LIDÉ A SVĚT – zobecnění statistik

Rubrika: Jen tak

1151099_jungleKdyž jsem si přečetla příspěvek „Dvakrát desatero“ od erči, ihned se mi vybavilo, že na naší domácí nástěnce visí už „od nepaměti“ něco v podobném stylu – ráda bych se s vámi o to taky podělila…(erčo – díky za ispiraci:-))
Takže:

LIDÉ A SVĚT (zobecnění statistik)
Kdybychom redukovali celé lidstvo na jednu vesnici se 100 obyvateli, ale zachovali proporce všech současných národů, měla by tato vesnice následující složení:

57 Asiatů
21 Evropanů
14 Američanů (Severo- + Jiho-)
8 Afričanů
52 by bylo žen
48 by bylo můžů
70 ne-bílých
30 bílých
70 ne/anti-křesťanů
30 křesťanů
89 heterosexuálů
11 homosexuálů
6 osob by vlastnilo 59% celosvětového bohatství a všech 6 by pocházelo z USA
80 by trpělo nedostatečnými podmínkami pro bydlení
70 by bylo analfabetů
50 by bylo podvyživených
1 by umíral
2 by se rodili
1 by měl počítač
1 (jen jeden) by měl akademické vzdělání
Díváme-li se na svět tímto způsobem, je každému jasné, jak potřebné jsou:
sounáležitost, porozumění, akceptace, vzdělání…

K ZAMYŠLENÍ:
Jestliže jsi dnes ráno vstal z postele spíše zdráv než nemocen, jsi šťastnější než milion lidí, kteří se nedožijí příštího týdne.
Jestliže jsi nikdy nezažil boj ve válce, nepocítil osamělost ve vězení, agónii týraných nebo hlad, pak jsi šťastnější než 500 miliónů lidí našeho světa.
Jestliže můžeš vyznávat náboženství beze strachu z hrozby, že budeš zatčen nebo zabit, jsi šťastnější než 3 miliardy lidí na Zemi.
Jestiže máš jídlo v leničce, jsi oblečen, máš střechu nad hlavou a svou postel, jsi bohatší než 75%(!) obyvatel tohoto světa.
Jestliže máš konto v bance, nějaké peníze v peněžence a hromádku drobných v krabičce, patříš k 8% blahobytných lidí na světě…

…vůbec vlastně nevím, odkud se ten letáček na naší nástěnce vzal, není na něm nic víc než tohle, takže se ani nemohu zaručit za faktickou přesnost (ale když se nad tím zamýšlím, tak tu asi velké odchylky nebudou)… tak co? Ještě si připadáte, že je to s vámi špatné:-)?

Napsal/a: Káča

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Strašidelná knihovna – Duch za oponou

Nakladatelství Fragment nám přináší již třetí dobrodružství ze Strašidelné knihovny autorky Dori Hillestad Butlerové s názvem Duch za oponou.

Čtu dál →

Recenze: Poznej s námi Česko

Originálně tematický pracovní sešit, Poznej s námi Česko od Ivy Novákové a nakladatelství Portál, je zaměřený na celou naši vlast.

Čtu dál →

První stoj – jak nahoru a jak dolů

Ve čtvrté části cyklu Pět nejčastějších mýtů ohledně pohybového vývoje dětí se budeme zabývat prvním stojem a bezpečností dětí

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Bezva leták, aspoň svou teorii, že patříme mezi 10% nejšťastnějších a nejmajetnějších lidí na planetě budu mít o co opřít. Manželka bude mít radost. 🙂

  • Jo tak to „K zamyšlení“ znám a je pravda, že když se někdy cítím mizerně – třeba před výplatou :))), a vzpomenu si na tohle (doslova si to samozřejmě nepamatuju, ale tak zhruba) – okamžitě je mi líp.
    A myslím že je to pravda – jenom nevím jestli bohužel nebo bohudík.

  • Hezký článek, po přečtení se musí člověk cítit absolutně šťastný. Já si říkám hlavně, že jsme zdraví.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist