Obezita v dětském věku

Rubrika: Jen tak

190849_eating_a_bread_with_peanutbuttNedávno jsem četla,jak bohužel i u nás stále více přibívá obézních dětí.
Maminky často spokojeně sledují,jak obsah plné lahve mizí v jejich budulínkovi a babičky se chlubí kolik vnouček spapá knedlíků.Je to ale správné?

Podle Světové zdravotnické organizace je ve světě 250mil. obézních lidí.V některých zemích je to až 50% populace.Obezita není jen kosmetickou vadou,ale má i velmi nepříznivý dopad na naše zdraví.U dětí zatěžuje kostní,kloubní a cévní systém.
Podle průzkumu téměř polovina dětí nesnídá,odchází do školy hladová a energii potom získávají z tukových zásob.Jakmile se takové dítě nají,pak valná část potravy je zpracována na doplnění tukových zásob.
Většina dětí se stravuje ve školních jídelnách,kde si ve většině případů může vybrat ze dvou jídel.Je známo,že děti mají raději sladká jídla a zeleninová většina nejí.Takže si vyberou to méně vhodné.Spousta dětí dostává peníze,buď na jídlo nebo jako kapesné,za které si koupí hranolky,hamburgry,sladkosti,chipsy…opět příliš kalorické potraviny.Rodina se většinou schází doma až večer,kdy maminka připraví pořádnou večeři a pak usednou k televizi a pijí sladké limonády a jí nějaké ty dobroty.
Když se ale zamyslíme nad tím,co celý den děti dělaly,je přísun energie podstatně vyšší,než spotřeba.Dopoledne prosedí ve škole a odpoledne sedí převážně u počítače.Děti které mají problémy s nadváhou se navíc záměrně vyhýbají cvičení v tělocviku.
Léčba obezity je velmi obtížná a vyžaduje pevnou vůli dítěte a spolupráci celé rodiny.Je třeba upravit jídelníček tak,aby se dítě necítilo ochuzeno,vynechat tučná jídla,především hranolky,chipsy,smetanové sýry,omezit uzeniny….Dospělí se samozřejmě musí stravovat stejně.
Při dodržení správné výživy ,dostatku pohybu a pevné vůli lze nadměrnou hmotnost ztratit.Skvělé je například plavání,chůze ta se dá totiž provozovat všude.
Samozřejmě je vždy lepší předejít vzniku obezity,zvláště u dětí.Je prokázáno že 80% dětí zůstává obézními i v dospělosti.

Napsal/a: psina

Toto taky stojí za přečtení!

Hravé kostky: Objevte říši kouzel i pestré barvy globálního světa

Na začátku byla… kostka. Ale nebyla obyčejná. Za vším stojí Dán Öle Kirk Christiansen. V roce 1932 zakládá firmu Lego,

Čtu dál →

Ta nejmenší miminka cítí lásku skrze dotek

Něžný dotek je nesmírně důležitý pro vytváření vzájemného vztahu rodiče s miminkem. Novorozenci ještě nemají plně vyvinutý zrak a o

Čtu dál →

Jak vybrat postel do dětského pokoje?

Výběr postele je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí při zařizování dětského pokoje. Pokud má dítě ničím nerušený a kvalitní spánek,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

  • Grafy pro hmotnostně-výškový poměr jsou ve zdravotních knížkách prakticky až do puberty (aspoň v těch, co se používají dnes). A slouží jako dobré orientěční vodítko…

  • mimkys, koukni se do dceřiny zdravotní knížky. nejlíp poměr váhy ku výšce.Pokud se vejdete v grafu do normy, tak je to OK. Naše malá vypadá jako koblížek, ale má 90 cm a 14 kilo. Je úplně v normě. Ona má pevnou a slinou kostru a silné svaly. Tvoje holčička má hodně pohybu, tak to je hlavní. klidně se poraď i s vaším pediatrem. Pokud máš pochybnosti, tak vynech sladkosti a sladké pití a místo toho najeď na ovoce. Ale schválně si to napřed překontroluj v té knížce. teď si ale nejsem jistá, jestli čtyřleté děti už takovou zdravotní knížku mají:-(

  • mimkys

    Mám dcerku 4 roky a váží 26 kilo. Je to taková macanda a každý řiká, že je tlustá. Mně ale nepřijde… Má hroznej apetit chuť k jídlu, ale běhá, tancuje a tak…co myslíte?Pavla

  • Myslím, že problém zvaný obezita je opravdu problém s velkým „P“ a nejhorší je to v dětském věku. Mám obézní neteř a je jí 10let a teď si to tolik ještě neuvědomuje, ale za pár let? Trpí astmatem a její váha tomu moc nepomáhá a naopak má právě i větší zdrav. problémy a tak se snažíme celá rodina, aby trochu shodila a nebyla za pár let ze sebe nešťastná..jenže u ní je největší nepřítel „pohyb“ a to se pak špatně kila schazují..

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist