Jak si přivydělat na mateřské

Rubrika: Jen tak

1096839_take_the_buck_3Když jsme plánovali miminko, ještě jsme netušili, kolik tahle radost stojí. Ale ono to nebylo jenom to miminko, po porodu jsme se přestěhovali do našeho nově zrekonstruovaného bytu a tím začalo i naše hospodaření s penězi.

Najednou jsme měli pocit, že je jich pořád nějak málo. Snad by se nám hodil oslíčku otřes se. Prostě lépe řečeno, sem tam jsme nějak nevycházeli. Jídlo něco stojí, benzín do auta, pleny, oblečky pro malou, dodělávky bytu…
I když se zvedl rodičovský příspěvek, nějak mi to pořád nestačilo. Jak si ale na mateřské přivydělat, když máte desetiměsíční dítě, které stále kojíte? Jít na zkrácený úvazek do práce zatím nepřipadá v úvahu, malou Niky kojím, neměla bych ani hlídání a po pravdě, i kdybych měla, od tak malého dítěte bych do práce neutekla, to jsem si to dítě rovnou nemusela pořizovat.
Některé ženy si přivydělávají doma na mateřské účetnictvím, k mojí smůle účto mi ve škole nikdy moc nešlo, a i když mám kurz účetnictví od pracovního úřadu, na tohle bych si opravdu netroufla, lépe řečeno, brzy by se mnou asi každý zkrachoval.
Nadepisování obálek by byla fajn věc, ale už dávno se ukázalo, že jsou to podvody.
Na roznášení letáků jsem po pravdě líná, sice by to byl dobrý přivýdělek a spojila bych to s užitečným, malou bych tak dala do kočárku a byla by na vzduchu, ale za každého počasí? Na to jsem asi fakt líná.
A hlídat například vietnamcům jejich děti? Hm, někdy stěží uhlídám to svoje, další bych opravdu nezvládla, to bych už asi přišla o nervy.
Doučovat někoho jazyky, to opravdu nehrozí, angličtina a němčina mi nikdy nešly.
Školu mám zaměřenou na administrativu, mám státní zkoušku z psaní na stroji a to je i můj koníček, zároveň s počítačem. Jediné, co by mě opravdu bavilo, by bylo doučovat někoho počítače, ale pořád se naskýtá otázka, kde by v té době byla malá, kdo by ji hlídal? Nejde někoho doučovat a zároveň se věnovat malé, to by byl asi pěkný blázinec.
Maminky vlastně moc možností nemají nebo alespoň já tedy netuším, jak tohle řešit. Kamarádka je vyučená cukrářka, tak na mateřské peče, já jsem ostuda, nenapeču ani na vánoce, tuhle práci za mě přebírá můj šikovný manžel, který to plně zvládá.
Pléct nebo snad háčkovat oblečky na zakázku? S bídou bych zvládla upléct šálu.
Šití také není moje parketa, vlastně už mě ani víc možností nenapadá. Ale ono při tak malém dítěti, které je hyperaktivní, toho moc ani zvládnout nejde. A já se za to nestydím. Já si vážím toho, že občas zvládnu napsat nějaký ten článek, který mi vyjde a oni mě za to finančně odmění a k mateřské mi bodne nějaká ta kačka navíc.
A tak mi nezbývá než občas soutěžit, někdy poslat fotku naší malé, sem tam napsat nějaký ten článek a doufat, že se zalíbí. Do práce plánuji jít nejdříve ve dvou letech naší malé, na půl úvazku, pokud budu mít hlídání, momentálně pak ve třech letech. Ale protože je u nás čím dál větší nezaměstnanost, už teď se děsím toho, jestli se mi vůbec povede něco sehnat.
Chtělo by to prostě vyhrát nějaký menší finanční obnos. Prozatím sice 7600 Kč je dobrá částka na mateřské, ale sem tam nějaká ta korunka navíc se vždycky hodí. A tak píšu různé příběhy a doufám, že mi je někde otisknou, abych za ně dostala nějakou tu stovečku navíc k mateřské. Ona i ta malá částka zahřeje u srdíčka. Nedokážu se dívat na to, jak vydělává jen manžel, takhle mám pocit, že pro nás i já něco dělám, že jen tak nesedím doma, nebo vlastně na mateřské v podstatě sedím, do práce nechodím, ale snažím se vydělávat alespoň psaním. Můj sen už od malička byl stát se spisovatelkou. Zatím nikdy nevyšel. Moje knihy mi vždy jako náctileté vrátili s omluvami, že nejsou dost dobré pro vydání, a tak o to víc mě těší, že mi sem tam otisknou můj článek. To je prostě můj přivýdělek na mateřské, který potěší.

Napsal/a: dancingmary

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (95 vyjádření)

 • Ahojky,manželovi chodí na email práce na doma, šití bryndáků, šití plyšáků, komletace kuličkových per, nablékání korálků, nadepisování obálek. Ale podmínka je, že pošlete sms za 99,- a oni pak pošlou přesně pospané o co jde.Tak jsem jim napsala,jakou mám záruku, když odešlu sms,že dostanu práci, která bude zaplacená.Nikdo se neozval tak to bude asi nějaký podvod. Taky bych chtěla nějakou prácičku na doma, být něčím užitečná a ještě si přivydělat nějakou korunu.

 • MarieB

  Anonymní bohužel mám stejnou zkušenost :-(. Známí měli nějakou kompletaci cd, ale to bylo nějak šíleně přes známé a když jsem se ptala, tak to nebylo nějak možné -důvod už si nepamatuji .
  Také jsem zvědavá, zda se někdo ozve s kladnou reakcí.

 • Anonymní

  Ahoj,nekteri tu pisi,ze maji zkusenosti s privydelky jako koralky a obalky.Rada bych neco takoveho delala,ale na internetu jsem narazila zatim jen na podvody..A firmy u nas nic nemaji..Pokud by jste nekdo vedel o takovem privydelku,kde je moznost zaslat postou budu moc rada za doporuceni.Dekuji

 • dancingmary

  Tak uvidíme dnešní noc, zatím spí s námi v ložnici, když se vzbudí a postaví v postýlce, prostě ji položím, nedám prso a pohladím a ona spí dál. Ani neřve. Tak uvidíme, co nás čeká dneska, pak bych otestovla metodu, ona jinde, já jinde.

 • Holky, díky moc za přání.
  Dancinmary, tak vydrž ještě dvě noci, to mlíčko určitě nepotřebuje, když jí dnes nechybělo. Nejlepší je, když s ní spí někdo jiný, ale taky jsem neměla nikoho po ruce, takže jsem Kubíka nechala samotného, protože když jsem ho šla uklidňovat, tak ho to ještě víc dráždilo.

  Na mámu se vykašli, kdyžtak jí připomeň, že tě dala do jeslí.

 • dancingmary

  kdyby mi někdo řekl, kde a komu přepisovat texty, jenže nejsem z Prahy, taky bych to brala, mám státnice z psaní na stroji, úhozů mám fakt hromadu, takže to bych klidně brala, pokud byste o něčem takovém věděli, brala bych to opravdu hned.

 • dancingmary

  kekunka.
  s tím uklízením moje slova, není důležitý mít přece byt vyluxovanej,div se neblejská, důležitý je, že je dítě spokojený, neřve hlady a že já pak na dítě nejsem vzteklá, když jsem vyčerpaná z věčnýho uklízení a ostatní, co sem dojdou na návštěvu, snad pochopí, protože také měli děti, tak ví, že při dětech se nedá uklízet pravidelně, ale jak dovolí čas. Jenže ono to prostě vytáčí ty kecy od mámy no… však to určtiě znáte každej.

 • dancingmary

  kekunka:
  Dnes jsem zkusila nedat jí prostě napít, když se vzbudila, tak vstala a koukala v postýlce, položila jsem ji a hned zase spala dál. Takhle jsem to dělala do půl 11 do noci po půl hodině, kdy jsem ji pak nakojila naposled a pak spala až do rána. Sama jsem byla překvapená, jak to šlo dobře, nezkoušela jsem ani metodu voda, kterou doporučují. Možná to bylo ojedinělé a malá se mi bude zase budit, uvidíme.
  Taky dávám malé na noc kaši a ještě pak svoje mlíko, ale nějak to nezabíralo.
  Tak uvidíme další noci, třeba ani tahle metoda, že bude spát jinde v pokoji, nebude potřeba. Kdyžtak bych šla spát do obýváku, sice sedačka není rozkládací, ale na pár nocí bych to přežila. Uvidíme, třeba to ani nebude potřeba, když mi dnes spala dobře a to ani neřvala, sama jsem se divila, když jsem jí to prso nedala, jen v těch půl 11, kdy se mi pořád budila a pak už do rána se ani neprobudila a spala fakt celou noc, tak jsem se i docela prospala.

 • Vzkaz pro ReF.Prosím Tě píšeš,že kamarádka přepisovala nějaké texty pro ČT.Docela obstojně píši všemi deseti,tak bych něco takového uvítala.Prosím Tě nevíš kde se poptat?Děkuji moc.Míla

 • kekunka

  A k tomu uklízení: U nás doma se říkalo (a už to tu i kdosi psal), že návštěvám, co komentují stav uklizenosti bytu, se má říkat: „I kdybych tu uprostřed obýváku měla h***o, tak tobě to může být ukradený, to je můj byt, jak si to tu zařídím, tak to tu budu mít a ty na to nesmíš říct ani slovo, jen to h***o překroč a mlč!“ 🙂 A já ještě říkám, že radši tu budu mít nepořádek, hlavně když nebudu uštvaná a malá bude spokojená, že má pohodovou mámu, co na ni hned neřve jen proto, že je vyčerpaná a s nervama hyn. Některé maminky je holt někdy potřeba odkázat do patřičných mezí. 🙂

 • kekunka

  Dancingmary, já nepsala, ať s malou nikdo nespí! Já pořád s malou spím v jedný místnosti. Jen pokud ji chceš odnaučit v noci pít, nesmí tě v noci vidět.
  Náš osvědčený postup: Malé večer dělám kaše z mýho mlíka a ještě ji dokojím. Tím pádem má plné bříško a hlady neřve. Já jsem šla spát do ložnice, manžel zůstal s malou v dětským pokojíku. Když se v noci probudila, neviděla mě, věděla, že od táty mlíko nedostane. První noc dostala pár kukuřičných křupek a napít vody. Po dvaceti minutách spala až do rána. Druhou noc nedostala křupky a vodu odmítala. Řvala 40min a usla. Třetí noc se se probudila, dostala dudel a hned usla. Nejdůležitější je, aby tě neviděla. Když tě uvidí, tak si mlíko vyřve. Od cizího mlíko nedostává, takže od cizího ho ani chtít nebude a spíš usne. Nevím, jak to máte s pokoji, v nejhorším se těch pár nocí vyspíš na gauči v obýváku, hlavně tě malá nesmí vidět. A podle toho, co píšeš, mlíko opravdu nepotřebuje. Už si jen zvykla. Tohle nám malá taky dělala – budila se co dvě hodiny, jen si cucla a zas spala. Tak s ní spal manžel a mlíko už v noci nechce, odvykla si. 🙂 Držím pěsti. 🙂

 • dancingmary

  Sonča
  No obávám se, že ona je schopna řvát hodinu, zkušenosti, když jsem ji uspávala na balonu, momentálně už jsem ji naučila usínat v postýlce, ale že měla výdrž řvát klidně i hodinu a půl, než usla, teď už pochopila, že ani řvaní nezabere a tak usne. ALe v noci jsem myslela, že jí vrazím místo prsa tu vodu z flačky, ale kdepak, řvala jak tur, tak jsem kapitulovala. Zase si říkám, jestli to třeba není sadistický nechat dítě hlady, třeba fakt má hlad nebo žízeň, proto řve. Vždyť se říká, že dítě si samo řekne, kdy má hlad nebo žízeň, jak tedy poznat, že dítěti nejde o prso ale fakt o to pití a o ten hlad?
  Jenže dřív se mi budila jednou dvakrát za noc a já se celkem vyspala, teď se budí ani ne po dvou hodinách a sice pije, ale pak zase usne, mě přijde, že chce fakt jen to prso. Ale zase nechat ji tedy řvát a nedat jí ho? Co když ani po hodině nezabere?
  Spíš se bojím, abych jí tím neublížila, když jí nedám najíst, napít.
  Kámoška mi taky právě říkaal, že od osmi měsíců jí dítě spalo celou noc, proto jsem se na tohle těšila, ale malá má příští týden rok a je to spíš horší než lepší, ona se budí co dvě hodiny.
  Takže nemám podávat ani čaj ani vodu a nechat malou řvát, myslíte, že to fakt zabere a nebude se tak často budit? Právě nevím, jesti do toho jít, protože co když fakt má hlad a já mám slabý mlíko, který jí prostě na noc nestačí?
  Já si taky myslím, že ve dvou letech je to akorát, že v roce je to moc brzy nechat dítě spát jinde v pokoji. Co kdyby se třeba dusilo zvratkama ještě nebo já nevím. Máme s malou pořád problémy, věčně má teploty, takže si ji hlídám a chci ji mít u sebe. Minule nám prozvracela celou noc a tak jsem byla ráda, že jsem ji hned slyšela, abych mohla reagovat, protože pokoj máme na jiném konci, chůvičky nevedu. A dětský pokoj stejně není dodělaný, takže bych ji tam zatím dát nemohla. Spí s námi v ložnici a rozmazlila se natolik, že uprostřed noci už si ji musím brát k sobě do postele, takže spí s náma a hrozně tam cestuje.
  Máš pár týdnů před porodem jo? Tak to je fajn, co čekáš nebo je to překvápko? Tak to držím pěstičky, ať ti porod dobře dopadne.
  Však uvidíš, třeba se ti pak naskytne něco při mateřské nějaká práce. Sama poznáš, co při dítěti zvládneš a co ne. Chce to najít nějaký režim a prostě si vše uspořádat. Jenže ono né pokaždé to holt jde.

 • Ahojik Soni, mocinky ti preji krasny porod a at jste zdravi 🙂
  Kacka

 • Tak mé rady popsala Kekunka, nechat malou v noci vyřvat a prádlo nežehlit. Malému jsem odbourala noční kojení asi v osmi měsících, první noc řval 2 hodiny, druhou půl a třetí asi 10 minut. V noci se budí doteď, ale je schopen znovu usnout sám. A hned se budeš cítit líp, když budeš mít na spánek aspoň 6 hodin.

  Jinak do dvou let spal s námi v posteli, pod stromeček dostal vlastní postýlku a naučit ho v ní spát byla zase třídenní akce. Nicméně teď v ní spí celou noc a ráno se chlubí, že spal sám jako velkej chlap.

  A jestli máš jako koníčka psaní, které navíc hodí sem tam nějaké penízky navíc, tak se na naše dobře míněné rady vykašli. Mně tvůj článek moc pomohl, když jsem si přečetla, co vše se dá na mateřské dělat. Kdybych neměla pár týdnů před porodem, tak se do něčeho určitě pustím.

 • dancingmary

  Ivča a DOmča.
  Asi jim tu napíšu číslo účtu, kam můžou zasílat veledary, ha ha. To je vtip samozřejmě, nikdy bych se k tomu nesnížila. Vždycky nějak bude, může být ještě hůř a všechno se dá nějak zvládnout, je jen potřeba naučit se hospodařit s penězma.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist