Už jste se přihlásili do školky?

Rubrika: Chodí do škol(k)y

445290_preschool_class_activities3_64Je nejvyšší čas. Tedy pokud chcete, aby vaše dítko začalo navštěvovat tuto instituci již příští školní rok. Můj syn měl nedávno dvacet měsíců, a pokud bych hypoteticky chtěla po třech letech nastoupit do práce a dát ho tudíž od příštího června do školky, musíme už tento týden k zápisu. Ale do které?
Bydlíme ve větším městě a školek je tu poměrně velký výběr. Na první pohled. Ale ouha, v jedné nejmladší oddělení dětí nechodí ven, protože se učitelkám nechce ještě nesamostatné prcky oblékat, v druhé se zase starším dětem pouští místo vycházek video. Pedagogicky vyhovující zařízení je na nejrušnější křižovatce a v další provádí zajímavý experiment a oddělení jsou namíchaná z různě starých dětí, které se tak učí vzájemné pomoci. Posledně jmenovaná vypadá zajímavě, je tu ovšem háček. Tahle školka má na zahradě ovocné stromy a díky tomu díry v plotě. Dětem tedy hrozí útok krvelačného psa či nechtěný výlet za hranice areálu. Momentálně to ale vypadá, že školní vývařovnu zde zruší, o jablka nebude v kuchyni zájem, stromy se pokácí a díry v plotě jednou provždy zmizí. Na první pohled změna k lepšímu, ale neutrpí zdraví dětí a jejich chuť k jídlu s dováženou stravou servírovanou namísto lahodných čerstvých pokrmů?

Hlavně mi nezbývá než doufat, že syn nebude po mně a do mnou vybrané školky bude chodit rád. Z dosavadních „mamánkovských“ projevů to bohužel v tomto směru příliš růžově nevidím….

Snad vás tato mini exkurze do světa předškolních zařízení nezaskočila tak jako mně, když jsem byla do problematiky zasvěcována, a jestli o tom něco víte, sem s tím!

Napsal/a: Martyčka

Toto taky stojí za přečtení!

Recepty pro děti – aneb vařte se svými dětmi!

Máte neposedné děti a přemýšlíte, čím byste je zabavili? Vpusťte je do své kuchyně! Možná pro vás bude překvapením,

Čtu dál →

[Soutěž] Heidi, děvčátko z hor

Tentokrát si představíme 3 retro knihy z kolekce Cesta časem s Albatrosem, která vyšla při příležitosti oslav 70. let výročí nakladatelství

Čtu dál →

Pro dítě vybírejte pouze bezpečné plavecké pomůcky

S nadcházející letní sezónou je nutné vybrat nejen krásnou dovolenou u vody, ale také kvalitní plavecké pomůcky pro vaše děti.

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • sluníčkoP

  já chci zustat s dcerou 4 rok doma, ale do školky ji chci dávat jen na chvíli, aby si pomalu zvykala a nebylo toho potom na ni moc až bude muset chodit každý den.

 • jaroslavas

  Dcera chodila do školky jen půl roku a dost věcí se tam za tu dobu naučila, ale potom se změnilo vedení a už to nestálo za nic. Když kluci dorostli do věku školky tak jsme je tam vůbec nedali a řekla bych že jim to nevadilo. Když se dítěti dostatečně věnujete naučí se vše co potřebuje do první třídy bez školky. Kluci jsou dvojčata narozený v srpnu a šli hned jak jim bylo šest žádný odklad a školu zvládají v pohodě. Ale samozřejmě záleží na povaze určitého dítěte znám jich plno, které školu nezvládnou ani když navštěvovali školku. Nechci radit nebo kritizovat ale podle mého názoru je to převážně vina rodičů,když děti nestíhají.

 • Anonymní

  Naše Hanička začala chodit nejprve ve 2 letech do jesliček. Ze začátku jsem tam byla s ní, pak, když se nedívala, jsem se ztratila. Byla tam spokojená, hrála si, moc se jí tam líbilo. Pak onemocněla, asi 2 týdny jesličky nenavštěvovala, a bylo vymalováno. Už o ní nechtěla ani slyšet, říkala, že tam je kluk, který stále brečí, že tam nepůjde. Tak jsme jí tam přestávali dávat. Když jsme byli na procházce a potkali jsme jesličky, tak se za mě krčila, nechtěla je ani vidět. Teď v červenci jí budou 3 roky, a školku bude navštěvovat od září, jelikož jdu od října na plný úvazek do zaměstnání. Mám hrozný strach, jak to bude zvládat, je na mě hodně fixovaná, taky hlavně proto, že jsem na její výchovu většinou sama, tatínek je skoro pořád v práci, přes týden jezdí domů večer až nejdřív v 19.00 h. a víkendy také většinou tráví v práci, takže nic moc.Vím, že to asi ze začátku bude horor, aby ne, když tam má být od rána, do 16.00 odpoledne. Ale myslím, že pokud bych jí tam dala až ve 4 letech, tak by se prakticky nic nezměnilo. Takže si bude muset zvyknout.

 • Ted si skoro po mesici ctu Kristy tvuj komentar a musim napsat, ze ja tam s Martinkem chodila na chvili (ta chvile byla tak 30min az 2h!) vic jak mesic a nic, jak byli deti venku, tak jsme sli mezi ne a ted proste nechce o skolce ani slyset, natoz kdybych ho tam mela tahnout..No jsem zvedava, jak to s nim dopadne. Rada bych aspon an to dopoledne, hodne mu ta skolka da, i kdyz me zase desi to, ze si deti predavaj nemoce a jsou pak casteji marod. No uvidime..Asi jeste pro nej neprisel ten pravy cas, ale nekdy bych ho tam nejradeji odvedla a nechala tam, jak dokaze zlobit :o)

 • kristýna

  Náš Davídek začal chodit do předškolky (něco jako jesle) v dvou letech a dvou měsících, protože jsem se předčasně vrátila do práce. Byl naprosto spokojený, moc se mu tam líbilo. Pak mě dali výpověď, otěhotněla jsem a dala jsem ho i do školky od tří let. Zase to bylo úplně bezproblémové, až do teď kdy se nám narodilo miminko. Od té doby nechce do školky vůbec chodit, když ho tam chci ráno dát, tak strašně bulí, že tam nechce, že chce být s náma doma. Tak ho netrápím, nechávám ho doma, a je v pohodě. Píšu to proto, aby jste věděli, že i dítě, které chodí rádo do školky, se může takhle šprajcnout, a taky naopak, děti které nechtějí, se jednoho dne probudí a budou chtít. Asi to chce je zvykat, chodit tam s nimi třeba ¨na chvilku aby viděli jak to tam chodí, a ono se jim to zalíbí.

 • caramelka

  Moje starší dcera chodí do školky necelý rok a já jsem s mladší doma. Píšu to tu proto, že Jiřka je ve školce od 3 let a to na celý den nepřetržitě. Také ji ze začátku dělal problémy kolektiv, ale zvykla si. Navíc se tam naučila spoustu nových věcí. Nebudu tu psát, zda dobrých či špatných :o). Prostě jsou pohromadě všechny věkové skupiny, a proto se tam naučila hodně. Proč ale tento příspěvek píši. Chci jen upozornit, že většině dětem trvá 1/2 roku až rok, než si zvyknou na kolektiv „bacilů“. Jiřka byla skoro každý měsíc dva týdny doma s nějakou nemocí. Prý (říkaly mně to ostatní maminy) je to normální, ale nedokážu si představit, že bych si na to měla brát ošetřování či dovolenou. Tak jako tak, musím konstatovat, že nemoc přitáhnutá ze školky skoro vždycky skolila celou naši rodinu a to i toho mého kojeného prcka. A to letos ty chřipky řádily.

 • Tak stále se nám nedaří našeho mrňouse (?) přemluvit, aby se šel aspoň, za mého doprovodu, na děti do školky podívat. Jsou teď často už venku, na zahradě a tak si říkám, že by to nemusel být problém. Na školku vidíme z našeho baráku, je to pár metrů..a tak nevím, či je to výhoda nebo ne! Právě před chvíli jsem mrkla mezi děti, že tam pobíhají další 2mamči se svými dětmi, kterým letos táhne na 3.rok a tak se je pomalu snaží mezi děti začlenit. Jen ten náš tam nejde-mluvila jsem o tom včera s lékařem a říkal, že to bude muset, jak to tak vypadá, jít přes pomoc psychologa, že má asi opravdu strach z většího kolektivu a je potřeba tento psych. blok z něho dostat…achjo-co nᚨs ještě čeká? operace kýly, logopedie, dětský psycholog, operace odstranění srůstu prstíčků…ale jsou horší věci na světě!Tak hlavu vzhůru, říkám sobě.

 • Martyčko,my jsme zapsaný ve školce už 1,5roku. Letos bude Marťoj 4 a tak bych chtěla,aby od září nastoupil mezi vrstevníky.Ovšem máme problém a to dost velký-nechce do kolektivu a o školce ani slyšet. Vloni jsme tam chodily na zvykání pár dní. Protože většina dětí byla doma s neštovicema, MArtínkovi se tam docela líbilo mezi zbývajícími asi 5 dětmi.Jak se ale po neštovicích začali děti vracet do školky, tak se Martínek „šprajcnul“ a už tam nechtěl. Nenutily jsme ho…Jen se obávám, že to samé se bude opakovat i v září.Sice jsem doma na MD s malou, ale i tak si myslím, že aspoň na to dopoledne by mu školka prospěla. Dá mu určitě i víc, než mu mohu doma poskytnout já. I přesto, že se stále snažím vymýšlet mu zábavu, různé ruční práce apod…No uvidíme, jak to bude s ním.Jen nám dětský lékař radil, aby jsme ho nenutily a nestrašily!

 • Martyčko,tak u nás zápis do školek zatím nezačal.Ještě nejsem rozhodnutá,jestli jít už letos k zápisu nebo to nechat až na příští rok.Každopádně už mám vybráno!Skolku máme před barákem a pracuje tam malého babička.Myslím,že školka funguje na docela dobré úrovni.Je to největší školka ve městě.Zatím jsou děti rozděleny ve třídách podle věku,ale od nového šk.roku budou taky namýchané.Zpočátku se mi to moc nezamlouvalo,protože mám ten názor,že každá věková skupina potřebuje něco jiného.Ovšem jsem byla přesvědčena o opaku.Některé školky tu tak fungují delší dobu a mnohem víc se jim to zamlouvá.Hlavně je to prý lepší i pro děti!Ve školce jsme už tedˇjako doma.Chodíme tam navštívit babičku už od mimina.Malý má moc rád děti,takže přemýšlím,jestli ho už nezapíšu.Do kolektivu krásně zapadá,celkem se i nají sám a plenky nemáme už půl roku,takže by neměl být problém.Na druhou stranu si to vůbec nedovedu představit.Hrozně ten čas letí,tedˇpůjde do školky,pak do školy a už nikdy si to tak spolu nebudeme užívat.Tak si říkám proč to tak hnát,když mateřská je do 4let.Takže opravdu ještě nevím.Co si ale vůbec nedovedu představit je,že mohou ještě dnes fungovat takové školky jako popisuješ ty.U nás si školky dělají reklamy a předhání se v aktivitách.Takže je opravdu z čeho vybírat.

 • Jediné co vím je, že se nedoporučuje dávat děti do školky dřív, než tak ve 4 letech. Pokud jdou dřív, bývají o hodně víc nemocné než starší děti. Takže pokud nemusíš, zůstaň s ním radši doma a zárověň můžete sfouknout to druhý :-))

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist