Tady jsou vidět blázni – Občanská vybavenost v místě-dobrá…

Rubrika: Jak se žije jinde

Přece nevěříte všemu, co čtete…
Přece nevěříte všemu, co vidíte, slyšíte, cítíte…
Jsou ovšem takové tiskoviny, kde přímo očekáváte, že co je na nich psáno, to je také DÁNO. Úplně první a veliké rozčarování zpravidla přichází, kdy dojdete k porovnávání toho, co máte psáno v Odhadu a SKUTEČNOSTI…

V odhadech se zpravidla píše o tom, jakou má dům polohu, kde se nachází, kolik v obci bydlí lidí, z čeho je dům postaven, jak je ASI starý a co se nachází v jeho okolí…

Jedním z faktorů, ke kterým je při oceňování nemovitosti přihlíženo, patří také občanská vybavenost. Pod tento termín spadá dopravní dostupnost, kulturní vyžití, obchody, školy, instituce.

Výraz „občanská vybavenost – dobrá“ je totéž, jako „když si koupíte koně, kočár, saně a lucernu, tak byste to měli do večera stihnout“.

K základní občanské vybavenosti každé obce patří HOSPODA. To je také důvod, proč se ve vámi zvolené lokalitě žádná nenachází a nejbližší je tři a půl kilometru daleko pod kopcem. (Značná nevýhoda, do hospody se to „utíká“ samo, zpátky to „šněrujete“ alespoň týden.)

Dále:

 • Obchod, či cokoliv, co obchod BĚŽNÝM zbožím alespoň připomíná. Jediným obchodem, který se tu občas vyskytuje, je pravidelná sobotní návštěva zmrzlinářského auta. (Když máte opravdu veliké štěstí – dožijete se toho, že se na obec opět vrátí „třikrátvtýdnu“ stará známá pojízdná prodejna. Té, co jezdí k nám, nelze nic vytknout.)
 • Školka, škola. Úplně každý prastarousedlík vám dokáže popsat, kde co ve vesnici BYLO. „Tady BYLA škola, tady BYLA školka, tady divadlo…“ Školka a škola v obci samozřejmě není, leda byste si ji chtěli sami otevřít, to ovšem ale budete muset na tu samovýrobu žactva poněkud PŘITLAČIT.
 • Pošta. U autobusové zastávky se krčí malá poštovní schránka, to vám musí stačit.
 • Telefon. Budka tu také bývávala. Odnesl ji čas.
 • Dopravní dostupnost. Termínem – „dobrá“ se myslí: Autobus PŘIJÍŽDÍ do vsi třikrát denně. Za pět sedm ráno, v poledně a v půl šesté večer. Chcete-li však ze vsi také ODJET, musíte to stihnout ráno, nebo v poledne. Chcete-li odjet později, musíte seběhnout do „spodní“ vesnice. Chcete-li odjet k večeru, sedněte na kolo…
 • Divadlo. Na jeho ruiny už sedá prach. Jediné divadlo, které je nyní na vsi k vidění, jste vy a vaše snahy opravit tu barabiznu…
 • V místě se nachází zajímavé turistické atrakce. AAAAAno, krásná rozhledna, něj. 3km od vašeho domu a krááásné vodopády cca 6km od vašeho domu. Obojí jste viděli. Jednou, mnohem, mnohem dříve, než jste se vůbec rozhodovali COKOLIV kupovat.
 • Lékař. AAAAAAno. Je-li tím myšleno vozidlo rychlé záchranné služby, či vrtulník.
 • „Úřady“ – aaaaaaaaaano, díky telefonu a internetu jsou CELKEM blízko.

  Co v odhadech psáno není, ale MĚLO by to tam být…

  Paní Ta a Ta je ukrutná drbna, doporučujeme, vyhnout se jí.

  Lékařská záchranná služba k vám dorazí za tolik a tolik minut…

  Popelnice se vyváží jednou za týden, za úplňku a na svatého Nikdejše…

  Při „velkých“ nákupech v supermarketu si VŽDY udělejte ŽELEZNÉ zásoby základních surovin.

  Parkování – jen na předem vyhrazených místech. (I když to není zcela zřejmé a vám připadá, že je tu místa na parkování tolik, že by zde v pohodě zaparkovala denní produkce mladoboleslavské automobilky, není tomu tak, každý okopřivovaný a oostružinovaný centimetr čtvereční tu ve skutečnosti už má NĚKDO „podepsaný“.)

  Přílohou odhadu by měl být kompletní telefonní seznam, kde by byla vypsána veškerá důležitá telefonní čísla. Na dodavatele dřeva, na městský úřad, na fekální vůz, na místní JZD (až jim zase utečou krávy), na místního topenáře, elektrikáře, vodáka, truhláře, sklenáře, místní babku kořenářku, vymítače ďábla, faráře, řidiče autobusu, pošťačku a „havrany“.

  Napsal/a: Bramborka

 • Toto taky stojí za přečtení!

  10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

  Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

  Čtu dál →

  Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

  Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

  Čtu dál →

  Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

  Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

  Čtu dál →

  Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

  • No není to krásné??? Co já bych dala za takovou občanskou nevybavenost?? Mě se to líbí, žádný shon, žádná moderna, nedostupnost, to je ráj na zemi:))
   Bramborko, opět jsi to napsala krásně:))))

  • Bramborko, opět krááááása :))))
   Já ani nedutám, neb naše občanská vybavenost je opravdu DOBRÁ – HODNĚ DOBRÁ 🙂
   Škola školka 5 min od baráku, MÚ 15min od baráku, bus na obě strategické strany 7min od baráku, jezdí zhruba co hodinu, lékař 20min busem (pravda, pokud jeden během dopoledne ujede, na druhý už nemá cenu chodit, neb by zas nejelo nic zpátky 😉 – takže nejlépe vyrazit hned ráno). Popelnice jednou týdně a jako bonus vývoz bio odpadu a plastu přímo od domu 🙂
   Takže za mě – paráda 🙂

  • Horempádem

   Bramborko, usmívám se „pod vousy“ a to už jen proto, že co jsme nyní navštívili pár skvostných stavení, tak přesně to samé jsem si pomyslela, při obhlídce okolí :-)))

   V zásadě se budu spoléhat na to, že naše auto nikdy nevypoví službu :-))) a každopádně ve stodole bude barel se zásobou paliva :-)). Jo a přemýšleli jsme i o pohonu koňmo, to jen tak pro sichr :-))))

   Věřím, že z toho nejsi až tak nešťastná, jen už prostě víš, to co si jiní neumí ani domyslet 🙂

  • Bramborka

   Haní,neboj((-: Já jsem přesvědčená o tom, že jsme udělali dobře((-: A děkuji((-:

  • Bramborko,Bramborko dneska z toho cítím nějakou zatrpklost,nějaké rozpoložení v duchu:udělali jsme dobře???
   Možná se mi to jen zdá…
   Ale pravda pravdoucí cos napsala a opět krásně:)

  Co na to říkáte?

  Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

  Sdílet
  Sdílet
  TOPlist