Červená karkulka tak trochu jinak…

Rubrika: Jen tak

divadloPohádky nás provázejí od dětství. Obvykle dobro zvítězí nad zlem a zlo bývá potrestáno. Ale zamýšleli jste se někdy nad krutostí pohádek? Je chování kladného hrdiny stoprocentně správné? Napadlo vás někdy, jak by se činy některých pohádkových hrdinů posuzovaly v dnešní době?

Myslíte, že by hrdinové byli stále považováni za hrdiny? Nehrozil by jim v reálné současnosti dokonce trest podle platných zákonů?

Když se blížily synovy 2. narozeniny, usoudila jsem, že je nejvyšší čas zavést nový večerní rituál, čtení pohádek před spaním. Ne že bychom do té doby „nečetli“. Prohlíželi jsme různá leporela, poznávali zvířátka, věci, činnosti.

V jednom hračkářství mě zaujala nabídka knížek známých pohádek od nakladatelství SUN. Desetistránkové leporelo ve tvaru chaloupky, plné barevných obrázků, prořezů oken a díky obrázkům vloženým do textu namísto některých slov, je do „čtení“ aktivně zapojeno i malé dítě. Moje volba padla na mé oblíbené pohádky z dětství, Červenou karkulku a Perníkovou chaloupku. Syn byl z dárků nadšený a hned první večer jsme začali společně číst.

Už při prvním čtení bylo jasné, že si v nakladatelství trochu pohráli a velmi výrazně změkčili děj pohádky o Červené karkulce. Vlk totiž babičku nesežere, protože se stihne schovat do skříně. A nesežere ani Karkulku, protože ta zase stihne utéct ven z chaloupky. Karkulčino volání o pomoc uslyší myslivec a zažene vlka puškou. Závěr znáte, na oslavu babiččiných narozenin přeci jen dojde…

Pár dní po prvním přečtení Karkulky mě napadlo odvyprávět ji tak, jak ji známe všichni… Ale v okamžiku, kdy jsem živě líčila první velké vlčí „chlamst“, syn hbitě přehodil deku přes hlavu a jen vyděšeně opakoval: „Ne, ne, ne, ne,…“ A tak jsem své vyprávění vrátila do kolejí, které už dobře znal.

Přesto mě při čtení začaly napadat otázky, jako například „Kolik je Karkulce asi let? Pustila bych řekněme šesti, osmiletou dceru samotnou pěšky do lesa? A bez mobilu?“ 🙂
V tom, že vlk neměl právě nejvybranější způsoby, se asi shodneme. Ale zasloužil si skutečně rozpárané břicho nacpat kamením a následně se utopit ve studni, když ho kamení převážilo? Nezasloužil nějakou humánnější smrt a předsmrtné zacházení? Ba co víc, když takto s ním zacházel myslivec?!? No budiž, vlk byl agresivní, jeho útoky byly předem promyšlené, patrně si zasloužil trest. Ale nebyla by tedy přesně mířená kulka (nebo smrtící injekce? A co takhle dohoda? Pokárání?) lepší a rychlejší? Mám vážné obavy, že přes dobrý skutek dvou zachráněných lidských životů (stejně je to zvláštní – být sežraná vlkem, ale stále být živá a celá) se myslivec dopustil týrání (!) na vlkovi.

A teď mi tedy povězte. Je myslivec skutečně hrdina nebo tak trochu sadista a tyran? 😉

Napsal/a: babofka

Toto taky stojí za přečtení!

Kam s dětmi za lyžováním? V italském středisku Passo Tonale děti milují!

Italové děti milují, to je obecně známo. A udělají pro ně první poslední. Lyžařské středisko Passo Tonale vás o

Čtu dál →
Jak dětem ulevit od ucpaného nosu

Jak dětem jednoduše ulevíte od ucpaného nosu

Milé maminky, jsou Vaše děti často nachlazené? Teče jim z nosu, v noci mají ucpaný nos a těžce se jim dýchá? Pomozte

Čtu dál →

Môžem dať dieťatku jesť hocičo?

Môžem dať dieťatku pribináčika? Alebo zákusok? Alebo kupovanú nočnú kašu? V mamičkovských internetových skupinách sa pravidelne objavujú otázky, či to alebo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (11 vyjádření)

  • Jarmuschka

    Bramborko, ty už do toho vnášíš mnoho psychologie dnešní doby.
    O to v pohádkách nejde.
    V klasických pohádkách je jasné zlo a jasné dobro a věci se dějí tak, jak mají.
    I ty děti to tak berou.
    😉

  • Hihi, nedávno jsem dětem četla Zlatovlásku. Tu pravou. Když jsme došly k pasáži, kde Jiřík seskočí s koně a vrazí mu do boku meč, aby krkavčata měla co žrát, četla jsem co nejlhostejněji,aby je to nevyděsilo. Vůbec si toho nevšimly!!! Ale já jsem si všimla, že Jiřík rozuměl řeči zvířat, a že přece ten kůň to nemohl nechat jen tak, nechat se zapíchnout kvůli dvěma ptáčatům, že ani neprotestoval?!?

  • Jééééé, kde pak se tu vzaly smajlíci????

  • Jovanko, ty jsi číslo. Musela jsem se smát… Máš pravdu, nemáme to jednoduché. Přihoď ještě nějaké historky, jistě jich máš bezpočet 😉

  • Jovanka

    Přesně tak, vyrostli jsme na tom a myslím, že to na nás žádné negativní stopy nezanechalo 🙂
    Kromě těch krvelačností mě ale zaráží (a dětem se těžko vysvětlují) i jiné věci. Např. již zmíněné – jakto, že vlk někoho (Karkulku, babičku, kůzlátka) sežere, ale ti vylezou z jeho břicha celí a ani nejsou od krve? Nebo co by se stalo, kdyby Jeníček s Mařenkou jako slušně vychované děti na perníkovou chaloupku prostě zaklepali a pěkně poprosili o trochu jídla? Těm by to asi dobře i tak nedopadlo, ale nebyli by za hulváty a zloděje….
    A co takový koblížek? Sice ho nakonec sežrala liška, ale kdyby neutekl, tak by ani nezažil senza výlet a dědeček by ho snědl stejně.
    No nemáme to jednoduché :-))

  • Holky, díky všem za komentáře, zkušenosti, názory.

    Kekunko, díky. Máš pravdu a ani já nemusím krvelačné pohádky. Na jednu stranu hlídám, aby z TV (filmů i obyčejného večerního zpravodajství) nestříkala krev a násilí a na druhou stranu si vším tím násilím děti „ládujeme“ sami, dobrovolně, v pohádkách… Zvláštní paradox… Ovšem zas na druhou stranu musím říct, že jsem na těchto „krvelačných“ pohádkách taky vyrostla a nemám pocit, že bych v dětství utrpěla nějakou újmu a zanechalo to na mé psychice valných následků… 🙂

    Jarmu, nějaká nabušená, ne? 😉
    Máš pravdu, Jung tuto pohádku (resp. hlavní postavy) taky analyzoval. To ale nebyl můj hlavní cíl, konkurovat jeho myšlenkám…
    Nicméně když se zamyslím nad dalšími pohádkami, děsí mě ta krutost a vztaženo na dnešní dobu uvažuju, zda by si nezasloužily pohádky nějak zmodernizovat a přiblížit dnešku?
    Ale pěkně prosím s výjimkou Třech oříšků pro Popelku 😉

    Králíčku, díky.

    Jani, vaší verzi neznám!

    Zuzino, naše děti mají podobný vkus a to je dobře! 😉 Rákosníček je skvělej… Taky se u něj umím bavit 🙂

  • Babofko skvělý článek a přiznávám,že jsem se podobným směrem zamýšlela už když byla dcera malá a teď znovu u prcka.V dobré víře jsme malému koupili DVD o Karkulce a divila jsem se i ušima:-( zapojit do pohádky GPS,mobil a Karkulka dle řečí skoro v pubertálním věku mě hodně rozhodila.To stejné je i u televize..Jsme ráda,že prcek přišel na chuť Rákosníčkovi,Maxipsu Fíkovi,Křemílkovi a Vochomůrkou, Víle Amálce a takovým postavičkám než Spidermanovi a jim podobným.

  • JanaK

    Babofko nevím, u nás myslivec není – Karkulka vezme koště a vlkovi pěkně našupe (jen trochu, stačí utéct :-D), ale opravdu mě některé věci v pohádkách až zarážejí.

  • Králíček4

    Babofko,moc krásně jsi to napsala.

  • Jarmuschka

    Babofko, myslivec je jedna z archetypálních postav.

    Já si snad kvůli vám po letech opět půjčím v diskusi avizovanou knihu Děti a svět pohádek.
    A znovu opakuji, že klasické pohádky jsou „zlidštěné“ starobylé mýty.
    Já ty klasické pohádky mám radši, než ty upravované, modernizované.
    Což je vlastně i Andersen – toho od mala moc nemusím (obzvláště některé jeho pohádky).

  • kekunka

    babofko, super!!!

    Vnímám to naprosto stejně! Každý se divil, proč naše tříletá dcera nezná Perníkovou chaloupku, Červenou karkulku, Honzu, který usekává hlavy drakům, a tak, ale já jí prostě nedokázala číst takové morbidity. Teď už to zná, vlivem okolí. Ale i tak se s ní raději koukáme na jiné filmové pohádky, které nejsou tak krvelačné, čtu jí před spaním něco mírumilovného. A pohádkám od Erbena, Němcové či Andersena se vyhýbám jak čert kříži.

    babofko, díky za super článek, za velmi přínosné zamyšlení!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist