Rozhovor s autorem Pohádek z Orlických hor

Rubrika: Jen tak

838455_daddy_reading_-_behindDovolte, abych Vám představila svého hosta. Je jím p. Josef Lukášek, profesor fyziky na gymnáziu v Rychnově nad Kněžnou a současně i autor Pohádek z Orlických hor.

Jak se stane, že profesor fyziky píše pohádky? Jak to jde spolu dohromady?
Od malička jsem měl blízký vztah k pohádkám. Vyprávěla mi je moje babička i tatínek. Díky mamince jsem se naučil brzy číst, a tak jsem si je mohl číst i sám. Později jsem je sbíral jen tak pro svou radost a potěšení…

Díky tomu, že už 30 let působím jako dobrovolný člen Horské služby Orlické hory, zaměřil jsem se především na pohádky, pověsti a vyprávění z našich hor. Když jsem jednou pohádky vyprávěl na soustředění malých gymnastek, byl jsem jedním tatínkem vyzván, ať se je pokusím sepsat, a on že mi pomůže s jejich vydáním. Tak tedy vznikla první kniha pohádek z Orlických hor.

Vaše knihy jsem četla a tak vím, že není pouze jedna, ale jsou celkem tři. Jak vzniklo pokračování?
Po dopsání a vydání prvního dílu jsem našel náměty na další pohádky. Trvalo 4 roky, než jsem připravil druhý díl. Po jeho dopsání jsem se domníval, že jsem již všechny možné náměty, které ještě nebyly zveřejněny, vyčerpal. Jaké však bylo moje překvapení, když se mi ozvali čtenáři z různých koutů republiky a nabídli mi ke zpracování příběhy, které jim vyprávěli jejich prarodiče, pocházející z našeho kraje. A tak vlastně vznikla třetí knížka pohádek. Tentokrát pod názvem Korunka princezny Kačenky.

Teď jsme se dozvěděli, jak vznikla třetí knížka, ale kde jste našel náměty na první dvě?
Jak už jsem říkal, pracuji v Horské službě a jako lektor jsem prováděl přednášky o nebezpečí v horách. Díky tomu jsem byl vyzván, abych připravil průvodce Orlickými horami a Podorlickem. Když jsem tuto publikaci připravoval, seznámil jsem se mimo jiné i s různými sborníky, obecními a hasičskými kronikami a našel jsem v nich celou řadu námětů, které jsem pak spojil s pohádkovými motivy, které jsem již znal. Mnohdy to byly třeba tři různé krátké zmínky v pověstech, které se vázaly k jednomu místu a pak s trochou fantazie vznikla úplně nová pohádka.

Ve Vašich knížkách vystupuje princezna Kačenka, kdo to je, kde se vzala?
Princezna Kačenka je paní Orlických hor. Píše o ní již Božena Němcová v Babičce, když vzpomíná na bábu kořenářku z Krkonoš. Ta dětem vyprávěla o Krakonošovi, jak chodí za Kačenkou na její hory. Obdobně o ní píše Alois Jirásek ve své kronice „U nás“ a později tento motiv zpracoval v divadelní hře „Pan Johanes“. O Kačence vypráví pověsti spíše z oblasti v podhůří. V samotných horách se vzhledem k německému osídlení, pověsti o Kačence nezaznamenaly. Ale i v německých pohádkách vládne našim horám vždycky lesní víla, lesní žena nebo divoká žena. Prostě vždycky je to ženská. Takže zřejmě tady nějaká vzájemná vazba obou dvou národů byla. V 60. letech minulého století se povědomí o Kačence vytratilo a objevil se Rampušák. Teprve v 90. letech minulého století se podařilo znovu Kačenku vyzvednout, a tak dnes na Orlických horách vládne Kačenka a v zimě jí pomáhá Rampušák, patron lyžařů a Horské služby. O tom, jak Kačenka přišla do našich hor, se můžete dočíst v úvodní pohádce druhého dílu „Pohádek z Orlických hor“.

Tak teď tu máme ještě Rampušáka. A to je kdo?
Rampušák je takové pohádkové mládě. Vznikl 21.12.1962 pro rozhlasový pořad „Vezměte si vrátičku“, který připravil redaktor časopisu Turista pan Jiří Dvořák a jehož cílem byla propagace Orlických hor. Protože pan Dvořák měl přirozenou úctu k postavě Kačenky a domníval se, že tento pořad vyzní spíše komicky, vymyslel si postavu Rampušáka v domnění, že je to pouze pro ten jediný večer a pořad. Hlas mu tehdy propůjčil herec Josef Beyvl. Sám pan Dvořák se později divil, jakou popularitu tato postavička získala. Bylo to především proto, že členové Horské služby Orlické hory tehdy uspořádali rozloučení se zimou a příjezd jejich patrona Rampušáka. Vlastně tak vznikla nová tradice a dnes se Kačenka s Rampušákem o vládu na horách dělí. Kačenka se stará o hory hlavně v létě a Rampušák v zimě. Jak říká Rampušák: „Tahat ty raněný z kopců a odhazovat ty fůry sněhu, to holt není pro ženskou“.

S Kačenkou se nesetkáváme jen v pohádkách, ale můžeme ji potkat i při různých akcích, pořádaných Orlických horách. Že by se pohádka stávala skutečností?
Před několika lety dobrovolný svazek obcí „Region Orlické hory“ založil tzv. „Kačenčinu pohádkovou říši“, ve které je dnes zapojeno 29 obcí. Všechny obce mají svého pohádkového patrona, mají razítko s pohádkovým patronem, dřevěnou turistickou známku a kartičku formátu A5 s pohádkou právě o jejich patronovi. Návštěvníci hor, kteří si koupí tzv. vandrovní knížku, potom sbírají razítka, pohádkové lístečky i známky, takže nakonec mají vlastně soubor s 29 pohádkami. No a Kačenka se účastní celé řady akcí, stejně tak i Rampušák. Svazek obcí má dnes k dispozici kostýmy, které si obce mezi sebou půjčují, a tak např. Kačenka přijíždí s Rampušákem na konci zimy, vítá v létě účastníky tavby skla dřevem, děti zve na pohádkové loučení s létem a pod.

To tedy znamená, že každá obec má nejen svou pohádku, ale také svou Kačenku?
Může se stát. Přeci jenom, Kačenka i Rampušák, stejně tak jako Krakonoš, jsou mocné pohádkové postavy a mohou se zjevit v jakékoliv podobě. Tak tedy pozor, aby třeba některý z členů Horské služby nebyl zakukleným Rampušákem nebo některá ochranářka samotnou princeznou Kačenkou. To by pak neuposlechnutí příkazu a zákazu nemuselo skončit jen domluvou. Kouzla jsou mocná.

Takže máme mít z Orlických hor strach?
Určitě ne. Orlické hory jsou nádherné. Z dálky jsou oblé jak krásné ženské boky. Dokáží být velice milé a pohostinné, stejně tak jako lidé, kteří v nich žijí. Na druhou stranu je však potřeba si uvědomit, že jsou to hory, i když ne tak vysoké (mají 10 vrcholů přes 1 000 m) a dovedou být i zrádné. Osobně jsem zažil situaci, kdy během čtvrt hodiny se z jasného počasí navalila hustá mlhová kaše a i členové Horské služby, kteří své hory velmi dobře znají, měli na holé hřebenové pláni problémy s orientací. Naštěstí se nikdo neztratil, ale v každém případě to nebylo nic příjemného. A když se rozfouká studený vítr od severu, jak se u nás říká Polák nebo Bergwind, tak je lépe být někde doma u kamen a dívat se na tu číhošť oknem.

Ale vraťme se k Vaší spisovatelské činnosti. Co připravujete do budoucna, na co se mohou čtenáři těšit?
V současné době se na pultech knihkupectví objevily dva další tituly (kromě pohádek), a to Broumovsko, kde jsem měl tu čest doplnit textem fotografie zesnulého horolezce a fotografa Horsta Bauera, a Orlické hory a podorlicko – krajina protkaná barokem, což je obrazová publikace, propagující Orlické hory a krásu některých, takřka zapomenutých barokních staveb a soch. Fotografie dodal novoměstský fotograf Luboš Umlauf, na textech jsem spolupracoval s ředitelem dobrušského muzea panem Mgr. Jiřím Machem. Pokud se týče pohádek, tady si myslím, že bude chvíli pauza, ale byl jsem vyzván, abych připravil jakási Rampušákova doporučení, kde bychom chtěli spojit rady a doporučení horské služby se skutečnými příběhy, které se v našich horách staly. Bohužel některé měly i tragický konec, jiné zase dopadly usměvně a jak já říkám, tady nám pomohla sama princezna Kačenka. Jen si představte, když celou noc hledá 40 chlapů 5-ti letého špunta, aby ho pak brzy ráno našli, jak spí na kupce sena ve stáji u koní. Asi si všechny maminky dovedou představit, jak se asi cítila maminka, která strávila noc na stanici horské služby, vyděšená a pod prášky a dohledem lékařky, když jsme jí ráno ve 4 hodiny dali do náruče toho prcka. A takovýchto příběhů by se našlo více. Tak uvidím, jestli se mi je podaří nějakým způsobem literárně připravit. Raději nebudu nic slibovat, abych to nezakřiknul.

Tak Vám popřeji hodně štěstí a tvůrčího elánu a budeme se těšit na Vaše další tituly a publikace.
Já děkuji také a všem čtenářům přeji, aby se měli v životě jako v pohádce, tzn. vždy s dobrým koncem.

Napsal/a: Julie75

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • Anonymní

    jaký má mail tom

  • Anonymní

    jaký má mail tom

  • Petra Vymětalová

    Soutěžní otázka: Kolik obcí je součástí Kačenčiny pohádkové říše?
    Správná odpověď: 29

    Počet soutěžících: 307

    Výherce: Antony

    GRATULUJEME!

  • Petra Vymětalová

    Nejnovější knihu pohádek Korunka princezny Kačenky můžete VYHRÁT v soutěži Víte…?
    od 26. září do 5. října 2007.

    Opět stačí najít odpověď na jednu otázku a mít trochu štěstí při tipování.

  • Dnes byl pan profesor i v televizi. Na ČT 1 dávají v pondělí pořad Záhady Toma Wizarda a zrovna ten dnešní byl o Pekle a Pekelském údolí u Nového Města nad Metují a byly tam ukázány i pohádky. Příští týden má být pořad o hradě Houska a další, který se také týká kraje z Pohádek někdy začátkem listopadu. Ještě není dotočen. Tak jukněte, kdo budete mít čas a chuť.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist