Malý televizní divák

Rubrika: Jen tak

882301_a_boy_and_his_bearNaše neposedné dítě zasedne před televizi a mění pouze výrazy ve tváři. Miluje totiž krtka. Před chvílí se vzbudil a jen co se trochu rozkoukal zavelel:Kjtká!. Ne že by tedy uměl ve dvaceti měsících skloňovat, pro Libáska je to ta krtka…
Vášeň propukla jako vždy velmi nenápadně. Zatímco matky vrstevníků si už dávno pochvalovaly jak ráno zapnou Kouzelnou školku a děcka u ní vydrží, Libásek se ještě donedávna vydržel koncentrovat maximálně na jeden krtčí díl a to mu táta vždy ještě našeptával do ouška děj. Našeptal mu tak postupně asi během měsíce díly všechny a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Když vydržel v kuse první půlhodinovou sérii, úplně mi tím vyrazil dech. Teď mi vyráží dech svou náruživostí. Už asi třetí den máme krtka ráno, odpoledne i večer.

Zatím jsem ke sledování nezaujala jasné stanovisko, předpokládám a doufám, že ho to časem musí pustit samo. A nebo ne?

Co vaše děti a televize, video, DVD? Jste uvědomělí a nekompromisní nebo pěstujete konzumenta pasivní zábavy jako my?

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (15 vyjádření)

 • Anonymní

  nhmmmmmmm zjgh tghf ztztv ggff gf gffgfhhbbhghghghg

 • Naše Barča kouzelnou školku miluje:-) A je jí taky 22 měsíců. Po shlédnutí dílu Pošťáka Pata, začala říkat Pat a teď, když skončil, tak ho pořád hledá. Ale je fakt, že cvičení na Nově taky bere a zkouší u toho cvičit. Třeba tvůj malej nebude televizní divák, ale spíš akční typ,na lítání venku a tak.

 • Určitě všichni známe Dádu Patrasovou, Miloše Nesvadbu a babičku s Františkem. Mě se nejvíc líbí Miloš. Myslím,že to s dětma hodně umí. Myslela jsem,že se kouzelná školka bude líbit i malýmu. On u televize moc nevydrží,ještě ho to nebere. Je mu 22 měsíců. Zpozorní,když jsou reklamy a líbí se mu ve Snídani s Novou cvičení. To vydrží sledovat,ale jinak nic. Tak jsem myslela,že ho Kouzelná školka zaujme. Ale mýlila jsem se. Málokdy chvílema vydrží na pohádku Pošťák Pepe/nebo jak se to jmenuje,teď to přesně nevím/. Vaše děti sledujou Kouzelnou školku nebo jiný pořady a od kolika let-měsíců vydržely koukat? My jsme zkoušely klasický malovaný pohádky-Jen počkej zajíci,Včelka Mája,Včelí Medvídci,Medvídek Pů a nic ho nezaujalo. Asi je ještě brzo.

 • Náš Martínek miluje reklamy..Orion bublinky, Oskar s rozpočítadlem „ententyka náklaďáky, kola maj a uvnitř páky…“ slýchávám x-krát denně..Reklama ho naplno pohltila, občas konkuruje i Kouzelné školce :o)

 • no,jak si to tady procitam,jima me hruza.ja zase v televizi videla jeden dokument,kde se rikalo,ze nebezpeci hrani her na pocitaci,nespociva tolik v tom,ze by pak byli decka extremne agresivni,ale v tom,ze se tak ponori do hrani,ze brzy straci kontakt s lidmi.Kriticky vek pro toto je pry kolem puberty.Hlavne se to tyka kluku.Ti hrajou mnohem vic nez holky a nemaji takovou potrebu komunikace,jako holciny.
  Ja taky pres den poustim televizi minimalne.urcite se budu snazit spis vymyslet vylety a jiny aktivity,nez pocitac a telku. Beha mi mraz po zadech z predstavy,ze dopadnu jako Andrejka. Doufam,ze ne:-) Drzim palce,at vase deti z toho nezblbnou.-)

 • My máme 2 a půl letého syna Míšu a s ním je to něco podobného, až na to, že se nepouští televize, ale CD. Jakmile se ráno vzbudí ( někdy i kolem šesté), tak se musí okamžitě zapnout některé z jeho oblíbených CD – nejčastěji Maxim Turbulenc nebo Děda Mládek ilegal band a s občasnými pauzami to vyžaduje poslouchat takřka celý den. Už to trvá od jeho necelých 2 let. Někdy mi to jde pěkně na nervy. Ale na druhou stranu už zná skoro všechny texty, protože si u toho už začal i zpívat.

 • Martina

  Naše šestiměsíční holčička ještě nesleduje žádné pohádky, ale když běží televize, tak její pohled neúprosně směřuje na obrazovku a horko těžko se od ní odtrhne. Televizi tedy přes den skoro nepouštím – aby si mohla v klidu hrát. Jinak by fakt stále „čučela“. Ráda bych ale poznamenala, že děti by se neměli dívat sami – alespoň pokud vidí něco poprvé. Rodiče by jim měli děj a to co se na obrazovce děje objasňovat. Také množství času u televize by se dětem mělo hlídat. Nejde ani tak o zrak, ale o „naučený životní styl“. Výzkumy z poslední doby prokázaly, že lidé, kteří stráví před obrazovkou tři a víc hodin denně mají zcela zkreslené vnímání reality a o „naučené“ agresivitě ani nemluvě. Ta byla potvrzena mnoha výzkumy již dávno. Takže milé maminky pozor na to! Ale nemyslete si, jsem v tom s vámi!

 • Martyčko, když jsem si přečetla Tvůj úvodní příběh, musela jsem se pousmát a v duchu si říct, že v tom nejsme sami…Náš syn ( v červnu mu budou 4roky) si ráno lehne k telce a kouká, sjíždí, pohádky na kazetách-přes Krtka, Pata a Mata, Kouzelnou školku atd. Prostě od televize ho není možné dostat. Když ho to už nebaví, nelení a sám si prohodí (okoukal,jak na to) kazetu a sjíždí Shreka. Takle si Shreka sjede i 2x za den a když marodil? Měla jsem už pocit, že jsem také zlobr a žiju v bažině, protože jsem celý den nic jiného z obýváku neslyšela, než znělku a hlas Shreka! Před spaním si pouští svou oblíbenkyni „Dádu“-bez ní ani ránu! Když ho nebaví telka, přesune se rázem k PC a spustí si své „skládanky“ jak jim říká(výukové CD pro děti od 3let pro rozvoj řeči a myšlení). Na toto téma má asi 4CD a když už i to ho omrzí, spustí si sám hru Mrazík,která u něj v poslední době vede na 1.místě,nesmím opomenout, že mu manžel udělal velkou radost, když donesl nedávno hru Shrek a tak to průběžně střídá s Mrazíkem a Bombermanem!A když řeknu, že jdem ven, odpoví,že nemůže, že hraje..takže ven ho doslova z bytu vyháním…Ale zase venku ho to chytne a zalíbí se mu tam ,takže pak zase nechce domů.Ale sotva příjdem do chodby, ještě ustrojen a od sněhu hlásí, co si zase pustí na PC! Tak mám pocit,že ta hromada krásných autíček, co jsme mu nakupovalim, za chvíli bude pod nánosem prachu nebo pavučinami…No občas si také v PC zabrousí,kam nemá, občas něco manželovi smázne tak důkladně, že to je na přeinstalování „windousů“ a tak jsem i manželovi nakázala, aby oné neslušné obrázky+videa hodil na CD a schoval, než na to náš malý PC maniak příjde…Snažím se to omezit, přes den jak mu nedovolím k PC sednout, začne brečet,slzy jak hrachy a já mám akorát pocit, že jsem ta nejhorší máma. Ale neodolám nad jeho brekotem a patřičně ho nasměruju k hračkám nebo si s ním sednu a stavíme, malujeme, skládáme puzzle, modelujeme…ale sotva to dokončíme, ozve se jeho „můžu k pičitači?“/pičitač=počítač,naučil se to říkat takto a nemůžem ho to odnaučit/ Takže jsem skoro vlastně ráda, že nejsem sama, kdo má stejné trampoty moderní doby. Ale zase je to skvělý, když vidím, jak má rád Krtečka,Bob a Bobek, Medvídka Pů,Bil a Ben a nepreferuje šílenosti typu Action-Man, Digimon apod!Snad ho to ani za pár let nenadchne! Jo a ještě co moc preferuje, je Superstár!Ty mu natáčím a druhý den na to kouká se zaujetím.Minule mě ale říkal, když šel po Večerníčku spát, že mu musím natočit velký zprávy!Tak to mě teda dostal….Ty jsem mu nenatočila, misto toho jsem mu teď každý pátek natáčela Desáté království na ČT1.Viděl 1.díl a musel prostě vidět všechny až do konce…Jo jo, asi jiné naši děti nebudou, leda že by jsme počítače, televize a rádia vyházeli :o)))

 • Martyčka

  PS: Dnes jsme poprvé došli k dílu „Zničit krtka“. Sledování skončilo neutišitelným pláčem a navštěva u prarodičů naopak začala velkou počáteční nedůvěrou k dědovi (každá televizní postava v modrácích je děda). Budem krtka muset nějak omezit, zítra zkusím Bolka a Lolka:-).

 • Claire

  u nás je to úplně stejné, dcera má devět měsíců a miluje každý den v půl deváté Kouzelnou školku, jen když slyší její znělku, tak všechno nechá a kouká na televizi s otevřenou pusou a když se objeví František, tak začne úplně ječet štěstím. Takže ji nechávám, ale přepínám, když jsou ty divoké kresláky typu střílení, ničení, na to má času dost.

 • Catharine

  Tak jsem na tom stejně, vlastně hůř. Synek velmi záhy pochopil účel tlačítek na ovládání, tak jsme televizi vypínali knoflíkem, od té doby co na něj dosáhne je to v pytli. Ovládání videa mu trvalo asi čtrnáct dní a další týden studoval kazety. Ve dvou a půl letech bravurně ovládal televizi , video, audio. Vzdali jsme se , když zapnul počítač, zadal heslo a prohlížel si fotky co máme uložené. Ted to u nás vypadá podivně, vše je ve výši metru a půl. V dosahu zůstaly pohádky a písničky a televizi jsme omezili na hodinu a půl denně, ale audio si pouštějí samy, darovali jsme jim starší CD přehrávač, skřínku na kazety a cédéčka. Ano píši jim, protože dcerka se velmi rychle učí a druha dcerka (osm měsíců) už taky reaguje na reklamu. Prostě se snažím udržet meze, ale jde to ztuha.

 • Martina

  Já také pěstuji televizního diváka. Dceři je teprve osm měsíců, ale musím přiznat, že mě pořád nebaví poslouchat dětské písničky na CD, tak si čas strávený domácími pracemi a staráním o malou krátím při puštěné televizi. Zatí jí je jedno co běží, ale miluje reklami a počasí na Primě. V tu chvíli všeho nechá a dělá směrem k obrazovce BA-BA. Uvědomuji se, že to není moc výchovné, ale kdybych půl dne poslouchala Komáři se ženili a pod. asi by mě brzy odvezli.

 • No jo Vlasto, to aby ses začala znova počurávat a dělat paci paci. To ale v tvym věku půjde dost ztuha, a nebo si ještě pár let počkej a pak to naopak půjde samo. 🙂

 • Tátu, který by mi šeptal do ouška krtčí story, bych si taky přála:-)

 • Pěstujeme konzumenta uvědomněle a nekompromisně. 🙂 Televize u nás nehraje v poslední době vůbec, ale krtka a ostatní ideologicky vhodné pohádky pouštíme, většinou jen přes poledne, kdy mladší dítě spí.Před pár dny jsem klukovi dala knížku o krtečkovi a protože ho už zná z filmu, knížka se mu moc líbí a často si ji čteme. Určitě by se dítě nemělo dívat pořád, ale úplně zakazovat smysl nemá, televize k naší době patří. Čeho se ale děsím, jsou ty šílený reklamy pro děti, hlavně před vánoci. Takže proto chci, co nejdýl to půjde, zůstat jen u toho videa.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist