Školní uniforma?

Rubrika: Chodí do škol(k)y

64006_cuban_schoolchildrenKdyž někdo řekne školní uniforma, vybaví se mi Harry Potter.
Taky tam měli školní uniformy. Děti vypadají pěkně a všichni bez rozdílu mají na sobě to stejné. Ničím se neliší.
Nebo snad přece?

Ti majetnější mají sebevědomnější chování. Více si dovolovali na ty chudší. Více dávají znát, že oni jsou něco víc.

V diskutárně o tom byla debata. A tak jsem začala přemýšlet o tom, zda ano či ne. Zvláště, když dcera jde v září do školy.
Když si vzpomenu, co jsem nosila jako dítě já, vím, že bych to v dnešní době dceři oblékla tak akorát na zahradu. A něco bych rovnou vyhodila.
Móda se mění strašně rychle. Co je in letos, bude příští sezonu passe. Barvy, střihy, dlouhé, krátké, volné, úzké – jeden rok to a příští zase toto.
Asi se to některým maminkám nebude líbit, ale já bych nechtěla pro dceru školní uniformu.

Ano, uniforma má tu výhodu, že nemusíte utrácet peníze za oblečení.
Ale stejně musí mít dítě také něco normálního na sebe. Ve škole přece netráví 24 hodin.

Ano, možná ušetříte.
Ale v konečném stavu, ušetříte opravdu? Uniforma nebude zadarmo a potřebujete alespoň dvě a taky jinou na zimu a jinou na léto.

Ano, děti si nebudou závidět oblečení.
Ale rozdíly se objeví jinde. Školní taška, penál, boty, bundy, mobilní telefony, kde kdo byl o prázdninách…

Myslíte, že je to k dětem fér? Navléct je do uniforem, jenom proto, že se to hodí nám? Jasně, asi jsou školy, které uniformu mají, ale ty děti v ní už jsou vlastně dospělé a mohou se rozhodnout sami, zda jim to vadí nebo nevadí. Nejsou to už malé děti, mohou se rozhodnout sami.

Víte, taky si nemůžeme dovolit utrácet za oblečení. Kupuje se to, co je potřeba a cena hraje podstatnou roli.
Něco se podědí po rodině, protože děti jsou od sebe 2-3 roky.
Dneska už ale pořídíte pěkné a značkové oblečení za dobrou cenu. A že je z druhé ruky? No a co! Existuje spousta sekáčů nebo outletů, kde nakoupíte a ušetříte. Na internetu je také dost stránek, které nabízí nejen oblečení. A přitom můžete zase Vy prodat to, co se Vám už nehodí.

Když budete dítě nutit do něčeho co nechce, tak si tu věc zoškliví a nebude ji mít rádo. A může se stát, že kvůli školní uniformě nebude chtít chodit do školy, nebo se z bezproblémového dítěte stane problémové. Stačí k tomu jenom to, že se mu uniforma nebude líbit, nebude se v ní cítit dobře. A nedej bože, nebude mu sedět materiálově – bude ho třeba kousat, některé materiály to dělají. A rozhodě asi nebude ušita na míru pro každého zvlášť.

Představte si sama sebe, jak Vám někdo dá něco, co máte nosit. A Vám se to nebude líbit, tak to prostě nosit nebudete. Jednoduché, že?
Tak dejte tu možnost také svému dítěti. Nechte ho rozhodnout, neberte mu tu možnost volby jenom proto, že je to dítě.
Školní uniforma mi nevadí, nejsem proti. Ale rozhodně bych ji dítěti nenutila jenom proto, že možná ušetřím na oblečení.
Dítě se musí naučit, že ne všichni dostanou vše, co chtějí. Že jsou lidé bohatí, ale taky chudí. Ale že někteří lidé toho mají ještě daleko méně než oni. Musí se naučit znát hodnotu věcí a rozlišit co je důležité. Jestli drahé oblečení a hora dárků pod stromečkem, nebo rodina, která je miluje a tráví s nimi veškerý volný čas.
Děti se také chtějí líbit, mít pěkné oblečení. Ale to přece neznamená, že to oblečení stojí půl výplaty.

Napsal/a: nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Anonymní

  Ahoj, ja osobne jsem pro skolni uniformy. Uz jen proto, ze skola tim ziska kapku na odlisnosti a deti budou vypadat kapku lepe. Nejak mi ta dzinotrickova moda leze krkem. Jako maly se mi uniformy libily, ted uz je to pro me pase, ale byl bych rad, aby moje deti mely tu moznost 🙂

 • Anonymní

  Také záleželo kde a jak se s pionýrskými kroji nakládalo,u nás třeba to děti nosily rádi protože měli bezvadnou učitelku a ta jim to nevnucovala.

 • Anonymní

  Dobrý den,Nevíte na jakých středních školách v moravskoslezském kraji jsou zavedeny školní uniformy?Dík.Alexa

 • Horempádem

  Ahojky,
  školní uniforma ano či ne je skutečně diskutabilní věcí. Co člověk to názor. Stavím se za to, že když se jedná o vyšší ročníky nebo střední či vysoké školy, jde spíš o sounáležitost se školou. Neříkám, že se mi nelíbí děti v jednotném oblečení, mnohdy jsou to opravdu promyšlené modely, ale faktem stále zústává (alespoň z pohledu mě jako ženy) že i ta uniforma mnohému žáčkovi může přitížit. Co si budeme povídat,né každý má postavičku jak ze žurnálu a tak někteří můžou trpět posměšky ostatních, že jim zrovna ta uniforma faaaakt nesekne. Proto u mladších dětí bych preferovala normální oblečení. Koneckonců, jak už tu někdo zmiňoval, i když se musí většina z nás ohlížet na každou korunu, v denšní době pořídíte pěkné oblečení a nemusíte za to dávat tisíce. Dítě na základní škole beztak prochází výrazným růstem, tak oblečení prostě tak jako tak obměňovat musíte.
  Já mám sice ještě holčičku malou, ale začala teď chodit do školky a spíš než ona, tak já dbám na to, aby byla jako princezna :-)) A určitě nechodím do drahých obchodů, abych učarovala cenovkou. Na každý měsíc mám vyhrazený malý finanční obnost a vyrážím do sekáčů a do výprodejů a udělám radost pěkným oblečením pro ni nejen sobě, ale i jí.
  Trošku mimo téma, ale co mě občas ve školce zarazí je to, že dítko chodí ve starých opraných socialistických punčocháčích a opraném tričku a mamča příjde jak ze žurnálu s liškou okolo krku :-)) Nevím možná je to záměr, aby si věci neničilo, ale ruku na srdce, každá mamča se snaží o to, aby její dítko bylo upravené.

 • Virenka

  Já nejsem prvoplánově proti školním uniformám, ale až nuničnin článek mě donutil o tom znovu a dlouho přemýšlet. Proč vůbec pokládám uniformy za něco, pro co bych před pár lety zvedla obě ruce?
  Mám syny, v našem případě žádné parádivce, takže až když to nuninka napsala, napadlo mě, že holčičky by nemusely vnímat stále stejnou uniformu jako to pravé ořechové. Dobrá.

  Ale já nevnímám uniformu jako něco všespasitelného. Ano, děti mohou mít různě nákladný batoh, penál, mobil – tedy DOPLŃKY. Musíme se učit žít s tím, že sociální rozdíly mezi námi jsou a budou, a budou propastné, souhlasím. Ale myslím si, že škola, právě škola je tu místo, kde by měla být relativní rovnost, a mohlo by to být tak, že tady prostě o hadry nejde. Dnes je to tak, že i ten chudší se předhání, kdo bude mít první kousek nejmódnější značky, a móda se mění velmi rychle. Tak rychle neměníme ani boty, ani batohy, dokonce ani mobily. Stále je třeba v oblečení držet krok s těmi majetnějšími (to ale neplatí vždycky, naopak, všímám si, že ti méně majetní jdou už u malých dětí do značek a oni to také hodnotí, jak chodí oblékané ostatní děti) a co je nejhorší, je to stále přímo na očích. Mobil je v kapse, hodinky pod rukávem, nebo jsou prostě malé. Triko a kalhoty neschováme a je trapně jasné, komu rodiče koupí dvoje rifle za rok a komu desatery.

  Výhodou uniformy by podle mě bylo, že to, co je vidět nejčastěji, je u všech stejné, všichni mají bílé triko s logem školy – a tudíž, O TY HADRY TADY VE ŠKOLE NEJDE. Mimo školu by stejně nosil co kdo chce a vidělo by se, kdo je fintil, kdo se žene za značkou a komu je to fuk. V Čechách nemá uniforma tradici a tak je spousta pro a proti, uvědomme si ale, že kdyby byla, nikdo by se na souhlas neptal. Zájem o konkrétní školu by nošení tamní uniformy předpokládal a nemyslím, že by s tím měly děti tak velký problém, teď taky nemají problém mít penál a aktovku a školní pomůcky takové, které určí paní učitelka (někde to tak je). Spíš bychom s tím mohli mít problém my rodiče, máme různé vzpomínky typu pionýrských uniforem, ale myslím, že to vůbec není totéž. Nemyslím, že na to dojde, ale pořád by mi uniformy nijak nevadily, asi spíš naopak.

 • Anonymní

  Moje zkušenost s maminkami horujícími pro školní uniformy je ta, že si pod tou uniformou vždycky představí vymydlenou holčičku v šatičkách a vymydleného chlapečka v pulovru do V a světlou košilí. Nevím jak holčičky, ale kluci, čeští kluci, by to nenosili.
  Čeští kluci jsou zatím ještě normální kluci a netouží vypadat jak reklama na prací prášek.
  Takže když klukům navrhnete uniformu, představí si některý z nich maskáče a kanady, jiný černé džíny s černým trikem a stříbrnou lebkou na něm, dašlí pak nějaký overal ve stylu WarStars… ale pulovřík a světlou košili nikdy ani jeden.
  A pak ještě jedna ryze praktická připomínka: co bude dělat škola s dětmi, které na sebe nějakou tu uniformu odmítnou navléci, a jejich rodiče je v tom podpoří? No schválně: co s tím škola udělá?

 • Mno, ono je to dost sporné… já na to nemám úplně vyhraněný názor. Vše má svá pro i proti.
  Ale spíš se přikláním k tomu, že to má své opodstatnění až ve vyšších ročnících a spíše asi na středních školách nebo gymnáziích – jako výraz „hrdosti“ na školu, do které chodím. Pro prcky to moc vhodné řešení není, děti mají rády volnost pohybu a byl by asi docela i problém zvolit materiál, který by vyhovoval všem. Náklady na oblečení by se asi příliš neušetřily, jelikož pořízení uniformy (navíc jedna by opravdu nestačila) není zrovna levná záležitost.
  A co se týká toho, že děti by se měly naučit tomu, že ne každý může nosit oblečení podle poslední módy, s tím souhlasím… tohle s námi půjde celý život, že málokdo si může vždy dovolit to, co má ten druhý (a je jedno, jestli jde o oblečení, drahé auto, bazén nebo cokoliv jiného). Také je pravda, že sociální rozdíly se mohou projevit mezi dětmi i jinak – právě zmiňovanými mobily nebo penály.
  Možná by bylo řešením, aby děti měly jednu uniformu pro slavnostní příležitosti školy – jednak aby bylo jasné, ke které škole patří a jednak aby se zabránilo excesům v podobě toho, že jeden přijde v kravatě a druhý v riflích 🙂

 • Anonymní

  Můj syn ve škole uniformu nosí a nevadí mu to. Možná má dokonce pocit jisté výlučnosti, protože jejich škola je jedna z mála. Podotýkám, že jde o víceleté gymnázium.
  Petra

 • Evakub

  Pionýrské kroje, to je přesné přirovnání. Jak já jsem nenáviděla tu hnusnou šedomodrou sukni a ještě víc ten pásek! Chodila jsem do ZŠ se speciální výukou jazyků (rozuměj ruština od 3. třídy) a neustále se u nás konaly nějaké Puškinovy památníky, návštěvy soudruhů ze CCCP, odhalování soch po celém městě a vždycky jsme při takové „příležitosti“ museli mít kroj. No hrůza!

 • V podstatě souhlasím s názorem, pod kterým se podepsala mill.s. Mám 2 děti, které chodí do školy. Zažila jsem i pionýrské kroje. Doufám, že už nikdy! Každé z nich by mělo mít právo si vybrat svoje oblečení. Ano, na druhém stupni mohou být problémy se značkovým oblečením, děti dokáží být zlé. Ale život taky přece nění peříčko…

 • bamiska

  no mě se to líbí vzhledově, ale jinak moc né, myslím si , že to je starost pro rodiče navíc…a stejně to nevyřeší problémy mezi dětmy v rozdílném a drahém oblečení…vyřeší si to jinou cestou lepšími mobily, taškami,budou se převlékat hned jak pujdou domů…nesetře to prostě mezi nimi rozdíly, myslím, že ti hajzlíci co se povyšujou si způsob najsou…………..už jen když si představíkm kolik uniforem bych musela pro toho mého špindíru mít-výtvarka, oběd….

 • Padmé

  Nuninko, zajímavá úvaha, díky za ni, nutí k zamyšlení.
  Pokud by se zaváděla školní uniforma, určitě bych se nepostavila proti. Souhlasím s tím, že milující rodina je nesrovnatelně víc než drahé hadříky, nicméně zůstává pravdou, že děti mezi sebou (u nás jsem to registrovala už ve školce a ve škole je toho mnohem víc) dokáží být velice kruté a zlé. Já vím, že takové nejsou všechny, ale bohužel ty, co takové jsou, dokážou napáchat velikánské škody a dokážou ublížit na celý život. Třináctileté děvče oblečené v mikině po bráchovi těžko bude argumentovat: ale moje maminka mě má ráda… ono to dost dobře nejde. Já osobně tyhle malé „hajzlíky“ a „tyrany“ nesnáším, dnešní snobský trend mi v mnohém nevyhovuje a módní výstřelky pro mě vůbec nejsou, protože mám ráda „klasiku“, ale nějak se s tím popasovat musíme a já si myslím, že by ta školní uniforma mohla některé rozmíšky úplně vymýtit.

 • Školní uniforma mi příjde něco podobného, jako pionýrské oblečení,kdy jsme museli na focení přijít všichni povinně v pionýrském.Když vidím dnes ty fotky,tak mě to vůbec netěší.Myslím,že i děti mají právo na to,oblékat se tak,jak se cítí pohodlně.Zatím mám malé kluky,takže oblečení až tak moc neřešíme.Samozřejmě,že se kupují hodně věci s oblíbenýma postavičkama a starší si i vybírá,co se mu líbí.Už teď mě ale trochu děsí,když příjde za pár let s tím,že nejpohodlněji se cítí jen ve značkovém oblečení.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist