Prasátko Paroubek, prasátko Topolánek

Rubrika: Jen tak

1185128_bubble_timeLepší název článku by můj syn ani nemohl vymyslet. No vlastně, on to spíš vymyslel tatínek.

Ríša se čas od času stále počůrává do kalhot, na gauč, na vyleštěnou podlahu nákupního centra nebo kde zrovna je. Na otázku : „Kde jsi dneska byl?“ odpovídá: „ve školce“, i když to není pravda a byl vyjímečně doma. Odpovídá tak proto, že většinou do školky chodí, vždy se ho ptám kde byl, abychom trénovali mluvení a za odpověď „ve školce“ dostává velkou pochvalu a tu on rád.

Můj autistický syn se sám neobleče. Umí si ale vysvléct tepláky, ponožky a sundat boty. Měl by už dávno umět vykládat, vždyť má už 3,5 roku. On je ale v lecčems pozadu.

Kdo je Paroubek a kdo je Topolánek však pozná bezpečně už asi rok. Jakmile někoho z nich uvidí na obrazovce hned hlásí: „Paroubek, ano“ nebo „Topolánek, ano“. Má prostě výbornou vizuální pamět. Kdysi jsme mu řekli kdo je Paroubek a kdo je Topolánek, když byli večer v televizi a on si to od té doby pamatuje.

Protože tam jsou stejně často jako postava Večerníčka, Ríša je naprosto bezpečně identifikuje. Má rád věci, které se opakují. A tihle dva, to jsou jeho jistoty. Těsně před večerním koupáním s manželem sledujeme alespoň ty základní zprávy na začátku zpravodajské relace. A málokdy se stává, že by tam tihle dva nebyli.

Ovšem ode dneška je to jinak. Tatínek z legrace (a z části ze smutku nad výsledkem voleb) prohodil, když Ríša zas nadšeně ukazoval na televizi a volal: „Paroubek“, upřesňující definici: “ prasátko Paroubek“. A náš syn to vzal jako fakt. A hned ukazoval na Paroubka v televizi a pronášel znalecky: „prasátko Paroubek.“
Jenže ve zprávách zamořených výsledky voleb se střídali ti dva opravdu rychle. A najednou náš syn ukazuje a říká (tentokrát bez nápovědy): „prasátko Topolánek.“

Ríša možná úplně přesně neví, co je to „prasátko“. Ale je mu jasné, že je-li prasátko Paroubek, je prasátko i Topolánek. Nějak intuitivně asi chápe, že patří do stejného stáda.

A my víme, že už to Paroubkovi ani Topolánkovi neodpářeme. Protože autista nezapomíná.

Jana Makovcová – Žlababa
můj blog: http://dmo.blog.cz

Napsal/a: Žlababa

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (13 vyjádření)

 • Tak tohle mě pobavilo, ne to, čím dítě trpí, ale jak je chytré, výraz prasátko Paroubek a Topolánek je na místě a nápad s barvičkami?? Ten je geniální, oranžové prasátko……….no padám smíchy:)

 • Anonymní

  Já si tedy myslím, že Ríša to má v hlavě velmi dobře srovnané. Na 3,5 letech vědět kam ty dva zařadit, to je super. Smekám.
  Dana

 • Brm, zapomněla jsi na červená prasátka… :-)))

 • Anonymní

  naučte ho….tohle jou zelena prasatka….oranzova prasatka…modra prasatka:)……a pak poslete dekovny dopis do snemovny ze se vas syn diky jim naucil zviratka a barvy:)
  Brmbulka

 • zurafa

  fajné, jak jsou děti vnímavé
  :-))

 • Krásně napsané, ke konci jsem se nahlas smála.

  Fildu taky jedno období (nevím proč) zajímali v televizi politici, poznal je a věděl jakou mají funkci. Asi po 2-3 měsících ho to přešlo. Naštěstí.

 • Moc vtipný příběh a jako vždy tebou krásně podaný 🙂 Mimochodem, myslím, že prasátko je poměrně milé a roztomilé označení. Oba pánové mohli dopadnout podstatně hůř.. 🙂

 • Anonymní

  Jojo, naši kluci minulý týden rozjeli naprosto vážnou debatu, koho volit…. Vysvětlili jsme jim , co jsou volby a co znamenají…. Šimon: Topolánka maminka volit nemůže, protože je spros´ták.. Mates: ale Pajoubek je taky šproštej a žlej. …. a po chvíli ticha Matýsek zahlásil: „nejlepší by byl Pepek námožník, ten má velkou šílu a všechny pžepere!!!“
  No nemá ten mrňous pravdu? Lenia

 • Hezké :)))) jj, je pravda, že ve stejném stádu je jich opravdu víc… :)))
  Ríša je opravdu moc šikovný kluk – vzhledem ke svému postižení je to pašák – a určitě je to především zásluhou skvělé péče 🙂

 • Virenka

  Žlababo, to jsi mě rozesmála :-))) Takhle jasno o Paroubkovi i Topolánkovi nemá většina dospělých :-)) Díky za další bezva příspěvek.

 • Vidíš Žlababo:-) Topolánek nebo Paroubek mému 3,5letému synovi neříkají naprosto nic,natož aby je dokonce řadil do stejného stáda:-))))))) To je vážně zajímavé:-))) Máte důkaz logického myšlení-báječné.
  Včera jsme byli s mou mamkou s malým v pokojíčku a malý babičce ukazoval…divej jaký mám lustr a jaký mám závěs…a jaké mám zvířátka na zdi a já mu říkám:,,neodlepuj ty zvířátka ty jsou na ozdobu a malý na to…zvířátka jsou ozdoba a lustr je ozdoba a babička je taky ozdoba..já si Tě tady nechám na ozdobu babičko:-)))) a to už jsme se váleli smíchy:-))

 • Babofko, s dětma je legrace ať jsou zdravé nebo ne. To je bez debat.

 • Žlababko, myslím, že u dětí je celkem jedno, zda je zdravé či autistické – ve smyslu tom, že opakují co doma slyší a dělají, co doma vidí jako opičky. Posledně můj partner v legraci řekl našemu synovi (22m) při blbnutí po koupání „Ty jsi ale pako!“ 🙂 A jakmile malý vyběhl z koupelny, volal nadšeně a kupodivu velmi srozumitelně „pa-ko, pa-ko“… Ale jinak se mu moc mluvit nechce…

  Pozdravuj oba (nebo všechny tři) kluky, nejen Ríšu… 🙂 A Ríšovi ukažte a pojmenujte i další prasátka… :-)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist