Úvaha matky v poklusu na téma: Poslat svoji duši dál a zrcadlení zrcadel

Rubrika: Jsem máma

Stvořit život vlastně z ničeho a cítit ho v sobě je pro mě zázrak, ač jsem mámou tříletých dvojčat (páreček 😀 ) a dvouleté dcery. Přivést ale na svět dítě není konečná, a tak když ze dvou duší vznikne jedna, měla by se poslat dál a neušlapat ji, nesebrat jí křídla. Ale všechna přání být nejlepší mámou a dát dětem vše, co k rozletu potřebují, se během dne tak nějak upozadí. Dopředu se dere jídlo (zdravé, pravidelné, pestré), pravidelný odpočinek (dětí a bezesporu i mámy), vyprat, uklidit, uvařit, nakoupit…

… takže jak je to s tím poslat svoji duši dál?
Nevím, možná se to dozvím, až moje děti budou mít vlastní děti, a pak to uvidím, nebo to uvidím dřív na jejich životě, jací z nich vyrostou lidi, jak si budou umět poradit. Doufám, že nebudou tak bezradní jako si někdy připadám já.

O rodičovství jsem měla jiné představy. Sama sebe jsem viděla jako nejtrpělivějšího člověka na světě, který neudělá chybu. Nebudu děti k ničemu nutit a prudit je, budu jim stoprocentně rozumět a reagovat dokonale na jejich potřeby.

Nepatřím mezi nejtrpělivější lidi na světě a často dělám chyby. Vyčítám si je a pak na mě ze všech stran útočí odborníci na výchovu (nebo pokud to slovo někdo nemá rád na vedení) dětí, na jejich rozvoj, a mávají recepty s návody na dokonalé dětství. Často bývám zmatená a výsledkem býval děsivější mišmaš, než moje přirozené chyby. Když se k tomu přičtou kyselé výrazy tchýně, je to na mašli.

Je to pár dní, co jsem se rozhodla, že ty pohledy a návody mě nebudou ovlivňovat, že je prostě budu ignorovat, že je neuvidím. Ulevilo se mi. Jsem máma a tak svým dětem nechci ublížit a i když se to nepovede na sto procent, budu si za svou cestou stát. Je to ale dost těžké. Během dne člověk dělá spoustu rozhodnutí a předtím, než rozhodne, co dovolit a co ne, co a jak vyhodnotit, se snažím se na vteřinku ponořit do toho, co chci já a ne tchýně, sousedka, odborník.

Co mi dává dost zabrat jsou dvojí metry. Máte to taky tak? Z vyprávění manžela vím, že dostal na zadek vařečkou (vařečkou výjimečně, tchýně byla asi dost vytočená…), protože utekl z procházky domů a šel přes silnici. Nebo když mu nešla matika a rodiče se s ním mořili dvě hodiny a stále nic, tak dostal vynadáno, pohlavek, do koupelny opláchnout a mořit znova… Když já zabavím odstrkovadlo na procházce, protože dítko na něm neposlouchá a s bulením přijdeme domů, stojí tchýně ve vrátkách a odsouzení, jaká jsem strašlivě špatná matka je přímo hmatatelné. To vám pak do dalšího kola trpělivosti nepřidá.

Dost podobný názor mám i na to, jaké jsou dnešní děti. Někdy to vidím růžově, někdy dost černě. Určitě jsou odrazem svých rodičů a upřímně – dnešní doba je plná bezradných lidí, nebo zmatených, nebo plných přeházených priorit. Někdy se dost bojím nástupu dětí do školky, školy, kde tyto lidi a děti budou potkávat. Ale jsou dvě možnosti, buď se s nimi odstěhuju na samotu a budu je tam držet do osmnácti, nebo se je budu na to snažit připravit co nejlíp. Sama jsem na sebe zvědavá, co mi budoucnost předloží. Jak se to povede.

jarka

Myslím si, že děti nám nastavují zrcadlo, já mám kolem sebe tři a když se tam vidím, tak makám na tom, abych se v těch zrcadlech zrcadlila líp 😀
Děti jsou my a tak mezi tím vařením, uklízením a praním se snažím být co nejlepší člověk, abych se nestyděla těch odrazů z mých tří zrcadel. Dost jsem sama sebe omlouvala třeba tím, že procházím rozvodem, nebo starostmi, které z toho vyplývají, ale tak nějak jsem se zařekla, nebo alespoň si řekla, že se budu snažit míň omlouvat a vymlouvat se a budu tím, čím chci být všemu navzdory. Tak jsem na sebe zvědavá. Lehce se to promejšlí, když děti spí a je klid, tak snad alespoň něco do praxe převedu.

Napsal/a: Jarka_PL

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

 • Petra Vymětalová

  Hlásím malé vylepšení – konečně jsem vložila i fotku, kterou mi krátce po vydání článku ještě Jarka_P poslala. Tak mrkněte a pokud jste nečetli, počtěte si 😉

  Jarko, ještě jednou děkuju za článek a držím palce, ať se ti obraz v těch Tvých zrcadýlkách líbí. Budu ráda, když nám o tom (nebo třeba o něčem jiném) zase někdy napíšeš 😉 Co ty na to?

 • Pěkný článek.

 • Rajka

  Pěkný den přeji všem maminkám,dětem…a jedna básnička.Snad to nebude vadit.
  ================================================
  ~Co se nosí~:-)
  ~~~~~~~~
  ‭Já vám teď povím co se nosí
  módní jsou punčošky
  z ranní rosy
  halenka sluneční jas
  límeček má z vodních řas
  na sukni máme pár metrů tmy
  a na slavnostní ples
  ji několik hvězd v pase ozdobí,
  kabelka z lístků bílé růže
  střevíčky třeba z hadí kůže
  co včera prý jeden had si svlék
  místo přezky kytička fialek.
  A ještě.
  Přes ramena šátek z peří
  náhrdelník z briliantů
  že jsou pravé? Nikdo neuvěří.

  Totiž
  včera tě viděli v bílém triku
  přes rameno tašku s nákupem
  dvě děti držíš si za ruku
  autobus ujel,už je za rohem
  a děti prosí chtěly by zmrzlinu
  nebo aspoň čokoládu
  oplatku,lízátko,bonbón a rohlík
  ne,to ti nepokazí náladu
  pročpak jsi utrhl ten knoflík?
  Děti máš jak Indiány
  od čokolády celý zmalovaný
  konečně doma,výtah zas nejede
  do šestýho po svých,to jde
  a pak…co dřív?
  Děti převlíknout,umýt,uklidit nákup
  a počmáraný módní časopis
  …vidíš co se nosí…
  Vy nevíte?
  ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 • Marinada

  Jarko, dík za článek. Tak ať Ti všechny Tvé dušičky dělají jen a jen radost!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist