Jak jsem chtěla žít zdravě.

Rubrika: Hlavně když chutná!?

616388_fruitsTento příběh je starý sedm let, ale ještě teď vidím ta šibalská očka mého synka. Vždy, když si vzpomenu na nějakou dietu, musím se smát…

Nejdříve Vás musim seznámit se svou rodinkou. Jinak by to celé nedávalo žádný obraz tohoto příběhu.
Tak tedy manžel Špejlička, syn, dcerka a Já. Dalo by se říct normální tuctová rodinka, ovšem zdání klame, neb páni kluci jsou vegetariáni a My holčiny masožravci.
Taková snídaně v naší rodince vypadá takto: kluci misku s vločkama, křupinkama, jogurt. A my děvčata? Krajíc chleba s máslíčkem, salámkem, vajíčkem, okurčičkou, no prostě obložený chlebíček. Ani v čaji nebyla jednota. Kluci ovocný, my černý. Svačina – celozrné pečivo proti rohlíčku s párečkem. Nutno podotknout, že tady jsem ztratila přehled neb děti si svačinu kupují samy.
Já jsem se ale nijak nešidila, prodávala jsem v kantýně, kde se i vařilo, tak o mé párečky pěkně opečené bylo postaráno, cmundička jedna báseň a ty hranolky křupavoučké, prostě bašta.
Pravda kluci špejličky, dcerka akorát, jen já tak o 5 kg víc. Nijak jsem se netrápila, vždy až na jaře, kdy se sundal kabátek, pak trochu výčitek bylo, ale co. Jsme tu jen jednou a co máš v břiše, už ti nikdo nevezme, to říkávala babička. No, v té době nebylo pumpování žaludku ani gastro vyšetření. Teď už toto neplatí. Nebyla jsem žádná koule, spalování bylo dobré.
Jak tak život běžel dál, můj mužíček Špejlička (180/65) musel na preventivní prohlídku. V práci chodí každý rok. Tak taťka šel, hrdě se vrátil a hned oznámil, jací jsou tam dnes upíři! 5 zkumavek krve! Chtěl chudáček politovat, pofoukat bebíčko. Já se totiž bojim píchání. Snad ani jednou jsem nemlčela, aspoň au, no něco říct musim. To chápete.
Za týden si běžel pro výsledky a po cestě si pohvizdoval. Ovšem to, co se vrátilo domů, to připomínalo hromádku neštěstí!
Večer zasedla rada a táta prohlásil památnou větu: „Tak rodino, je konec přejídání, žádný dortíčky, buchty, knedlíky, N I C, jen zelenina a hotovo!“
Pohled dcery a můj si nedokážete ani představit! Naše řízečky, vepřová pečínka, ba sbohem párečky, salámku papa! No hrůza! A proč ta změna jídelníčku? Taťka měl vysoký cholesterol!
Za měsíc jsem dostala chřipku a pan doktor dostal dobrý nápad! Tak uděláme rozbory a podíváme se, jak si vedete! Máme stejného lékaře. (Tu jsem uviděla mé opékané párečky k svačince, cmundičku do zlatova opečenou křupavoučkou) pochopitelně jsem mlčela, tak co, nějak bylo nějak bude. Vydržím. Jsem žena. Podíval se přes brýle a hned bylo jasné, kolik vážím, neb pohled byl rentgenující!
Čas běžel dál a Já šla pro výsledky, páreček v bříšku pro zahřátí, nálada dobrá, tak si prozpěvuji. To, co pak jsem uslyšela, by vyrazilo dech i Rambovi. Ne že bych protestovala, to ne, ale co má Špejlička? Pan doktor pravil: „Vidím, že jíte zdravě, máte vše v naprostém pořádku. Jen tak dál.“ Abych moc nelítala v oblacích, dodal: „Sice tak 3-5 kg by mělo jít dolů, ale jinak jsem spokojen.“ Pochopitelně jsem dostala radu, čím mám krmit mužíčka, co mu škodí, čeho se vyvarovat. Ani tehdy jsem raději neříkala, čím se kdo živí. Proč táta zeleninu, já párečky.
Večer už manžel čekal netrpělivě, s jakou pohromou se vrátím a k večeři udělal zeleninový rizoto. To, co následovalo po mém oznámení raději nebudu psát. Špejlička byl jak duha, tolik barev, jinak hromádka neštěstí. To nečekal!
A tak jsem se rozhodla žít zdravě. Mám Špejličku moc ráda. A pro zachování živého otce dětem, co bych neudělala.
Stala jsem se Já vegetariánkou. Nikdo nechápal proč a co se děje, jen rodinka věděla, ale mlčela. Taťka totiž řekl, že co byl první rok vegetarián, zhubnul 4 kg. Silná motivace, bez dřiny, hladu. Pravda, jeden den se držel půst, to podle měsíce, ale to se dá vydržet.
V práci jsem byla od 6.00 do 16.00 a jím naposledy v 18.00, jen tý vody v břiše bylo nějak moc. Vydržela jsem!Cítila jsem se lehčí, čistší, tedy vnitřně. Váha byla pořád stejná, ani gram dole!
Na maso jsem chuť neměla, nevím proč, a párečky se kupovaly pro dcerku dál. Jednou ale synáček už nevydržel, byla jsem červená jak rak, to pokaždý, když byl půst, prý tělo se čistí, a pravil: „Maminko, tak se už netrap, a vem si jablíčko. To můžeš, je to ovoce.“ Byla to krásná slova pro člověka hladového, tak jedno červěný jablíčko a to pošušňáníčko. Dobrý bylo.
Synáček mě nechal sníst ono vytoužené jablíčko a pak pravil: „Vidíš, já to taky nevydržel!“ A pohladil mě po tváři. Nejraději bych ho praštila, to musíte uznat, nebyla to obava o moje zdraví, ale obava, zda nebudu lepší!
Možná mu křivdím a možná se bál, no nevím, nikdy to neřekl. Ovšem ten jeho pohled, ty modré šibalské oči, vidím je stále i dnes po tolika letech. Teď se už směju, jak mě doběh, při vzpomínce na můj pokus jíst zdravě.
Za dalších půl roku jsem koupila dcerce párečky a jak uvažuju, co udělám dál, nepochopitelnou příčinou ruka šmátralka jeden vytáhla a já jedla, a jedla, a to byl konec mého života jako vegetarián.
Pravda cholesterol nemám zatim zvýšený a doufám, že i při mojim způsobu žití ani nebude. Má Špejlička se už smířila, že jsem nenapravitelná. Nejím všechno, neb nemohu, ale to je z jiného důvodu, tak někdy příště.
P.S.- nikdy jsem neschodila za celou dobu ani gram.

Napsal/a: Kasparek

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • Jsem půl roku po porodu a popravdě řečeno mi zůstalo 12kg.Dietu podle krevních skupin můžu jen doporučit.Myslím že opravdu funguje.mám ji odzkoušenou a bylo mi skvěle.zažívací problémy zmizely,neměla jsem nafouklé břicho ,no prostě super.

 • Anonymní

  reSkupiny jsou blbost a není …
  Mám 3 roky obrovské problémy s únavou.Jednoduše řečeno,usnu kdekoliv a kdykoliv.Posledních 14dní držím dietu podle krevních skupin a cítím se jako znovuzrozená!!!Nevěřím ničemu, dokud si to nevyzkouším.A u mě to funguje stejně jako homeopatie u mých dětí.
  Jitka

 • Anonymní

  Oficiálí stránky a seznam odborných poradců s Certifikací ABO Clinic a seznam potravin je na http://4yourtype.eu resp. http://dadamo.cz

 • Anonymní

  Takže k těm krevním skupinám, je to jen taková pseudověda asi jako astrologie. Nic vědecky podloženého, jen kecy, aby na tom někdo vydělal (například prodejem knih apod.). Dokazatelné je to jednoduše – v každé krevní skupině jsou jak zdraví vegetariáni, tak i zdraví masožravci. Naopak v každé skupině i nezdraví vegetariáni a nezdraví masožravci. To už můžete tyto diety rozdělovat i podle barvy očí, podle IQ, podle pohlaví apod. No prostě naprostý nesmysl. Každý si najde sám, co mu vyhovuje bez ohledu na nějaké skupiny.

  A druhá věc je, že autorka článku píše, že její muž je vegetarián a ne vegan, což znamená (pro Hanču) že on jí také živočišné produkty. Takže není vyloučeno, že má vysoký cholesterol z živočišných produktů, jako je přemíra sýrů, mléka, mléčných výrobků, vajec, másla, apod.

  Zuzana

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  …“horem dolem“… přešáhla jsem se…

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Jenom základy, Maro… ale existují i knížky…
  0 – původní krevní skupina, nejstarší – lovci (maso)
  A – zemědělci (rostlinná strava)
  B – pastevci (mléko a výrobky z něj, maso, zřídka rostlinná strava)
  AB – moderní člověk (z každe ze skupin A a B něco, má citlivé zažívání – nutno otestovat, co vyhovuje; co se chorob týče v podstatě z obou to nejhorší… (o; )
  Myslím, že všem se nedoporučuje moc pšenice…
  Každá skupina má i své choroby, které se prý vhodnou stranou dají eliminovat. AB má z každé „to nejhorší“…
  Neznám nikoho, kdo by díky tomuto výživovému systému zhubnul, ale můžu z rodiny potvrdit, že některé nedoporučované potraviny můžou způsobovat zažívací problémy (manžel může jen určitý druh fazolí…, já můžu mléko a mléčné výrobky „horem dolemů… – dělá mi to dobře…)
  Následují některé odkazy (velice stručné informace):
  http://www.ediety.cz/rs_disp_art.php?&artID=30
  http://www.rodinaonline.cz/archiv/2002/43/jak_jist.htm

 • Ahoj Maro, kopíruji nějaké odkazy na základní informace o dietě dle krevních skupin:

  http://www.ediety.cz/rs_disp_art.php?&artID=30
  http://www.rodinaonline.cz/archiv/2002/43/jak_jist.htm
  http://www.bezlepkovadieta.cz/informace-a-clanky/potraviny/obecne/?clane
  Jestli to funguje? Zkus a uvidíš:-)…

 • Káčo, nebo i někdo jiný, nevíte něco o té dietě podle krevních skupin?
  Myslíte, že na tom může být něco pravdivé, že lze dělit lidi podle toho do skupin masožravců, vegetariánů, atd.?

 • Anonymní

  Hladina cholesterolu nezáleží jen na typu přijímané potravy, ale také na rodových dispozicích. Může sem jednat se vrozenou poruchu – sklon k hyperchlesterolémii. Pokud by se váš manžel stravoval nezdravě a tuků ve stravě přijímal zbytečně mnoho, je velmi pravděpodobné, že hladina cholesterolu by byla ještě větší. Pokud jsou neúspěšná dietní opatření a hodnota je kritická, dalším krokem je léčba léky snižujícími cholesterol. Před tím je ještě dobré zařadit užívání kyseliny listové (vitamin), který odbourávání cholestrolu může výrazně napomáhat. vladka

 • To je neuvěřitelné, jak se někteří lidé dokážou obratem ruky změnit…pracoval u nás jeden lékař, takový samorost, asi 50 letý, hubený, chodil v širáku (podobal se herci Jiřímu Kodetovi), striktní nekuřák, abstinent, vegetarián, který jedl k snídani polévkový talíř sojového pudinku, do kterého nasypal pytlík vlašáků, pytlík sušených datlí (pytlíky á 100 g) a nakrájel banán…ke svačině potom celozrnnou veku s margarínem a balíčkem sojových klíčků, místo kafe pil cikorku slazenou třtinovým cukrem… …vyprávěli o něm, že do 40 let kouřil 40 cigaret denně, pil spíše více než méně, cpal se vším…potom údajně v den svých 40. narozenin přehodnotil svůj životní styl a ze dne na den nastalo výše uvedené (jenom ty „ženské“ mu zůstaly:-))…potom někdy po padesátce objevil „dietu podle krevních skupin“ a zjistil, že on, jakožto „nulka“ je vlastně dravec a masožravec a že se vlastně celá poslední léta programově ničil…a začal jíst maso k snidani, obědu, večeři…takhle zblbnul i svoji manželku, která měla ovšem krevní skupinu A a ta je zase téměř vegetariánská a může úplnějiné druhy masa než nulka, takže se u nich vařilo natřikrát – pro tatínka, pro maminku a pro dvě dcerky školou povinné něco mezi…před několika lety dal v nemocnici výpověď a ztratil se z dohledu – docela by mě zajímalo, jak se stravuje teď:-)…

 • Kasparek

  ahoj Kačko,děcka si sama vybrala co chtěji jíst a co ne.Nijak to neřešim,vždyt máme vše 2 krát.Pravda,naučila jsem se dělat jednotnou stravu,což jsou omáčky se sojovým masem a to pak neni výběr.Manžel má rád Indickou kuchyni,kterou se naučil jíst i syn,což my děvčata nemusíme.Jinak,když jsme se brali,miloval pečený kuřátko,řízečky i salámek na měkkoučkým chlebíčku!Pak ovšem nastal zlom,byl nemocný a pan doktor mu doporučil změnu stravy,a toto je výsledek.Poslech doslova a problém se vyřešil!Což je hlavní,neb žaludek je fit,střeva taky.Jinak zastávám názor,co sníš s chutí,to ti neublíží.Nesmíš to ovšem přehánět!Stačí kostička čokolády a máš větší radost,než když sníš celou tabulku.Musim jít,jdu koupit zeleninu.Díky za názory všem ahoj

 • No to je jste fakt povedená rodinka:-)…s tím cholesterolem to někdy bývá tak, že on zase není tak úplně k ničemu (v těle se z něj dělají třeba „steroidní hormony“ – což jsou mj. všechny pohlavní:-)), takže aspoň trochu jej tělo potřebuje a krom toho si jej také dokáže vyrobit…když člověk nepřijímá skutečně žádný cholesterol, tak tělo zkrátka v nějaké panice vyrábí a vyrábí:-)…navíc se rozlišuje „hodný“ a „zlý“ a na poměru záleží více než na celkovém…ale to už asi ví většina lidí…jinak mi prosímtě řekni (napiš:-)), jak se k tak rozdílným způsobům stravování dostaly děti? Nechali jste to na nich? A tvůj muž už byl vegetarián než jste se vzali?

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Jo jo, Hančo, a to je i recept pro ženy toužící zhubnout (nepřibrat)…
  „Když už dostanu chuť třeba na kousek čokolády, musím ji sníst bez výčitek a s chutí, protože jedině tak se mi nikde neuloží…“
  ;o)

 • Nevím jestli se u nás dá mluvit o zdravé vyživě, maso minimálně 5x týdně/za to se dá hovořit o tom, že je v bio kvalitě, vím čím si ho krmím/ Naučila jsem se jíst i tlustý a není mi po něm špatně/prase ho má však málo,protože je krmené hlavně kopřivami/. Vlétě je to samá zelenina hnojená ekologicky. Je pravda, že od té doby, co neberu antikoncepci, tak svůj cholesterol neznám, ale manžel byl teď na prohlídce a odběry má v pořádku. Případ Tvého muže vylučuje, že by vysoký cholesterol byl jen ze živočišných produktů, jak se tvrdí. Mně manžel tvrdí, to co sníš s chutí ti nemůže škodit.

 • máma

  krásný článek a s tím cholesterolem mám taky zkušenost když bylo dceři 5 let tak jí při odběru zjistili taky vyšší cholesterol doktorka nám dala rady co smí a co ne ale zakažte jednomu když máte doma tři nesměla vepřoví řízky miluje kynutý buchtičky se šodo k obědu snědla plný talíř o další rozbor jsem žádala za 5 let jí bylo 10 let doktorka nám řekla nemáte se čeho bát jestli jste dodrželi životozprávu když jsem šla pro výsledky tak jsem se klepala ale cholesterol nebyl dodnes holka sní co vidí nebo na co má chut a vše v pohodě další odběr byl v 17 letech

 • Já si myslím, že je dobře , že baštíš to na co máš chuť, sice si moc nedovedu představit, jak chlapské části rodiny vaříš něco jiného než ženské…Ale asi i to jde.
  S tím cholesterolem je to podivné.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist