Zápis dítěte do školky

Rubrika: Chodí do škol(k)y

973175_sea_horse_swingDnes jsem absolvovala zápis své ratolesti do školky. Bohužel sama, malý má od včerejška nějakou virózu, teploty a občas zvrací, tak jsem ho musela nechat doma.
Ráda bych se s Vámi podělila o své dojmy a předala pár informací, co a jak s sebou k zápisu, co do školky, prostě takové ty běžné věci…

Začnu s výběrem školky. Bydlím ve větším městě, školek je tu několik desítek, od běžných, přes speciální – pro děti s postižením těla, s jazykovými vadami a zaměřené na výuku jazyků. Chtěla jsem, aby náš syn chodil do jazykové školky, tatínek je cizinec a chtěli jsme, aby se syn věnoval jazyku už od útlého dětství, i když doma mluvíme česky. Na internetu jsem si našla 2 školky v našem městě, které jsou zaměřeny na výuku angličtiny, ale bohužel jsou obě vzdálené od našeho bydliště cca půl hodiny autem (počítám i s ranní a odpolední špičkou). MHD by to trvalo déle, dvakrát bychom přestupovali. Takže protože nevím, kam po MD nastoupím do práce, jak to budu mít daleko a kdy budu končit, a protože nemám v místě bydliště babičku, od varianty jazykové školky jsem upustila.
Tak jsem začala uvažovat prakticky. Rozhlédla jsem se ve svém okolí, a protože bydlíme na velikém sídlišti, v okruhu cca 20 minut od domu jsem našla hned pět školek.

Dvě jsem vyloučila, neboť chodím často okolo a nelíbila se mi zahrada, na které bylo jen malinkaté pískoviště a jedna klouzačka. Ani zahrada sama o sobě nebyla moc udržovaná, navíc je školka hned vedle hlavní frekventované ulice.
Zbyly mi tři školky. V jedné jsem se byla podívat při dni otevřených dveří, ale co mne zarazilo po vstupu do budovy byl neskutečný nepořádek na zemi v šatně dětí. Ten den bylo sucho, bez sněhu a bláta, a na zemi jsem viděla zaschlé starší šmouhy od bot, na skříňkách prach a všude špína. Nešla jsem dovnitř – možná to tam bylo skvělé, co já vím – tohle mne odradilo. Podotknu, že bylo krátce po poledni, tudíž šatna mohla být už vytřená.

Do další školky jsem šla trochu s obavami. Ale po vstupu dovnitř jsem byla mile překvapená. Čisto, útulno, hned u mne byla paní učitelka se širokým úsměvem, zvala mne dál – vlastně nás, byla jsem tam se synem – a provedla nás všemi místnostmi, včetně koupelny a záchodů. Líbilo se mi tam, navíc jsem měla možnost vidět přístup tří učitelek ke zhruba 15ti dětem. Milé, ochotné, trpělivé, samé pohlazení, a to nejdřív ani nepostřehly, že tam jsem. Všude byly pověšené obrázky dětiček. Z této školky jsem odcházela s velmi dobrým pocitem. I synovi se tam líbilo, učitelky ho nechaly si hrát s dětmi, dokonce i vyčůrat:).

Zbyla mi jedna školka, do které jsem už ani nechtěla jít, po tak hezkém zážitku, ale paradoxně tato poslední školka byla nejblíže našemu domu, asi 7 minut chůze.
Ale řekla jsem si, že když už jsem obešla ostatní, i tato dostane šanci. A dobře jsem udělala.
Zahrada – to je báseň. Klouzačky, houpačky, 3 pískoviště, prolézačky, prolézací domeček a spousta malých „blbůstek“, školka je nově natřená na oranžovou barvu a vevnitř – milé paní učitelky, mne si hned převzala paní ředitelka, veliká místnost rozdělená na jídelnu, hernu, ložnici a na takový „taneční a cvičební“ parket. Všude čisto, děti mne okukovaly jako mimozemšťana, učitelky se chovaly jako mamky.
Spousta hraček, ukázaly mi i hračky na léto – tříkolky, koloběžky, kolečka, různé trakaře a hračky na písek, vše v několikerém počtu – aspoň se dětičky nepoperou(hlavně náš raubíř).
A bylo rozhodnuto. Dnes jsem si tedy vzala potřebné papíry – rodný list, průkaz pojištěnce, občanku a smělým krokem vykročila.
Znovu mne přivítala paní ředitelka, omluvila se, že musím chvilku počkat – zápis byl v jídelně – protože děti zrovna vstávají (cca14hod.) Po minutečce čekání:) mne odvedla ke stolku a začala s informacemi. Musím podotknout, že jsem tam byla sama, zápis byl i včera, a to zřejmě využily ostatní maminky, tak jsem měla dost času na různé otázky.

Tak za prvé – nepotřebovala jsem s sebou žádné doklady, dostala jsem formuláře na vyplnění na doma.
Žádost o přijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání a evidenční list dítěte – klasické věci -jméno, adresa, RČ, číslo pojišťovny, telefon na rodiče.
Dále údaje o rodičích, o tom, kdo bude dítě vyzvedávat – zde jsem byla požádána, že je vhodné co nejdříve ony osoby představit, aby paní učitelky věděly – i když si asi všechny osoby nebudou pamatovat 🙂
Přihláška ke stravování – zde je možno napsat jednak případné alergie, jednak stravovací návyk dítěte, jednak také to, co vaše dítě prostě nesní.
Potvrzení od lékaře, že dítě může chodit do MŠ je samozřejmostí.

Tyto formuláře musím vrátit do konce února a přijetí či nepřijetí dítěte bude oznámeno formou vývěsky u vchodu do MŠ 13.března. (DATA PÍŠI JEN PRO POROVNÁNÍ,JAK KTERÉ ÚKONY DLOUHO TRVAJÍ). V tento a následující den si také v ředitelně převezmu písemné rozhodnutí o přijetí.
7. června je zahajovací schůzka pro rodiče nováčků.

Ještě bych ráda napsala něco o platbách za školku.

1. Úplata za předškolní vzdělávání ( to je divné spojení, je to prostě za pobyt ve školce, no) 450,-Kč/měs

2.Stravné děti 3-6 let 23,-Kč za den
děti 7leté 26,-Kč -//-
děti na 4hod.denně 19,-Kč -//-

a ještě něco, o čem jsem nevěděla – nabídka aktivit podle zájmu dětí :
– plavání, školy v přírodě, seznamování s AJ a počítačem, logopedická prevence
– návštěvy divadel, výlety do přírody, společné akce pro rodiny s dětmi – pálení čarodějnic, maškarní, besídky…
– kroužky : taneční
flétny
sportovní želvička :))))
pěvecký
výtvarný a keramický
a konečně angličtina.

Takže jsem nakonec zamáčkla slzu, protože tahle školka splnila předem všechna moje očekávání. O těch kroužcích jsem se dozvěděla až dnes. Jsou samozřejmě placené a po školce, ale ceny, jak si pamatuji, mírné – keramika 600 ročně.
Doufám, že náš syn bude v této školce spokojený, protože já mám uvnitř sebe velmi velmi velmi dobrý pocit.
Snad jsem pomohla ucelit představu o školce maminkám, které absolvování zápisu teprve čeká – a to nejen letos.
A na závěr ještě info, co připravit dítěti s sebou do školky – látkovou tašku do šatny, náhradní prádlo, teplákovou soupravu, zástěrku pro děvčátka( kdo chce), hrací kalhoty pro kluky, cvičební úbor – tričko s kr.rukávem, kraťasy nebo elasťáky, přezůvky, lůžkoviny pyžamo, papírové kapesníky nebo ubrousky, toaletní papír, pastu na zuby, kartáček a kalíšek – vše dětem podepsat.
( ten toaleťák mne zarazil, to si jako budou před kakáním chodit do skříňky pro vlastní, podepsaný??:)

Tak to by bylo asi vše. Všem maminkám přeji, aby při výběru školky měly šťastnou ruku, aby tam jejich děti byly štástné a spokojené, aby narazily na tak milý přístup,j ako jsem na něj narazila já!

Napsal/a: Veruša

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • mamcalenca

  tak at se vám a mrněti v Mš líbí a je krása vidět ty naše drobečky třeba při besídce..je to dojemný,užíj si to Hančo!!

 • Tak nás naopak přemlouvali/respektive tatínka/, abychom dali Mařenku do školky. Takže i když nám v září bude teprve 2,5 roku jsme přijatý a budem chodit 5 dní v měsíci. Díky paním učitelkám tatínek svolil.

 • mamcalenca

  u nás je na školku zatím čas,ale kamarádka v Mš pracuje a říká,že ikdyž je novej zákon ,že muže i dítko do mš,když je maminka doma,ale..je málo školek a také to záleží na ochotě té které školky..takže se zase nic nezměnilo..chápu,že se chtějí dostat hlavně dítka,kterých maminky jdou do práce,ale je fakt někdy „šok“dát děti do Mš ze dne na den..u nás je školek hodně,ikdyž jsme malé městečko..ale určitě souhlasím s Veruš,taky jich potom obejdu víc a dám na dojem ,i své dcerky!!není učitelka,jako učitelka,bohužel jako ve všem..:-))jednu mám zatím v merku,chodila jsem tam taky já..je sice trošku dál,než bydlíme,ale je taková domácí,utulná,mají velký bazán venku,barevně vymalováno,super učitelky..doufám,že se tam pak dostaneme..mé starší dvě děti chodili do Mš už od 2 l.,jen na pár hodin,a moooc se jím to líbilo,ani mi nestíhali dát pusu:-))přeju všem pohodové dítka a super paní učitelky,které svou práci milují!

 • Anonymní

  Tak u nás je to taky boj, přímo na sídlišti jsou tři školky, přijímají se přednostně předškoláci, děti mamin, co se vrací do práce a mají potvrzení od zaměstnavatele, děti samoživitelek, nakonec půldenní děti pracujících matek – dítě 3 roky s matkou na MD s mladším sourozencem prakticky není šance umístit.

  Cenově to vychází kolem 900 měsíčně vč.jídla

 • PRO ANONYMNÍ – ANO JE TO ŠKOLKA NA KOŠUTCE.
  A já taky doufám,že náš chapeček tam bude spokojený.

 • Anonymní

  To, co popisuješ je úplně školka v Plzni na Košutce- Kralovická ul. Jestli je to ona, tak den před tím tam byl nával, že se nedalo dýchat a konec fronty v nedohlednu. Ale jinak mám na školku stejný názor a doufám, že se tam bude dětem líbit. A na tom záleží!!!!!!!!

 • Tak nás čeká zápis až příští rok.Naše školka je taky spojená se školou, v pondělí jsem byla platit obědy pro syna a vzala Mařenku sebou, ta by tam hned zůstala, tak teď budu celý rok hučet do tatínka, aby nám tu školku povolil.

 • Hezky napsáno i ten výběr školek trošičku závidím……
  A i já konečně můžu také něco připsat :o)), v pondělí jsem byla podívat na školku i do ní … do které bude chodit naše Káťa a věřím že i Eliška jen co poviroste a bude mít na to věk … teda jestli nám do toho nevleze další 3 človíček… to bych si Elišku nechala ještě doma :o)) ale uvidíme jak to nakonec dopadne :o))
  abych to moc nezržovala… jednáse o vesnickou školu a k ní je přidružená i školka … takže mám jistotu že prostředí i některé děti bude znát až půjde do školy :o))
  Dorazila jsem ke dveřím do šklky a musela zazvonit aby mě pustily – 1. +
  otevřela mi paní učitelka a byla velice vstřícná a ochotná
  2. +
  za chvilinku dorazila paní vedoucí (ředitelka) a hnedle si vzpomněla že se mnou mluvila před týdnem telefonem a pamatovala si i detaily o Kačce
  3. +
  A teď k financím… za měsíc se platí 100,- + 19,- až 23,- denně za stravu :o)) to mají u mě další již
  4. +
  A to 5+ je za to že tam Kačka může nastoupit hned :o)), naneštěstí je teď nemocná, takže má ještě pauzu, ale poté mě ujistily že stačí den předem zavolat – aby jí připravily oběd atd. a může přijít….
  Tak se těším na její reakce …….. zatím to máme domluvené že tam bude chodit od 8-12 a až se rozkouká tak i na spaní….. :o))

 • Je super, že máš tak velký výběr a ředitelka tě nevítá slovy:“Bohužel, máme plno…“ a tobě nezbývá nic jiného, než vzít školku s volným místem.

 • Moje mamka pracuje ve školce, takže s výběrem místa ani zápisem nemám starosti. Ale taky vím, že to je boj, bohužel (nebo bohudík)se rozrodily silné ročníky 😉 K těm jazykům – připadá mi zbytečné připlácet za jazykovou školku, většina školek už výuku jazyků nabízí jakou kroužek a nebo, tak to budu řešit i já – v různých mateřských centrech probíhá taky jazyková výuka předškolních dětí a to za minimální cenu (aspoň u nás, sama učím němčinu) je to za 30 Kč¨- na třičtvrtě hodiny :-))

 • Anonymní

  Tak já bych ráda zapsala Mařenku do školky příští rok, ale táta nechce ani slyšet, tak nevím, jestli se mi to povede. A to máme tak pěknou školku.
  Hanča

 • Anonymní

  Jen tiše závidím ten výběr školek…

 • Erčo,držím palečky,aby vás do školky přijali.U nás je to boj o místo,málo školek,hodně dětí.Naštěstí jsme školku vybrali dobře.Dle mého jsou nejdůležitější paní učitelky a ty naštěstí Matyášek přímo miluje.Angličtinu,máme jako třešinku na dortu.

 • Tak to teda gratuluji k tak skvělé školce. My zde máme 3 školky, ale asi žádná neoplívá takovými kvalitami. asi s tím zápisem ještě rok počkáme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist