Dítě – stálý host v naší posteli?!

Rubrika: Jsem máma

466924_sleepJistě to všichni znáte…když se nám naše miminko narodilo, muchlali jste se s ním a během kojení jej nesčetněkrát brávali do své postele, kde jste po kojení (nebo již během kojení) společně usínali a odplouvali jste do říše snů…


Pro maminky po porodu je velmi vysilující několikrát za noc vstávat k vrnícími uzlíčku, aby je nakojila a aby miminko cítilo, že není samo. Cítilo maminčino srdíčko, které slýchávalo už v době, kdy bylo schováno uvnitř v bříšku. Cítí maminčino teplo a je spokojené nadevše, neboť je právě u maminky-u té osoby, která mu vdechla život a přivedla jej na svět. Maminka je pro miminko teď to nejdůležitější a nejpotřebnější, co ve svém, zatím tak krátkém, životě potřebuje…Potřebuje maminčinu lásku, maminčino objetí, pomazlení a za všeho nejvíc maminčino mlíčko….

Čas mezitím pomalu plyne a miminku se stále u maminky v posteli líbí a maminka náhle zjistí, že miminko spí s ní daleko lépe než ve své postýlce a protože je ještě stále unavená, nechává jej usínat u sebe a také si jej po zbytek noci většinou ve své posteli nechává, neboť ví, že tak jedině oba načerpají sílu a nebudou…
Pak přijde věk, kdy se sami sebe optáte, zda je ještě vhodné, aby miminko spávalo ve vaší posteli. Už to není jen ten malý vrnící uzlíček, který hned po kojení usne…z miminka se pomalu stává aktivní človíček, který sebou šije, mrská se, rozhazuje ručičkami, kope nožičkami a pohodlný spánek se rázem mění již na méně pohodlný a vy se rozhodnete miminko začít nechávat spávat v jeho postýlce…
Říkáte si, že to nebude asi žádný problém, vždyť tam má kolem sebe krásné hračky, pěkné povlečení na měkoučké přikrývce, nad sebou má kolotoč a prostě vytvořené prostředí, aby se mu tam co nejvíce líbilo. Takže žádný problém!?? Je tomu opravdu tak?
Miminko to ale nějak nemůže pochopit, proč najednou už není se svou maminkou, neslyší její dech ani tlukot srdíčka i to tělesné teplo mu jaksi chybí a začne protestovat. Protestovat tak, že začne plakat, kopat nožičkami a vydávat zvuky hodně podobné vztekání. Co teď?
Nejedna maminka povolí a protože ví, že u ní usne dítko lépe, opět jej vezme k sobě do postele a nechá jej tam usnout a opravdu – miminko během chvilenky spokojeně vrní, ten tam je onen pláč a za chvíli také již spinká a maminka si konečně může oddychnout a odpočinout…Poté miminko přendá do své postýlky, miminko vypadá, že spí velmi tvrdě, ale sotva se maminka hne od postýlky, začne okamžitě dítko dávat najevo svůj nesouhlas, že je opět samo a v jiné posteli a celé to začne znovu….
Jenže jak dlouho takto může maminka dítku povolovat? Mamince to přijde nelidské, aby nechala své dítko plakat ve své postýlce a ví že si tak pořádně neodpočine ani jeden..Najednou se týdny a měsíce překulí a našemu dítku je rok, dva…a stále nechce samo usínat ve své postýlce.

Marně maminka i tatínek dítku vysvětlují, že má svou postýlku, kde má hračky a že oni zase mají postel svou…je to otázka času, který z rodičů dřív podlehne a nechá zalézt dítko pod svou peřinu. Nebo také si bude „tvrdě“ stát za svým a dítko stále směruje do své postýlky…říkáte si, že jednou se to prostě samo musí naučit. Sami chcete, aby to bylo brzy a aby jste se mohli v klidu vyspat ve své posteli. Večer si ale nechtějí lehnout do své postýlky a v noci pak křičí, dokud si je nevezmeme k sobě. Sami pak trpíte, když dítko slyšíte ze své postýlky usedavě plakat a víte, že se zklidní jedině ve vaší blízkosti.

Sami jsme tohle zažily na vlastní kůži a jednou jsem o tom našla článek v Betynce z roku 2001 a jeho některé části, bych zde chtěla citovat:

První měsíce života v posteli u rodičů? To je naprosto v pořádku

Během prvního půlroku života dítěte mohou všichni spát podle toho, jak jim to nejlépe vyhovuje-ať už společně či odděleně.
Obojí má své výhody: Když dítě spí už od porodu ve své vlastní postýlce, nemusí si na ni pak zdlouhavě zvykat. Jeho maminka pak ale k němu musí častěji vstávat, ať už ho kojí či krmí z láhve. Ale i tak dítě většinu noci prospí.
Při společném spaní rodičů s dětmi může maminka při nočním kojení dítěte zůstat ležet a hned poté zase usnou. Rodiče přitom navíc mají uklidňující pocit, že mají své dítě neustále nablízku. To ale nemusí znamenat, že děti, které spí samo, prožívají příliš nebo málo pocitu bezpečí. Úzkostné matky spí klidněji, když vedle sebe slyší oddychovat své dítě. I tak se ovšem většinu probouzejí při každém jeho vzdechnutí.
Od 7.měsíce, nejpozději koncem 1.roku života, by už dítě mělo spát bez rodičů ve vlastní postýlce. Právě v tomto věku snadno vznikají ony problémy se spánkem, jimiž rodiny pak někdy dlouho trpívají. V laboratoři pro výzkum spánku se prokázalo, že děti spí tvrději, když leží v postýlce sami. Má to dva důvody: rodiče se během spánku automaticky pohybují a mění polohy, a tím dítě ze spánku ruší. Kromě toho bývá v posteli až příliš teplo, pokud tam leží více lidí vedle sebe. I to vede k tomu, že se častěji probouzejí.
Ovšem ve věku 6-8 měsíců začínají malé děti s prvními pokusy o osamostatnění se. Ale teprve ve věku 3let začínají děti tento vývojový krok poněkud zvládat. Až do této doby jsou ve svém nácviku osamostatňování se odkázány na pomoc rodičů. Ti v tom ale mohou své dítě podpořit, pokud mu znovu a znovu dodávají odvahy k odloučení – a to jak přes den, tak i v noci.Děti, které nemohou samy spát, mívají často strach ze tmy a samoty. Děti, které opustí lože rodičů až po 1.roce života, trpí pak víc strachem z odloučení.

A jak by rodiče mohli pomáhat svému dítěti vtom, aby se naučilo samostatně spát?
Není žádná 100% účinná metoda, jež by zaručovala klidné noci.Avšak nejlepší je postupovat drobnými krůčky, které nás mohou dovést k úspěchu. Ovšem než s tím vůbec začneme, měla by se splnit jedna předběžná podmínka: oba rodiče musí být přesvědčeni o tom, že jejich dítě může spát samo, a musí se také shodnout, že oba to tak skutečně chtějí.tímto přesvědčením si určují pevný cíl. A s trochou trpělivosti ho také dosáhnou.
Čím je dítě mladší, tím snáze se nechá položit do své vlastní postýlky. V prvním půlroce se do daří většinou bez problémů. Pak je zapotřebí několika cvičení a podnětů:
Dítě nejdříve dostane svojí postýlku s ložním prádlem a měkkými látkovými zvířátky na mazlení, které už zná z rodičovské postele. Starší děti ji smějí spoluutvářet, například tím, že si na vnitřní stěnu postýlky přilepí třeba světélkující hvězdičky, přes okraj si pověsí ručníky, či že si poblíž postaví malou noční lampičku, takže se tma už nezdá tak hrozivá. Nové místo pro spaní by mělo být útulné. Čím příjemněji je dětský pokoj zařízen, tím nevlídněji by měl (aspoň dočasně) působit rodičovský pokoj.
Dítě tedy od nynějška spí ve své vlastní postýlce. Pro začátek si dospělý může lehnout na zem na matraci vedle něho. Od druhého roku věku se může uspávání také nacvičovat během dne v rámci hraní sociálních rolí. Dítě například ukládá do postýlky své hračky. Tímto způsobem si vytváří představu, co to znamená spát ve vlastní postýlce.po pár týdnech se ponechá v noci dítě ve svém pokoji samotné. Zpočátku bude rodiče neustále volat nebo za nimi možná i přiběhne do jejich pokoje. Ale přesto by teď rodiče měli zůstat pevní a důslední a své dítě vždy znovu a znovu odnášek zpátky do jejich postýlky.A zároveň s tím začíná druhé nacvičování –kdy se dítě učí usínat večer samo. To znamená, aniž by se mazlilo se svým prsem, aniž by pilo ze své lahvičky, aniž by ho někdo nosil nebo houpal v náručí. To je totiž předpoklad k tomu, aby pak nepřetržitě spalo.
Každé dítě se několikrát za noc probouzí. Než se naučí usínat bez cizí pomoci, bude muset přinejmenším jednou za noc usínat znovu. Pokud to nedokáže, pak bude s vysokou pravděpodobností vyžadovat při každém probuzení podporu mámy a táty.
Konec konců v prvních měsících života je jednodušší děti prostě nechat ležet v posteli, i když jsou vzhůru. Při usínání mohou pomoci drobné rituály. Asi tak půl hodiny před dobou, kdy je pro dítě vhodné odejít do postele, by se měla atmosféra v rodině ztišit a ztlumit. Dítě dostane svou večeři a případně se nakojí a přebalí. Pak by se měli rodiče a dítě pořádně pomazlit a v pokoji ztlumit světlo. A nakonec se dítě, i když je ještě vzhůru, uloží do postýlky, možná i s nějakou oblíbenou hračkou. Pokud pláče, může se pohladit, pak z jeho pokoje nakrátko odejít a zase se po krátké chvíli znovu na něj přijít podívat.
Ale i když se dítě už naučilo spát samo, vždycky se může stát, že se zas někdy bude v noci probouzet a chtít zpátky do postele k rodičům. Pokud je nemocné, má děsivé sny, či pokud právě prožívá nějakou těžší vývojovou etapu, pak proti tomu odborníci na spánek nic nenamítají, důležité je však toto: jakmile je toto období za námi, dítě musí jít znovu spát do své postýlky. A to se mu lehko podaří, když mu budou rodiče důvěřovat.

Jakýsi impuls k napsání tohoto článku mě dala moje známá, která je od prosince 2004 maminkou Tomáška a svěřila se mě, že Tomášek spí daleko lépe u ní v posteli, než ve své postýlce. Že se pak budí méně a zda-li jej nerozmazlila na „velkou“ postel? Říkala jsem jí, že je to u miminek asi naprosto normální, neboť to dělal i můj syn a nyní i dcerka..Ovšem u syna jsme tomu v ten pravý čas nezabránili a odnaučili jsme ho to vlastně až kolem 3.roku života a tak bych tentokrát u dcery tomu chtěla zabránit dříve…
Naše 2 děti spí již 1,5měsíce ve svém pokojíčku spolu. Za noc několikrát musím zaběhnout za synem, kterému budou v červnu 4 roky a utišit ho od zlého snu nebo mu dát napít, či ho přikrýt nebo dát vyčůrat nebo jen prostě uspokojit jeho potřebu a udělat jeho oblíbené„tuli tuli“ a pak zase odbíhat k dcerce, která ve svých 4 měsících vyžaduje hamáníčko po 2 (někdy i více hodinách…Teď jsem však po několik dní uspávala dcerku v kočárku, neboť jsem přišla na to, že usne rychleji a je to pro mě tím pádem pohodlnější…navíc měla po pár večerů nějaké trápeníčko a pořád plakala a v kočárku usnula rychleji a také v něm spala delších intervalech než v postýlce a také neměla studené ručičky….prostě mě všechno vyhovovalo více, uspávat jí v kočárku.
Včera jsem poprosila manžela, zda by mě večer opět kočárek dovezl do pokojíčku, avšak jeho odpověď mě donutila k tomu, se nad tím opravdu zamyslet a začít uspávat klasicky jako předtím…po kojení dát malou do postýlky nebo jí nechat u prsa usnout a pak do postýlky přendat, i když to bude třeba trvat 2-3x tolik, než bych jí uspala v kočárku….a co že manžel na mou prosbu o dovezení kočárku odvětil? „Já bych to nedělal, protože si na to zvykne!“ Já mu za tohle musím poděkovat, i když jsem v tu chvíli, už značně unavená, měla na něj vztek, ale vlastně měl pravdu!

A co vy rodičové, jak vy uspáváte Vaše dítka?
Daří se vám je nechat usínat samotné ve své postýlce nebo musíte tam být s nimi a čekat až usne a pak se potichu odplížit??? Nebo dokonce musí dítko usínat ve vaší posteli nebo stěhuje se během noci nebo po ránu k Vám?

Zdroj: čerpáno z časopisu Betynka

Napsal/a: Andrea

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (48 vyjádření)

  • Anonymní

    Jéopravdu nádherný článeček opravdu mě moc zaujmul. Já mám děti dvě a to ve věku 4roky a dva , tak teda Honzík ten starší mi spí už od mala v mé postely který opravdu v noci kolem sebe kope pořád se vrtí a já pak nemůžu v klidu spát . Když se narodil Jakub rozhodla jsem se ho už k sobě do postele nebrat opravdu po kojení se sním chvylku pomazlit a šup s ním zpátky do postýlky a vyplatilo se Jakubovi budu letes 2 roky opravdu spinká v postýlce sám a bez toho že bych s ním musela něják kolíbat jako u předchozího Honzíka tudíš spinká sám . Proto vám dávám radu opravdu to chce od narození nechávat v postýlce něják ho nehoupat a samy budete překvapeni v pozdějšího věku jak opravdu dítě bude samostatnější .Píšu vám to zde ohledně skušeností . Tak pá …

  • Bramborka

    Máme dvě holčičky (22 a 5měsíců) a tři postele vedle sebe. Vyspíme se všichni.

  • Ja vim, ze je moc hezky mit mimco u sebe, ale pridavam se ke Kace, u nas se to zatim neosvedcilo. Mala hned od zacatku spala sama a az po precteni tohodle clanku me napadlo ji dat k nam, brzy rano, po kojeni. Spala sice krasne, ale mama byla cela rozlamana, jak nemela sve misto na spani. Takze prozatim my jsme na tom takhle..

  • Tak postupem času se to zase trochu změnilo, večer dáme spinkat drobka do postýlky, usne a kolem druhé se jestě budí na jedno kojení. Nakojím, dám zpátky do postýlky a spinká v ní zase až do rána. Má 13 měsíců.
    Takže to tak nějak samo vyplynulo…

  • Jarmuschka
    Jarmuschka

    Naše holky se narodily předčasně, takže asi měly větší potřebu tulení se… Snažila jsem se, aby si zvykly od začátku na postýlku, ale někdy prostě plakaly tak, že jsme se ustrnuli, já si vzala do postele jednu, manža druhou (mezi sebe) a strávili jsme tak nejednu noc…
    Ale přibližně od 3-4 měsíců už si opravdu zvykly spát ve své postýlce (nejdřív měly jednu společně), cca od půl roku pak každá ve své. Jen ráno jsem si na chvilku brala do postele tu, která už byla vzhůru (většinou Lu), než se probudí ta druhá…
    Nedávno jsem chtěla do postele vzít Lu, která se probudila v noci a usedavě plakala, ale v naší posteli najednou ožila, ležet se jí nechtělo a nejradši by studovala pelest tatínkovy postele… Tak putovala zase zpátky k sobě… a brzy usnula…
    Teď už se těším, až se nám podaří najít něco většího a holky budou mít svůj pokojíček… a my budeme moci s chotěm třeba ještě chvilku vykládat před usnutím nebo poslouchat Vltavu… ;o)

  • My jsme nikdy v naší posteli s prckem nespali, zezačátku jsem já s ním spala na velkém gauči v dětském pokoji, později, když jsem kojila jen 2-3x za noc mi stálo za to mít vysílačku a slézat v noci 16 schodů, protože mě jinak budilo každé jeho vzdechnutí a zavrnění…takže asi tak od 3-4 měsíců spí sám v pokojíčku v postýlce, k nám jsme jej vzali jenom 1x – kašlal a v pokojíčku s ním spaly další 2 děti, které jsme měli na prázdninách – nevyspali jsme se ani my, ale ani on – byl úplně vedle z toho, že není u sebe…od cca 8-9 měsíců spí prakticky celou noc, teď od 21 hod. večer do 8 hod. ráno..jsem ráda, že jsme tohle tak krásně zvládli a doufám,že mu to zůstane:-)…

  • ja nevím můj malý spinka od narození´sam ´v postýlce naopak jsme to v něm pěstovali měli jsme byt1+1 a tam to jinak nešlo padla sedma hodina a brouček šel spat ted už ma dva roky a svůj pokojík večer mu dam pusinku políbame nožičky a zavřu dveře a malý spí.Někde jsem se dočetla že se mají děti davat jako miminka do postýlky bdělé aby se nelekali že jsou v neznamem prostředí malej je tak naučenej a je to na něm znat.Nemame žadny problem s usínaním ani ve dne natož v noci.Vřele doporučuji….

  • Tak k nám do postele se už dítka vrací jen k ránu :o) a když marodí. Martínek ráno kolem 6h přeleze z pokojčku k nám do obýváku do postele a pokračuje ve spaní. Malou si k sobě beru nad ránem, tak kolem půl 5 – půl 6,podle toho jak se vzbudí na kojení a pak už jí nechám u sebe a chrupeme. Včera se nám stalo, tak jako už dlouho ne, že jsme spolu takle my 3 spali až skoro do 8h.Náš taťka už mezítím pracoval a divil se, že tak nezvykle pozdě jsem si zapnula ICQ :o) No jo, v práci má o nás přehled…a pak je mu to hned podezřelé, když nás „nevidí“.

  • Naše Eliška, začala spát s námi v posteli až v roce a půl. Bydlíme ve staré kamenné chalupě a v loni v zimě jsme byli delší dobu pryč a pak jsme se vrátili to totální doby ledové. A tak jsme jí vzali k sobě, aby se neodkopávala a nenastydla. Od té doby spí s námi. Je víc důvodů proč tomu je tak i dosud. Jednak se jí to líbí a odmítá spát jinde, musím přiznat, že i pro nás je to krásné probuzení, když nám ráno dá pusinku a přitulí se. Za druhé nemáme místo na její postel v ložnici. Máme totiž jen dva pokoje a do ložnice se nám jen tak tak vejde malá postýlka pro naše květnové mimi a naše obrovská postel. Ale jak to vidím já, tak brzy dáme pryč i miminkovskou postýlku bude totiž zbytečná. I Verunka spí už u nás.

  • Naše holčička s námi spí také od narození, tedˇ už spinká v postýlce přes den a v noci se ještě budí na kojení, takže si ji beru k sobě a většinou už zůstane až do rána….

  • Ahoj, mám 4-letého kluka. Přelezl do naší postele, když byl nemocný a v noci se dusil kašlem. Dnes, po půl roce už jinde spát nechce. Tatínek mě přemluvil, ať to neřeším. Musím přiznat, že když se ve spánku přitulí nebo mě vezme kolem krku, tak mě to dojímá. Takže souhlasím, že dokud to jde, má si člověk té dětské lásky užívat. Až bude starší, bude se stydět ji projevit.
    A v sexuálním životě nám to spíš prospělo. Objevili jsme spoustu zajímavých míst, kde je to fajn.

  • moje terka taky osledni dobou spi s plysovym psem.tu hracku miluje k zblazneni.
    s tema dudlikama je to dobbrej figl mit jich vic.terka se v noci nastesti budi jen obcas a nebezim k ni hned jak zafnuka.docela to funguje,ze se pak na buleni radsi „vyprdne“:-) Ale manzel ji naucil,ze si ji bere k sobe rono do postele,tak asi jak uz je natesena na mazlenicko se budi celkem brzo.asi kolem 6-6.30rano.jinak ale musim rict,ze je to hodna holka.to je hned videt,ze je po manzelovi:-)) ten je takovekj klidas.:-) skoro az lenoch,dalo by se rici.-))

  • MArto, i my měli Martínka naučenýho na dudlík…pak jsem ale koupila skřipec s řetízkem a ten jsem mu připínala k peřince a pak na jeho pejska-hračku,se kterým spinká dodnes,naštěstí né už s dudlíkem..ale o tom napíšu asi i článek…

  • Marto, na to si živě vzpomínám, jak jsem po nocích lezla po zemi a hledala ten zatracenej dudlík, kterej samozřejmě zapad tak dokonale, že jsem ho kolikrát našla až ráno. Tak jsem si jich někdy připravila pro jistotu několik, no ale většinou jsem stejně hledala jak vůl.

  • no ja musim rict,ze obcas, a to az posledni dobou,terka v noci obcas zabuli,ale pry je to normalni.ÁÁÁle mužu vam ric,mile maminky,ze nejvetsi“sranda“je,kdyz buli,ze ji vypad dudlik, a ja ho ne a ne najit.Takhle obcas vstat v noci kvuli dudliku je nekdy opravdu velice „zabavne“-Nekdy si rikam,ze ja blbec ji na nej ucila.jenze kdyz ona se s dudlikem v pusince dycky tak hezky uklidnila.ted je to naopak. cert vem ty blaznivy dudliky.-))

  • Já mám taky dceru 19. měsíců a přesně jak píše autorka článku chtěla jsem ji mít u nás v poseli, když se narodila. Spala s námi tak do roka a pak jsem ji postupně učila na postýlku. Buď mám dobře přizpůsobivé dítě nebo geniální metodu :-), nebyl velký problém. Slzy samozřejmě ano a hlavně vztekání, ale to trvalo opravdu jen jeden večer. Pak malá pochopila, že vztekání není nic platné a v pohodě spí celou noc v postýlce. Ale usíná zatím se mnou, když jí zpívám a držím za ruku. doufám, že i to časem odbourám:-)))

  • Já jsem měla obě děti od narození v postýlce, asi bych se nevyspala, mít vedle sebe miminko. Kluk se k nám začal postupně stěhovat okolo dvou let, holku si beru, když špatně spí. Měla teď nějaký blbý období, pořád v postýlce houkala, a tak abych nemusela pořád vstávat, vzala jsem ji k nám. Už se to zase zdá se zklidnilo, opět spí ve svym. Uvidíme na jak dlouho.

  • Marto, trochu jsi mi připomněla nás, náš Péťa sice začal díky „řvací metodě“ usínat sám v postýlce asi v osmi měsících, ale teď má čtyři roky a do naší postele se v noci přesunuje pravidelně… Tak nevím.

  • Martina 2

    Moje dcerka od narození usínala pěkně sama ve své postýlce. Když jí bylo asi půl roku, přečetla jsem si článek o prospěšnosti společného spaní dítěte s maminkou v jedné posteli. Nabyla jsem tady dojmu, že jsem dcerku o něco ochudila a začala jsem si jí brát do postele. Teď se z ložnice nemůžu ani hnout, aniž by se nevzbudila, což je problém třeba přes den, když mám návštěvu a musím odcházet lehnout si s miminkem. Když jsem se po čase k tomu článku vrátila, zjistila jsem, že jsem ho nedočetla až úplně dokonce, kde se právě psalo, že se článek týká dětí do půl roku a pak by měly spát samostatně, no co se dá dělat 🙂

  • Juuu,Andrejko to byl teda roman.Zajimavy psani. No moje dite spi nadherne celou noc bez probuzeni.(18.mesicu)Hned reknu proc.Protoze jsem si v jedne chytre knizce precetla,ze asi od toho pul roku veku je cas zacit ditko ucit na svoji postylku.(a taky prestat s nocnim krmrnim)u nas byl do ty doby zvyk,ze se v noci furt budila a chtela byt nosena.Taky jsem ji ze zacatku nechavala spat u nas, abych nemusela furt litat k postylec kvuli krmeni. Musela jsem to vyresit tak,ze jsem ji proste soupla do postylky a nekompromisne ji tam nechala.Plakala,ale ja trvala na svym.Byla jsem u ni a hladila ji,ale stale se vztekala.Nenechala jsem se zvyklat a sla jsem na chvili pryc.Stale plakala.Za chvili jsem ji prisla zase pohladit.Takhle to tvalo dokola asi 2-3 hod. po nekolik dni.Mozna to pripada nekomu krute,ze jsem ji tam nechala plakat,ale jinak by se budila v noci nevim do kolika let a nevyspal by se nikdo z nas.Ted spi jak kdyz ji do vody hodi a je klid.Tmy se neboji a myslim,ze je v pohode.Vsem vrele doporucuju.A cim driv tim lip!!!V nekterych vecech musi byt rodice nekompromisni,jinak hrozi,ze se stanou otroky svych deti a to uplne zbytecne.Vsem preji klidne noci a nadherne sny:-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist