Kojení kazí zuby

Rubrika: Jen tak

133831_breast_feedingVčera jsem potkala naše velké kamarádky, tetu Pavlu s malou Kačenkou. Pavla měla hodně špatnou náladu a důvod k tomu byl jediný: „Kačenka už ani nemá přední zuby, má je zkažený asi fakt z toho kojení.“ Pavla už kojí více než 20 měsíců, poslední rok víceméně „jen“ na spaní a v noci…

Osobně jsem se s názorem o škodlivosti kojení, tj. jeho negativním vlivu na zuby, setkala v čekárně ordinace dětské lékařky. Sama jsem tehdy vesele kojila už asi osm měsíců s neochvějným přesvědčením, že dělám pro své dítě to nejlepší. Jedna maminka pronesla „povzdech tety Pavli“ o špatných zubech díky kojení a vzápětí nabídla své dvouleté dcerce koko, aby ji vylákala z čekárny, kde se malé mezi hračkama líbilo. V tom okamžiku pro mě vyřčená poznámka pozbyla svou prvotní informační hodnotu a váhu.

Nicméně se informace v mé hlavě zachytila a tak jsem ji na nejbližší hodině angličtiny probrala se spolužačkou zubařkou. A ta dala tomuto názoru plně za pravdu. Na zubní sklovinu působí laktóza (mléčný cukr) úplně stejně jako jiné cukry a rozleptává ji. Vyslechla jsem několik dalších doporučení: pečlivě čistit zuby a nekojit v noci, případně po každém nočním kojení otírat zoubky vatičkou. Upřímně řečeno, tak pečlivou matku jsem ve svém okolí ještě nepotkala. Spíš bych tipla, že ty nejuvědomělejší začaly možná v druhém půlroce čistit zuby kartáčkem dvakrát denně.

Když jsem se po prvním roce snažila Libáska odstavit (kojila jsem ho na spaní i v noci), předchozí informace mi byla rovněž částečnou psychickou oporou. Podařilo se mi ve třinácti měsících převést Libáska na láhev se savičkou, ačkoli do té doby nepoznal ani dudlík. U dudlíku jsem měla pro změnu možná až přehnaně velkou obavu z křivého růstu zubů.

Flašku mám v plánu odbourat už více než půl roku a zatím jsme se k tomu stále nějak nedostali. Jednak jsem přestala být ve svých názorech tak ortodoxní vzorná brožurková matka a pak – je to tak pohodlné. Vynikající drahé hrníčky s membránou zabraňující vylévání se nám neosvědčili, neboť Libáskovi vadí i omezení v pití. Libásek pije pouze z hrníčků s úplně obyčejným plně propustným dírkovým pítkem, tudíž neustále hrozí, pravda už ne tak časté, ale více či méně záměrné vylévání. Flaška to u mě vyhrála i z důvodu snadnějšího umývání (ve srovnání s desetidílnou membránou) a transportu (vzhledem k obyčejnému pítku). Alibisticky si říkám, že ve svém věku už zdaleka netráví pitím hodiny, tak by snad ani vliv na zuby neměl být tím pádem tak velký, navíc hlavně flaška není v noci atraktivní.

Náš majitel mléčných zubů (soudě podle názvu, by trochu toho mléka měly vydržet) je už docela šikovný a tak zubní hygienu prování většinou sám (ano, nemělo by to tak být). Pastu i kartáček miluje, no snad to dělá aspoň trochu dobře. Na druhou stranu, ode mně si moc dlouho a pečlivě čistit zuby stejně nenechá.

Prohlídku u zubaře jsme zatím absolvovali jen jednu, a to hodně neplánovanou. Libásek škobrtnul a naletěl na futro. Zuby naštěstí držely a kupodivu držel i náš syn v zubařském křesle. Kamarádka ho trefně nazvala malým masochistou, neboť i trhání kousku odumřelé dásně přijal bez mrknutí oka a se stále dobrovolně otevřenou pusou.

V tu chvíli mě samozřejmě nenapadlo vůbec se zeptat, co si pan doktor o stavu Libáskových zubů myslí. A chce se mi na tomto místě napsat, že na co se člověk v ordinaci nezeptá sám, to se nedozví…

Někdo začíná se zubními kontrolami v jednom roce, někdo až ve dvou. Stejně tak se doporučuje přechod na hrnek někdy v osmi měsících a dudlík se snad zkouší odebírat podle několika teorií v časovém úseku zhruba od půl roku až do tří let…

Nějak tomu nemůžu přijít na zoubek, vy ano?

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (12 vyjádření)

  • Danniella

    Kojení má tolik pozitiv, že bych obětovala i nějaký ten mléčný zoubek. Jak psala Hana, jiné mléko je ještě horší a nějaké dítě mít musí.

  • Anonymní

    Zuby se kazí proto, že v mléce je laktóza. No a co jako teda mám dávát dítěti jíst, když ne mléko? Vodu? Přesunutí z prsu k lahvičce podle tohoto teda nepomůže, ne? Vždyť přejde jenom z jednoho mléka na jiné, ještě horší. Mateřské mléko je to nejlepší, co můžu svému dítěti dát a hodlám poctivě kojit. tady tyhle rádoby chytré řečičky vmýšlí ti, ktečí hlásali, že dítě se nesmí chovat a že musí jen ležet rovně v postýlce, aby se mu nezkřivila páteř.Hana

  • Ahoj holky,tak Matýsek takové štěstí bohužel neměl.Neměl dudlíček,ani nepil z láhve s dudlíkem,ale s pítkem,přesto se mu horní jedničky začali kazit téměř hned,jak vyrostly.Kojila jsem ho do 22 měsíců a bohužel ke konci hlavně v noci.Taky jsme museli změnit zubařku,protože se rozhodla Matýskovi ani ne ve 3 letech zoubky „léčit“.Při vrtání ani nemukl,ale pak se rozbrečel a nechtěl už otevřít pusinku.Nikdy bych nevěřila,že může být lékařka sprostá na tak malé dítě.Bohužel mě na to upozornili už dříve některé maminky,ale neposlechla jsem je.Po této skušenosti,jsme vzali karty celé rodiny a našli si ůžasnou paní zubařku,kterou Maty přímo zbožňuje a to i přesto,že mu už zoubky spravovala.Tato paní zubařka mi také potvrdila to,že noční kojení zoubky kazí,ale druhou miskou vah je prospěšnost kojení a není to důvod k tomu přestávat,pokud to mamince i děťátku vyhovuje.Pa a přeju co nejzdravější zoubky a nejhodnější zubaře.

  • Díky moc za vaše názory,jak tak čtu tak to taky může být dědičné,málá to cucání palce nejspíš má po manželovi ten též zastával v dětství tento zlozvyk.Ráda s Vámi a našimi breberkami budu proti palečkům bojovat aspoň v tom nebudem sami.Mějte se hezky

  • Ahoj Jitko, sice ti neporadím, ale aspoň můžeme bojovat proti palečkům spolu. Alča nesměla mít dudlík ze zdravotních důvodů, tak to vyřešila alespoň takhle. Zatím s tím nic nedělám (bylo jí 16m.), na sůl a pepř se mi zdá brzo (pokud to vůbec zabere).Ale obávám se, že to nebude žádná sranda. Já jsem si taky cucala palec a pěkně dlouho – tak, že si to sama pamatuju. Měla jsem na něm mozol jak bambuli, ale s řečí nemám žádný problémy (jedině že mi to někdy kecá až moc :-)). Nemám ani předkus, ani neráčkuju, prostě nic. Jak se našim podařilo mě to odnaučit, si už nepamatuju, ale můžu se zeptat. Taky mi ruku myslím zavazovali kapesníkem na noc. Možná že úspěch se dostaví, až to holky budou schopné pochopit – třeba že by se jim smály ostatní děti a tak.

  • PS:JITKO,osobní zkušenost s tím na štěstí nemám,ale mám kamarádku z porodnice a ta má stejný problém.Její malá má paleček místo dudlíku asi od narození.Na palečku se jí udělal asi v půl roce ošklivý ekzém a tak byli posláni na kožní.Tam jim doktorka psala různé mastičky,které sice pomohly,ale od cucání malou neodradily.Ted ji budou 2roky a cucá pořád.Dostává i na noc speciání rukavičky,ale zatím bez úspěchu.Jestli to má vliv i na řeč se u ní zatím neprojevilo.Můj strýc si prý taky cucal palec a špatně vyslovuje eR.Prý je to tím zaviněno,ale kdoví.Každopádně je to zlozvyk,který nebude možná zas tak snadné odstranit.Hodně zdaru a pevných nervů,přeje Bea.

  • Ahojky maminky,chci se zeptat jestli má někdo zkušenost u prcků s cucáním palce.Malá má rok a od dvou měsíců nechtěla dudlík za to má na usínání palec.Chci jí to odnaučit,ale zatím jsem se setkala s názory sůl a pepř na palec a to mi připadá až šílené.Taky by mě zajímalo jestli to má nějaký vliv na zoubky.Předem moc a moc děkuji

  • Tak tohle je téma – co člověk, to názor (co zubař, to názor).Dudlík jsme na doporučení zubařky sebrali Štěpánovi v roce a 3/4, Alča ho nemá vůbec.Ideu netekoucího hrnečku jsem měla taky, ale neosvědčil se nám. Štěpán vypil dost málo tekutin, vynaložená námaha byla asi neúměrná výsledku. Obě děti pijou z hrnku s díratým zobákem nebo z normálního.Lahev se savičkou – kapitola sama pro sebe. Štěpán (3 roky) z ní pořád pije mléko, takže jsem poslala dotaz do jedné internetové poradny, a bylo mi poraděno, abychom s lahví už zkončili. Myslím, že u nějaké otázky tam byla odpověď, že tak do 2 a 1/2 let by to neměl být problém. Takže zkouším dávat kakao (bio kakao slazené sušenou třtinovou šťávou – k dostání ve zdravé výživě) z hrnku s brčkem. Z té lahve ale mléka vypije pořád nejvíc, obě naše děti patří k těm, co moc nepijou, takže radši trošku riskuju zuby, než aby měl nedostatek tekutin.

  • PS:Martyčko,skvělý nápad :-)))Možná že z hecu to bude o něco snažší.Takže kdy začínáme?Taky se musí stanovit jasná pravidla!Mimochodem viděla jsem Libáskovi stránečky,moooc hezký!Jen nevím kde na to všechno bereš pořád čas.Před měsícem jsme byli taky v Rýmařově.Skvěle jsme si zalyžovali dokonce i prcek….Ale to jsem odbočila.Dojdi pokecat na chat.

  • Martyčka

    PS: V noci kojení prý vadí víc z toho důvodu, že se v puse tvoří méně slin a je tak snížena samočistící schopnost, která je díky slinám lepší ve dne. .
    A poznámka pro Beu: Co takhle takový spinningový, tj. hecovací, závod, my flašku, vy kojení – kdo dřív?;-)))

  • Martyčka

    Ahoj Beo, mám trochu obavu, abych nepřesunula minové pole:-) Odpoledne jsem pro jistotu trochu času strávila serfováním „po zubech“ a máš pravdu: názory se různí. Jde určitě o souhrn mnoha faktorů: genetické předpoklady, strava bohatá na vápník, ev. fluor, množství cukrů, ale i kyselin atp.
    Někde je laktóza v dětských čajích dokonce jako sladidlo velmi doporučována…
    Obdobné je to s nekapajícím hrnečkem, názorem jako máš ty, jsem se řídila při nákupu taky a nepochodila jsem…
    Nicméně jsem se rozhodla jít v nejbližší době s malým k zubaři. Večer na chatu vás pak budu informovat:-) zdraví M.

  • Drahá Martyčko,v tomto s tebou nemůžu souhlasit.U zubaře jsme byli v roce a protože jsem kojila,tak jsem se samozřejmě nezapomněla zeptat,co kojení a dětský chrup.Paní zubařka mě uklidnila,že kojení neznamená žádné nebezpečí pro dětské zoubky.Malému budou dva roky,stále kojím a zoubky má naprosto zdravé.Takže si myslím,že to je velmi individuání a hlavně u zubuřů věc názoru.S hrníčkem máme taky naprosto odlišné zkušenosti.Malý nechtěl dudlík ani flašku,ale jakmile dostal „nevylévací hrneček“,tak hned věděl co s ním.Takže pro mě bylo vyhráno.Libovala jsem si,jak je to výborný vynález,protože měl pití stále k dispozici a nemusela jsem na něj dohlížet,aby to někde nerozlil.Pokud jde o to,jak odnaučit dítko od flašky,tak si myslím,že to nebude nic jednoduchého.Stejně tak je to i s kojením.V každém případě to chce asi pevné nervy.Takže hodně zdaru!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist