Nebylo to vůbec jednoduché!!!

Rubrika: Jsem máma

161068_lactation_3Taky jsem se odhodlala a přidávám článeček o našem kojení 🙂 Mám problémy s bradavkami (teď už spíše s jednou bradavkou). Proto jsem věděla, že to nebude snadné. Asi od 6. měsíce těhotenství jsem nosila formovače, a právě u toho jednoho prsa to docela pomohlo…


Na porodním oddělení mám kamarádku, ona se přimluvila u jedné starší sestřičky a ta za mnou ze začátku aspoň začala více chodit a pomáhat. Jinak musím říct, že jsem nebyla spokojena. Byla tam jedna fakt protivná sestra, která se vůbec neuměla chovat – nevím, asi neměla tehdy vlastní děti a nevěděla, co je to porod nebo císařský řez a následné stavy po něm.

Měla jsem koupené kloboučky, ale bohužel po císaři žádné mléko 🙁 Malý se naštěstí přisával docela dobře, i přes ty kloboučky, ale prsa se mi nalila až doma, nějaký 7. – 8. den, a to jsem asi od 4. dne po porodu odsávala. Opravdu velký dík tomu, kdo vymyslel odsávačku!!!

Malý byl tedy od začátku na Nutrilonu. V porodnici několikrát řval hlady, protože mu neměl kdo připravit mléko – sestry byly buď na vizitě, nebo se staraly o zbylé děti na oddělení. Opravdu hrozný zážitek, když dítě řve hlady a já mu neměla co dát. A takové ty „fajn“ poznámky – a snažíte se vůbec kojit???

Mým dalším problémem byly záněty. První asi týden po rozkojení, to jsem dostala z ničeho nic 40 horečky, nebyla jsem ničeho schopná, prso bylo tvrdé jak kámen a neskutečně bolelo, takže v noci jsme museli na pohotovost. Tam mě postrašili, že pokud se to nezlepší, tak mi budou muset řezat prso. Malý to naštěstí vysál, dodneška nechápu jak. Tady jsem poznala, jak kojení bolí. Později se mi zánět vrátil, malý totiž nechtěl tahat z té „horší“ bradavky, ale to jsem už věděla, co mám dělat, tak jsem to zvládla bez ATB…a při třetím zánětu, kdy jsem musela brát opět ATB a měla tělo tak oslabené, jsem začala uvažovat o konci kojení. Postupem času jsme kojili u toho pravého prsa bez kloboučku a šlo to snadněji než u toho prsa s kloboučkem, a tak malý začal úplně bojkotovat levé prso, a odsávačka mi to vše nezvládala odsát, takže se mléko usazovalo.
Takže jsme zvládli kojit 4 měsíce. Přiznávám, že jsem to obrečela a bylo mi z toho mizerně. Taková ta blízkost u kojení mi hrozně chyběla. Ale s podporou manžela jsem to zvládla. U druhého dítěte doufám, že to bude lepší.

Tento příspěvek byl zařazen do soutěže Pojďte si povídat … v dubnu 2011. Stačí se zapojit do diskuse (Ne)lehké začátky s kojením nebo do 15. 4. 2011 poslat svůj článek do redakce.

Napsal/a: Marysek

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (7 vyjádření)

 • Lien

  No však moštík vykojila malou taky jen z jednoho, pamatujete? 😛

 • JanaK

  Bokul, Marysku, opravdu jde dítě kojit jen z jednoho, ovšem pokud je mamča náchylná na záněty, asi to dá hodně práce, ale myslím že by to mělo jít. Znám dvojčata, která byla kojená do roku a každé mělo „ten svůj“ prs 🙂

 • Marysek

  Holky díky za reakce!!!

  Bokul to opravdu nevím…kdyby to tehdá šlo, tak bych byla vděčná!!!

  Beruli tos měla štěstí, že ses obešla bez ATB…bolest hrozná, souhlasím!!!!

  Mari akorát, že já jsem kojit opravdu chtěla, moc!!!! ale pak už to bylo o moje zdraví 🙁

 • Marysku, jste šikovní, že jste to zvládli ty 4.měsíce, já bych asi bojkotovala už první zánět, myslím si, jak to bolí, do toho ty horečky, já bych to neustála, už jen proto, protože jsme nikdy tak vysoké horečky neměla a vlastně už od 1.třídy jsem horečku neměla, takže já bych umírala a kojení bych asi už z bolestí utnula 🙂
  Držím palečky, aby to u druhého už bylo lepší a nebyly žádné problémy 🙂

 • bamiska

  sluníčko když to nejde tak to nejde a myslím že jsi si vytrpěla své a lepší aby jsi byla ty v poho a 4 měsíce přes bolesti a nervy byly až tak dost…..malý také radší a víc pil z pravého a na konci musím říct ž jen už z toho jednoho, ale měla jsem to štěstí, že se prsíno nenalejvalo a vyšumělo to do ztracena samo…

 • Marysku,zajímavej článek:)..někdy člověk holt natrefí na pěkný husy,který se buď blbě vyspí a nebo řeší svoje problémy na úkor lidí v nemocnici,je to smutný,ale je to tak:(..já jsem dostala horečky ještě v nemocnici,ale bála jsem se to říct,chodila jsem prsa masírovat do sprchy,to nepomáhalo..bolestí jsem brečela..bála jsem se kojit,že tu šílenou bolest nevydržim..nakonec to dopadlo tak,že jsem malou nechala u sebe na posteli celou noc,prso vyndaný a malá ucumlávala a měla prso místo dudlíku..a tak mi to všechno vysála,to byla úleva:)..nelžu-děkovala jsem jí za to:))..a odměna byla,že jsem kojila do 15 měsíců:)..tobě přeju,aby u druhého dítka šlo kojení daleko líp a mohla si kojit co nejdýl:)

 • bokul

  Děkuji moc za Tvůj příběh a zkušenosti. Moc Ti přeji, abys podruhé zažila bezproblémové kojení hned od začátku a tak dlouho jak jen to oba budete chtít a cítit v pohodě.

  Napadá mne otázka, na kterou si neumím odpovědět… Jde kojit třeb jen z jeho prsu? Dokáže s s tím tělo vyrovnat, že by v jednom prsu mléko tvořilo a v druhém ne???

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist