MVD: HankaManka

Rubrika: Jsem máma, Od srdce i od plic, Rostou jako z vody

Čas ubíhá a Vašíček brzy ukončí devátý měsíc svého živůtku. A přesně v ten den bude mít jeho bráška Toníček čtvrté narozeniny. Je to krásné, když vidíte, jak vám děti rostou, jak umí každý den něco nového.

Chcete je všechno učit, chránit je, být s nimi, chlubit se jimi. Jste šťastní, že z nich mají radost i babička a děda. Moje maminka, babička mých dětí, z nich už nikdy mít radost nebude. Už je nikdy neobejme ani je nenaučí nic z toho, co uměla. Zemřela nám 25. listopadu. Přijeli jsme k rodičům na návštěvu téměř po dvou měsících. Maminka se léčila s rakovinou a kvůli snížné imunitě jsme k ní nechtěli dříve než se dostanu z chřipky a Toníček z nachlazení. Když jsme tam přijeli, byla v pořádku a moc šťastná, že nás konečně vidí. Děti viděla prakticky jen jeden den. Druhý den ji odvezla rychlá. Přestože se prakticky do druhého dne zotavila, za několik dní zemřela. Vypadá to, že čekala jen na nás, aby se s námi rozloučila a mohla odejít. Tolik jsem se těšila, jak uvidí pokroky, kterých Vašíček za tu dobu dosáhl. Už dávno umí chodit okolo nábytku, žvatlá slabiky a krásné si umí povídat a zpívat. Moc rád papá jak normální jídlo, tak moje mlíčko. A jak umí vylézt na schody… První zoubek se mu prořezal druhý den, co maminku odvezli do nemocnice.

100_3363Vašíček je veselé, usměvavé dítko. Má moc rád obrázky, na kterých se mu nejvíc líbí oči a čumáčky. Prohlížíme si knížky vždy jen chvilku, protože chce chňapat a mačkat papír. Máme pár zničených leporel, takže mu je v brzské době dám na dodělání… Z hraček si teď vybírá hlavně kousátka a tvrdé věci, protože mu roste druhý zoubek. Z dalších vedou pískací knížka a také interaktivní kostka. Na té je z jedné strany počítadlo, z další bludiště a také korálky na drátkách. Snad jsem to napsala tak, že máte představu, co myslím :-). Také se mu líbí, když zpívám a někde hraje hudba. V tomhle jsou obě moje děti stejné. Toníček umí spoustu písniček, takže zpívá také a Vašíčka učí :-). Toníček ho má moc rád, i když se mu nelíbí, když si Vašíček půjčuje určité hračky. Ale hlídá ho nejen proto, aby mu Vava (jak Vašíčkovi říkáme :-)) nebral něco opravdu oblíbeného, ale také proto, aby někde nelezl nebo nespadl, nebo také něco nejedlého nesnědl. Jsou to zkrátka bráši, jak má být.

Před několika dny jsme dodělali druhý pokoj v patře. Takže v jednom je Toníček se želvákem a v druhém Vašíček s námi rodiči. Nutno říci, že Toníček usíná v naší posteli a my ho potom přeneseme. Okolo čtvrté nebo páté ráno, kdy jde čurat, se za námi zase vrací. V té době se budí i Vašíček na papání. Režim se mu opět změnil, neboť již několik dní nevstáváme v pět, ale v šest. Potom jde spinkat okolo půl jedenácté do půl jedné. Jako obídek dávám hustou polévku nebo masozeleninový příkrm a zhruba do hodiny nabídnu moje mlíčko. Vždy, když Vašíčkovi řeknu, co by řekl na čudlík s mlíčkem, se setkám s radostným zavýsknutím. Mám z toho radost, neboť jsem při zavádění příkrmů měla pár dní pocit, že kojení má odzvoněno. Nedošlo k tomu, což je supr. Menší problémy nastaly při prořezávání zoubků. Teď to zvládá dobře, ale u toho prvního (a zatím posledního) prořízlého se Vašíček nemohl dost dobře přisát. Musela jsem mlíčko odstříkat a podat mu ho lžičkou. Co se dalšího jídla týče, tak dávám bílý jogurt, ovocné příkrmy kromě meruňek, protože z těch se osypal, a na noc kaše. Je to malý mlsoun, protože nejraději má ovocné. Když ale odstříkám a smíchám moje mlíčko s nemléčnou byť pouze rýžovou kašičkou, slupne celou misku :-). Chtěla jsem mu dát na ochutnávku i piškoty, ale polskou Opávii nechci a slovenská Sedita se mně v Komíně špatně shání. Jiné piškoty tady nemáme a v Tescu jsem také nenarazila na žádné pro něj vhodné. Nákupy totiž řeším tak, že si je necháváme vozit domů. Auto nemáme a když sečtu čas, peníze za jízdenky a fyzickou námahu, kterou musím vyvinout, abych dovezla větší nákup domů, pak dovoz do domu je prostě to nejlepší, co může být. A abych jezdila každý den na nákupy, aby toho nebylo naráz tolik, tož to není pro mně. Raději chodím do lesa… Ale zase tak úplně bez obchodů nejsem. Chodíme pro chleba do pekárny a do zelinářství :-).

100_3371Jak jsem zmiňovala v minulém článku, měl Vašíček delší dobu takovou nenápadnou rýmku. Dělali mu i výtěry, ale vše negativní. Přesto měla tato rýma následky. Z ničeho nic začal Vašíček pokašlávat až se mně ten kašel začal nelíbit. Byl pátek večer a byla jsem rozhodnutá jet druhý den na pohotovost. Rodina mi to rozmluvila, že tam může chytit něco horšího a pokud není horečka nebo dušení, ať počkám do pondělka k paní doktorce. Vytrvala jsem a bohužel se potvrdilo, že se Vašíčkovi udělal zápal průdušek. Dávali mu dýchat Ventolin a první týden jsme byli jen o Spiropentu a Mukosolvanu. To sice zabralo, ale nevyléčilo. Vašíček měl pořád takový nehezký tracheální kašel. Paní doktorka nasadila Klacid s tím, že pokud nepomůže, čekala by nás nemocnice. Naštěstí zabral. Na soplík bezvadně zafungoval Libenar. Ale ten jsem vzala jen proto, že byl v akci. Jinak nám pomáhá Vincentka.

V minulém článku jsem citovala Johna Lennona. Nastavovat tvář slunci jde i teď v zimních dnech. Teď sice pár dní prší, ale sem tam to slunko vysvitne. Mně to ale moc nepomáhá. Je mi prostě smutno. Dnešní článek zakončím citátem Jiřího Hubače: “ Člověk začne chápat život teprve když začne myslet na smrt.“

Gaga's plenyDobrý rok 2016 přeje všem HankaManka

Článek je součástí projektu Mateřská s VD, jehož partnerem jsou Gaga’s pleny.

Napsal/a: HankaManka

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist