Děti jsou život

Rubrika: Jen tak

428025_ava_playsA děti mění život. A taky své rodiče: Jenom proto jsou schopni zazpívat desetkrát za sebou písničku „Černé oči…“. K obědu smaží rybí prsty, ačkoliv lososa v koprové omáčce přímo zbožňují. Nad svým pracovním stolem a na lednici mají pověšeny obrázky a malby něčeho, co vzdáleně připomíná dikobraza se zelenými bodlinami a jmenuje se stejně jako oni…Seznam je možné ještě dlouho rozšiřovat a doplňovat a stejně všechny příklady ukazují pouze to, že děti jsou v životě rodičů to nejdůležitější.
Vše začíná již v prvních minutách. Malinkaté a schoulené leží miminko v našich rukách a my mu a sobě slibujeme, že ho nikdy nenecháme na holičkách, neustále ho budeme chránit a dáme mu jen to nejlepší, co mu budeme moci poskytnout.
A potom začnou všichni v rodině růst, děti do výšky a my psychicky, jak na nás přicházejí stále nové a nové úkoly. Děti se naučí lézt po čtyřech a my, že je třeba se o místo v jeslích starat včas. Oni jí svou první bramborovou kaši a my zjistíme, že naši sousedé nemohou vystát dětský křik a pláč. Po několika měsících už naše miminko umí říci „dadada“ a my máme dokonalý přehled o cenách dětských plen v přilehlých supermarketech. Děti se naučí chodit a my se seznamujeme s novými lidmi – na kojeneckém plavání, na hřišti, ve školce… A co by nás v životě nenapadlo – že se o svých dětech potřebujeme s někým pobavit.
Spolu s Tomášovou maminkou se smějeme tomu, co všechno stihl v poslední době hodit do záchodu, trpíme s Hankou, jejíž dvouletý syn si o žehličku popálil ruku a sdílíme s Dianou radost z toho, že Pavlína umí ve třech letech jezdit bez opory na kole.
Děti nás spojují s jinými lidmi, s nimiž sdílíme radost i smutek. Ale také nás nutí přemýšlet o věcech, o kterých jsme si dříve mysleli, že to není naše věc: jedy v hračkách, volně pobíhající psi v parcích a na dětských hřištích, nová školská politika vlády, výhledy příštích generací.
Kdo má děti, bere svět a lidi víc vážně. Protože mu není jedno, kde a s kým jeho děti vyrůstají, jak žijí, jaká je čeká budoucnost.
Kdo má děti, pozná lépe také sám sebe. Najednou jsme sebevědomější a dětské lékařce vymlouváme antibiotikum, prosadíme se i oproti docela milým kolegům, kteří chtějí jet na dovolenou ve stejném termínu jako my (přitom může jet pouze jeden) a v neposlední míře jsme mnohem, mnohem klidnější, když od rána podvanácté, už třetí týden vysvětlujeme, proč nemůže čtyřleté dítě snídat zmrzlinu.
Objevujeme na sobě vlastnosti, kterých jsme si nebyli vědomi, nebo o kterých jsme mysleli, že jsme je již zapomněli: umíme najednou sestavit a pouštět draka, dosud dokážeme obstojně bruslit, víme jak vzniká bouřka a můžeme to dokonce vysvětlit; máme dost trpělivosti při přípravě vánočního cukroví (s dětmi), ale málo, abychom vyhráli při mikádu.
Vychovávat děti je samozřejmě také náročné. Stačí vzpomenout všechny ty bezesné noci – nejdříve má novorozeně bolesti, potom mu rostou zuby, má špatné známky ve škole, nebo se toulá po nocích s kamarády. Určitě si občas přejeme mít víc síly a méně starostí, ale potom se podíváme na své děti a víme:
Nevzdáme to – být rodičem je jedinečné a skvělé!
Kdo má děti má všeho víc:
Víc podnětů, víc radosti, více starostí, víc síly, víc života…

Napsal/a: Susann

Toto taky stojí za přečtení!

Co byste měli vědět, než koupíte dítěti první kolo

Pokud se chystáte koupit svému dítěti kolo, měli byste vědět, že při jeho výběru je nejdůležitější správná velikost. To

Čtu dál →

Víc energie a času na sebe i děti? Udělejte 2 věci a máte vyhráno!

Mít tak návod na to, abychom měly jako mámy na dítě více času, abychom mu nekřivdily, aby bylo samostatné,

Čtu dál →

[Soutěž] CD Playground English: Frog Biscuits

Písničky pro děti v angličtině pobaví i naučí. Na trh přichází novinka projektu Playground English. A 3 z vás

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (3 vyjádření)

  • Anonymní

    Moc pekny,az jsem zacala slzet. Vic se k tomu neda rict.
    Monika

  • Moc krásně napsaný článek! Úplně si to Susann vystihla a divím se, že tu neprobíhala živá diskuze. Čekala jsem nejmíň dvacet příspěvků a on jen jeden. Ale díky za něj, jinak bych se k článku asi ani neprokousala.

  • A to je pravda.Clovek beha pulku zivota chodí do prace,touzi po detech.když je pak ma neví jestli je dobre vychova.Na to jestě recept nikdo nenapsal. kdyžjsem doma sama a je den kdy toho mám plný zuby,určite se najde neco čemu se zasměji a vím že bych toho maleho nevzměnila.Je malej učíme ho všecko, a jak nas pak bude mít on rad to se neví.Taky dobře.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist