Pták stěhovavý IV. – budoucnost

Rubrika: Jen tak

1214103_aerial_view_of_lisbonMinule jsem psala o našem „nikdy“, tedy že už nikdy se nebudu pouštět do stavby a pokud, tak jedině s vlastními penězi (nebudu sprostá) na zadní části těla :-)))
Žijeme si spokojeně v tom našem bytečku. Pohoda…klídeček, nic nás netíží, tedy na několik maličkostí…

Bydlíme v domě, kde je jen šest bytů. Všichni máme byty v OV. Vcelku se tak nějak všichni dohromady starají o všeobecné pohodové bydlení. Tedaaa až na malé výjimky, že? Těm, kteří trošku čtou mé peripetie, připomenu „pískoviště“ 😀

Občas tu má někdo potíže se sekáním trávy, když má službu. Občas je těžké z někoho páčit penízky pro společnou věc apod.

Kdy se to naše „nikdy“ začalo lámat v „možná“? Započala to vlastně tchýně, sveďme to jednoduše na ni :-D. Dala nám tip na jistou vilu nedaleko nás, že je k prodeji. Samo to se mnou ani nehlo.

Říkala jsem si, proč by mě to mělo zajímat? Máme pohodlné bydlení, klid od finančních potíží.

No nic. Projela jsem okolo ní jednou a všimla si, že je skutečně na prodej. Říkám si ale, to bude drahé, do toho nejdu.

Jedu okolo podruhé, přibržďuju a sleduji, že je po rekonstrukci. Hm, zajímavé.

Jedu potřetí, zase přibržďuju a sleduji pěkně upravenou zahradu. A už to hlodá 🙂 Jak to asi vypadá zevnitř?

Nebudu zastírat, že můj „baráčkový“ manžel se mě snaží nenápadně nahlodávat skoro rok, abychom si jednou zase pořídili dům, protože se prostě v bytě nudí 🙂

Tak si říkám, pro tu legrandu bychom se mohli juknout dovnitř a nechat projet se nějakého realitního agenta. Mluvím o tom s tchýní a ta se hned přidává, že by prodali svůj dům a šli do toho s námi.

Spunktovala jsem tedy oficiální prohlídku. Vila je opravdu krásná, tzv. reprezentativní. Jsou tam dva byty o 130 metrech. Jeden v prvním patře, druhý v podkroví. Slintám po tom podkrovním 🙂

Ale to přízemí! Co budu povídat, ideální pro můj záměr týkající se dětského centra. Co dětské centrum… rovnou soukromá školka by to mohla být. Je tam pět místností, plus kuchyň, plus sociálka s více záchody a sprchou. Jé, vyhověla bych i požadavkům hygieny. O výhodném položení vily v tomto ohledu ani nemluvě 🙂

Závěrem, krásná rovná oplocená zahrada s bazénem a letním altánkem.

No, cena nezastírám vysoká, ale díky stagnaci cen nemovitostí dosti přijatelná na to, co vše prostory poskytují.

Přemýšlíme, plánujeme a mezitím nám realitka podstrčí údajně svou „bezvadnou“ hypoteční makléřku. Říkám si, no příjmy bychom na to měli, ale muselo by se počkat do nového roku, kvůli mému daňovému přiznání. Paní si tedy ode mne bere potřebné údaje a slibuje, že se brzy ozve. Nicméně přiznává, že ten daný týden vdává dceru, tak nemá moc prostoru se tomu věnovat.

Druhý den od ní přijde vyjádření ve smyslu, pokud to řeknu zjednodušeně, jste bez šance, bez ohledu na záměr a budoucnost. No, namíchla mě. Volám makléři, že paní je nějaká mimoň a že si zajdu na naši kmenovou banku a poptám se tam, protože její závěr se mi nezdá. Nicméně to chvíli trvá. Zájem manželových rodičů trochu opadá a my se snažíme se k tomu stavět s rozvahou.

Přesto ale zajdu na plánovanou schůzku v bance a poptám se, jak by to eventuálně šlo. To víte že šlo, ale přesně tak jak jsem nastínila už „oné“ paní. Penízky by nám na to dali hned po předložení daňového přiznání a manželova příjmu.
Naši paní z banky jsem ale poprosila, aby nám udělala ještě jeden návrh. Na nižší částku s úmyslem investovat do výstavby rodinného domu. No a máme to předpřipraveno, jen předložit to daňové 🙂

Jak říkám, z ukvapených investic jsme už vyrostli. Snad i zmoudřeli a hodláme do toho jít, jak říká děda Lebeda: „s námořnickou rozvahou“ 😀 I když to tak na první pohled nevypadá.

Prostě se mi nějak zastesklo. Po soukromí, po vlastní zahrádce. Po tom neustálém crkotu okolo domu. Je mi líto, že dcerka nemá možnost jen tak vyběhnout ze dveří na zahradu. Chci, aby manžel byl zase ve svém živlu, splnit jeho… náš sen, který se nám napoprvé nezdařil.

Předvybrali jsme si pozemek, pár set metrů od našeho domu, kde bydlíme. U lesíka, na rovince 🙂 Chci brát ohled na naši dcerku a nechci se stěhovat bůhví kam. Navíc, kdo by znovu sháněl pracně školku, že? 😀

Nabídli jsme tedy k prodeji náš byt. Pokud vše dobře půjde, s výstavbou začneme od jara příštího roku. Za pár dní se jedeme podívat na vzorové domečky, které firma, prodávající ony pozemky, nabízí k výstavbě.

Jak toto stěhovavé povídání zakončit? Asi jednoduchou známou větičkou „už v tom zase lííítááámééé, haťa paťa“… :-))))

Napsal/a: Horempádem

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (18 vyjádření)

 • HANINA25

  Teplárna-DALOVICE.Malé nádraží,kde jsem začínala v r.1981 v červenci.Pěkný to tam příbuzný mají /myslím okolí/,městská do centra,klidný okolí celkem.

  Já nestačím zírat nad Vaši minulostí.
  a UŽ DOSTÁVÁM 80% JISTOTU,ŽE ZNOVA BYCH DO TOHO NEŠLA -na Vašem místě,
  Ale jak říkáš-nikdy neříkej nikdy.
  Budu držet pěsti,abyste měli štěstí,za to vše jak zvládáte.
  No dle popisu by se mi tam určitě taky líbilo,ale tak rovnou do hotovýho.

 • Horempádem

  Lussy, víš to bude tím, že nejsme jako většina :-))))

  Byt prodáváme už teď, protože je špatná doba na prodej a lidé se do koupě nehrnou. Tudíž proto tak brzy. Pokud se byt prodá dříve, než nám dají hypo (což bude až v lednu po předložení daňového přiznání), tak se nic neděje. Po dobu výstavby budeme totiž bydlet na chalupě, kterou jsme si tak pěkně předělali pro trvalé bydlení:-)

  No a až se baráček dodělá, tak se tam nastěhujeme. Víš ono kloubit prodej bytu se stěhováním do nového, ne děkuji, to už mám za sebou a jsou to jen nervy. Takhle to proběhne v klidu. Až se to prodá, tak se to prodá a pak se začne stavět. Ono táhnout dva závazky najednou to není med a chceme se ušetřit zbytečného pressu 🙂

 • Lussy

  Horempádem,
  asi mi to uniklo, tak se omlouvám, ale jsem zvědavá: jak to budete řešit s bydlením než postavíte? Byt prodáváte už teď a ještě nemáte ani pozemek.
  Většinou lidi bydlí dál v bytě, koupí pozemek, začnou stavět a když se tam dá jakž takž bydlet, pak teprve prodají byt a dům za utržené peníze dodělají, nebo splatí část hypotéky.
  Tak by mě zajímalo, jak jste to vydumali Vy?

 • Horempádem

  Hanino, my máme tetu se strejdou v Karlových Varech , bydlí v domečku hned pod teplárnou 🙂

  Tam je krásně, jezdíme tam na podzim na víkend. Kolonáda, rozhledna, termál, koupání v tom venkovním teploučkém bazénu, no zkrátka nádhera.

  Taky ti přeji , aby vám ten prodej vyšel.

  K tomu kopečku a zimám. Tehdy jsme měli baráček přímo v Jizerkách. O zimách a sněhu bych ti mohla něco vyprávět. Tam byly opravdu ty nefalšovaný dvoumetrový závěje a fréza jezdila zásadně, až když jsme si cestu proházeli, protože jsme už opravdu do práce museli :-))))
  To byl horší prdelákov, i když kousek od města, ale v lese u potoka, takže zima, jak má být 🙂

  Teď bydlíme v nížině a ten kopeček co tu máme, tak tam je tepleji, než tady dole. Je to opravdu hezké místo. Přístupová cesta je asfaltová, akorát odbočku na ten pozemek bychom si museli upravit a zpevnit. Taky už jsme přemýšleli, že bychom pro jistotu toho našeho vymazlenýho sedánka museli vyměnit za něco účelnějšího, jako je jeep nebo 4×4 :-)))) S frézou se taky počítá. Ale víš co, alespoň bychom se nenudili. Tohle je takové fádní :-)))))

  Pod tím pozemkem jsou normálně domky, jak starousedlíci, tak novostavby, takže místo dobré. Tam by jsme byli už na konečné, takže výhoda pro naše samotářské povahy 🙂 Ale zatím se na to moc neupínám, ještě na to nemám penízky na kontě. S paní ohledně pozemku budeme mluvit tento pátek, tak uvidíme na čem se dohodneme a hlavně, jak se na to budou dívat prodávající. Zatím se prý k pozemku ani po půl roce, co je naprodej nikdo moc nehlásí. Holt ne každý je na taková zákoutí 🙂 Prý jsme první vážnější zájemci. Dokonce majitelé už slevují a ještě jsme o to ani nežádali :-))))

  Zavo to znám, já jsem také čerstvě podnikající a budu muset přiznat (ač nerada) veškeré příjmy a pěkně je zdanit, abychom ukázali, že na to máme. Holt výhodu, jako brát penízky bokem si budu muset odpustit, alespoň do prosince :-)))
  Joo na stavbu musí být dva, každý přispět svým dílem, jinak , a to po našich zkušenostech, to ani nejde. Ale máš pravdu, investici tohodle typu musí člověk dobře zvažovat, aby se nedostal do průšvihu že? 🙂

  Ajiku, taky se zaměřujeme na stavební firmy, které to zvládnou rychle 🙂 Jednu už jsme našli, tak by to snad mohlo vyjít :-))

 • Tak… nepročítám všechny reakce…
  Teda Horempádem :))) NO ale bylo mi to jasné vcelku hned 🙂 Asi by mi bylo líto té vily…
  Každopádně vám moc držím palečky, ať brzy bydlíte v krásném domečku… snad to půjde rychle, tady od nového roku vyrostlo asi pět baráčků a dotyční už bydlí 🙂

 • HANINA25

  Milé dámy,začínám mít pocit,že jsme v zajetí stěhování.
  Nebylo by lepší se domluvit a případně naše obydlí prohodit,hihihi

 • Bramborka

  Juhůůůůůůůůů, tak vy jste tedy dílka(((-: To myslím v dobrém. Držím palce, ať se zadaří((_:

 • Zava

  Ty to umíš tak krásně napsat…
  Asi bych měla taky začít být akčnější. Po domečku toužím, co jsem odešla od rodičů v RD do paneláku. Můj muž tvrdí, že taky domeček chce, ale nějak se neangažuje. Až do nedávné doby podnikal, což znamenalo pro banky, že máme na splácení úvěru málo peněz (no opravdu to málo peněz bylo, ale snad my víme, z čeho jsme schopní žít, ne?).
  No a jelikož se manžel rozhodl se zaměstnáním, kde je 3 roky, zkoncovat, asi je ten správný čas na úvěr.
  Teď bychom příjmy doložit mohli. Jenže co když budem zase na životním minimu? Asi se aspoň podívám na nabídku realitek. Když je vhodná doba ke koupi. Nevíte o nečem v Brně a okolí?

 • HANINA25

  Krásné ráno-jsme 16km od Karlových Varů,17tis.obyvatel a poslední dobou se to tu dost začlo prodávát.
  První realitka nás zazdila na 2 měsíce,ale taď máme novou a bez podmínek a ještě naháníme sami i přes známý.No snad to vyjde dřív než pochopím jejich myšlenkový pochody…

  Tvé nadšení pro novou věc je obdivuhodné.S výhledem na městečko,to musí být boží,ale měla bych děs ze zim.
  Naši známý taky skoro každou zimu „zápasí“jak z domu.Ale poslední dobou to vypadá,že zimu si budem připomínat z Ladových obrázků.

 • Horempádem

  Mariko díky 🙂

  Já jsem si nedávno dělala srandu, když jsem říkala….“první dům, první dítě, druhý dům druhé dítě“ a ty jsi na to kápla :-)))))

  No hledáme takové místo, kde by se nám dobře žilo a to myslím natrvalo. Vím, že vše může být třeba i jinak, ale myšlenka základní je ta, že už to bude to konečné.

  Nyní nás nic netlačí, tak se snažíme být důslední a pečlivě vybíráme.
  Dcerka od té doby, co jsme začali objíždět a obhlížet pozemky, je celá natěšená. Jeden pozemek se nachází taky nedaleko našeho bydliště a sousedí s pastvinami plnými kraviček, tak z toho byla celá odvařená :-))) Hned jak nás zmerčily, tak se začly scházet k nám a Eli se z toho radostí málem poprděla. Je tam i krásný výhled na celé městečko a do širého okolí. Docela romantika…uvidíme:-)

 • Horempádem

  Hanino, to jsou celkem drzí 😀 My jsme asi působili neústupněji, prodáváme za víc jak dvojnásobek toho co vy a provizi si berou 80 tis s tím, že pokud bude probíhat nějaká sleva, tak půjdou dolů i s provizí :-)))

  Navíc jsme je dost dusili, protože jsme požadovali přístupnost ještě i pro druhou realitku. To oni dost neradi, protože si konkurují, ale o to mi právě jde. Pak se víc motivují k prodeji 🙂 Jsem kruťas coo? 😀

  Ale jedna se našla…REMAX, plus ještě druhá, která nám hodlá prodat pozemek, takže ať se snaží, pokud chce peníze za pozemek co nejdříve, tak ať prodají byteček 😀

  Jedna realitka, co se dost chvástala o tom, jak jsou nejlepší, nechtěla přistoupit na další realitku, tak jsme je odsunuli na druhou kolej. Prozatím, s tím, že pokud se nezadaří , tak jsou v pořadí 🙂

  Schůzku máme pozítří, tak už to pofrčí.

 • marika81

  Teda, ty jsi mi zase dala, ale bylo to veselejší než minule.
  Co k tomu? Ta vilka by mě mrzela, ale jak vidím, bereš to s nadhledem.
  Já opravdu obdivují vaší akčnost, já bych ráda setrvala na jednom místě, ale vy??? Jde vidět, že se opravdu nenudíte, že žijete naplno, at už s problémy nebo bez nich……
  Strašně moc vám přejí ten domeček, at se vše kolem jen daří, no a taky doufám, že si do domečku pořídíte k dcerce další miminko a běda jak né:)
  A taky doufám, že už se dále stěhovat nebudete, že si budete užívat bez makléřů, bank a nervů, to by jsi nám pak musela napsat další pokračování a na to já, už nemám nervy:))))))))))))))
  Strašně moc vám držím palce!!!!!!!!

 • HANINA25

  Zkloubíte.Po těch všech zkušenostech.
  já proběhla „rychlo kursem“Lussy a tebou a u druhé realitky sem se i bavila.
  Vnucovali a neuspěli a nakonec na vše přistoupili.Ale řekli,že nám dají 1mil,50tis.a jejich provize bude tak od 20-70tis.Nakonec polovička našel,že náš byt dali do placu za 1mil.120tis.To jsem zvědavá kdo to koupí.
  Bylo by fajn,kdyby si vzaly byt,nám dali požadované peníze a oni si to prodávali sami a bez nás.Bohužel.

  Hlavu vzhůru,bude určitě líp…

 • Horempádem

  Hanino, máš pravdu s realitkami je to občas zajímavé 🙂 No dáváme jim celkem zabrat. Zkušenosti z minula máme velmi bohaté a tak máme spoustu připomínek a požadavků, až jim z toho jde hlava kolem :-)))) Prostě dobře vybíráme a nechceme, aby s námi manipulovali. Zkrátka řídíme se tím, že tu mají být oni pro nás.
  Naštěstí se objevila příjemná změna, díky krizi si říkají o nižší provize, které už tak nekazí cenu nemovitosti. Smlouvy už se také vylepšily a nejsou limitovány výpovědními lhůtami.
  Co se týká přímo prodeje našeho bytu, nebude to jednoduché. Kupovali jsme ho jako nový a nebyl zrovna v průměrné cenové relaci. Navíc jsme ho trošku předělávali, tudíž cenu jsme opravdu hodně mírně navýšili a to jen proto, abych neprodávala pod cenou.

  Uvidíme, snad svého kupce najde. Protože až tak nespěcháme, tak se snad štěstí usměje.

  Lussy, jak víš, tak toto rozhodnutí jsme pak zavrhli. Ne proto, že by jsme se v tak rozlehlém domě nesnesli, ale kvůli těm průtahům. Přesně jak píšeš, já bych zařídila hypo a všechno okolo toho obskákala, zaplatila spoustu poplatků a oni by pak řekli, že si to rozmysleli :-)))

  Ono to tak nějak bylo spontání rozhodnutí z obou stran. Oni chtějí užívat klidnější stáří, sami už totiž vědí, že sami dlouho svůj dům obstarávat nevydrží. Takže to mělo být takové oboustranné vyhovění. Dům měl být ve výhradním vlastnictví mne a manžela, s tím, že oni by tam měli smluvně zajištěno bydlení na dožití a podíleli by se jen na společných nákladech. Tak to původně chtěli a nám by to i vyhovovalo. Pak také to centrum, pro které by tam byly ideální podmínky.

  Jenže jsem tak nějak cítila, že kdyby se to mělo uskutečnit až za půl roku, tak se může leccos změnit a veškeré plánování by šlo do kytek. Proto jsme se rozhodli pro to samostatné bydlení, kde by jsme si vyhověli jen my s manželem.

  Jednání okolo pozemků nebo výstavby se tak nějak průběžně mění. Pozemky, ty kousek od nás, jsou sice na prodej, ale koluje tu fáma o možném průtahu na hradec a ony pozemky se nacházejí nedaleko možného místa ohrožení. Takže oni potřebují minimálně pět zájemců z deseti, aby se mohlo něco dít. Tudíž jsme to zavrhli, protože zase někde dva tři roky čekat, až se někdo najde, aby výstavba vůbec mohla začít.

  Navíc ona firma, která staví i domy, tak staví tzv. pasivní domy, tj. ty co jsou vysoce úsporné na energie. Sice nápad je to dobrý, ale velmi velmi drahý a až takové investice do toho dávat nemáme zájem.

  Nicméně nějaké i jiné varianty pro koupi pozemku nebo výstavbu domu máme a tak zatím přebíráme, vybíráme a rozhodujeme se, co by bylo nejlepší a nejvýhodnější. Snad se zadaří 😀

  Dnes je doba komplikovaná pro prodej, ale zase příznivá pro nákup, tak se to doufám podaří nějak zkoubit 🙂

 • Lien

  Horempádem, taky mě překvapila ta tchýně v domě, ale každopádně přeju, ať vám to tentokrát vyjde.

 • Lussy

  Teda Horempádem,
  když jsem si přečetla větu o tom, že by se tam s Vámi odstěhovala i tchýně, tak mě polil studený pot a udělalo se mi špatně. Fakt.
  To je podle mě nejhorší řešení a dobrovolně do toho snad nikdo nejde.
  Kamarádka bydlela s dcerkou a manželem u jejích rodičů v bytě 3+1. Když se tam přestali snášet, napadlo je, že byt výhodně prodají, na zbytek si vezmou hypo a nastěhují se společně do dvougeneračního domu, že budou hezky blízko a zároveň bude dost prostoru,a by si nelezli už na nervy.
  Takže vyplázli 60 000 za projekt atd. a když se měla začít dělat základová deska, z rodičů vylezlo, že by radši zůstali v bytě. Takže oni předělali projekt na dům pro jednu rodinu, s rodiči se pohádali, že jim to neřekli dřív a bylo.
  U minulé dílu jsem přemýšlela, kde nakonec skončíte a tipovala jsem Vás na moderní novostavbu někde blízko, tak jsem se moc nesekla 🙂

 • HANINA25

  A nebylo Ti líto,že ta vila nevyšla?????
  Dle popisu bych tipovala na zámek než na vilu.

  Já jsem ze škatule paneláckých.Nikdy mě baráček moc nelákal,ikdyž přiznávám,že po různých návštěvách známých,příbuzných to nemusí být špatné.
  Jo realitky a hypoteční makleři to je kapitola sama pro sebe.Teprve necelých půl roku máme s nimi co dočinění a já jen nestačím zírat a mám pocit,že jsem z jiné planety…
  Byt k prodeji máme teprv 3měsíce a nic moc.Před náma se tu dost prodalo,tak jen doufám,že po dovolených se snad sluníčko i na nás usměje.

  Vám přeju upřímě,ať to vyjde-po těch všech problémech a Vaší statečnosti si to zasloužíte.

 • HANINA25

  A nebylo Ti líto,že ta vila nevyšla?????
  Dle popisu bych tipovala na zámek než na vilu.

  Já jsem ze škatule paneláckých.Nikdy mě baráček moc nelákal,ikdyž přiznávám,že po různých návštěvách známých,příbuzných to nemusí být špatné.
  Jo realitky a hypoteční makleři to je kapitola sama pro sebe.Teprve necelých půl roku máme s nimi co dočinění a já jen nestačím zírat a mám pocit,že jsem z jiné planety…
  Byt k prodeji máme teprv 3měsíce a nic moc.Před náma se tu dost prodalo,tak jen doufám,že po dovolených se snad sluníčko i na nás usměje.

  Vám přeju upřímě,ať to vyjde-po těch všech problémech a Vaší statečnosti si to zasloužíte.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist