvedl z omylu.
Další den (neděle) jsem k Martínkovi nastoupila do nemocnice na kojenecké oddělení. Celý den jsme zase sráželi horečku, která se opět vyšplhala přes 40 st. C. Když se podařilo konečně k večeru teplotu srazit – nebo spíše ustoupila sama, přišla nám paní doktorka pogratulovat.
Jak horečky rychle přišly, tak rychle ustoupily. Byla to taková ta 3-denní chřipka.
Od pondělí byl Martínek bez teplot, a když se dostal z „opojení“ z Diazepamu všem na oddělení ukazoval, jak krásně umí běhat, spíš lítat, a zlobit. Už nás čekala jen vyšetření na neurologii a rentgen hlavy. A v úterý hurá domů.
Od neuroložky jsem poučená, že v případě dalších křečí je důležité sledovat, zda jsou souměrné. Tzn. souměrná pravá a levá polovina těla. Tak to také proběhlo u Martínka, takže se jednalo, naštěstí, o nekomplikovaný průběh.
Musím zaklepat „ťuk ťuk“, od té doby Martínek teplotu neměl a já mám pro případ v ledničce Diazepam do zadečku, abych si příště poradila bez té záchranky. Doufám, že žádné příště už nebude.

Napsal/a: Jíta

Toto taky stojí za přečtení!

Těhotenství nemusí být jen nejkrásnějším obdobím v životě ženy

V současné společnosti jsou všechny významné životní události vnímané jako velký milník v životě a očekává se, že každý,

Čtu dál →

[Soutěž] Audiokniha Anička a cirkus

Dlouhou cestu na dovolenou si můžete v autě zpříjemnit třeba poslechem audioknihy. 3 tipy pro děti pro vás dnes

Čtu dál →

[Tvoření] Květina z proužků

Květina, kterou si dnes ukážeme, je velmi jednoduchá a zároveň variabilní. Můžete vyrobit několik variant podle toho, která se

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Anonymní

  …tak tento pocit nekonečných tří minut ,kdy měla malá febrilní křeče už také dva dny znám, právě ležíme ve špitále. Věřím,že to byly křeče již posledn..nikomu nepřiji zažt tyto okamžiky 🙁 .

 • Anonymní

  Pořád jsem si myslela, že nám se to nemůže stát – chyba! V neděli po obědě měl malý zvýšenou teplotu 38C – dostal nurofen, večer měl už 39 tak dostal čípek, volala jsem pohotovost jaké mám dát dávkování léku – prý víc než je na letáku, prý jsem dala málo a proto teplota stoupá – tak nevím podle čeho se mám teda řídit – jenže než jsem stihla dát další dávku nurofenu, malý se začal zmítat v křečích, pěna u pusy, úplně hořel a já zpanikařila, ten strach už nechci nikdy zažít, zavolala jsem 155, malý omdlel, manžel postupoval podle telefonu – dal synka do sprchy, kde se po chvíli probral – byly to nekonečné minuty!!!!! Odvezli nás do nemocnice, kde teploty po jednom dni na kapačkách zmizely a mohli jsme jít po 3 dnech domů. Moc doufám, že už nás nic takového nepotká!!!!!!!!!

 • Anonymní

  Zdravím,právě jsem dočetla všechny články a pěkně si poplakala. Mám 1,5starého chlapce a febrilní křeče máme,bohužel, opakovaně při každé vyšší teplotě. Již jsme je prodělali 4x.Naneštěstí to u nás vyplinulo až v epileptický záchvat.Bylo miřečemo,že poprvé to je nejhorší. Z vlastní zkušenosti je to pěkná blbost.Pokaždé to je strašné a nejhorší je,když malej dostane teplotu a celý den čekám,kdy to přijde,ikdyž dělám vše co mohu,abychom se k nim nedostali.Je to strašná beznaděj,držet zmítající se dítě v bezvědomí,podávat rektálně diazepam,čekat na záchranku a doufat,že to rychle odezní a nevrátí se to. všem vám přeji,aby se to neopakovalo a držím všem dítkům i maminkám moooc síly. držte se.

 • KlaraGus

  I my jsme si minuly tyden prozili zatim „nejhorsi den zivota“. Maly mel v noci 40,2 horecku, ja mu dala na radu nocni sestry cipek, ktery mu ji srazil. Nakonec jsem se dozvedela, ze se cipek vubec davat neda. Prave rapidni stoupani teploty (kdyz cipek prestane fungovat) je pricinou febrilnich kreci. Takze pri teplote jen chladit, zabaly anebo ve vode. Nikomu to nepreji – mit sve dite v naruci, bezvladne, modrajici…
  Hlavne vysoke teploty nesrazejte cipkem, pote totiz teplota opet stoupne a protoze je to velice rychle, je riziko kreci nekolikrat vyssi.

 • Když jsem v SOS dopovídala na podrobnosti o febrilních křečích, padl návrh, že by se to mohlo překopírovat i sem….takže:
  Podle literatury to postihuje cca 3% dětí, z toho potom u 30% se to vrací….a je to vzácné u dětí pod 6 měsíců a nad 5 let…febrilní křeče jsou skutečně křeče při náhlém vzestupu teploty – vznikají asi podrážděním termoregulačního centra v mozku…aby se potvrdila diagnóza febrilních křečí, musí se vyskytnout opravdu jen při horečce (u dítěte, které třeba někdy předtím mělo křeče bez horečky, se o febrilní křeče nejedná) a musí proběhnout bez další zjevné příčiny (třeba si vymyslím trochu za vlasy přitaženou situaci – dítě s horečkou spadne z postele a neěťastně si poraní hlavu, dostane křeče…to už pravděpodobně nejsou febrilní křeče, ale křeče v souvislosti s třeba mozkovým poraněním): Nejčastěji se FK objevují u horeček při meningitidě (zánětu mozkových blan), u močových infekcí a u katarů horních cest dýchacích. Asi u 3% dětí,které febrilní křeče prodělaly se může vyvinout epilepsie (rizikové faktory jsou věk pod 15 měsíců, křeče trvající přes 30 min., epilepsie v rodině – rodič, sourozenec…dále dítě s vývojovými a neurologickými abnormalitami), proto je u opakovaných záchvatů FK doporučeno další vyšetření – přinejmenším EEG (vyšetření elektrických mozkových impulzů – asi to znáte). Jak už jsem psala v SOS, doporučuje se mít v lékárničce diazepamový čípek 5 mg (ten se dá aplikovat i dítěti, které už záchvat má).
  Křeče bez horečky jsou úplně jiná kapitola.
  Tak ať nás to všechny míjí…

 • Teda holky, docela jste mě vystrašily. Barunka právě prodělává neštovice. Do včerejška to šlo, ale včera nastoupily teploty, nejvyšší 38,2 a k tomu svědění, prostě celý den probrečela… Doufám, že nenastane něco horšího… Jinak moje tchýně mi radila místo zábalů dát tvaroh na kotníky dítěte a zavázat. Ona to prý vždycky svým klukům dávala a zabralo to stejně jako zábaly a není to moc drastické. Sice prej je pak tvaroh po celý postýlce, ale funguje to.

 • Terezo, já jsem právě někde četla, že i ty křeče se mohou dostavit právě při těch zábalech, že to je pro tělo šok. Proto se jim snažím vyhýbat a volím metodu „koupele“ ve vlahé a postupně dopouštěné studené vody, to není pro tělo tak drastické. Sám nám to doporučil známý, který dělá primáře a je zároveň i lékař na ARU.
  Já se modlím, aby aby se to nikdy u nás neopakovalo…Mám strašný strach…Všem přeji pevné zdravíčko!!!

 • Moc vám přeji -Enží a Terezo, ať se brzo vymarodíte.
  Podle toho, co tu píšete, tak jsem docela ráda,že jsme měli ten nekomplikovaný prúběh. Protože mi neuroložka říkala ( a pak jsem to i vyčetla v nějakých článcích ), při tomto lehčím průběhu děti neupadnou do bezvědomí. A je pravda, že Máťa po tom nejhorším hned reagoval.
  No a jak zde psala Káča, že se to může stát i větším dětem, tak něco podobného prodělal i můj synovec na podzim. Ve školce najednou omdlel a tak mu volali záchranku. V té době mu bylo téměř šest let. Doktorka pak bráchovi vysvětlila, že se jednalo o tak prodký nástup horečky, že to prostě jeho tělíčko nezvládlo. Tak přeju všem hodně zdravíčka.

 • Anonymní

  Četla jsem všechny tyto články s tím ošklivým svíravým pocitem uvnitř ,ktarý jsem přesně před týdnem měla. Má 28.měsíční dcera Terezka měla minulý pátek ráno lehce zvíšenou teplotu(37,6). Jelikož jsem musela nutně na domluvenou schůzku, přijela ke mě sestra a Terezku hlídala. V poledne ji dala spát a Já za chvilku přišla. Terezka se probudila až v 16.00. Byla celá ropálená,měla 39,3. Při zábalu dostala křeče. Skončila-vzhledem k dýchacím potížím na ARU. Byl to nejhorší de mého života. Strach,jak to zvládne. Dnes už jsme doma. Dobírá antibiotika a v pondělí se těšíme na chvilku ven. Přeji všem hodně zdraví a děti bez nemocí. I když je to nereálné…. Tereza 24.02.2006

 • V neděli naše dcerka (15.měsíců)jak se říká „utekla hrobníkovi z lopaty“. Byl to můj nejhorší okamžik v životě a také pevně věřím, že to byl PRVNÍ A POSLEDNÍ takový zážitek, který bych nikomu nepřála zažít.
  V 8,30 měla teplotu 38,2st a tak jsem jí dala Nurofen…v 9,30 dostala febrilní křeče, na 10-15 min upadla do bezvědomí. Pak se probrala a znovu „odpadla“. Měla křečí staženou a pevně sevřenou čelist, museli jsme jí násilím papulku ptevřít a podržet jazyk, aby jí nezapadl. Přes telefon ze „155ky“ nás navigovali, jak jí zkřísit a dostat febrilky „pod kontrolu“ ale když vidíte, jak Vám v náručí modrá víc a víc a jen podivně chrčí, tak máte pocit, že to nezvládnete a navíc jde vážně o vteřiny! Asi po 15ti minutách dorazila sanitka, něco jí píchli a odvezli nás do nemocnice. Celou cestu musela být na kyslíku. A já se zatím „vzpamatovávala“ z toho šoku a pořád mám do dnes před očima to, jak mě bezvládně ležela v náručí a já nevěděla, jak jí pomoct. Teploty měla až do pondělního odpoledne. Kvůli dlouhému bezvědomí jsme absolvovali neurologické a EEG vyšetření a vše dopadlo naštěstí dobře a včera nás z nemocnice pustily domů s tím, že při zvýšené teplotě musíme hend nasadit čtvrtku Diazapamu. takže Diazepam a teploměr nosit stále u sebe! Mám strach usnout, stále se v noci budím z hrůzného snu a hned dcerku kontroluji a sahám jí na čelíčko..Je to fakt strašné a to jsem si vždy myslela, že se nám to nemůže stát. Ironii osusu je, že v pátek, 2 dny předtím jsme se o febrilkách bavily se známou…Ale jen tak povrchně…
  Všem přeji pevné zdraví a aby nikoho nepotkalo to, co nás!

 • Náš malej (4,5roků)zase trpí na blouznění při teplotách a (asi jsem o tom už také psala)) a má takové stavy,že vytřeští oči, křičí a není k utišení a mlátí kolem rukama nohama a máte pocit, že se z toho fakt zblázní. Myslím, že má nějaké halucinace, že někoho vidí a bojí se toho. Takže jakmile má teplotu, hned máme dávat Diazepam 1/2tbl a je-li to večer, tak rosvítíme všechny světla, jen aby nebylo šero a nebylo tam moc stínů. Je to strašný pocit, natož ty křeče…to musí být něco strašného! Přeji všem zdraví dítka!

 • Jenom bych chtěla dodat, že febrilní křeče nejsou jenom záležitostí miminek, postihují děti v rozmezí tak 6 měsíců až 5 let(!), takže mohou překvapit i matky předškoláků…

 • Taky jsme byly v roce hospitalizované pro podezření na febrilní křeče, ale nedokázali to potvrdit. Přesto se všeobecně doporučuje při teplotách vyšších 38oC podávát dítěti do 1,5 roku 1/4 diazepamu, starším 1/2 tablety. Myslím, že i vy budete poučeni a diazepam vám pediatr předepíše. Přeji Vám jen samé klidné dny.

 • Martina 2

  Naše malá měla vysoké horečky když prodělávala dětskou 6. nemoc a naše doktorka mi pro jistotu dala domů Diazepam v tabl. a nařídila, jakmile se teplota přiblíží 40st.C., dát preventivně půl tablety, právě kvůli febril. křečím. Naštěstí jsem ho nemusela použít.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist