MVD: Táta na mateřské

Rubrika: Jsem máma, Moje cesta k miminku

Pro větší část naší společnosti je role muže na mateřské dovolené naprosto nepřijatelná. Odjakživa tu máme pevně vžité mužské a ženské role. Matka se má starat o dítě a domácnost, otec naopak chodit do práce a vydělávat peníze. Proč by to tedy mělo být jinak? Ale co když tento model rodině nevyhovuje? Pak musí jít na mateřskou tatínek…

Jsem moc ráda za to, že doba pokročila dál, a roli „mateřské“ si mohou na vlastní kůži vyzkoušet i samotní muži, přesvědčit se o tom, že to, co se nazývá dovolenou, není dovolenou v pravém slova smyslu, ale každodenní dřinou, která nikdy nekončí. Jakmile se někde zmíním o tom, že u nás je na mateřské tatínek, jsou všichni velice překvapeni. Tatínka chválí a mají ho za velkého hrdinu, a mě? Mě v duchu pravděpodobně považují za krkavčí matku, která se odmítla postarat o své vlastní dítě kvůli „nějaké“ práci. Realita je však jiná, ale zkuste jim to vysvětlit… každý stejně slyší jen to, co slyšet chce.

A jak to vlastně všechno začalo?

Dlouhou dobu jsme se s manželem pokoušeli o druhého potomka, aby nám Beatka nezvlčela, ale nějak se nedařilo. Veškerou snahu o mimčo jsme nakonec vzdali a smířili se s tím, že doma budeme mít jedináčka. Ovšem člověk míní a osud mění. Nečekané těhotenství mě nepřipravenou zaskočilo začátkem loňského roku. Na jednu stranu jsem byla moc šťastná, na druhou stranu plná obav, jak to všechno zvládneme.

Do těhotenství vše doma klapalo jak na drátku. V době, kdy byla Beatka ve školičce nebo večer usnula, jsem pracovala na PC z domu, někdy i dlouho do noci. Tyto noční galeje byly nutným zlem, jen tak jsem měla šanci si „vyšetřit“ alespoň trošičku času pro naši dcerku Beatku a věnovat se jí vždy po návratu ze školičky až do doby, než večer usnula. Byl to takový náš společný čas odpočinku, kdy jsme malovaly a tvořily, a občas se k nám připojil i tatínek. A toto vše se mělo za pár týdnů a měsíců změnit…

Moc dobře jsem tušila, že skloubit svoji práci s celodenní péčí o miminko a navíc nezanedbávat svoji prvorozenou dceru, je nadlidský úkol. Buď budu muset obětovat svojí práci anebo péči o potomka přenechat jiné osobě, nejlépe manželovi. Ostatně byl to on sám, kdo již v minulosti polemizoval s myšlenkou zůstat doma na mateřské. U Beatky jsem se tohoto práva nechtěla vzdát, ale nyní jsou jiné okolnosti… Proč by tedy pro změnu nemohl jít na mateřskou manžel?

Nějakou chvíli mi to trvalo, než jsem se mu nakonec svěřila se vším, co mě trápilo:

„Mám strach, jak to všechno zvládnu… Mimčo, práce, kde dělám pomalu od nevidím do nevidím, to nějak moc nejde dohromady. Přemýšlím o tom, že svojí činnost ukončím a budu se naplno věnovat dětem…“

Odmlčela jsem se.

A manžel? Ten byl s řešením hotov raz dva.

„No tak na mateřskou půjdu já! Je nesmysl, abys šla na mateřskou ty, když tvůj příjem je daleko vyšší než ten můj. A hlavně máš možnost pracovat doma, nikam nemusíš dojíždět, to by se ti už pro příště nemuselo poštěstit najít si takovou práci.“

A tak bylo rozhodnuto.

Na mateřskou půjde tatínek

A jak jsme se domluvili, tak se i stalo. Tatínek zůstal, jak sám říká, se svýma holkama doma. Všichni (já-manžel-holky) jsme dnes nadmíru spokojení. S manželem máme své povinnosti rozdělené tak, abychom se navzájem doplňovali, vše stihli a zbyl tu nejen čas pro nás dva, ale hlavně čas na společné aktivity s dětmi, ať už jde o samotné tvoření, procházky či hraní si.

Nyní po dvou měsících, co je s námi manžel doma, můžu říct, že z mojí strany tato zkušenost přináší sladké ovoce. Manžel má ke svým dětem mnohem blíž, než když by byl od rána do večera zavřený v práci. Své děti doprovází na každém kroku, ať už je to každodenní péče a starost, či samotné návštěvy u lékaře. Vztah mezi otcem a dětmi se více prohloubil, jeden na druhého nedají dopustit. A naše manželství? To posílilo svoje základy. Já sama obdivuji svého muže, jak do své nové role rychle zaplul, a on? Teprve nyní mě asi dokáže konečně plně pochopit… Možná je to i důvod, proč veškerý chod domácnosti nenechává jen na mých bedrech, jak tomu bývalo doposud, ale sám vidí, co je v domácnosti potřeba udělat, na nic se neptá, neremcá, jde a prostě to udělá. Kéž by mu to vydrželo i po mateřské…

tatanamd2

Prozatím nám všechno tedy pěkně klape, a jen čas ukáže, zda nás nezaskočí nějaké pochybnosti či komplikace. Mnoho maminek, s kterými jsem měla možnost ještě v době těhotenství hovořit v parku, nám předpovídalo, že dřív nebo později se u nás projeví ponorková nemoc. No uvidíme, jak daleko byly nebo nebyly od pravdy.

Tento článek byl zařazen do soutěže o Příspěvek ledna 2015, nezapomeňte proto prosím po přečtení na hvězdičkové hodnocení ;-).
Je součástí projektu Mateřská s VD (proto zkratka MVD v názvu).

Napsal/a: Budulinek

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

  • Taky by se mi líbilo, kdyby byl manžel s námi doma, ale kdo by pak vydělával peníze?

  • Kukačka

    Btw, ta „spící“ fotka je kouzelná…

  • Kukačka

    „Tatínka chválí a mají ho za velikého hrdinu“ – jo, to je přesně ono, taky mi připadá, že pokud je na rodičovské muž, je to vnímáno jako hrdinství, pokud to samé dělá žena, je to přeci normální…:-) U nás jsem na rodičovské já (nyní potřetí), jednak kvůli tomu, že nám to „nastavení rolí“ takhle vyhovuje, jednak kvůli příjmu. Ale třeba minulý a tento víkend jsem celý přednášela, a proto byl doma s dětmi tatínek. A musím říct, že jsem začala plně chápat, proč manžel potřebuje pauzu potom, co přijde z práce domů. A myslím, že i naopak manžel si vyzkoušel, že to fakt není žádná sranda, být doma s dětmi. I když to rozumově oba víme, vyzkoušet si druhou stranu není někdy na škodu.

  • Anonymní

    Já jsem byla doma s dětmi osm a půl roku a musím napsat, že to byl ten nejkrásnější čas mého života a jsem ráda, že to tak bylo a že nebyl facebook a podobné věci a já se tak plně věnovala dětem, zatím co manžel vydělával. Nevím, moje dcera je profesorka, její muž obyčejný dělník a ona vydělává více než jednou tolik co on, ale na mateřské byla ona jako maminka a nikdy to ani nijak jinak nechtěli, i když on je úžasný otec a umí udělat vše, včetně vaření…

  • Taky jsem vydělávala víc než manžel a původně jsme měli domluveno, že bude na rodičovské dovolené on. Pak se narodil kluk s vrozenou vadou a manželovi se už doma s dítětem zůstat nechtělo. Tak jsem zůstala já a teď jsem moc ráda, že jsem se o to nenechala připravit. Pravda je, že tatínek fungoval jako tatínek jen občas, prostě když přišel z práce, tak už měl vyděláno a na nějaké blbnutí s dítětem neměl chuť. Po narození dcery bylo jasné, že doma zůstávám já. Když byl dcerce rok, našla jsem si brigádu – 2 dny v týdnu a jelikož nemáme funkční babičky, musí hlídat manžel. Najednou zjistil, že být doma není pohoda, ale nekonečný kolotoč práce, kterou nikdo nevidí a ani neocení, že děti nejsou jen andílci k pomuchlání a jakákoliv běžná činnost je na delší dobu. Moc se mně po dětech stýská, když jsem v práci, ale všem nám to prospělo. Děti mají tátu, který funguje jako táta a já na krátkou chvíli myslím na něco jiného jako je vaření, ekzém, nočník… . Obdivuji tě, ne každá maminka by zvládla odejít od miminka do práce a taky obdivuji manžela, že do toho šel, přece je to pro chlapa obvykle neprobádané území.

  • Anonymní

    U byla na mateřské babička, protože já pracovala nejen z domu, ale chodila jsem i do práce, abych co nejrychleji splatila dluh za byt. Osobně v te době to bylo fajn, ale nyní toho lituji, protože se dcera více upnula na babičku a já vlastně ani žádnou mateřskou neměla a tak toho i lituji.Když jsem navrhla otci své dcery, aby šel na mateřskou, považoval mě za blázna a vlastně, ani by pak už nemohl, protože jsme se ještě před narozením dcerky rozešli. Nevím, ale kdyby šel vrátit čas, určitě bych zůstala doma já a nechala se otcem dcery živit.

  • meggi41

    A to,co mu rikaji jine maminky,to je jen takova zavist,oni jine neznaji a tak je pak tezke si priznat,co mam doma,a ze to muze byt i jinak 😉
    Ponorku muze zazit kazdy par,i ten,kdy jsou role tradicni,i kdyz tatka maka a jen maka,deti vidi vecer,ci vubec a podobne…

  • meggi41

    Nevim ve ktere spolecnosti,je tatka na „materske“neco zvlastniho,me to prijde naprosto normalni,stejne jako napr.i muzske a zenske prace,ze jsou to jen hloupa slova a myslim si,ze kdo s timto ma problem,ci ma k tomu nejake hloupe poznamky dokonce,tak je to jeho problem..
    Pro mne,i po mych zkusenostech,je chlap,ktery tohle proste udela,super clovek a vypovida to o nem mnohe,mnohdy musi jeste celit chytrym recem,ci poznamkam.
    Verim,ze timto se mnohe ukaze a i vztah to jednoznacne posiluje,je jeste mnohu muzu,co jsou vychovavani tak,ze se nenaucili ani s nicim pomahat,znaji rozdeleni muzske a zenske a nic jineho,natoz byt doma.
    Tohle je mi mnohem sympatictejsi a je to i super chlap,clovek,tata,manzel,kamarad.. i v jinych smerech.
    😉

  • danasi

    Děkuji, za článek o mužské posile na mateřské. Sama jsem měla svého času také bývalého spolužáka na rodičovské dovolené. Jeho manželka je právnička a vydělávala víc než on, tak to bylo také rychlé rozhodnutí.

    Možná se za čas taťka osmělí a sem tam něco napíše i sám. Nemusí to být rovnou článek, třeba jen názor, ale i ten se počítá.

  • Peťka

    Budulinku, hezký článek. Přijde mi normální, že je tatínek na rodičovské, nevidím v tom žádný problém, pokud vám to tak funguje.
    Zvlášť, pokud byl tvůj příjem vyšší, pak asi nebylo co řešit.
    Já osobně obdivuji práci z domu, protože i když mám možnost si občas domů práci vzít, stejně vždy zjišťuji, že toho doma udělám méně, než v kanceláři. Máš oddělenou pracovnu, kde v určité hodiny pracuješ, nebo čas práce měníš dle potřeby?
    A nebyla bych to já, abych se nezeptala z jakého důvodu není tvoje miminko kojené? Pokud ten úvodní obrázek s flaštičkou je tvůj manžel a nejedná se o ilustrační foto.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist