Koloběh života a zmatek v hlavě…

Rubrika: Jsem máma

1060026_orange_flowerZnáme to všichni. Narodíme se, prožijeme svá dětství, proplujeme pubertou a než se nadějeme, jsme dospělé. Život se nám „představí“ v plné síle. Někdy s radostmi, někdy s trápením, ale to nejkrásnější nás čeká. Těhotenství.

Možná jste se, tak jako já,  poprvé pozastavily nad tím, jak se vše opakuje. Možná jste si, tak jako já, poprvé pořádně vyslechly, jaké to bylo a co prožívala vaše matka, když vás čekala, a plánovaly jste, jaké vy budete matky. . .

A tak i já jsem si tím prošla. První krůčky, první problémy se školou, nervy, jak zvládnou svůj vstup do života. Snad poprvé jsem si uvědomila, že už nemám malé děti, ale budoucí dospěláky.
Nebudete věřit, ale jejich věk dospěláků jsem obrečela.   Najednou mi došlo, že už to nejsou mé malé děti a divný pocit, že už je nějak ztrácím. Nepomáhalo, že jsem se sama přesvědčovala, že je to přece normál. I já vyrostla a je jasný, že mé děti taky.
S hrůzou jsem pozorovala, jestli to zvládnou, ale musím se pochválit, že snad i mým přispěním to zvládly :-).
Já, přiznám se, v nich pořád vydím ty malé děti a když kamarádky hlásily, že ta jejich nebo ten jejich čeká rodinu, šlo to mimo mě.  Jen jsem řekla : pane jo, to to letí. . .
Né, nepřipouštěla jsem si, že jednou nastane čas a mě to potká taky.
Na narážky mé dcery o dítěti jsem reagovala : máte ještě čas, užívejte.
To, že já v jejím věku už měla ročního syna, mi nějak nedošlo :-).
Né, ona má ještě čas, ješte je to má malá holčička, která se nedávno batolila kolem mě a kdo ví, jak by zvládla péči o malý dítě.  Vím, že je šikovná, vím, že by to zvládla, ale teď ještě né, je ještě moc brzo.
A včera jeden telefon, šťastný hlas mé dcery: „Sedíš? Tak sedni a začni šetřit!“ A smích.
To, co mně prolítlo hlavou během tý vteřiny, ani psát nebudu, samý černý scénáře.
A ona : jsem 5 týdnů těhotná. Termín mám 22. 1. , špatně mi není a Petrovi jsem to řekla tak, že Petr kroutil hlavou, jak se cpu a já mu řekla, že krmím dva.
Petr je šťastný, brát se zatím nebudem, rychle doděláme byt, postýlku dostanem i s věcmi od Krystýnky. . .
A já jen poslouchala příval těch šťastných slov a v hlavě panika a zároveň zvláštní pocit lítosti, že opravdu končí ta jistota, že mé dítě už není dítě, ale budoucí matka.
Plná nadějí, přesvědčení a plánů, jako jsem byla já před 27 lety.
Koloběh života se nedá zastavit. . .  Tak proč mám pocit zmatků a lítosti, místo abych jásala, že budu babička?
Babička? Nevím, jak si na to zvyknu, představa babičky vždy pro mě byla  stará žena, bílé vlasy, milá s vráskami kolem očí a milým úsměvem. Taková pohádková. . .
Jak já můžu být babička? Není mi ještě ani padesát, připadám si mladá. Tohle přece není má představa babičky.
V hlavě mám zmatek : zvládnu to? Budu lepší babička než má matka? Jak to zvládne má dcera? Bude mé vnouče-vnučka zdravá? Né, tuhle otázku si nepřipouštím. Zatím jen střebávám ten fakt, že má dcera bude mít dítě a já mám 9 měsíců na to se s tím smířit, že koloběh života jde dál. . . . .

Napsal/a: HANINA25

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Lien

  taky m to mrzí, ale napsala jsi to dobře, příště….

 • Králíček4

  Hanino,to mi je líto!Bohužel jsem ten předchozí příspěvek psala zároveň s tebou.

 • Králíček4

  Já jsem se stala poprve babičkou když mi nebylo ještě ani 43 let a rok poté jsem byla již babička dvojnásobná.Letos mi bude 46 let a mám 3 letou vnučku Nelinku a 2 letého vnuka Kubíčka,každé vnouče od jedné dcery.A víte jak jsem šťastná,že je mám.Sice nejsem pravidelně hlídací babička,ale jsem babička kupovací a obdarovácí a mám hroznou radost z toho jak se vnoučatům vždy rozzáří očička.
  Určitě budeš mít zdravé vnouče a zvládneš to!!!!A gratuluji!!!

 • Králíček4

  Já jsem se stala poprve babičkou když mi nebylo ještě ani 43 let a rok poté jsem byla již babička dvojnásobná.Letos mi bude 46 let a mám 3 letou vnučku Nelinku a 2 letého vnuka Kubíčka,každé vnouče od jedné dcery.A víte jak jsem šťastná,že je mám.Sice nejsem pravidelně hlídací babička,ale jsem babička kupovací a obdarovácí a mám hroznou radost z toho jak se vnoučatům vždy rozzáří očička.
  Určitě budeš mít zdravé vnouče a zvládneš to!!!!

 • Díky jste boží,ale když jsem to nějak střebala došla k polednímu SMS : Miminko se neudrželo,takže babčou zatím nebudeš….

  Né žádná lítost,prosím.
  Berme to tak,že je to lepší než kdyby byla mimoděložně,lepší když v 5tým týdnu než v 5tým měsíci,lepší než proležet 9 měsíců v nemocnici a lepší než kdyby se dítko narodilo poškozený,nevyvinutý.
  Příroda ví,kdy má zakročit a něco špatného ukončit.Však jsou mladý a možná to bylo moc brzo po Hančině oparaci s tím čípkem.

  Takže to beru / možná to zní blbě,nevím jak to napsat/ jako přípravu na DEN kdy opravdu to bude.
  Až na ten zmatek v hlavě mý,jsem to snad zvládla:-). Žádný řeči,že se zbláznili,že maj čas se nekonaly.
  Dokonce cítím trošku smutek z toho,ale vím že až nastane ten pravý čas nebudu tak „vyšilovat“. Jen bude strach pár měsíců,aby bylo vše v pořádku.Ale to ukáže čas….

 • Haníííííí, posílám Ti spoustu gratulací. a že se na babičku věkově necítíš, neboj, jen co budeš toho drobečka držet v náručí.
  Moje mamka se stala babičkou v 41 letech 🙂
  Budeš bezvadná babička 🙂

 • Haníííí,moc gratulujůůůůů ty babčo jedna :D..tvůj článek jsem přečetla jedním dechem a chvílema měla až husinu z toho,jak opravdu ten čas letí,že to snad ani neni možný..nic si z toho nedělej,že budeš babí,moje kamarádka byla babčou už ve 32 letech 😀 (měla staršího manžela,ten z prvního manž.dceru a ta jí udělala sice nevl.babčou,ale udělala)..a moje mamka se stala babčou ve 42 letech-to jest jako bude letos mě..a musim říct,byla pyšná..jediný,co mi každej říká,že o vnouče se babička bojí víc jak o svoje dítě..toho se třeba bojim já,protože jsem až moc „bojácná“,zjišťuju,že čím jsem starší,tím víc se o všechny bojím..Hanině držím pěsti,aby vše dopadlo na 1*(i já jsem v těhot.špinila a vše dopadlo dobře)..no holky milé,připravte se na nejkrásnější dar,co může člověk dostat a to nový život do vaší rodiny..z celýho srdíčka držím pěsti:)

 • máte pravdu / jako vždycky/. Zvládly to naše matky,jejich matky,zvládnu to i já :-).
  Jak víte z diskuze naší plkárny nastaly komplikace.Hanča leží ve špitále.Začla špinit a na ultrazvuku / prý do dělohy/ nic nenašli. V sobotu jde znova na vyšetření.
  Jsem klidnější po tom co jste mi napsaly a věřím,že vše dobře dopadne.
  Zuzi budu ta nej babička a ta NEJ…tchýně. Přes půl republiky,ještě asi tak 16let pracující :-). Takže má dcera bude tou nej mámou,která bude jen pod dohledem své tchýně s kterou si myslím rozumí a dítě své si bude vychovávat většinu roku bez poznámek : proboha co s ní / s ním / děláš,to musíš takhle,no to nedělej já to s Váma taky nedělala,apod. :-).
  Jak se znám,určitě bych do toho kecala 🙂 a nedej bože,že bych dopadla tak jako má kolegyně z práce,že si svou vnučku přivlastnila :-).Tam to pomalu vypadalo,že dcera má dalšího sourozence.Smůla,bydlela s maminkou :-(.
  Né taková nejsem :-). Možná budu škodolibě říkat : kyš,kyš,jen Ti prcek vrací to co jsi vyváděla mě :-).
  Tak se mi zdá,že už to asi začínám vstřebávat….

 • Padmé

  Hani, hlavně klid a žádnou paniku :-). Zkus to vzít tak, že jsi s tím prostě ještě nepočítala a tak Tě ta zprávička zastihla nepřipravenou :-). To nic nemění na faktu, že je to zprávička krásná a že se jedná o událost veskrze radostnou :-). Však Ty se s tím popasuješ, jen tomu dej trochu času, alespoň pár dní :-).

  Tvoje pocity jsou tuším pochopitelné, za jedno jsi mladá a tudíž budeš mladá „bábinka“, tak to vem jako klad, že si Ty užiješ vnoučátko v plné síle a že vnoučátko bude mít čupr bábinku :-).
  Zrovna tak chápu, že se velmi obtížně přivyká myšlence, že dítě vyrostlo (taaak rychle) a už není dítětem. Tvoje dcera je dospělá. A určitě to všechno zvládne. A Ty s ní :-).

  A jaká budeš? To záleží přece jen a jen na Tobě :-).
  Budeš taková, jakou budeš chtít. Zcela jistě budeš víc trpělivá a zcela jistě budeš méně přísná … prostě… už budeš mít ten správný nadhled :-).

  Přeji Vám „vše dobré“, zejména pevné zdraví a ať jde všechno tak, jak má :-).
  A blahopřeji k miminku v rodině :-).
  Je to radost :-).

 • Haníííííí moc gratuluju 😀 a svých pocitů se neboj,ty tím nezestárneš a naopak ty bílé babičky to měly v něčem težší.Ty třeba budeš mít sílu dělat s vnoučetem větší skopičinky a s lehčím srdcem ,než když jsi byla máma.Přeji dceři i miminku hodně moc zdraví,štěstí a vše klapne jak má 😀

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist