Je to jen o penězích?

Rubrika: Jen tak

412026_preschool_hands-on_activitiesVím, že to bude znít naivně, a přesto to napíšu: „peníze nejsou všechno“. Vím, že peníze hýbou světem. Stejně tak vím, že peníze jsou měřítkem bohatství a úspěchu. A moc dobře vím, že bez peněz to nejde. A přesto si troufám tvrdit, že ve svém žebříčku hodnot je nemám na prvním místě a ani na druhém…

Můj syn začal chodit do soukromé školy. Přiznám se, že jsem neměla ponětí, že takové školy u nás jsou. A teď jsem jako v Jiříkově vidění. Každý den něčím překvapená a měla bych hned doplnit „příjemně překvapená“.

Je to o penězích.
Ano, je to o penězích. Soukromá škola je o penězích. Škola je skvěle zařízená a vybavená, děti mají počítačovou učebnu, kde je 18 počítačů. Ve třídách mají cca 15 dětí, v každé třídě je herna s kobercem, kde děti tráví přestávky. Od 1. třídy se učí děti anglicky, mají možnost zapojit se do různých kroužků v rámci školy či družiny a obrovské množství mimoškolních aktivit – výlety na kole, do ZOO, na autíčka, na bobovou dráhu, v zimě jezdí každý rok na lyže (na týden).

Co se líbí mně.
Zdravení. Všichni ve škole se zdraví. Děti zdraví dospělé a dospělí se zdraví mezi sebou. Zdvořilost. Zdvořilé chování je tu na denním pořádku a děti jsou vedené ke vzájemné ohleduplnosti. Zájem. Paní učitelka od prvního dne projevuje zájem o všechno, co se mého syna týká, zajímá ji, co si myslí i jak se cítí. Několikrát se mě ptala, jak se synovi v nové škole líbí.
Škola je malá (cca 80 dětí), působí dojmem rodinného prostředí a vyniká přátelskou atmosférou, ta je tu cítit na každém kroku a je to způsobeno nejen tím, že se tu učitelé usmívají…

Výuka.
Se stylem výuky jsem velmi spokojená. Učí totiž děti myslet. Nechce se po nich, aby se probranou látku drtily nazpaměť. Chce se po nich, aby přemýšlely, srovnávaly, tvořily a chápaly věci ve vzájemných souvislostech (např. učivo z prvouky). Během vyučování dostávají velké množství otázek, hádanek, křížovek, rébusů, soutěží a jsou podporovány v tvořivé práci. A v neposlední řadě: učí děti jasně zformulovat, co si myslí, s čím nesouhlasí a vyjádřit to slušnou formou.

A tak si kladu otázku: „Je to JEN o penězích?“
To, co mně se v té škole líbí, za peníze přece není. To jde i bez peněz.
Nebo jsou v tom JEN ty peníze?
To, že se učitelé dětem naplno věnují, to, že mají své povolání jako poslání a vykonávají ho srdcem a s láskou, by mělo být na všech školách a pro všechny děti stejné…
Nebo se mýlím?

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (25 vyjádření)

  • Padmé

    EPískle, moc děkuji (za napsání i za porozumění).

  • Padmé co se týká toho zda je to o penězích kloním se ktomu co říkají děvčata v předešlých příspěvcích je to tak půl na půl.
    Je moc dobře že už si tvůj synek prozpěvuje a má radst ze života a do školy zas chodí rád, po tom co si prožil na bývalé ZŠ. Za ty penízky to určitě stojí:)
    Přeju vám oběma spokojenost i do příštích školních let.)

  • Padmé

    Radůzko, přesně tak – co bychom pro spokojenost svých dětí neudělali 🙂 Když vidím, jak je šťastný, jak se usmívá a když ho slyším, že si prozpěvuje… je to k nezaplacení, každá milující máma je šťastná skrze svého potomka 🙂
    Je fajn, že máte báječnou paní učitelku, je to radost, když dítko chodí do školy rádo 🙂
    A jsem ráda, že to není jen o penězích… že je to i o lidech …

  • Ahojky díky za odpověď,je jasný,že soukromá škola se hradí,ale proč ne,pro vás je to super východisko a co by jsme pro spokojenost dětí neudělali.Já jsem ráda,že první třídu zvládáme s prima učitelkou a ač ještě 1 září ječel,že do školy nepůjde a že jí vyhodí do povětří,tak naštěstí rychle obrátil a chodí tam rád.Jen jsou občas třenice v družině,ale na to si musí zvyknout:o))Takže je to v penězích,ale také hlavně v lidech a v jejich přístupu.Já coby zdravotní sestra s miniplatem taky díky tomu nebudu zlá a nepříjemná na pacienty,kam by jsme to přišly.“o))

  • Padmé

    Jovanko, děkuji 🙂

  • Jovanka

    Padmé, asi bych opakovala holky, mám na to podobný názor.
    Ale soukromě (to hlavně jsem chtěla napsat) – jsem ráda, že jste vyhráli nad problémem a že se synovi v nové škole líbí. Jen tak dál 🙂

  • Padmé

    Babofko, u Vás to je tedy pěkný mazec, aspoň že Vám dopadla ta soukromá školka – pokud to budete mít jako u nás, tak budete spokojení (Ty i malý brouček), u nás se to ve školkách řeší poměrně v klidu, děti jsou přijaté téměř všechny (předškolní úplně všechny).

    Kasparku, děkuji za tvůj příspěvek do diskuze
    a mohu-li požádat, piš,
    napiš další příběh z ušáku 🙂

  • Kasparek

    ahojky,moje děti chodí do soukromé střední školy.Tedy syn už dávno vyšel v roce 2001 dcerka zatim studuje dál obě platim.Dcerky je o polovinu dražší než synka ale Toma byla hezčí i do přístupu k žákům.Pravda syn ekolog,tak tam bylo více stejně založených dětí i učitelů.Dcerky sociální pracovník též pěkná ale je vidět rozdíl učitel student.U synka bylo normální,že se chodilo po škole v teplácích i učitelé!Nikde jsem toto neviděla krásný pocit i obdiv k profesorům.Dcerka má též báječný učitelé je vidět,že svoji práci vykonávají s láskou.Jsem spokojena, přiznám se synovu školu jsem “ hlídala “ 4 roky než tam začal studovat.Byl to nový obor a úplně něco nového.Nebyla jsem nikdy zklamaná.Příště vám napíšu jak taková škola vypadá coby příběh z ušáku.papapa

  • Padmé, u nás se prý nedostaly do státních MŠ ani všechny předškolní děti 🙁 Takže soukromka byla jedno z možných řešení a naštěstí nás vzali. Těsně za námi udělali stop stav, jsou totálně plní. Ale z té ceny se mi podlamují kolena. 🙁

  • Padmé

    Babofko, děkuji za Tvůj komentář, napsala jsi to pěkně a zřejmě jsi i vystihla realitu; teprve teď mě začalo zajímat, kolik na té soukromé škole učitelé „berou“ – neznám úroveň jejich platů, ale pokusím se to zjistit.
    Soukromá poznámka – vy jste tu školku nakonec sehnali? Asi jsem prošvihla nějaké tvé info, protože žiju v domnění, že školka byla u vás plná k prasknutí.

  • Padmé, je fajn, že je malý v nové škole spokojený a ty také. K tvojí otázce si myslím, že to není JEN o penězích, ale hlavně o lidech. Je fakt, že učitelé mohou a patrně budou na výplatách mít o nějakou tu tisícovku navíc než by měli ve státní škole, ale výrazný rozdíl to asi nebude. Podstatné je ale to, že malá škola je často rodinnější než velká anonymní škola a také, že soukromá škola se prostě chtě nechtě musí odlišit od té státní. Jak jinak by chtěli lidem (rodičům) namluvit, proč mají vytáhnout ze své kapsy pár tisícovek měsíčně a co za ně dostávají navíc než zdarma ve státní?
    Přístup učitelů a zábavnější výuka by šla nastolit určitě i ve státní škole, jenže to by někdo musel nejdřív chtít. Jeden učitel, který bude zpestřovat výuku žákům bude trnem v oku ostatním učitelům, kteří učí 20 let stejně a z kolektivu ho vyštípou. A nejvíc bude záležet na přístupu ředitele. A když za nové metody a třeba i moderní investované materiály na přípravu výuky nedostane učitel ani kačku navíc, brzo to vzdá sám. Bohužel…

    A nemůžu nepřidat soukromou poznámku – vzhledem k tomu, že malý nám nastupuje v září do soukromé školky (ve které je mimochodem školné podstatně dražší než na soukromém gymnáziu), doufám, že za ty peníze dostaneme skutečně „něco navíc“ než v té státní školce.

  • Padmé

    Radůzka, Bamiska, Horempádem:
    Školné samozřejmě platíme, nechtěla jsem to tu „rozmazávat“ s ohledem na maminky, které mají hlouběji do kapsy, když jsou doma na mateřské a „táhnou“ všechny výdaje z jednoho platu.

  • Horempádem

    Ahojky Padmé, jsem ráda, že se ti přechod synka na jinou školu vyplatil. Jen pokud u vás existuje soukromá ZŠ, kde se neplatí školné a je tam takovýto přístup, pak je to hotový zázrak. Napiš sem kdyžtak odkaz na www stránky školy, pokud nějaké mají. Docela bych si to vaše zařízení prohlédla, čistě ze zájmu 🙂

    Jinak k tvému dotazu, zda je to v tomto směru o penězích, tak bych řekla, že je to půl na půl. Pravdou je, že určitě učitele lépe motivuje dobrý plat, než ten regulovaný. Ale hlavně je to o lidech. Není to zas tak dlouho 😀 kdy jsem vystudovala střední školu. Škola byla sice postarší, ale učitelé (až asi na dvě vyjímky) byly bezvadní a ohromně vstřícní. Škola mě moc bavila a zásluhu na tom měli právě velmi dobří učitelé, kteří své povolání brali vážně a hlavně ho dělali rádi.

    Takže tvému synovi přeji, aby se mu tam i nadále líbilo a hodně štěstí

  • Padmé

    Bramborko, díky 🙂

    Bamisko, jsem ráda, že jsi napsala, protože mi alespoň trochu „dokazuješ“, že to není „jen“ o penězích. Je to také o lidech…

  • bamiska

    Padmé také jsme měli špatnou zkušenost první tři roky jsme chytli špatnou učitelku(řešili jsme poznámky typu, nechová se vhodně o přestávkách – házel vlaštovkou, nebo děti hlasovaly o tom zda má dostat pětku když místo jednoho sloupečku vypočítal druhy a neřešila ani jestli je dobře ani to že je sama mezitím zaměnila – dyslektik zareaguje jen na to první), nebudu ani mluvit o tom jak jsem ji titulovala v soukromí, kluk dyslektik jí dělal problémy ve třídě, měla tam i jiné a to jí vadilo neuměla s nimi pracovat….ted i díky rozvodu mají školu dobrou a je tam vše co popisuješ,hlavně dobré učitelky které to s dětma umí, asi jsem to špatně formulovala, chtěla jsem poukázat, že i státní když se kápne jsou dobré….vím jak se cítíš jsem také ráda, že po tak špatném začátku mi dítě zase už tři roky chodí do školy rádo….tak vám přeji jen hezké a pěkné zkušenosti….co závidím je počet ve třídách to je nádherný

  • Bramborka

    Padmé, to jsem moc ráda, že je tam malý tak spokojený. Udělalas tohle rozhodnutí moc správně, hlavně, že se mu tam líbí((-:. A, bohužel, myslím, že to skutečně JE o penězích))-:.

  • Padmé

    Ájíku, děkuji za komentář, napsala´s to shodně s tím, jak to vnímám já. Myslím si, že tam, kde je dobrá vůle, se cesta vždycky najde… Asi je to o štěstí na učitele či učitelku. My jsme tu šťastnou ruku na poprvé neměli.
    Asi je to o penězích a nemělo by to být o penězích.

    Radůzko, já nevím, jaké je financování soukromé školy (Montessori to není) a netuším, jaké tam jsou dotace – spíš jsem měla pocit, že si peníze ve velké míře shánějí sami. Myslím, že skvělá paní učitelka je skutečný dar a zároveň výhra, buďte rádi, že ji máte.

    Bamisko, my máme za sebou jednu špatnou zkušenost – jak se školou, tak s učitelkou – neházím všechny do jednoho pytle, my tu změnu v podstatě udělat „museli“. Vím, že je to o učiteli /učitelce. Ono se to pak všechno od toho odvíjí. Já sama jsem tím děním trochu zaskočená, ale musím říct, že příjemně zaskočená a překvapená. Působí to na mě dojmem, že se ty děti učí s lehkostí. My byli zvyklí na vojenský dril a teď prožíváme neskutečnou úlevu. Vyjmenovaná slova a násobilku berou úplně normálně jako všude jinde, jen ta výuka je prostě jiná, zábavnější.

  • bamiska

    no to je otázka, také by mě zajímalo kolik platíte? je to u učitelých to určitě, kluci chodí do normální školy a máme plno kroužků, plno výletů a exkurzí,projektových dnů a plno jiných akcí mají i hodné učitelky se kterýma jsme stále v kontaktu když je potřeba a jsou vstřícké…naopak já si myslím, že v některých předmětech není možno jinak než biflováním a biflováním, moderní metody jsou fajn, ale podle mě v přírodopise atd, ale díky těmto novým metodám které používají i učitelky na státních školách musím násobilku, vyjmenovaná slova biflovat s dětma doma protože to nemaj totálně zajeté, naopak já si je pamatuji stále…ale je dobře že jsi spokojená se školou, i na státních školách jsou učitelky dobré i špatné, ale to se může stát i na té soukromé…

  • Ahojky,to je polemika je to a není o penězích.Tím,že jste v soukromé škole a jsou tam jiné dotace,než ve státních,učitelé jsou asi jinak placení…..já vím,že by to mohlo jít i jinde,ale bez peněz to zase nejde.Můžu se zeptat kolik platíte školné,nebo je to Montessorri???U nás základky soukromé nejsou a na státních je to stejné jako za nás,i když my máme super paní učitelku a o matěje se mi taky zajímá,povídá si s nimi i hodně s námi,takže za ní dík:o))),i vybavení máme slušné a pro rvňáky koberec na hraní.Kroužky a výlety na škole jsou,ale asi ne v takovém množství.

  • Padmé, nemýlíš se 🙂 Mělo by být… ale bohužel není. Pokud dítko chodí do státní školy, jede se podle osnov, učitel stejně víc zaplaceno nedostane, děti se to naučit musí – a forma, ta je podružná – bohužel.
    Soukromá škola – rodiče za své peníze očekávají adekvátní přístup (což plně chápu), takže jistě i školení a výběr učitelů vypadá jinak. Aspoň tak to vidím já z pohledu rodiče.
    Je to škoda – moc by se mi líbily i alternativní způsoby výuky na běžných školách, jiný styl, jiný přístup… bohužel, obávám se, že v tomto případě to o penězích je, i když by být nemělo….jako se vším a v téměř všech profesích 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist