Děti jsou život

Rubrika: Jen tak

428025_ava_playsA děti mění život. A taky své rodiče: Jenom proto jsou schopni zazpívat desetkrát za sebou písničku „Černé oči…“. K obědu smaží rybí prsty, ačkoliv lososa v koprové omáčce přímo zbožňují. Nad svým pracovním stolem a na lednici mají pověšeny obrázky a malby něčeho, co vzdáleně připomíná dikobraza se zelenými bodlinami a jmenuje se stejně jako oni…Seznam je možné ještě dlouho rozšiřovat a doplňovat a stejně všechny příklady ukazují pouze to, že děti jsou v životě rodičů to nejdůležitější.
Vše začíná již v prvních minutách. Malinkaté a schoulené leží miminko v našich rukách a my mu a sobě slibujeme, že ho nikdy nenecháme na holičkách, neustále ho budeme chránit a dáme mu jen to nejlepší, co mu budeme moci poskytnout.
A potom začnou všichni v rodině růst, děti do výšky a my psychicky, jak na nás přicházejí stále nové a nové úkoly. Děti se naučí lézt po čtyřech a my, že je třeba se o místo v jeslích starat včas. Oni jí svou první bramborovou kaši a my zjistíme, že naši sousedé nemohou vystát dětský křik a pláč. Po několika měsících už naše miminko umí říci „dadada“ a my máme dokonalý přehled o cenách dětských plen v přilehlých supermarketech. Děti se naučí chodit a my se seznamujeme s novými lidmi – na kojeneckém plavání, na hřišti, ve školce… A co by nás v životě nenapadlo – že se o svých dětech potřebujeme s někým pobavit.
Spolu s Tomášovou maminkou se smějeme tomu, co všechno stihl v poslední době hodit do záchodu, trpíme s Hankou, jejíž dvouletý syn si o žehličku popálil ruku a sdílíme s Dianou radost z toho, že Pavlína umí ve třech letech jezdit bez opory na kole.
Děti nás spojují s jinými lidmi, s nimiž sdílíme radost i smutek. Ale také nás nutí přemýšlet o věcech, o kterých jsme si dříve mysleli, že to není naše věc: jedy v hračkách, volně pobíhající psi v parcích a na dětských hřištích, nová školská politika vlády, výhledy příštích generací.
Kdo má děti, bere svět a lidi víc vážně. Protože mu není jedno, kde a s kým jeho děti vyrůstají, jak žijí, jaká je čeká budoucnost.
Kdo má děti, pozná lépe také sám sebe. Najednou jsme sebevědomější a dětské lékařce vymlouváme antibiotikum, prosadíme se i oproti docela milým kolegům, kteří chtějí jet na dovolenou ve stejném termínu jako my (přitom může jet pouze jeden) a v neposlední míře jsme mnohem, mnohem klidnější, když od rána podvanácté, už třetí týden vysvětlujeme, proč nemůže čtyřleté dítě snídat zmrzlinu.
Objevujeme na sobě vlastnosti, kterých jsme si nebyli vědomi, nebo o kterých jsme mysleli, že jsme je již zapomněli: umíme najednou sestavit a pouštět draka, dosud dokážeme obstojně bruslit, víme jak vzniká bouřka a můžeme to dokonce vysvětlit; máme dost trpělivosti při přípravě vánočního cukroví (s dětmi), ale málo, abychom vyhráli při mikádu.
Vychovávat děti je samozřejmě také náročné. Stačí vzpomenout všechny ty bezesné noci – nejdříve má novorozeně bolesti, potom mu rostou zuby, má špatné známky ve škole, nebo se toulá po nocích s kamarády. Určitě si občas přejeme mít víc síly a méně starostí, ale potom se podíváme na své děti a víme:
Nevzdáme to – být rodičem je jedinečné a skvělé!
Kdo má děti má všeho víc:
Víc podnětů, víc radosti, více starostí, víc síly, víc života…

Napsal/a: Susann

Toto taky stojí za přečtení!

Recenze: Štěpán Kobliha není žádná bábovka

Kniha od spisovatelky Ivy Geckové Štěpán Kobliha není žádná bábovka, jež vydalo nakladatelství Grada, strhne všechny své malé čtenáře

Čtu dál →

3 tipy na pohodový nákup s dítětem

Ať to odkládáte, jak chcete, stejně se tomu úplně nevyhnete. Do obchodu s dítětem aspoň jednou za čas musíte. A

Čtu dál →

Recenze: Sourozenci – o spravedlivé výchově

Snaha o aplikování spravedlivé výchovy mezi naše potomky někdy bývá velkou zkouškou nervů, a leckdy i těžko rozlousknutelným oříškem. A právě

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Moc pekny,az jsem zacala slzet. Vic se k tomu neda rict.
    Monika

  • Moc krásně napsaný článek! Úplně si to Susann vystihla a divím se, že tu neprobíhala živá diskuze. Čekala jsem nejmíň dvacet příspěvků a on jen jeden. Ale díky za něj, jinak bych se k článku asi ani neprokousala.

  • A to je pravda.Clovek beha pulku zivota chodí do prace,touzi po detech.když je pak ma neví jestli je dobre vychova.Na to jestě recept nikdo nenapsal. kdyžjsem doma sama a je den kdy toho mám plný zuby,určite se najde neco čemu se zasměji a vím že bych toho maleho nevzměnila.Je malej učíme ho všecko, a jak nas pak bude mít on rad to se neví.Taky dobře.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist