Na učitele se vždy jen nadává

Rubrika: Chodí do škol(k)y

ve_skoleTuto větu jsem nenapsala já. Jen jsem si ji přečetla. A nutno říct, že upoutala mou pozornost a tím mě jaksi pobídla k zamyšlení… Ještě před rokem a půl bych si s chutí zanadávala také a popustila uzdu svému slovníku. Ale TEĎ už nemůžu.

Proč? Odpověď je snadná: naše současná paní učitelka je báječná. Splňuje všechny mé představy o tom, jaká by paní učitelka měla být. A to je co říct! Pocházím totiž z učitelské rodiny a vzhledem k tomu, že u nás to všichni cítí jako poslání a ne jako povolání, mé požadavky jsou setsakramentsky vysoké.
Nu a tentokrát to byla trefa do černého. Měli jsme štěstí. Opravdové štěstí.
Naše paní učitelka má v prvé řadě srdce na správném místě, už několikrát mi předvedla, že umí podržet, povzbudit i nabídnout pomocnou ruku. Je na ni spolehnutí, když něco řekne, tak to platí – a to si velmi cením. Je inteligentní a v ruku v ruce s tím i rozumná, nenakládá dětem víc než je nutné a tak jako je umí přitáhnout, umí jim i ulevit. V osobním kontaktu je příjemná, vstřícná a upřímná.

A k tomu ještě musím jedním dechem dodat, že má očekávání nejen splnila, ale dokázala je i předstihnout. Jak? Čím?

Uvedu pár střípků z našeho školního života.

Děti jely na školní výlet spojený s nocováním. Nejprve jízda autobusem, přestupování na vlak a zbytek pěšky… Celý den jsem na ně myslela, jestli je všechno, jak má být… A když večer pípnul mobil a tam zprávička: Jsme na místě, všichni jsou v pořádku. Pomyslela jsem si, že je skutečně skvělá.

Děti měly ve škole soutěž ve zpívání. Děti se těšily, připravovaly, chystaly taneční doprovod – což volně přeloženo znamená: dupnutí do taktu, zvednutí ruky na umocnění áááá, otočka při dokončení sloky… Vzhledem k tomu, že soutěž probíhala v době vyučování, většina z nás se nemohla přijít podívat. Tak nám paní učitelka poslala domů záznam (DVD). U přehrávání onoho darovaného DVD jsem ronila krokodýlí slzy, bylo to tak krásné a dojemné…

No a v pololetí mnou „otřásla“ do základů. Syn přišel ze školy s vysvědčením a velkými deskami. V těch deskách měl sešité všechny své velké písemky, různé školní práce a v neposlední řadě: hodnocení od paní učitelky na každý předmět zvlášť.
A to už jsem si připadala jako v Jiříkově vidění!

A takhle bych mohla pokračovat dál a dál a psát další a další příhody a postřehy…

Takže – naše paní učitelka je doopravdy báječná. Kdybych měla hodnotit já ji školní známkou, dostala by ode mne jedničku s hvězdičkou podtrženou. Je to prostě učitelka s velkým „U“ a zaslouží si nejen úctu, ale i upřímný obdiv za obrovskou trpělivost a za nasazení, s jakým s dětmi pracuje. Klobouk dolů před takovými pedagogy!

Napsal/a: Padmé

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • MilenaOdraskova

  Dobrý den i já se musim připojit co se týče naší pani učitelky.Mého mladšího synka měla od první třídy.Na pani učitelku nedám dopustit,je vstřícná,hodná,milá.Syn v první třídě měl samé jedničky.Ve druhé třídě v prvnim pololetí měl také samé jedničky,pak byla třídní schůzka,opět si chválila mého syna,že je velmi aktivní,rychlý….,ale bohužel z matematiky mu vycházelo 1-2,čj 1-2,jelikož je už nebude mít ve třetí třídě,tak na třídní schůzce prohlásila větu,kterou jsme nikdo z rodičů nečekaly a to:když děti nebudu mít ve třetí třídě přiklonim se k horší známce.Spousta rodičů to rozhozčilo:_(((((od té doby syn nosil samé jedničky i z písemných prací…dneska jsem byla ve škole se zeptat na synka a ouvej..paní učitelce to zřejmně nestačilo a přiklonila se k těm dvojkám…podotýkám neustále si ho chválí jak ve škole šikovnýatd.a že došlo k velkému zlepšení.Takže jsme ve slepé uličce.Je mi velice líto takový přístup pani učitelka a je mi líto dětiček,kterým vycházelo 2-3!!!!!!!!!!!!Takže budou mít 3!!!!!!!!Na závěr od první třídy jsem podporovala školu a třídní učitelku tim,že jsem jim neustále přispívala do fondu,zrovna nemalé částky…nebylo to jen tohle např:balíčky k mikuláši,velikonocům ráda pomáhám škole,neb jsem tu školu navštěvovala celých 8 let:_))))))))))………..

 • Padmé, jsem ráda, že i já můžu pochválit naší učitelku v první třídě… Je mlaďonká a v prvních dnech jsem se děsila a říkala si, že nemá žádné zkušenosti a že to bude teda „NĚCO“ a opravdu to je „NĚCO“, ale v tom dobrém slova smyslu. Na její práci je vidět, že má děti opravdu moc ráda. Jen doufám, že s námi půjde i do druhé třídy. Zaslouží si óóóóhromnou kytici:-)))

 • Padmé

  Babofko, děkuji za Tvůj komentář.
  Odbočení vůbec nevadí – vnímám to podobně (nebo možná stejně) – ne nadarmo se říká, že s úsměvem jde všechno líp.

 • Padmé, předně je skvělé, že jste (syn i vy jako rodiče) spokojení a konečně jste natrefili na to pravé ořechové. Někdy se člověk diví, jak je to vůbec možné, že s dětmi dělají lidé, kteří to snad ani nikdy dělat neměli, nemají k vedení, vzdělávání, výchově, ani dětem vztah…
  A jestli můžu mírně odbočit – v krátké době mě překvapilo (velmi mile!!!) pár prodavařek v textilech a dokonce i pokladní v supermarketu! Byly milé, usmívaly se, byly ochotné, zkrátka i to málo, co nic nestojí (úsměv), dokáže zázraky a ovlivní náš den. A ten jejich taky. Na člověka, který se usmívá, se lidi nevydrží mračit…
  Kéž by každý svoji práci dělal s nasazením a rád a bylo to na něm znát. Ať dělá za pokladnou, za přepážkou, v ordinaci nabo za katedrou…

 • Padmé

  Děkuji Vám, Virenko, Ctiradko, Danasi, Esubil, za Vaše reakce, komentáře a osobní zkušenosti. Díky moc.
  Dobrá učitelka je základ úspěchu (ve školní docházce) a pro dítě je to štěstí. Teď si toho nějak víc vážím a víc to oceňuji – po té naší zkušenosti v předešlé škole.
  Stejně jako Vy bych přála všem dětem báječné učitele.

  Virenko, můj článeček byl jakousi reakcí na diskuzi v diskutárně, kde se jedna maminka ptala ostatních maminek na zkušenosti s učitelkami.
  A pak – říkala jsem si, že když jsem na vás tady vychrlila své ošklivé zkušenosti s pedagogy, tak bych taky vyslovit ty dobré.

  Ctiradko, ano, jsme teď na soukromé škole, po špatných zkušenostech ve státním sektoru jsem synovi zařídila přestup.
  Ale je to, jak píše Danasi, o lidech – věřím, že naše současná paní učitelka by byla skvělá, ať by učila kdekoli.

 • Tak se asi budu opakovat, ale opravdu skvělá paní učitelka, to si mi také moc líbí. Moje dcera i snacha také učí, ale na vyšších stupních a tak vím, jak to mnohokrát ve škole vypadá a že to nemají jednoduché. A zase se mi nelíbí, že se dnes všechno špatné na dětech svádí na učitele, jako by ty děti neměly rodiče nebo co? Vždyť ti učitelé jsou s nimi jen zlomek dne a mají jich tam spoustu …. Děkuji za krásný příspěvek.

 • danasi

  Padmé, díky za článek.
  Jsem ráda, že se vám líbí ve škole. Je škoda, že jste museli hledat oporu v soukromé škole. Ale souhlasím s tím, že je to o lidech a ne o tom jestli se tam platí nebo ne.
  U té vaší původní mám dojem, že ji k práci ve školství doma přinutili, nebo když se rozhodovala, myslela si, že je to pravé zaměstnání a pak ji to začalo růst přes hlavu a byla, jaká byla.
  Jsem ráda, že Adéla měla více méně štěstí na třídní učitelky. Až na jednu, ta byla něco jako ta vaše původní, ale naštěstí, je měla jen 1 rok a odešla ze školství.

  A proto přeji všem dětem báječné učitele. A všem učitelům báječné děti. Protože jen tak je možné udržet rovnováhu a vysněnou báječnou pohodu.

 • ctiradka

  .. krásná, že ještě existují takoví učitelé… Jak ráda bych se taky s takovým potkala, až půjdou moje děti do školy.. 🙂

  Padmé, podle komentáře Virenky, tak vy nejsete ve státní škole, ale soukromé?

 • Virenka

  Padmé, ty jsi v podstatě mými slovy napsala článek o mojí paní učitelce :)) S drobnými rozdíly danými tím, že my jsme ve škole státní, to hodnocení každého předmětu u nás probíhá ústně, ale není jiná možnost než chválit.

  Já jsem se k článku neodhodlala, protože tady mi připadal mimo – chodím chválit osobně, a doufám dostatečně často. Synek dostal od osudu tenhle ohromný dárek v podobě výborné první učitelky a doufám, že ho nerozmělníme, pracujeme, podporujeme – a děkujeme, i nahoru. Za tvůj článek moc děkuju, nevíš, jak moc mě těší, že tyto zkušenosti ještě nejsou absolutně výjimečné. Že nám ještě zůstávají dobří učitelé. Kéž jich pro děti vydrží co nejvíc…

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist