Kino za 169?

Rubrika: Jen tak

999218_gamers_roomNejsem častým návštěvníkem kina, nejsem typ, který by měl v malíčku všechny filmové premiéry současnosti. Jednou za čas ale s přítelkyní na nějaký ten film zajdeme. Do kina si člověk sice nevezme oblek nebo alespoň sako či kravatu, jako třeba do divadla, ale přeci jen, je to taková společenská událost…

– pro mne určitě.
Naposled jsme navštívili poslední českou premiéru „U mě dobrý“. Když odhlédnu od faktu, že jsem od režiséra Hřebejka očekával lepší kousek, zarazila mne jedna věc. Základní cena lístku v jednom nejmenovaném pražském multikinu činí 169 Kč, studentská pak za studentsky určitě přijatelných, „lidových“ 129 Kč.
Zábavu za 300 Kč pro oba jsem si ale představoval trochu jinak. V divadle sice 300 Kč třeba stojí jen jeden lístek, ale vidím to úsilí herců a dokážu si představit jejich práci nejen při představení, ale i při zkouškách. Hrají znovu a znovu každé představení. A film? Ten se jednou natočí a kopie se pouští pořád dokola a dokola za více či méně přijatelné ceny za lístek.
Nechci míchat jablka s hruškami. Rozumím vysokým nákladům na film, na herecké a režisérské odměny, zisky producentů, další lidé od filmu také musí nakrmit svoje děti… Zajímala by mne spíše výše marží a zisků jednotlivých kin či distributorských firem. Co když pak chce jít čtyřčlenná rodina, třeba jednou za měsíc, do kina? I s občerstvením pak vytáhnou z kapsy necelou tisícovku. Jsou-li to lidé s průměrnými příjmy, každé takto strávené odpoledne si rozmyslí, nízkopříjmoví zapláčou. Pro koho ty kina pak ale jsou? Proč již v menším krajském městě stojí lístek skoro již polovinu ceny lístku pražského? U másla či benzínu tato cenová politika neplatí, nemýlím-li se.

Poslední dobou si kina stěžují na prudké snížení zájmu diváků, na pokles návštěvnosti. Určitě toto ale nezpůsobil nezájem lidí o domácí či zahraniční tvorbu filmařů. Způsobila to dle mého názoru inflace – zvýšení cen spotřebního koše. Jedna a jedna jsou totiž dvě a lidem najednou na kulturu zbylo zase o něco méně. A na předražené lístky do kina se najednou začalo nedostávat. Je jasné, že film na sebe musí vydělat, jenom si možná pricemakeři jednotlivých kin nedokázali spočítat, že vysoká cela lístku lidi odradí, že se do kina odnaučí chodit a co víc, odnaučí se to i jejich děti.
Dotáhneme-li tento vývoj do konce, zjistíme pak, že kde není poptávka, nebude nabídka. Filmaři nebudou mít zisky (nebo velmi nízké) a přestane se točit tolik filmů. Předražený lístek do kina tak může způsobit ne snad „konec filmů v Čechách“ (na Slovensku jsou na tom mnohem hůř a naši filmotvorbu nám zhusta závidí…), ale omezení palety filmové nabídky a potažmo kulturního vyžití lidí. Kino sice není stěžejním nositelem kulturního bohatství, je však důležitým kamínkem v mozaice kulturního života. Dokáže lidi zvednout z gauče. Vyrazí z tepla svého domova mezi lidi. Mohou si film pustit na DVD přehrávači nebo si počkat, až ho bude vysílat televize. Přijdou pak ale o kontakt s plátnem, o společně s rodinou strávené odpoledne mimo domov, o možnost si o společném nevšedním zážitku cestou domů nebo doma popovídat, zkrátka o možnost mít společný zážitek a být spolu „venku“. A mít společné zážitky je pro každou rodinu velmi důležité. Myslím, že není třeba dlouze debatovat o tom, že rozvoje kinematografie, alespoň v tomto současném měřítku, by byla velká škoda. Pro nás, naše děti i naši českou kulturu. Cenová politika kin mu ale rozhodně nepomáhá. Co mu pak ale pomůže?

Napsal/a: Ing. Tomáš Balcar

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • To mi připomnělo „Vesničku“ – „Dávají zajímavej film – rumunskej!“ …. „Málem jsme to nehráli… přišlo jich pět“…. „Tak to přišli všichni, který jsem tam poslal…“ :)))

 • MarillaEuna

  Včera jsem zrovna byla v kině na Venkovském učiteli. Film se mi moc líbil,cena 70 Kč, lidí asi 30 a jediný rušitel jsem asi byla já se svým chroupáním lentilek 🙂 Popcorn a jiné úžasnosti do našeho pidikinečka naštěstí zatím nedorazily.
  Napadla mě ale ještě jedna nevýhoda pidikin – když totiž dávají nějaký né moc známý, spíš „nezávislejší“ film, často se mi stane, že do kina přijdu sama a nebo jsme nejvýš 4, tak se jde zase domů, promítá se až od 5ti diváků :))

 • Mám moc ráda tu atmosféru v kině..chodím ale pomálu…takže cena by mi nevadila…o popcornu v kině si taky myslím svoje:-)))
  Mám ráda české filmy.

 • Anonymní

  Tak to já a manžel jsme nebyli v kině ani nepamatuju.A děti ty ani neví že nějaké kino je!Máme domácí kino doma donesl ho ježišek za třináctý plat tatínka tak máme aspon zdarma to dívání.Agáta

 • kekunka

  My Palace Cinemas odmítáme dotovat. Dřív jsem tam občas zašla (tak 2-3x do roka), ve většině případů na lístek, který jsem dostala zdarma či za polovic, ale to už je let… Do kina chodíme výjimečně (už jsme víc jak rok nebyli), a když už, tak leda do nějakého menšího, kde lístek stojí do stovky, lidi kolem se necpou popkornem a nezapíjí to kolou. Taky je mi takhle popkornová „kultura“ cizí. Raději divadlo. Nebo nějaké menší divadýlko. Tam je jen pár lidí, člověk nekouká na obrázky na plátně, ale na skutečné herce, ještě kousek od sebe, je to takové víc kontaktní. A rozhodně levnější! 🙂 Lístek do menšího divadla vyjde na třetinu toho, co chtějí v Palace Cinemas.

 • kde jsou ty casy kdy jsme za listky davali podle toho kde jsme sedeli….5….6…..a 7 kč?:)…ze?:)

 • Pavlinkav

  Nevím, nakolik je u nás „zpožděné“ kino, ale v současnosti stojí kolem 80-85,- Kč. No, není to nejvíc, ale ani málo…
  Do kina chodíme jen na kvalitní české filmy, na americké ptákoviny stačí čas před domácí obrazovkou…Ještě bych se možná nechala ukecat na nějaký francouzský či anglický film.
  Teď jsme byli před týdnem v Palace cinemas v Olympii v Brně. Kvalita obrazu a zvuku stejná jako u nás, sedačky máme pohodlnější:o), jen mají lepší prostor na nohy, u nás je to moc nahuštěné, bolí mě pak kolena takovým stylem, že nemůžu vstát (v mých letech!?! :o) ) ALE! Ten popcorn a kola mě totálně točili. Nejen že mi to příjde jako degradace kulturního zážitku, ale ještě poslouchat minimálně hodinu nějaké prasátko, které mi mlaská za uchem….no kde jsme…Jeden lístek 159,- Kč…děs.
  S malou jsme kino ještě nezkoušeli, ale od září bysme možná mohli už zkusit Bijásek – nedělní představení pro malé špunty. A naštěstí i za menší cenu:o) Je to hrozná představa, že pak rodinu jedno kino příjde opravdu k tisícovce – kde se pak ty děti mají naučit slušně chovat ve společnosti, když rodiče obrací korunu, jestli je do té společnosti můžou vůbec vzít, aby se pak nemuseli místo oběda pást?
  My teda máme předplatné do našeho bezkonkurenčního Slováckého divadla, takže kulturní zážitek máme zajištěný, ale už je mi jasné, že když do kina, tak do našeho milého hradišťského, případně v průběhu LFŠ na letní kino.

 • Stará vojna

  Souhlasím se vším. Vůči dětem jsme málo trpěliví a vyhovuje nám, že nás neobtěžují, nemáme na ně čas. Já chodíval za války i po válce do vesnického kina za 2 Kčs do první brázdy, mládeži nepřístupný byl i film Zorro – tajemný mstitel. Dnes v TV i na webu si děti pouští i nahotiny, vraždění a ani to nevíme. Bohužel takový dostupný brak nám děti vychovává víc než stačí rodiče. Děti nám to tají a učí se podvádět. Měli bychom pěstovat větší vzájemnou důvěru, a udělat si na děti čas.

 • Anonymní

  Souhlas. Kino na malém městě je sice „zpožděno“, ale za ty penízky to už jde. Občerstvení je taky předraženo, protože oni jaksi počítají s tím, že lidé, ale hlavně děti, neodolají a kokupí resp. přemluví rodiče. Kulturu chroupání popcornu absolutně nechápu, nevím, proč jsme tento USA zvyk museli převzít.

  Díky za názory

  Tomáš

 • Anonymní

  Souhlas. Kino na malém městě je sice „zpožděno“, ale za ty penízky to už jde. Občerstvení je taky předraženo, protože oni jaksi počítají s tím, že lidé, ale hlavně děti, neodolají a kokupí resp. přemluví rodiče. Kulturu chroupání popcornu absolutně nechápu, nevím, proč jsme tento USA zvyk museli převzít.

  Díky za názory

  Tomáš

 • MarillaEuna

  Já chodím do našeho maloměstského kinečka strašně ráda. Lístek stojí kolem 60ti korun, bývá tam tak kolem 20ti lidí. Nízká cena je ale „vykoupena“ tím, že filmy se u nás objeví až 2-3 měsíce po české premiéře. Což mi ale absolutně nevadí, aspoň si před filmem přečtu recenze a názory diváků a pak se rozhodnu, zda jít či nejít.
  Ještě jednu úžasnou věc si naše kinečko (pravděpodobně ve spolupráci s městem) zařídilo, každý měsíc posílá všem obyvatelům program s jednou vstupenkou na libovolný film zdarma (k jedné zaplacené vstupence je druhá zadara).

 • Já docela souhlasím, ceny lístků mi přijdou zbytečně předražené. Za multikino v Ostravě dáme plus mínus 129,- Kč za osobu, za rozpatlané nekvalitní plátno v Havířově 100,- … jsem tedy z těch, kteří kino berou opravdu jako „povyražení“ jednou do roka a jinak spíš čekám na DVD nebo až film přijde do televize. Děti taky do kina neberem častěji než jednou dvakrát ročně…. za ty peníze si totiž umím představit lepší zábavu než dvě hodiny koukat na film – i když bych ho třeba viděla ráda…. Takže jak píše autor, určitě to není v tom, že by zájem lidí o filmovou tvorbu upadal – spíše jsou zarážející ty ceny lístků.
  Peťko, ne že bych popcorn nemusela, mám ho ráda… ale tohle opravdu filmový zážitek moc nepozvedne…. o tom, kolik stojí i ta obyčejná cola, ani nemluvím…:)
  Kino máme rádi, ale za těch 1.000,- Kč, které bychom za film, občerstvení a cestu zaplatili, si raději zajedem někam na celodenní výlet do hor, do Zoo nebo někam jen tak…:)

 • Peťka

  Před nedávnem jsem s dcerou navštívila kino IMAX. Jedná se o nejlepší trojrozměrnou technologii na světě. Při vstupu dostanete speciální brýle. Iluze je skutečně dokonalá. Až mě to samotnou překvapilo. Navštívily jsme přírodovědný film a mohu říct, že to byl skutečně zážitek. Cena lístku byla 149,-Kč a za takový zážitek jsem ráda zaplatila. Byť se jedná o 45minutový film.
  Co mě ale šokovalo, byl právě ten popcorn, cola. Neskutečné! Všichni tam seděli s ohromným kýblem popcornu a chroupali jak králíci mrkev. Do toho srkali brčkem colu. Celou dobu jsem musela poslouchat mlaskání a chroupání v okolí. Hrozně mi to vadilo a kazilo celkový dojem. Šlo o relaxační film, podmořské dobrodružství. Člověk měl pocit, že pluje pod hladinou moře. Ale toto jsem skutečně nepochopila. V kině mají skvělé sedačky, které vysloveně nutí diváka se pohodně usadit, opřít hlavu, skoro až do pololeže a vnímat plátno. Ale copak to jde? Když se kolem lidi chovají jak čuňátka. To si to nemůžou sníst až po filmu? Vůbec nechápu, jak mohli ten film vnímat, když neustále chroupali.
  Omlouvám se všem milovníkům popcornu, ale toto bylo na mě moc.

 • Nefertini

  Dobrý den.
  Mluvíte mi z duše.

  Kino je opravdu dost drahé.
  Jako čtyřčlená rodina dáme za lístky kolem 500,-kč.
  + popcorn,něco k pití ….. a jsme v tom bezmála za 700,-kč.

  Alča

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist