Fanda, Kačena a … vůbec, pomlouvat se nemá.

Rubrika: Jen tak

1080958_roadZnáte to každý určitě velice dobře. Pomlouvat se nemá. Vždycky se to vrátí z míst, odkud byste to nejméně čekali. U lidí to sedí jako hrnec na pozadíčko, u přístrojů, aut a technických udělátek ještě víc. Myslím, že spíše ženy mě v tuto chvíli budou chápat((-: …

Určo to znáte, vaříte oběd na sporáku, lhostejno, zda elektrickém, či plynovém, „stáhnete“ teplotu a odběhnete. Po návratu zjistíte, že uvařeno není, neb ten klump nějak „zlobí“.
Kdo v tuto chvíli sáhne po hrubém slově, neřku-li po násilí, může to rovnou zabalit. Dovolí-li si nahlas vyslovit nějakou nadávku – pro inspiraci: ty rezavej kráme, křápe jeden, krabice jedna plechová zbytečná, atd., atp… Co udělá onen zmiňovaný předmět v zápětí? Vydechne naposledy a to doslova.
V lepším případě s sebou vezme jen hrnec a oběd. V tom horším se rozlučte minimálně s půlkou kuchyně…

Ty z vás, kdo jsou už znalé, vědí, že s čím se zachází, tomu se nenadává, jedná se s tím uctivě a nepomlouvá se to. (Maximálně hooodně, hodně potichu a hodně, hodně daleko. Ale i to je riskantní. Jedná-li se o vůz, je více, než pravděpodobné, že si to ty rezavý krámy řeknou..)

Vlastním vozidlo, škoda Favorit, již velmi starého data výroby. Řeknu-li to kulantně, jestli vydrží ještě pět let, briskně ho přihlásím do klubu veteránů.
Na mého Fandu se nikdo nesmí křivě podívat, hanlivě poukazovat na jeho poněkud hnijící prahy, nikdy si nikdo nesmí postěžovat, že mu při jízdě trochu kape na rameno (hlavně v dešti). Dále pak není dovoleno trousit nejapné poznámky o poněkud hlučnější převodovce, není vítáno poukazování na zpěv, který se ozývá jen při sedmdesátce a v prudkém kopci. O nesvítících zpátečkách se taktně mlčí.
Jestliže je toto vše dodrženo, je Fanda celkem v pohodě, nikdy nikoho nenechá ve štychu a nastartuje i při minus třiceti – u nás celkem běžná záležitost.
Jedinkrát jsem si dovolila Fanouška nepochválit, ba co víc, byla jsem hrubá, načež se mi odvděčil tím, že na sebe nechal spadnout krov naší staré střechy… Jen, aby se mi pomstil, byl ochoten obětovat páté dveře a „lampu“. (Cca 1500,- , i to zabolí..)

Vozidlo mého muže zove se Kačena a, řekněme si to otevřeně, je to kráva. Omlouvám se za silná slova, ale jo.
Teď nedávno dostalo se jí přepychu v podobě totální generálky (skoro 17 tis.) a ona místo, aby byla vděčná, občas nenastartuje, či laškovně odemkne centrál pět minut po tom, co jste ji zamkli a zašli za roh. Na rozdíl od Fandy topí, takže je v ní teplo. Naproti tomu, ačkoli je mnohem mladší, do kopců bývá dýchavičná, což je u nás kapánek problém, bydlíme v 600 m.n.m. Přehřívá se. Měla bych jí to tolerovat, je to diesl a ti to někdy dělají, ale nechci((-:. (Apropos, myslím, že až tenhle článek vyjde, už se nesvezu… ((-: )

Dalším členem mé vypečené technologické rodinky je moje pračka. Úžasná záležitost s vrchním plněním, dvanáctisty otáčkami a několika „A“. Nevím proč, zřejmě je nerada na venkově, protože od té doby, co jsme si ji sem nastěhovali, má pomalejší start. Tedy tlačítko start je nutné zmáčknout opakovaně, přesně čtyřikrát, v přesně daných intervalech. Na počtvrté zabere spolehlivě. Občas mi na prádle „vyrobí“ mastný flek, který se projeví až při žehlení. Tak jednou do měsíce. Asi abych si nemyslela, že ji mám zmáknutou… Nikdo se k ní nechce přibližovat, peru jen já ((-:.

Nedávno jsem v rámci Ježíška kupovala pár žehliček pro své příbuzné, přičemž jsem neopomněla vychvalovat svoji značkovou, kterou jsme dostali ke svatbě. Umřela radostí a pýchou. Konec, šmytec, šlus… Teď se musím spokojit s laciným krámem (předpokládám, že jsem právě dožehlila ((-: ), než se sejdou penízky a bude na něco „lepšího“.

Prostě a jednoduše, mám potvrzeno z více zdrojů a vlastních osobních zkušeností, že pomlouvat se nemá. Spotřebiče a vozidla si to moc berou. Specialitou samo o sobě jsou kotle na tuhá paliva, o čemž, jak jsem přesvědčena, řada z vás ví své ((-:. A co vy, jak je to u vás, poslouchají vás…??? ((-:

Napsal/a: Bramborka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • Bramborko, i když je to starší článek, tak je úúúúúúúúúúžasný:)
  Dle tebe by mi doma nic nefakčilo, všechny pomlouvám, vysavači, že málo saje, i když jsem ho poctivě vyčistila, včetně hepa filtrů a on za odměnu??? Málo saje, nemá žádný tah, zkouším to dva dny a třetí den??? Saje, jak ta kr….:)
  Prostě spotřebič nebo věc, co nejde podle mě, schytá pár nadávek do krámů, zmetků, no prostě nadávám:))
  A co nejvíc pomlouvám???? Počítač, o tom se ani nebudu rozepisovat,ale je pravda, že, když začnu,tak za odměnu nejde:)))))

 • Lien

  Se vším i s lidmi a nemusí se ani mluvit, stačí pomyslet a je to. A kdo to vydrží?? Já tedy ne, asi nějaký svatý.

 • Bramborko, teď jsem vyštrachala tento Tvůj pravdivý článek. Je to tak, je to tak… já láskyplně hladím automatku, koukám mile okýnkem, jak hezky pere. A ty počítače – rozmazluju si svůj i pracovní. Rozmlouvám s nimi, když někdy zazlobí a dělají co nechci, vypnu je. Dělám jakože nic, že nevím o jejich zlobení, koukám bokem, nechám je oddychnout. Zkusím znova – a jdou, nikdy prozatím nezklamaly. Takhle se na ně musí!
  Jenomže já musím doma opatrně a po dobrém i s naším jezevčíkem. Je tvrdohlavý a hned se uráží.

 • karamela

  Nooo pěkné počteníčko:-))) musím říct,že já si svoje ,,pomocníčky“ rozmazluji a pochvaluji:-) Mám jich hodně nových a opravdu si jejich práce vážím. pračku,troubu a myčku bych kolikrát i líbala:-) protože v porovnání s tím co předváděli původní ,,krámy“ a můžu si to dovolit říct-nechala jsem je ve starém bytě hihihi:-)))) jsou ti noví úúúúúžasní.
  Autíčko máme staršího data,ale pracuje pěkně-ufff snad z toho nezpychne. Když jsem ho naposledy pochválila jak zmáklo cestu do Chorvatska,tak se mi odměnilo výměnou termostatu:-))) K

 • Bramborka

  Haaa haaa,koukám, nesem sama ((((((((-:.Stanleynko,řekni manžovi že má špatně ukostřenej alternátor(((-:.Hlavně, ať vám všem vše slouží..(dobře((((-: ).

 • Pájuška

  Smeji se jeste ted:-) Podobnou zkusenost mam s nasi skodoveckou 120, kterou jsme pokrtili na Popelku(prestoze Popelnice by byla trefnejsi:-) ) Pred kazdou jizdou jsme ji museli hladit a chvalit a i presto s nami laskovala a startovala tak na potreti a nekdy byla tak lina, ze se chytla az po roztlaceni. Pritel v ni pote zacal na radu kamarada vozit kladivo jako vyhruzku co se stane, kdyz si bude porad stavet hlavu.Chvili to fungovalo, ale pak chudak asi ten psychicky teror nedala a po trech mesicich nas opustila zahadnym zpusobem. Ted mame auto „muzskeho rodu“ a musim uznat ze neni tolik marnive. I kdyz chvalit se musi porad:-)

 • bovinkabovinka
  bovinkabovinka

  Tak my meli na intru stary výtah s drevenou kleci. Dali nam novy na fotobunku a ouvej. Vytah se x krát za den s někým zasekl. Bylo to pak uz treba 20 x denně. Všichni nadávali. Tak jsme mu udělali krtiny. Dostal jmeno Klement a křtili jsme ho mattonkou a chlebem se solí. Každou jízdu jsme ho poklepávali po stěnách a říkali jak je hodnej a uzasnej. A on jezdil 🙂

 • Stanleynka

  Člověče Bramborko, my jsme našeho Fordíka vychvalovali do nebes, ale asi se urazil, že přítel dal přednost jakési služební octavii (jak se může ten krám porovnávat se mnou?!, řekl by náš Fordík) a jelikož Fordíka tak dva měsíce nevytáhnul z domu na žádnou procházku, tak si dovolil si kleknout baterii. A zatím nevíme, čím to je, protože jakmile je baterie nabitá a ono se s ním ujede pár metrů, je hned zase vybitá…A náš Ford se určitě škodolibě směje v garáži, jak nám to zase natřel:)

 • Ježeček
  Ježeček

  Tak to fakt nemá chybu:-))) Ano, ano, budu skromnější a mírumilovnější ke všem svým pomocníčkům…:-) *

 • Bramborko, směju se a ani nedutám, aby se náhodou neurazil třeba náš plynový kotel, který byl už třikrát během tří let opravovaný -naštěstí ještě v záruce, ale co bude dál….
  Tak nějak mi klekla v červnu pračka, zlobí mě trouba – ale ta statečně odolává mým pomluvám – asi si je dobře vědoma svého handicapu a ví, že bez ní se neobejdu.
  Děkuji za upozornění – budu opatrnější v peprných výrazech na adresu „krámů“ – co kdyby náhodou :)))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist