Historie brýlí

Rubrika: Jen tak

V dnešní moderní době, kdy přibývá stále víc lídí s nějakou oční vadou, kdy nosí brýle jako nutnost, si už většina z nás nedokáže život bez brýlí představit. Ale víte, jak vlastně brýle vznikaly? Mě to zajímalo, a tak jsem se podívala do jejich historie a rozhodla jsem se o to s vámi podělit.

V době starověkého Egypta nebo Říma neexistovalo nic, co by dokázalo zlepšit zrak. V r. 4 př. n. l. četl Seneka knihy pomoci skleněné koule naplněné vodou, která mu písmu zvětšovala. Nero zase používal při sledování gladiátorů zelený smaragd, jeho barva nepropouštěla tolik světelné paprsky. Ve zříceninách antické Nínive byly nalezeny nejstarší čočky, které byly z leštěného kamene.

Tzv. čtecí kámen, pro nás známá lupa, byl objeven asi kolem r. 1000. Známý anglický filozof Roger Bacon v r. 1268 popsal používání čtecího kamene nebo skla pro ostřejší čtení. Vynález brýlí, kdy se skla začaly zasazovat do obrouček, se objevuje mezi roky 1268-1289, dokonce se v r. 1352 brýle objevují i namalované na prvním obrazu. Ale kontaktní čočky se objevily až v 16. st.

Od objevení brýlí ale trvalo asi 350 let než se vymyslelo, jak udržet brýle na obličeji. Napřed se to řešilo stužkami, až optik z Londýna Edwart Scarlett vymyslel pevné postranice.

Dalším pokrokem byl vynález Benjamina Franklina z r. 1780, a to bifokální čočky, které nahradily dvoje brýle. Ale byly nevzhledné, tmelené ze dvou částí, a tak na rozšíření se počkalo až do 19. st. , kdy se v r. 1908 začaly čočky spojovat natavením. Kolem r. 1800 se rozšířil také tzv. monokl, nosili ho spíše muži z vyšší vrstvy. V roce 1828 vynalezl americký optik John McAlister cylindrické čočky pro korekci astigmatismu. V r. 1947 byl na trh uvedený plastový materiál k výrobě brýlových čoček.

Dříve brýle opravovali hodináři, až ve 20. st. vznikl speciální obor oční optik. Brýle ve 20. st. začaly podléhat módním trendům, na začátku století to bývaly ještě kostěnné obroučky, asi od 30. let byl výběr větší. Modní trendy bývají typické pro jednotlivé módní vlny, určitě si vzpomenete na tzv. Lenonky, nebo naopak velké obruby. 90 léta přinesla i hodně nového ve vývoji, objevily se samozabarvující brýle a vyvíjely se nové materiály.

Dnes je možnost výběru obrub z velkého množství a módní trendy se rok od roku mění. Dají se vybrat kostěné, kovové, ale i ve spoustě různých barev a velikostí. Varianty skel jsou taky různé a dají se kombinovat možnosti, podle toho, co od svých brýlí očekáváte. Dnes jsou již brýle běžnou součástí našeho života.

Více o brýlích najdete třeba ve vysílání pro děti – Záhady Toma Wizarda.

Napsal/a: Králíček4

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy pro péči o pleť: jak se zbavit akné v těhotenství

Jak často přemýšlíte o tom, jak hormony ovlivňují stav vašeho těla? Chápeme, že v běžném životě tomu zvláštní pozornost

Čtu dál →

Zdravé potraviny během kojení vhodné pro maminku i dítě

Kojení je velmi důležitá součást vývoje každého miminka. Prostřednictvím mléka předává maminka svému dítěti potřebné živiny, a proto je

Čtu dál →

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Králíček4

    Jo Jardo,ráda bych pomohla,ale to asi není v mojich silách.Ale vím o čem mluvíš,protože jsem již taky delší dobu narozená a tak k brýlím co nosím od dětství celodenně již mám i brýle na čtení.No a ty nosím málo,spíše to řeším sundáním brýlí na dálku.A manžel již má taky na blízko a hledá je dost často.
    No a nyní mi to připomělo jak mi do prvního řidičáku dali velké razítko,BRÝLE NUTNÉ!no tak mě to rozesmálo,protože při mojich velkých dioptriích bych bez brýlí nenašla ani to auto,natož abych odejela 🙂

  • jardamalej
    jardamalej

    Výborný pohled na nezbytné průvodce, zejména nás, starších. Nejde,alespoň v mém případě ,o módní trendy, spíše o praktické využití, venku, po operaci šedého zákalu, vidím jako rys, horší je to se čtením. A tady nastává problém – věčné hledání brýlí- nebo´t jak známo, brýle bez brýlí těžko najdeš.Řešení by mohlo být, kdyby se ozývaly na písknutí, jak prý to dovedou některé klíče, Králíčku, nemohla byste to zařídit?

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist