Slohová práce žáka ZŠ na téma : Moji rodiče

Rubrika: Jen tak

62759_schoolRodiče se dělí na dvě časti : matku a otce. Matka se ješte rozděluje na ženu v domácnosti a v zaměstnaní. Doma se potom ješte skládá z manželky, matky, kuchařky, opravovačky, pradleny, nakupovačky, účetní, vychovatelky…… ostatní si nepamatuji, ale mamka toho umí vyjmenovat víc, jako např. služka, otrok a jiné. Matka se vyznačuje tím, že se zázračně nachází na více místech současně, umí v jedné chvíli myslet na sto věcí, přičemž deset věcí dělá současně. Vidím na vlastní oči, jak po návratu ze zaměstnání dá vařit vodu na sporák, zatím co zamíchá těsto na buchty. Přitom ji jede pračka, do které chodí vyměňovat prádlo, mne vymýšlí věty oznamovací, rozkazovací, tázací a naši Olinku zkouší z velké násobilky. Že potom přebalí malého Filípka a udělá mu na Sunar s krupicí, to ani nepostřehnu. Dvě oči mi na to nestačí. Nebo když potom usedneme k večeři, už je namletý mák i ořechy a já mám na kolenách tepláků zašité nové díry. Olina má umyté vlasy a prádlo je pověšené na balkóne. Darmo si mámu potají prohlížím. Máma má opravdu jen dvě ruce … a přece, když přijde domů z práce, má v jedné velkou a malou kabelku, v druhé dvě igelitky s nákupem a ve třetí … ne, vždyť jsem už povídal, že má jen dvě ruce, ale nese Filípka s fusakem.
Otec se neskládá ani nerozděluje. Nachází se v zaměstnaní a doma, ale doma ho najdete málokdy. Kromě snídaně a večeře, když sedí u stolu, vyskytuje se obyčejně v křesle, anebo na gauči a bývá zakrytý novinami. Zanechává po sebe vždy ty samé stopy : otevřené, převrácené noviny a cigaretový popel, někdy i v popelníku. Na rozdíl od mámy, má sice také dvě ruce, ale přichází domů s rukama prázdnýma. Jestli umí násobilku, nevím, ale psát asi neumí, protože žákovskou knížku mi ještě ani jednou nepodepsal. Ani to ještě není prozkoumané, proč patří do skupiny rodičů, když na rodičovské sdružení vůbec nechodí.
Soudruh učitel povídal, aby jsme se při psaní této úlohy zamysleli nad prací svých rodičů. Ve škole přidělují žáka, který pořádně nepracuje, nebo se neučí, k dobrému a usilovnému žákovi, aby se od něho něco naučil. A tak si myslím, že při svatbě přidělují muže ženám, aby je ženy něčemu dobrému naučili a měli na nich dobrý vliv. Mojí mámě se to zatím bohužel, nepodařilo.

autor neznámý, opsala jsem to z mailu, co mi přišel

Napsal/a: Marien

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Valentýnka a narozeniny

Ivana Peroutková píše nádherné příběhy pro děti. S jejími knihami se setkávám už poněkolikáté. Její příběhy o Aničce mě velice

Čtu dál →

Leona Kysilková: Chci z kluků vychovat samostatně myslící jedince

Leona se přiznala, že byla policajt a že veškeré snahy o výchovu bez křiku, příkazů, zákazů a uplácení u

Čtu dál →

Tip na výlet: Stezka korunami stromů Krkonoše

Bojím se výšek, tak co tam budu dělat? To byla moje první reakce na nápad, zajet se podívat na

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • Bramborka

  To je ale,holky, dost smutný, že už i to dítě to „vidí“ a „chápe“….(((((((((((-:

 • Lien

  No, tak to mě opravdu pobavilo. U nás to tak skoro je, ale já jsem přece na mateřské, takže to beru, kdybych přišla z práce a můj muž, který by byl celý den doma s malou by mi řekl uvař a ukliď, tak bych ho asi hnala. No a s malou si taky pohraje, když má chuť, takže můžu být vlastně spokojená. Mě to takhle vyhovuje.

 • Leouš – jestli se ti muž do toho nemotá a živí vás, tak je v pořádku,že takový ten servis obstaráváš ty (pochopila jsem, že do práce nechodíš?), jiná situace podle mě ale nastává, když pracují a potažmo živí rodinu oba rodiče, což za našich babiček a prababiček nebylo vůbec myslitelné… jestli jsi tento příspěvek četla pozorně, tak si jistě pamatuješ, že se tam matka vrací ze zaměstnání…v tom připadě (a to nejsem žádná skalní feministka) si myslím, že by muž trochu pomoci mohl a měl (ona kdyby byla rodina jen o výchově dětí a přípravě na život, bylo by to skvělé, ale ona je i o tom technickém servisu vaření, uklízení, praní, žehlení….)

 • Anonymní

  Myslím, že se to moc řeší. Myslím rozdělení rolí a kdo co dělá nebo ne. Naše babičky a prababičky prostě tohle všechno dělaly, muži vydělávali a svět byl v pořádku (více či méně). Rodina měla jasné poslání: vychovat děti a připravit je na život, což se také dělo. Dnes na nás ze všech stran kuká rovnoprávnost, ženy cpou mužům odpadky a vysavač a a a……….. Já jsem ženou ráda, jsem ráda, že jsem schopná zvládnout milion věcí najednou a jsem ráda, že mám muže, který se mi do toho nemotá a živí nás. Ale nemyslete si, že jinak se o nás nezajímá. Samozřejmě že si hraje ještě s dětmi, jezdíme na výlety, atd. Ale co, on rozhodně nepotřebuje advokáta. Leouš

 • Kasparek

  na toto nelze nic říct máš za 1

 • Ten článek je opravdu super, dost pravdivý. Občas je to u nás také tak. Ale na druhou stranu ho musím i pochválit, když jsem musela odjet na několik dní na školení, zvládli doma vše v naprosté pohodě. Někdy si trochu myslím, že je to má chyba, kdybych po něm více pomoci vyžadovala určitě by mi pomohl.

 • Hezký a snad i pravdivý. Mě to připomělo,když byl Michal ve školce,tak jim učitelky vystřihly veliký srdíčka ze čtvrtky,ty si měly děti sami vymalovat a pak se učitelky ptaly dětí,co si myslí o rodičích a proč je mají rádi a to co řekly,tak jim tam napsaly.. Můj Michal tam měl napsáno;Maminku mám rád,protože furt nosí rifle a má hezký trička a taky za mě uklízí můj pokojík.

 • Článeček k zasmání 🙂 , upřímně: taková mamak bych chtěla být, spíš si připadám, že nic nestíhám a manžel, ten mi pomáhá s čím jen to jde:-) Andrejku upřímně lituju 🙁

 • Kicul,
  tu práci miposlala na mail moje kamarádka.Taky jsem si těch soudruhů všimla. Říkala jsem si že topřepíši, alenakonec jsem to tak nechala. Možná by to ztratilo tu pointu.

 • Pěkný. Teda spíš smutný, že to je většinou pravda. Mě by spíš zajímalo, kde tu slohovou práci Marien našla a z jakého roku je. Hemží se to tam samými soudruhy učiteli:-)

 • jé věta “ Ale nesmím ho i pochválit, když to jde..“ měla být že ho musím i pochválit…

 • Pěkný a výstižný. eda u nás s tím tatínkem (mým manželem) je to trochu jinak. Najdu ho většinou u PC nebo pod stolem s PC, jak se vrtá v jiném PC a abych na něj viděla, musím překročit jiný PC a mezitím dávat pozor, abych nestoupla na volně ležící Pc komponenty..A když už ho pod stolem s PC nenajdu, tak shlíží v obýváku na dom.kině nový film a „nesmí“ se rušit nebo, jako tomu bylo teď posledních pár dní, jsem ho nacházela v dílně pod autem, protože měnil rozvodové řemeny a domů chodil v dobu, kdy jsme ho už opravdu nepotřebovali, protože jsme už chrupali. Ale nesmím ho i pochválit, když to jde, čas si najde i na rodinu…třeba když každou neděli jezdíme už asi 5rokem k mé tchýni na oběd. Ta nemá Pc ani auto ani domácí kino…takže se věnuje i nám. :o) Ale né, i doma si opravdu najde chvíli na nás. Nesmím si stěžovat, je to přece můj milovaný manžel a milovaný tatínek našich dětí a nevím, co bych si bez něho počala…Musím ho milovat takového, jaký je…jiný „zvířátko“ bych už nechtěla se snažit převychovat! :o))

 • Tak to je opravdu podařený článek! Zajímalo by mě, jak s
  staré dítě to napsalo.

  U nás to tak strašné opravdu není, protože náš tatínek se malé věnuje. Sice doma toho moc neudělá a taky hodně pracuje, ale není to na úkor malého. Takže si nestěžuju.

 • Supr…… chudám mamka, ten náš taťka občas pomůže (nakoupí – podle mého seznamu, vykoupe Káťu a Eli….:o)) a noviny si čte v práci….. jo a ani jeden nekouříme to je velké +

  A prosím ještě další články…. jsou super :o)) pobaví a sem tam je můžu dát i číst manžílkovi :o))))

  Jsem zvědavá jak o nás budou psát Káťa a Eli?

 • Fakt dobry. Moc me to pobavilo :)). A souhlasim, ze je to dost pravdivy.

 • kristýna

  Tak to je super článek. Moc se mi líbí. A bohužel v hodně případech je i pravdivý. I když u nás to zas tak strašný není, náš taťka mi s dětma a občas i s domácností pomáhá.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist