Modré nebe – týden v něm

Rubrika: Chodí do škol(k)y

Ráda bych se s vámi podělila o první Anetčin pobyt ve školce. Byl to týden v Modrém nebi, odpoledne a s tématikou Džungle. Bylo tam 6 holčiček…


Protože to bylo poprvé, kdy měla být sama samotinká a 4 hodiny mezi dalšími dětmi, měla jsem malilinkaté obavy. Dokonce jsem byla připravená, že tam s ní budu celou dobu, ale po půl hodině mi „teta Mirka“ taktně naznačila, že pro děti je lepší, když je rodiče nerozptylují svojí přítomností. S těžkým srdcem a slzičkou v očku jsem tedy odešla.
Vlastně i já měla poprvé tolik volného času! Tolik času! Co jsem najednou měla dělat? Abych byla nablízku, kdyby bylo potřeba, celou dobu jsem strávila sháněním pěkné figurky zebry v hračkářstvích po okolí a nakonec jsem skončila v Kotvě. Venku bylo vedro a tam měli klimatizaci puštěnou naplno.
Celá netrpělivá jsem před šestou stepovala před školkou, tatínek se mnou. Když se poprvé dveře otevřely, vyhlížela mě trochu jiná holčička. Trošku větší, samostatnější a otrkanější 🙂 Málem jsem ji celou umačkala!
Ke svačině toho moc nesnědla, byla plná dojmů, ale co holky dělaly, to jsem se celý týden nedozvěděla.
Na úterý se Anet těšila, ve středu se mě pokusila udolat, abych s ní zůstala, ve čtvrtek mě tahala za ruku, abych neodcházela, a v pátek mi visela na krku a za nic se nechtěla pustit. Tety Mirky (byly tam dvě) byly skvělé, Anetku zabavily a já rychle odešla. Bylo mi to moc líto, ale brala jsem to jako zkoušku na listopad, kdy Anet začne chodit do školky a já do práce.
Až ve středu jsem konečně došla až domů, najednou jsem si to volno užila, i když jen do pátku.
V pátek byla besídka, abychom viděli, co naše berušky celý týden dělaly.

Téma bylo Džungle. Holčičky si rozdělily role zvířátek. Anetka byla Zebra, její oblíbené zvířátko. Ukázaly nám jak chodí žirafy, krokodýli, opice, sloni a samozřejmě i zebry. Oblečené do sukýnek a s maskami na hlavách. Teta Mirka zde ode mě sklízí první uznání, masky byly z barevných izolep, jako živé. Dále následovala ukázka protahování se, cvičení s básničkami, pobíhání a nakonec holky zahrály pohádku O domečku, ve kterém přebývala všechna zvířátka až do doby, než přišel slon a domeček zbořil. Pro autentičnost vyrobily papírové liány a džunglové květy.
Entuziasmus paní učitelky Mirky byl pro mě naprosto odzbrojující. Nádherně odříkávala básničky, pečlivě, a nutno dodat, že i ladně 🙂 předcvičovala, byla milá a navíc stále usměvavá. Jedna z maminek mi prozradila, že učila i malé balerínky balet. Berušky byly nadšené a co nejlépe a dle svých sil se snažily napodobovat všechny cviky a plnit pokyny. Poletovaly sem a tam a chvílemi to asi vypadalo jako hejno splašených kůzlat.

Až ve čtvrtek Anet začala z ničeho nic předvádět sem tam pár cviků. Nic k tomu neříkala. Po týdnu začala předvádět více a více cviků, dělá kytičky ze závěsu (jako z krepáku), předvádí, jak chodí zvířátka z džungle. Ukazuje, co všechno cvičily, nejvíce vypráví o Slonovém domečku.

Anetka byla druhá nejmladší a myslím, že se snažila. Na začátku prý chvilku sedávala stranou a zapojila se později, ale snad se jí tam líbilo. Oba s manželem jsme měli opravdu moc dobrý pocit z paní učitelky Mirky, zvoleného tématu programu a Anetčiny poskakující nálady. I ostatní rodiče byli nadšeni.

Děkujeme Modrému nebi, Vašim dětem a Irce 🙂

Zuzu a Anetka

PS: fotky jsou k vidění ZDE.
Je jich jen pár, protože vlivem extrémní teploty toho dne se mi vybily baterky a navíc odešla i paměť. karta 🙁

Napsal/a: Zuzu

Toto taky stojí za přečtení!

Zpříjemněte dětem koupání. Tady je 5 tipů!

Přístup k vodě se u dětí liší podobně jako náhled společnosti na koprovou omáčku. Zatímco jedny nemůžete dostat z vany, druhé

Čtu dál →

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (9 vyjádření)

 • Anonymní

  Je to všechno moc hezké, přesntě takto bych si (jako paní učitelka) představovala práci s dětmi. Ale bohužel v běžené státní školce tohleto není možné. Já jsem měla loni ve třídě první den hned 20 tříletých dětiček (tesknících, plačících) a není možné se věnovat všem. V běžné školce (která je samozřejmě mnohem levnější) tohle krásné dělání programu prostě možné není. Ale je to škoda!

 • Mapurko, jak jsem psala v předchozí odpovědi, Modré nebe je soukromé. Povětšinou tam mají do 10-ti dětí, aby se jim mohli lépe věnovat. Svačinu a oběd musíš připravovat sebou, cena školky na 4 hod. je myslím 2.500,- / týdně.
  Že Mireček není sdílný se všemi zážitky je normální. Mají toho tolik, že jim jde hlava kolem. Zeptej se třeba paní učitelky, co ten den dělali, abyste si o tom mohli před spaním popovídat.
  Odhlásit ho nyní, si myslím je předčasné. Pokud se loučíte tak nějak v normě, není uplakaný když ho vyzvedáváš a nemáš pocit že by mu tam ubližovali, posečkej. Přeci jenom vesnice je lepší než město.
  Na druhé straně co píšeš o té vodě a zimě je smutné. Pokusila bych se nějak poradit s ostatními rodiči a udělat delegaci ke starostovi/ce. Ale co si budem povídat, peníze nejsou nikde a nejúčinnější by byl třeba sponzorský dar ve formě bojleru. Z tohoto ohledu, kdybys měla jinou školku třeba při cestě do práce tak asi přehlásit, ale jak píšeš, má tam svoje vrstevníky. No nezávidím ti, zeptej se jak to vidí další rodiče.
  Anetka jde do státní školky poprvé v listopadu, tak uvidím jak ta bude zahlcená dojmy 🙂

 • Jé holky, to vypadá jako bych na vás kašlala, ale není tomu tak. My doma nemáme počítač a k našim už teď tak často nejezdíme. Teď jsme tady na týden tak budu dohánět resty.

  Modré nebe je soukromá organizace. Dopoledne mají jesličky pro dětičky od roku do 2,5 let, odpoledne různé taneční a hudební kurzy. Více na modrenebe.cz. Tety mluví česky, anglicky a francouzsky. Kurzy mají samozřejmě svoji cenu, která se však moc neliší od výše v jiných podobných soukromých centrech v Praze.

  Minko, Anetka byla konečně s někým jiným než s mámou :-)) Od 3. dne mi sice vysela na noze, že tam s ní mám zůstat, ale odešla jsem. Chvíli seděla stranou, ale pak se zapojila a hrála si s dětmi. Chodila tam jen týden, odpoledne, na 4 hodiny.
  Od září chodíme cvičit s básničkami a mají tam i Školičku Sovičku. Do té jsem ji zapsala na pátek na 3 hodiny dopoledne. Do normální školky ji vezmou až od listopadu a takové ty 4/5 dní v měsíci byly taky problém. Já jsem jí už na hraní nestačila, navíc jsem si začala zařizovat práci a byla jsem docela nešťastná jak se mi to komplikuje. Anetka tam má kamaráda Dominika se kterým se setkáváme i normálně. Celé 3 hodiny si hrají a kreslí a není zatěžovaná mými starostmi, které pochytí z mých telefonátů.

  Poradila bych ti zvolit jeden den v týdnu, který bude do školky chodit na 4 hodiny. Aby vznikl rituál. Jestli bude chtít zůstávat déle a bude možná domluva se školkou, podporuj ji. Nicméně neustupuj z pravidelnosti – úterý je školka, odchází se z domu v tolik a v tolik, maminka se loučí v tolik a v tolik. Jestli budeš ještě doma až malé budou 3, můžeš postupně přidávat další dny v týdnu. Uvidíš sama, že dcerka sama přijde na to, že je lepší čas strávit s dětmi než s mámou, které si za 3 roky užila až až 🙂 Co se mluvení týče, v dětském kolektivu se rozmluví sama, jestli s ní teď můžeš někam chodit mezi děti, využívej toho. S oblíkáním to je jako s nočníkem. Ukázat – pomoci – pochválit – pochválit před tatínkem ještě jednou 🙂 Anet zase ne a ne nabírat si jídlo sama z talíře 🙁

  Hodně štěstí tobě i dcerce

 • Ahoj Zuzu, moc se mi líbí přístup, jaký vaše paní učitelky (vlastně tety :-)) mají k dětem. Kéž by toto fungovalo ve všech školkách!!! Myslím, že bohužel je takovýto přístup k dětem ve školkách spíš vyjímkou (soudím podle svých dosavadních zkušeností). Zajímalo by mě, zda se jedná o nějakou speciální mateřskou školu. Můj syn nastoupil 3. září do Mš a jediné, s čím doposud přišel že dělali, bylo kolo kolo mlýnský. Což mě velice zarazilo a zamrzelo, protože jsem čekala mnohem, mnohem víc…Po týdnu se rozhoduju, zda ho neodhlásím a nezkusíme se poohlédnout někde jinde…Nerada bych se však ukvapila, protože žijeme na vesnici a všechny děti jeho věku tam chodí. Abych byla upřímná, není přístup učitelek to jediné, co mě trápí…mezi jiným je to i strava, ve školce je zima (stará, těžko vytopitelná budova) a navíc jim teče v umývárnách je studená voda. Žijeme sice na vesnici, ale ne v pravěku, je to špatně, že chci pro syna víc?

 • Anonymní

  Ahoj Zuzu, se zájmem jsem si přečetla tvůj článek, neboť i mě čeká s moji nyní 2,5letou dcerou první příchod do mateřské školky. Chtěla jsem se zeptat, ještě malé Anetce nejsou tři a dáváš ji tam už den co den na 4hod či jen na 5 dní v měsíci? Naší malé budou 3roky v lednu a chci ji tam také už dávat dříve, ale hlavně proto, že se bojím těch scén a hned ji tam dát na celý den, co budu v práci(to je docela kruté a zatěžující, je hrozný mazel, s mluvením je tak na začátku, s oblékáním taky nic moc, spíše ne), tak chci ji tam adaptovat. Poradíš mi, jestli je to dobré jen třeba 5dní v měsíci a pak pauza a zase 5 dnů(že si třeba zase odvykne), či ji tam dávat až těsně před 3.rokem t.j. leden2008- třeba 14dní na 4hodiny, že bych se ve školce domluvila, než tam bude chodit na celý den. Děkuji moc předem za odpověď Minka

 • Babofko, přesně tak! Když vyběhly nastrojené ze dveří měla jsem opradu slzičky v očích 🙂
  Tento týden se nám poštěstilo, že Anetka chodila do Modrého nebe do jesliček. Už neprotestovala když jsem odcházela a v poledne se s dětmi loučila, že zítra příjde zase 🙂

 • Škoda, že něco podobného nefunguje tady u nás. Jsem moc vděčná za klasickou MŠ, která je nyní už 7 týden zavřená. Dovedu si představit, jak byly děti z takového programu nadšené.

 • Teda, jak to popisuješ, měla bych kromě vybitých baterek ještě problém s rozmazaným viděním od slziček dojetí. Už se na ty besídky taky těším… 🙂

 • To muselo být opravdu moc krásné. Je prima, že si to Anetka tak užila. Škoda, že to byl jen týden:-)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist