Předškoláček skoroprvnáček

Rubrika: Jen tak

420824_in_giving_we_receivePoprvé jsem si pořádně uvědomila že naše Zuzka bude školáčka až na rodičovské schůzce pro 4. třídu v mateřské školce,kam Zuzka chodila.Na schůzku přišla paní učitelka budoucích prvňáčků ze Základní školy,kam jsme ji chtěli přihlásit…Seznámila nás s formou výuky,s výhodou minimálního počtu dětí ve třídě, s možnostmi mimoškolních aktivit a dalšími možnostmi rozvoje osobnosti dítěte. Nejvíc jsem si cenila následné diskuse o školní šikaně. Začala o ní mluvit paní učitelka a upozornila rodiče, že šikana na škole je, že se projevuje už i v nejnižších ročnících a debatovalo se, jak šikanu poznat, bránit se proti ní a co pro její potlačení dělá škola.

Rozmýšlet,kam půjde Zuzka do školy jsme nemuseli. Věděli jsme to už dlouho. Bude chodit na „základku“ tam, kam jsem chodila já a to, že je volba správná mě utvrdila i otevřenost paní učitelky se bavit i o nepopulárních tématech. A čekal nás zápis……

Protože bydlíme v jiné spádové oblasti než byla „naše“ vybraná škola, musela jít Zuzka k zápisu do Základní školy, pod kterou podle bydliště patříme. Už předem jsem si připravila žádosti o přeložení na „naši“ vybranou Základní školu. Zuzanka se na zápis těšila. Bohužel je trošku nerváček, a tak v den D si od rána stěžovala, že ji bolí bříško. Hodina H se blížila a mě taky začalo být nějak divně od žaludku. Zuzanka se kroutila, protože ji prý bříško bolelo ještě víc. A tak jsme se posledních pár desítek minut vzájemně uklidňovaly, opakovaly jména rodičů a sourozenců, adresu,datum narození…….A Zuza měla okno jak výlohu, nemohla si na nic vzpomenout. Ale nervóza ji naštěstí rychle přešla. Po příchodu k zápisu nás vítali samí usměvaví pedagogové a vychovatelky z družiny. Ale bohužel, když jsem jim předala žádosti o přeložení do jiné školy úsměvy je, jak mávnutím kouzelného proutku, přešly. Alespoň úsměvy pro nás.

Od té chvíle si nás už nikdo nevšiml. Zuzku jsem do třídy k přezkoušení jejich „schopností“ musela takřka násilím protlačit sama. Po přezkoušení ji paní učitelka vyšoupla ze třídy, a než jsem se stačila zeptat jak vše zvládla, zabouchla mě před nosem dveře. Ale podle jedné mé známé učitelky prý vše zvládla na jedničku. A takový zápis nás čeká ještě dvakrát u našich mladších děti. Už se na něj moc těším.
Za odměnu a pro obalení mých nervů,jsme si šli do nejbližší cukrárny na nějaké dobroty.

Za několik dní přišel dopis, že komise povolila, aby Zuzka začala chodit do námi vybrané školy – huráááááááá. Nejhorší jsme měli za sebou. Teď nás ještě čekala seznamovací schůzka ve škole.

Poprvé jsme se viděli vzájemně s rodiči budoucích prvňáčků ze třídy 1.A. Spousta rodičů se už mezi sebou znala z místa bydliště, ze školky do které chodily naše ratolesti, a tak atmosféra nebyla nijak napjatá. I paní učitelka byla pořád stejně vstřícná a usměvavá. Radila nám jak se s dětmi učit a jak je pomalu zvykat na nové povinnosti. Na závěr schůzky jsme dostali seznam věcí,které jsme měli našim prvňáčkům koupit a upozornění, že pokud máme potřebné věci po starších sourozencích, tak je máme využít a nekupovat nové.

Starší sourozence Zuzka nemá, a tak jsme hned začali nakupovat potřebné vybavení. Největší finanční zátěž – aktovku a pouzdro už Zuzka dostala od Ježíška (ano,ještě pořád věří,že hodným dětem nosí dárečky Ježíšek) a tak nás jenom čekaly koupit „drobnosti“, které při konečném součtu převyšovaly cenu aktovky a vybaveného pouzdra.

Obě nás moc bavilo chodit po obchodech a vybírat potřebné věci. Ze své strany bych to přirovnala k nákupu výbavičky pro miminko.I Zuzka měla radost,že si sama muže vybrat věci podle svého vkusu. Nejvíc času strávila při vybírání složek na sešity, písmenka a číslice. Dlouho se nemohla rozhodnout jaké obrázky na deskách budou ty pravé. Obrázky typu Pokémon a spol. vyloučila hned na začátku.
Hodná holka, já tyhle postavičky moc nemusím. A tak u nás vyhrál klasický český Krteček a Bob s Bobkem. Doma Zuzka vyprázdnila dva šuplíky v psacím stole na nové věci do školy a celé léto si je chodila prohlížet, a už se nemohla dočkat začátku školního roku…….

Napsal/a: Eva M

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Kuzu,dík.Tento článek je už trošku starší-Zuzka momentálně končí druhou třídu.Školu jsme ji vybrali opravdu dobrou.Paní učitelka je takový ten kantorský ideál.Hodná,milá,při jakémkoliv problému velice vstřícně komunikuje s rodiči,dětem kopíruje spoustu zábavných pracovních listu na procvičování,………
    Bohužel něco jiného jsem slyšela často o škole,kam podle bydliště měla chodit.Tam děti už v prním pololetí musí umět všechny písmenka,kvuli některým učitelum brali rodiče ze školy pryč,…….. Poslední věc,která nás přesvědčila aby jsme naše děti dali na jinou školu,bylo pití alkoholu.3 dny tam devátáci pili slivovici a nikdo si toho prý „nevšiml“.Až jim jeden žák upadl do bezvědomí-otrava alkoholem- tak to teprve začali řešit.Doted nechápu,jak si mohly učitelé ničeho nevšimnout,když slivovice je velice aromatické pití a učitelu se v hodinách vstřídalo za den několik.

  • Zuzance(vlastě i všem budoucím prvňáčkům)přeji,ať je vybraná škola ta pravá,je to velmi důležité.Dítě by mělo jít do školy bez obav a s radostným očekáváním.Ve škole by pak měl prvňáček vše radostně prožívat, o své dojmy se podělit se svými nejbližšími,kteří by mu měli být rádci i oporou a hlavně by se měli naučit svému prvňáčkovi naslouchat,mít na něj čas.K přání ještě přidám,aby prvňáčky učily zkušené a laskavé paní učitelky, aby se ve třídě se utvořil kolektiv prima kamarádů, prostě to nejlepší.1.třída je moc důležitá,je dobré se připravit,je výborné 1. třídu se svým prvňáčkem prožívat.Ať je vše optimální a školní léta jsou pohodová.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist