Mladý technik – poraďte

Rubrika: Jen tak

227403_children_at_work_4V duchu jsem si promítla naše každodenní činnosti a došla k závěru, že kartu z digitálního fotoaparátu strkám do čtečky a do počítače mnohem častěji než vařečku do mísy. A tak není divu, že se nám už viklají všechny porty a onehdy jsem jen tak tak přerušila instalaci reklamního CD, které Libásek vylovil ze svých zbytečných pokladů a dal ho tam, kam patří…

„Ta věž už dlouho nevydrží, měli bychom mu to zakázat“, konstatoval dnes po obědě naštvaný manžel a viníkův otec.
Byla jsem bláhová a věřila staromilským řečem o tom, že dítě nepotřebuje k radosti a hrám krásné, barevné a drahé hračky, neboť klacík se zbytky hadříků podnítí jeho fantazii a v mysli mu ožije nádherná panenka. Dětské hry ale začnou být záhy odrazem světa dospělých a hračka, tj. rodiči opomíjený předmět, zůstává ležet zapomenutá v koutě a dítě se zmocňuje těch krásných skutečných věcí, které tak zajímavě hrčí, hučí, syčí, blikají, bublají, cinkají, hřejí, foukají, hrají i mluví. Řeč je o samozřejmě o přístrojích.

Začalo to nevinně – vysavačem. Libáska začal přitahovat takřka magicky a postupně prozkoumal každičký jeho detail. Zjistil, kde se zapíná, kde se navíjí šňůra, kde správně vsunout prstík a otevřít. Díky Libáskovi vím, kde máme sítko u pračky a jak se otvírá. Na návštěvě u kamrádky, zvládl tehdy asi tři kroky, došel ke sporáku a pustil nám plyn. A to znal z domu jen sklokeramickou desku, jejíž senzorické ovládání, jak jsem brzy zjistila, odkoukal taky. Věž a její funkce by mohl Libásek směle doučovat babičky i dědy a DVD spustil dřív než já, vždyť to znáte…

V duchu jsem si promítla naše každodenní činnosti a došla k závěru, že kartu z digitálního fotoaparátu strkám do čtečky a do počítače mnohem častěji než vařečku do mísy. A tak není divu, že se nám už viklají všechny porty a onehdy jsem jen tak tak přerušila instalaci reklamního CD, které Libásek vylovil ze svých zbytečných pokladů a dal ho tam, kam patří. Včera jsem si fénovala vlasy a vzápětí už schla i medvědova srst. Obvykle se Libásek spokojí s náhradním zdrojem a zapojením, poslouží mezera nebo úchytka na lince, někdy je ale touha po funkčním přístroji silnější a začíná boj o zásuvku. Na tomto poli už bylo prolito nemálo slz.

Přemýšlím, jak je uchránit. Dítě od úrazu a přílišných zákazů a přístroje před poškozením, aniž bychom se museli vrátit na začátek minulého století. Nedá mi se nezeptat: „A jak to děláte vy?“.

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak děti naučit jíst zeleninu?

Co vaříte svému miminku? Nejprve maminka zařídí to nejlepší mlíčko, ovšem po pár měsících se objeví otázka, jaké dát

Čtu dál →

Recenze: Můj atlas Česka

Naše zem je plná krásných míst, památek, přírody, různých útvarů. Každý z nás je rád „doma“. Děti to „doma“,

Čtu dál →

[Předškoláci] Matematika s úsměvem

Se začátkem nového školního roku se už i předškolní děti začaly plně věnovat předškoláckým úkolům. Tak proč jim to

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

 • Angelina

  Tak malý techniky máme doma asi všichni. I u nás začínal vysavač – nejdřív se na něm prcek vozil, pak mi ho už chystal a luxoval a nedávno ulomil vršek, když se chtěl podívat na příslušenství. Další kamarád je počítač, umí toho víc než já, ale taťka ho naučil a vysvětlil mu, co se může a co ne a on se tím řídí. Pouští si filmy, hry, mění tapety na ploše atd atd. Potom je tu mobil – rád volá tatínkovi a babičkám a píše sms (naťuká nesmysly, na každé písmenko se mě ptá co je to za písmenko, vloží obrázek a pošle s mou pomocí). Potom je tu kuchyň, pomáhá vařit a sestřičce mixuje polívky, tam jsem si ho zas naučila já, že všechno může dělat jen s dozorem. Občas je v kuchyni víc bordelu, ale to je fuk. Není nad spokojený dítě. Dílnu s nářadím dostal před rokem od Ježíška a ke kámošce za holkama si chodí hrát s kuchyňkou a teší se, až sestřička dostane taky kuchyňku.
  TAkže do omrzení vysvětlujeme, co může sám, co nesmí sám (třeba se připojvat na internet) a funguje to.

 • Martyčko,tvé články mě vždy při nejmenším pobaví :)))U nás to není jiné.Vysavač byl u nás taky asi začátkem,moc si ho zamiloval a naučil se s ním mistrovské kousky.Jednou jsem k němu doběhla až už mně měnil sáček.Nedávno jsem se ho po ránu zeptala:“co dnes budeme dělat?“,šibalsky se usmál a řekl:“vysávat“a valil ke skříni z vysavačem.Takže jsem toho využila a občas ho nechám,atˇsi sám povysává pokojíček.Jsem jenom zvědavá,jestli mu to vydrží..Taky jsme měli ve videu cédéčko i s obalem a to se mi snažil vysvětlit,že chtěl pustit krtka.Jednou jsem dokonce připekla kuře,protože náš koumák tomu přidal a pekli jsme na 260 stupnů.Pračka,počítač,vysílačka to jsou taky kapitoly samy o sobě……Dnes už jsem opravdu ve střehu,když je ticho déle než půl minuty tuším nějaké neřesti a zjištˇuji,kde se zase něco pokouší zprovoznit.

 • Myslím, že dnešní malé děti zajímá vše, co dělá vydává pro ně zajímevé zvuky a také hlavně okouká od nás dospělých to, jak se s tou věcí zachází a pak není problém to také vyzkoušet..Našemu synkovi, když byl 1,5roku tak shlédl 1díl seriálu Přátelé,jak jim do videa vlzelo kuře…no a co myslíte?Druhý den jsme měli ve videu tužky, papírky, klíč…prostě vše co bylo po ruce a vešlo se tam.Naštěstí to bylo video starší,takže se opravdu nedalo co zkazit,ale i tak byl syn pokáraný,že se to nesmí.Dnes tam naštěstí strká už jen videokazety.
  Nemám recept,jak se s tím vypořádat, odnaučit je to…prostě jen dávat větší pozor, aby si neublížili s nějakým přístrojem. Když vidím v televizi v pořadech Natočto apod..scénky, jak si dítě namotá jazyk nebo vlasy na elektrický šlehač, moc vtipné mě to nepřipadá!Naopak…a ještě to ukazovat v televizi, to je jako hotový návod pro naše malé dítka, která nechápou ty následky!
  My jsme synkovi k narozeninám koupili „dětské“ nářadí ve formě malé vrtačky, motorové pily, hoblíku apod…v domnění, že s tím nenadělá žádnou paseku a ani sobě neublíží.Opravdu-sobě neublížil,ale no i tou dětskou vrtačkou nám vyvrtal do zdi díru o průměru 3,5cm a až na cihly a tvářil se jako šampinon! :o)No a aby ta díra pak nebyla vidět, když jsem se zlobila, tak jí ucpal papírovým kapesníkem! Jeho vynalézavost někdy nemá konce…Proto musím být hodně obezřetná a dávat pozor, co kde vyvádí a kutí…Děti se učí rychle, jak je vidět :o)

 • Karle,
  proč jste tak nerudný a zlostný?
  Co Vás žere…

 • U nás taky dělá medvěd „brm brm“…:-)

 • Super článek i reakce :-)))) Moc jsem se nasmála!!!! Ovšem před několika týdny mi do smíchu příliš nebylo – synáček technik nastrkal slané tyčky do mikrosystému Sony – konkrétně do otvoru na minidisk…. Minidisk už světlo světa nespatřil, neboť se zasekl a odmítá spolupracovat. Věž čeká oprava, jen co se peněženka naplní několika zbytečnými tisícovkami…. Tak všem mladým nadějným technikům a koumesům zdar :-)))

 • Tak jsem chtěla pro hošíčka k narozkám dětskou motorovou pilu, ale Karel mě trochu zviklal. Teď nevím, jestli třeba malý roztomilý pitbul by nebyl přece jen lepší…..

 • Mám tři syny a nakonec jsem vzdala zvířátka a květinky a chodili jsme na procházky na nádraží a na parkoviště. Jeden ze synů dnes pracuje s robotickou rukou, ale vztah s něžným pohlavím navázal tak lehce, že se mu narodil pár měsíců po svatbě andílek. Celý tatínek, kašle na chrastítka a sápe se mi na digiťák. Takže bych se toho nebála.

 • Karle,
  v klidu!
  I na filozofické fakultě se najde spousta strojů s lidskou tváří (a to určitě neumí ani vyměnit žárovku).
  Článek je pěkný a LSDho reakce s ním docela souzní…:-)
  S veselým pohledem na svět jde všechno líp, co, Kájo?

 • Anonymní

  Zásadně nesouhlasím s LSD!
  Už to jméno!!!
  Kdo by mohl doporučovat dítěti, aby si hrálo s přístroji, které nejednomu dospělému způsobí nejeden úraz? Snad nafetovaný sadista malých dětí!
  Kde je rozvíjení tvůrčího ducha nastupujícího pokolení????
  Estetika?
  Chceme snad vychovávat jen „stroje s lidskou tváří“?
  Proč se pan „LSD“ nezamyslel spíš nad tím, jak prospěšné je pro nezkaženou dětskou duši mít starost třeba o zvířátko? Nevím, jak se zachová dospělý Libásek, když se v pubertě odtrhne od sbíječky na ploché baterie a bude se snažit navázat vztah například s něžným pohlavím???
  Nebude poté pozdě zjistit, že mu chybí láska, empatie, porozumění, zatímco se vyzná ve strojových kódech moderních přístrojů?

 • Anonymní

  martyčko,
  úplně chápu reakci táty – my muži máme k technice osobitý přístup a nemáme rádi, když nám do ní někdo vrtá, obzvláště ženy! z tohoto pohledu je možná dobré, že libásek je o krok napřed a umí si pustit DVD.
  řešení je jednoduché (aspoň se mi zdá) – je potřeba vybudovat alternativní domácnost stvořenou pro dítě – chlapečka technika. Koupit dětský dvd, dětskou věž, dětskou garáž, dětský automobil, dětský soustruh, dětský plynový kotel…dětský úsměv Ti bude odmněnou.
  Určitě se ptáš jako dospělý – kde na to vzít a nekrást?
  Těžká rada…buď zkusíš krást (dělá to hodně lidí), nebo je potřeba obrátit se na bohaté prarodiče, aby zafinancovali..říká se, že starší lidé dětinští, takže budou vnoučkovi rozumět a určitě se jim líbí nakupování zbytných věcí, takže rádi pustí chlup či kreditku!!!!:-)

  PS: ale ty přístroje raději jen na baterie, elektřina je dobrý sluha, ale špatný pán…takže holicí strojky, vysavače, příklepové vrtačky a mobilní telefony (letí véčka) – zásadně na akumulátory!!!!:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist