Jak moc jsme rozdílní?

Rubrika: Jen tak

330571_mother_and_sonKdyž jsem byla těhotná, každý se ptal, co to bude, co chceme mít. Nevím, proč je to pro některé lidi tak moc důležité. Pro mě bylo hlavní, aby bylo vše v pořádku a narodilo se zdravé miminko. Bohužel pro některé lidi to důležité je. Nikdo nám nevěřil, že jsme to ani u jednoho těhotenství nevěděli…

Nám to opravdu bylo jedno, já hlavně chtěla zdravé miminko.
Nyní je dcera je věku kladení spousty otázek a tak jsem začala číst všechno možné, abych jí mohla odpovědět. Na jedno jsem odpověď zatím nenašla – Proč je vesmír v ničem? Ale nejnovější je – proč nejsme stejní?

Holčičky
Holčičky mají lépe vyvinuté smysly, lépe reagují na zvuky, mají vyvinutější chuťové buňky. Také mají lepší hmatové detektory ve špičkách prstů a právě holčičky rychleji předávají informace z prstů do mozku.
Jsou náchylnější k zánětu močových cest. Je to tím, že bakterie mají kratší přístup do močového měchýře než u kluků. Objevují se u nich častěji mateřská znaménka a bohužel také častěji kožní vyrážky. Výskyt tzv. ohně je častější u holčiček. Jde o vystupující červené skvrny, které do 5 let zmizí. Laserem jdou odstranit dříve.
Holčičky mají dvakrát větší pravděpodobnost narodit se s nedostatečně funkčními hormonálními žlázami, které řídí růst a metabolismus. Nižší přísun hormonů štítné žlázy a hypofýzy může způsobit opoždění fyzického a psychyckého vývoje. Odchylku je možné dobře léčit. Holčičky jsou náchylnější k dysplasii. Tato vada je většinou dědičná. Také skolióza je častější. Souvisí to i s vývojem svalového a kosterního aparátu.
Lépe se učí chodit na nočník. V průměru to je o cca 4 měsíce dříve. Holčičky mají v mozku víc jazykových center než chlapečci, což znamená, že umějí lépe poslouchat a lépe komunikovat. Jsou opatrnější, mají pečovatelské a ochranitelské sklony. Holčičky mají lepší výsledky v jemné motorice, dříve používají palec s ukazováčkem a lépe píši.
Tak teda nevím, jaké máme plus ? Z tohoto se divím, že vůbec fungujeme. Já myslím, že je plno věcí, na které jsme jedničky. Vždyť co by si bez nás muži vůbec počali?

Kluci
Častěji trpí záněty středního ucha. Jsou méně ochotní smrkat. U mladých mužů se vyskytuje barvoslepost. Jejich hry jsou tvrdší a nebezpečnější. Je to díky smyslu objevovat nové věci. Jsou ohroženi častějšími a vážnějšími úrazy. Mají až desetkrát častěji kýlu než holčičky.
Syndrom náhlého úmrtí je běžnější u chlapečků. Také lehká mozková dysfunkce je běžnější u kluků. Děti se nedokáží delší dobu soustředit, jsou nevyrovnané, impulzivní, těžce zvladatelné. LMD je možné léčit kvalitní výchovou a speciálními kurzy nebo i léky. Postupně si samo dítě dokáže své stavy roztržitosti zvládat a regulovat.
Astma se častěji vyskytuje u mužské části populace.Kluci mají lepší prostorové vidění.. orientace v prostoru je také lepší, proto dříve chápou význam „před něčím“ a „za něčím“.
Kluci se dokážou déle soustředit na jeden úkol s konkrétním cílem. Mají lépe vyvinuté svaly a silnější kosti.
Tak teda, zase nic moc. Jak může naše populace vůbec přežít?

Čím jsme teda tak rozdílní?
Každý vypadáme jinak. Stavba a vzhled těla je rozdílný. Také povahou jsme jiní. Někdy až moc. Možná se nevyznáme v mapě, jsme horší řidičky. To teda tvrdí muži. Já bych řekla, že jsme v jízdě jenom opatrnější a rozvážnější. Jsme citlivější. Ale o tom to je. Kdyby jsme byli všichni stejní, jak by to vypadalo? To, že jsme každý jiný je právě to, co nás přitahuje. Každý je jedinečný. Být stejní by byla dost nuda.
Tak milé maminky, už víte jaký andílek se Vám narodí, nač se připravit?

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • jana231

  My jsme si pohlaví říct nenechali, ale tušení jsme také měli:)
  u prvního jsme cosi viděli na ultrazvuku a druhé to jsme se teda zeptali, oni věděli tak na 50%, tak pak jsme si to nechali jako překvápko.

 • Ježeček

  Já nic k zaujetí autorky nevidím.
  K pohlaví miminka můžu říct jen to, že jsem to také nechtěla vědět, chtěla jsem překvápko, ale jednu poradnu mi to dr. řekl „Klučík tam pěkně roste.“ A na další kontrole už mi strašně říkal, že si přečetl, že pohlaví znát nechci, tak tedy bude mlčet. No, mlčela jsem taky, protože na druhou stranu to bylo úplně jedno, protože jsem viděla na uz od samého začátku pindíka.
  A u malé to bylo to samé. Nepodívat se na uz je nemožné a nevidět čárku taky. Takže u nás bohužel to překvápko nehrozilo 🙂 *

 • jana231

  Anonyme! Proč by měla být zaujatá? je to psáno obecně, ale vždycky se najdou výjimky. co dneska platí na100%? A že je něco špatného na tom vědět pohlaví dítěte? ona to píše ze svého hlediska, zdraví je mnohem důležitější než pohlaví. Mně spíš udivuje, že někoho udivuje, když si někdo to pohlaví nenechá říct.

 • Anonymní

  tak si myslím, že paní, která článek psala, je zaujatá. Pak to ztrácí na hodnotě. Mám doma super pětiletého chlapce, který je šikovnější, než kdejaké holčičky a znám naopak děvčátka, které jsou ve hrách surovější, než kluci. Je to o výchově a přístupu rodičů. Zajímalo by mě, proč je tak špatné znát pohlaví nenarozeného dítěte?

 • Anonymní

  Nedá se to zobecnit! Syn, ač předčasně narozený, chodí na nočník o několik měsíců dříve než holčičky mých kamarádek!! Také lépe poslouchá a komunikuje, atd. Důležitá je nejen pohlaví, ale i dědičnost, povaha, výchova,……..

 • Dáša P.
  Dáša P.

  Teda, mě ty nemoci docela vyděsily. :o)
  Kdybych nad tím měla takto přemýšlet, tak nemám ani holku ani kluka, protože by se mi vybavilo, jaké postižení souvisí právě s tímto pohlavím…
  Celkově jsou myslím kluci vybaveni hůře. Od přírody. Nejsou tak odolní, a klade se na ně naopak fyzicky i emocionálně větší zátěž (potlačení emocí).
  Jinak pohlaví v těhu-manža chtěl spíš holku, tak má dva kluky. :o)
  Já jsem u prvního těhu nějak sama „věděla“, že to bude kluk, u druhého jsem znala pohlaví z výsledku AMC. Takže žádné překvapení se u nás nekonalo. Mně bylo pohlaví úplně fuk. Takže jsem mohla být jen potěšena.

 • Čauky,já jsem si u obou těhotenství nechala říct co to bude.Chtěla jsem je oslovovat už v bříšku:-)) Přesto u druhého jsem to nevěděla na 100% takže jsem si zažila i to napětí,co když to nakonec bude holčička(byl to tak trochu i můj sen,mít páreček,nevyšel:-)) Samozřejmě že zdraví mimča je nejdůležitější,proto se taky podstupuje ultrazvuk,tohle už je jaksi navíc.Otázky typu,proč holky vypadají jinak jsme měli za sebou dost brzo.Vzhledem k tomu,že se před dětmi neschovávám u převlékání atd si rozdílů všimli hned a nijak zvlášť to neřešili,největší „moudra“ na toto téma si stejně přinesli ze školky:-) Dobré bylo,když Dádovi byli asi 2 roky,sedíme u ségry a on povídá „maminko ty máš prsa a teta kozy“ :-))

 • pěkné Nuninko…já se přiznávám k tomu čtení z mapy,,muž si ji položí od jihu k severu ať jedem kam chceme..já ji musím mít natočenou po směru jízdy:-))))) řídím a parkuju lépe než manža:-))) bude to tím že jezdím denně.

  jinak náš prcek na záněty stř.ucha netrpí-možná proto,že sem mu dávala celoročně šátek na piráta-i přes ouška–i přes protesty babiček že je jak holka:-)) NO A CO…náhodou mu to sluší:-) a hlavně nenafouká mu.

  hry jsou tvrdší–souhlas..ale kolikrát se nestačím divit jak tvrdé dokáží být jeho vrstevnice..takže nejsou všechny holky křehotinky.

  o lepším chození na nočník u děvčat.no to by bylo asi na debatu:-)) nesouhlasím…je to kus od kusu..zralost CNS se nedá rozdělit na chlapecké a dívčí období…plenek se podle mě úplně zbavují ve stejném věku…jen děvčata která jsou klidnější(opět ne všechna) sedí(ne čurají,ale vydrží sedět) na nočníku dříve.

 • Ahojky, krásně jsi to nuniko napsala (opsala). Já patřím také do té sféry „bláznů“, kteří si pohlaví potomka v těhotenství nezjišťovali. Mám dvě děti a ani u jednoho jsme s manželem až do porodu nevěděli, zda to bude kluk či holčička. Nějak nám to nepřipadalo tak důležité, hlavně jsme se zaměřovali na můj a „miminkovský“ zdravotní stav, aby bylo vše v pohodě. Nakoupili jsme věcičky v neutrálních barvách a něco jsem podědila po sestře a kamarádkách – miminko si přeci nevybírá, jestli si ublinkne do modrého či růžového bryndáčku (hahaha). Na druhou stranu se musím přiznat, že mě to také vrtalo hlavou, hlavně až v té pozdější části těhotenství, když už se miminko hlásí a uštědřuje Vás žďuchancema a kopancema, které tak příjemné nejsou, a já jsem vlastně nevěděla, jak své miminko oslovovat – to maminku vlastně slyší, když mu povídá – takže jsem zůstala u prostého „ty moje MIMI“. * No a pak u obou porodů na nás vykoukl KLUK. Dneska jsou jim 2 a 4roky a jsou pořádní raubíři, nevím kde mi hlava stojí, pořád vyvádějí „kraviny“ a vůbec jim nevadí i moje bezradnost, když už fakt nevím, jak na ně. Nejednou jsem si řekla, že než je vychovávat, tak jsem je měla nechat růst jako dříví v lese, vyšlo by to asi na stejno. Ale to prý připadá jen mě, ostatní lidi zase říkají, jak jsou Ti moji kluci dobře vychovaní. Za rok to bude již vše jinak, oba půjdou do školky a já do práce a pak si aspoň „oddechnu“ v kolektivu spolupracovníků. *** Přeji všem rodičům pevné nervy s výchovou svých ratolestí a hlavně šťastný a spokojený DOMOV.

 • tak tohle zní zajímavě. ja bych samozdřejmě chtěla vědět co to bude . Jsem možná blázen ale nedokázala bych čekat až se to narodi. musím přece vědět co koupit za věcičky atd. já vím někdo by řekl že mám kupovat neutrální věci ale to mě fakt nebere. kdýž to má být holka tak to musí jit viděta to same na klukovi. tím že mě zajímá co to bude přece nemusí znamenat že nechci aby byly zdravé, to si myslím že je samozdřejmostí

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist