Dopis mým dětem

Rubrika: Jsem máma

1044706_adrianna_4Celou dobu těhotenství jsem si užívala toho krásného „jiného“ stavu a ráda se chlubila svým bříškem, ve kterém jsem nosila nový život – vás dva. Je to asi velký dar, že jsem mohla přivést na svět dvě krásné a zdravé děti. Ten pocit štěstí, vděku jakési nadpozemské síle, slzičky štěstí a touha být lepším člověkem k narození nového človíčka asi patří. Však to zažiješ i Ty, Ninuško, až budeš matkou. A ty, Honzíčku, až jednou budeš otcem, buď tak báječný, láskyplný a pozorný jako Tvůj tatínek…

Vítejte na světě, Honzíčku a Ninuško!
Den 16. říjen 2003 bude už navždy tím nejkrásnějším dnem v mém životě. A nejen v mém, věřím, že i ve vašem, až budeme společně každý rok slavit vaše narozeniny. V ten den, půl hodinky před polednem jste se poprvé nadechli, zakřičeli a dali prostě světu najevo, že jste tady. Ani netušíte, jak velkou radost a štěstí pro mě a tatínka znamenáte. Oba jsme si vás moc přáli a celých devět měsíců, kdy jste rostli v mém bříšku, jsme si s vámi povídali, hladili vás, těšili se na chvíli, až se budeme moci dotknout vašeho tělíčka, políbit na tvářičku, spatřit váš úsměv. Celou dobu těhotenství jsem si užívala toho krásného „jiného“ stavu a ráda se chlubila svým bříškem, ve kterém jsem nosila nový život – vás dva. Je to asi velký dar, že jsem mohla přivést na svět dvě krásné a zdravé děti. Ten pocit štěstí, vděku jakési nadpozemské síle, slzičky štěstí a touha být lepším člověkem k narození nového človíčka asi patří. Však to zažiješ i Ty, Ninuško, až budeš matkou. A ty, Honzíčku, až jednou budeš otcem, buď tak báječný, láskyplný a pozorný jako Tvůj tatínek. Byl a je mi velkou oporou v každé chvíli. Dřív nebo později to ocení každá žena.

Držím vás v náručí a spolu s pocitem štěstí pociťuji také strach. Nebo spíš velkou zodpovědnost. Strach z toho, že držím dva človíčky, úplně nové, čisté, nevinné. Chtěla bych, abyste stejně jako já jednou mohli říct, že jste na světě rádi. Čeká vás dlouhá cesta životem a jsme tu s tatínkem proto, abychom vás po ni vedli a připravili na vše, co vás může potkat a jak se s tím vypořádat, aspoň do doby, než se sami rozhodnete jít dál samostatně. Už teď se bojím chvíle, kdy nebudete stát o to, ležet v mé náruči, kdy nebudete stát o mé polibky, ani o rady.

Chtěla bych vám oběma popřát do vašeho života, abyste byli pořád zdraví, veselí a hlavně šťastni. I když poznáte, že ne vždy je člověk šťastný, ne vždy se usmívá. Svět je krásný, když se naučíte v něm najít to krásné. Někdy je jen třeba více hledat. Chci vás naučit smát se, byť jen z prostých věcí, je to jediný lék na zármutek. Radujte se z maličkostí, z krásného počasí, z pěkné hudby, ze svátků, jako já třeba z vánoc nebo z posezení s přáteli. Tak moc se těším, až trochu vyrostete a budeme si společně hrát, povídat, jezdit na výlety do přírody a trávit spoustu času společně. Honzíku a Ninuško, mějte jeden druhého hodně rádi. Patříte k sobě, až dospějete, buďte nejen sourozenci, ale také dobří přátelé, pomáhejte si. Není nad to, když rodina drží pospolu.

Chci vám ještě něco napsat. Až uvidíte, že se vám nevrací vděk a láska, kterou rozdáváte, a to se může stát, nebuďte zoufalí. Svět umí být i zlý. Není to vlastně svět, ale jsou takoví jen lidé. Naučili se závisti, žárlivosti, lži, nepřejí štěstí druhému. Na světě je hodně zla, ani nevíte, jak moc ráda bych vám přála, abyste nikdy nic zlého a špatného nepoznali, ale nechci a nesmím vám lhát. Jako matka bych vás chtěla naučit být silní, silnější než jsem já, protože to budete potřebovat. Vy se ale nedejte, buďte si sebou vždycky jisti, že vše, co děláte a říkáte, je správné a přejte i ostatním lidem štěstí. Až budete přát lidem dobrý den, přidejte k němu vždy úsměv. Nic nestojí a dává mnoho. A nebuďte smutní z toho, pokud vám ho někteří lidé neopětují. Vybírejte si dobře své přátele a najděte si na ně vždy chvíli času.
Není dobré být sám.

A až začnete hledat ve světě lásku, vybírejte pečlivě. Kéž byste měli takové štěstí jako já, když jsem poznala vašeho tatínka, i když jsem předtím musela projít také zklamáním v lásce. Ale to patří k životu, ony i ty slzy a pocit naprosté zbytečnosti, když vás opustí člověk, kterého milujete, jsou k něčemu dobré. Nezapomeňte na to, že i to patří k životu.

Všechno špatné je k něčemu dobré. Já vím, možná nerozumíte všem mým slovům, ale bojím se o vás a chci vám dát pár rad, přestože vím, že o mé rady nestojíte. Až vyrostete, budete se na vše dívat jinak než já a snad, a to bych si přála ze všeho nejvíc, budete dávat rady možná vy mě, snad budete o hodně silnější než jsem já.

Přeji Vám, abyste byli v životě šťastni a lidé vás měli hodně rádi.
Vaše maminka

Napsal/a: Táňa

Toto taky stojí za přečtení!

Půjčku vyřídíte pomocí textové zprávy na mobilním telefonu

SMS půjčka je jeden z finančních produktů, který vám dokáže vyřešit nepříjemnou situaci s financemi. Pokud máte nečekané finanční

Čtu dál →

Zařizujete svým dětem společný pokoj? Poradíme vám, jak na to

Pro rodiče je často náročným úkolem zařídit pokoj pro jednu svou ratolest. Zvážit všechny jeho potřeby, které musí s

Čtu dál →
muzikál Mauglí na Mall.tv

Muzikál Mauglí bude k vidění na Mall.tv

Muzikál Mauglí Ondřeje Soukupa a Gabriely Osvaldové v režii dua Skutr uvádí pražské Divadlo Kalich od září roku 2013. Od

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • To je moc pěkný… Měla jsem co dělat, abych ty slzičky dojetí udržela. Fakt nádherný…

 • Anonymní

  málem jsem se rozbrečela,ale krásné!

 • Za článek bych dala „1s *“ a ještě první cenu za takovýto článek.Sálá z něj láska – mateřská.Věřím,že svým dětem jste tou nejlepší mamkou!A budou na vás patřičně dětičky hrdý!Určitě jim tento článek schovejte na dobu,až si jej budou moci umět sami přečíst!
  Sama jse matkou 2 dětí – skoro 4letého Marti a 3měsíční Šárky a tak i k ni mcítím obrovskou lásku a potřebu naplnit jejich živůtky vším, co budou po té cestě (né vždy jednoduché a růžové) životem potřebovat! Snad se zadaří.
  Mějte se všichni moc krásně.
  Andrea

 • Moc moc díky za pochvalu. Vždycky potěší a inspiruje k dalšímu psaní. Gratuluji Ti k Natálce a přeji vše nej.
  Pa T.

 • Anonymní

  Ahoj Táňo,
  teda, něco tak krásného jsem dlouho nečetla … pár slziček také padlo, ale štěstím.
  Opravdu jsi to krásně napsala a cítím úplně to samé a určitě bych to lépe nepopsala … náš štastný den je 8. 6. 04 .. to se nám narodila Natálka … Přeji hezký den Zuzka

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist