Mé začátky

Rubrika: Chodí do škol(k)y

352134_classA bylo to tady. Nabuzená energií ještě ze studií jsem nastoupila do jedné malé vesnické školy, kde mi dali čtvrtou třídu…

Strašně jsem se na dětičky těšila a o prázdninách vymýšlela, jaké akce spolu podnikneme. Vymyslela jsem plno her, soutěží, výletů, exkurzí….
Konečně nastal očekávaný den D a já vyrazila do třídy. Když jsem se blížila ke dveřím, linul se chodbou křik podobný vřeštícímu paviánovi. Ujišťovala jsem se, že to nemůže být moje třída. Má domněnka však byla mylná.
Při vstupu do třídy jsem byla málem sestřelena pinpongovým míčkem. Kluci byli ve třídě jako doma. Srazili si lavice a hráli obíhačku. Holky samozřejmě fandily. Vzpomněla jsem si na film Obecná škola.
Docela mě to vyvedlo z míry, ale během chvilky už všichni seděli v lavicích a zvědavě si mě prohlíželi. Bylo mi jasné, že budou zkoušet, co vydržím.
Nakonec jsme se dohodli na pravidlech a přestože to byla velice živá třída, myslím, že nám to docela klapalo.
Až jednou jsem málem dostala infarkt.
To bylo před velikonočními svátky. Dohodli jsme se, že si malé Velikonoce uděláme společně ve třídě. Kluci si přinesli proutky na pletení a holky vajíčka na barvení. Před velkou přestávkou (o druhé vyučovací hodině) jsme si povídali o vzniku Velikonoc, o tradicích, symbolech ………..
A pak to přišlo!
O velké přestávce si měli nachystat věci na barvení vajíček a pletení pomlázky. Já si mezitím odskočila do sborovny pro nějaké úřední papíry a moje zlatíčka využila nestřeženého okamžiku k trénování jednoho starého velikonočního zvyku, což já zatím vůbec netušila. Vyzvedla jsem si „lejstra“, koukla na nástěnku a pádila zpět do třídy. Už z dálky mě vítal onen křik podobný řevu paviánů. Přidala jsem do kroku, ale ouha. Uklouzla jsem na něčem vlhkém a měla co dělat, abych sama sebe ukočírovala. Podlaha byla celá mokrá.
Jak jsem se blížila ke třídě, řev sílil a z podlahy se stávalo velké vodní jezero. K mé smůle jsem ke třídě dorazila v tu samou chvíli jako náš pan ředitel. Zalapala jsem po dechu, když jsem viděla tu spoušť. Všude voda, holky mokrý od hlavy k patě a kluci s kýbly vody se jenom hihňali.
Umíte si představit, jak jsme byli pochváleni od pana ředitele. Nakonec místo barvení vajíček jsme sušili děvčata a uklízeli tu spoušť.
Ale řekněte sami, mohla jsem se na ně zlobit, když jenom trénovali starý velikonoční zvyk, i když trochu upravený (správně mají polévat vodou holky kluky)?

Jo, zvyky jsou zvyky.

Napsal/a: belatrix

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (16 vyjádření)

 • 🙂 velmi pekny clanek na pobaveni, deti jsou proste deti 🙂

 • jj….tak jsem si vzpomnela taky na me zacatky…tzv krest ohnem ktery by meli absovovat vsichni ucitele na poicatku sve kariery aby si pak vazili dobreho bydla…dostala jsem umistenku(pry protekcni) na malotridni skolu….byla tam reditelka a ja…ona mela 1. a 3. tridu…ja 2. a 4, tridu…to byla cela skola…pokud je tu nekdo ze severni moravy samotna lokalita kde skola byla jim napovi:)…Karvina- Doly….romská osada….ve tride jsem mela 22 romskych deti…2 neromske…dodnes si pamatuju nektera jmena…dionýz drapák(chodil do 4. tridy a tahlo mu na 14 let)Koloman balog…jeho graficky projev byl šíleny…Patrik Šandor….atd…zrovna posledni jmenovany jednou nebyl uz dva tydny ve skole a ja nic o nem nevedela..tehdy se jeste delaly tzv navstevy rodin…tak mi reditelka rekla Jdi…tak jsem sla……blizim se k osade a zvedam ruce aby…..no netusila jsem co mne ceka…..vesla jsem a bylo tam pohromade asi 400 lidi….rikam ze potrebuji mluvit s nekym od sandoru..to jsem vyeliminovala asi 200 lidi…rikam ze potrebuji mluvit s maminkou patrika sandora……blizilo se ke mne nekolik zen protoze petriku tam bylo mnoho…..no po nejake dobe jsme se maminky dobrali i kdyz ja si myslela ze je to spois sestra…rikam petrik uz dva tydny nechodi do skoly….co se deje…zena se na mne podiva…a řekne: “ tááááááááááááááám smrrrrrrrrrrrrrkááááááááá“ Pochopila jsem ze je nemocny a sla jsem zptaky:)……a historek mam jeste spousty….ale proto ze jsem maximalista a tam na te skole jsem si pripadala jak „nihilist“ zazadala jsem po roce o prelozeni…bylo mi vyhoveno…ale dodnes nevim zda jsem udelala dobre…ale vim ze to pro mne byl ten nejlepsi start do pedagogicke praxe….i par romskych frazi jsem se naucila ktere jsem pozdeji vyuzila a dotycni koukali jak to ze umim romsky:)

 • Anonymní

  No jo, velikonoce. To naše zadečky dostávají důkladnou masáž. Voda se týká jenom té, co ji nachtaj v posteli nebo když zjiští že je vycpaná. Skončí ve studené vaně, ale není to konec, dostane potom mrskut jenom v prádle.
  Jednou jsem se domluvili s holkama, byly jsem tři, že vyplatíme kluky v útery ve škole.
  No jak to dopadlo, přinesenými mrskačkami jsem dostali od kluků samy. A bylo to téměř naholou a tak, že se ten den opravdu sedět nedalo.
  Chcete to holky zkusit taky ? Vendula

 • Anonymní

  No jo, velikonoce. To naše zadečky dostávají důkladnou masáž. Voda se týká jenom té, co ji nachtaj v posteli nebo když zjiští že je vycpaná. Skončí ve studené vaně, ale není to konec, dostane potom mrskut jenom v prádle.
  Jednou jsem se domluvili s holkama, byly jsem tři, že vyplatíme kluky v útery ve škole.
  No jak to dopadlo, přinesenými mrskačkami jsem dostali od kluků samy. A bylo to téměř naholou a tak, že se ten den opravdu sedět nedalo.
  Chcete to holky zkusit taky ? Vendula

 • Pomněnka

  Ahoj.
  Na východním Slovensku, odkud pochází moje mamka, je to fakt příšerná kombinace, pokud vás pak čeká cesta domů (7 hodin) v autě či ajkémkoliv jiném uzavřeném dopravním prostředku (jednoznačně je asi přece jen to auto nejlepší, pochopíte proč… ;o) ).
  Kluci chodí někde v krojích, ale to už fakt málokde, to se vytrácí, a zpívají – pak „holky“ polijí kýblem vody a nasmrdí těmi smradlavkami, jak zminňuje mamcalenca (fakt hnus, je to jak slitky všech parfémů dohromady – bléééé), takže jsou holky celé mokré a ještě krááááásně „voní“. Podotýkám, že ty smrady z vlasů nejdou vymýt hned, takže ta cesta domů pak byla vždycky děs, ve vlaku se mísí tolik smradů, kolik je tam holek….
  Taky se tam drží, že od 12ti polévají holky, ale ne, že by vyrazily na koledu, spíš když někdo dorazí pozdě, tak to schytá…
  Maminky, tetičky, babičky jsou celkem ušetřeny, ty čeká jen trocha toho smradu.

  A ještě jedna věc – Slovensko je proti Čechám víc katolické, takže se tam před Velikonoci drží dlouhý půst, což znamená žádné zábavy (opět to platí spíše pro venkov, města to moc nedodržují), první zábavou pak bývá právě ta v noci z neděle na pondělí, takže je fakt hodně veselo i na těchhle diskotékách, taková potopa (mládež si to uklidí sama společnými silami).

  Ale teda je fakt, že já tu pomlázku moc nemusím, podle mě je to „suchý“. A peávě proto musím napsat, že když pak k babičce dorazila jednou parta kluků v krojích, s muzikou, zpívali, koledovali jako kdysi, tak jsme do té vany letěly s radostí ;o))

  Belatrix: My jsme byli šikovnější, nemělo to sice nic společného s Velikonocema, ale taky jsme měli novou třídní (7. třída) a měli jsme teda „super“ nápad, taková ta plastová vajíčka z Kinder vajíček jsme naplnili vodou, přidali pr. do pečiva, protřepali a zahodili – krásně bouchly a ohodily postupně celou třídu, takže taky super nástup… A jediné naše štěstí bylo, že se mělo za 2 měsíce malovat v celé škole (prázdniny), jinak by malivání museli platit rodiče… Jo, jo, taky jsme byli třída k pohledání….

 • irenamici

  zdravím….no myslím, že to byl super trénink, já osobně tyhle svátky moc nemusím a jako malá holka jsem se moc těšila na poledne, kdy se to už může klukům vracet ….což jsem potom už byla v prvních řadách :-DAle jinak si myslím, že jsi to zvládla bravůrně a dosti s nadhledem…:-))

 • Kasparek
  Kasparek

  ahojky,jsem ze severu a tady se do 12 hodin koleduje původně kluci,ted když se podívám tak spíš holky a od 12 se polévá.Tedy holky kluky.Hlavně ať to ve zdraví přečkáme.

 • babuška

  Já jsem o velikonocích vždy skončila v potoce (teče v mém rodišti před domem) v posledních letech to je jinak.Nejhůře končím polita různými voňankami.Děti mě brání.

 • Pavlinkav

  Tak u nás (Slovácko) se taky říká, že šlahačka je do 12 a po dvanácté můžou chodit holky „po královničce“. Ale taky se to moc nedodržuje. U nás asi tak, že babičky vždycky chystaly výslužku aj pro holky, takže jsme o ty sladkosti nepřišly:o))

 • Jé, to je zajímavý, jak jsou Velikonoční zvyky všude jiné. Tak u nás, ve středních Čechách je zvykem, že kluci chodí hodovat a švihat pomlázkou, ovšem, když to nestihnou do 12,00 hod, tak je holky zlijou vodou. Je ovšem pravda, že někdy se zlejvá už před polednem :-)). O to je pak nářez větší.

 • mamcalenca

  ..a na slovensku,(kde jsem 7l.žila a narod.se mi tam děti),je zvykem jen polévání,teda ¨záleží v které oblasti,někde se i „šibe“,mrská pomláskou,ale to polívání je tam hlavní a prodávají se tam na to takové levné „smradlavky“ a polívají vás tím i na vlasy a smrdíte ješte týden:-))a napustí vanu a jste v ledové vodě ,ani nevíte jak:-))slováci berou „veľku noc“ ze vším všudy,stoly plné dobrot,pití,rodina se setká uplně celá..u nás na jižní moravě se jen mrská,teda u nás co vím.ale velikonoce jsou tady už jen spíš o opilcích,bohužel.manžel chce udělat radost synovi,tak obejdou babičky..ale pak hlavně někam odjíždíme po krásách naši zemičky:-))

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  Káčo, my holky jsme občas tu pomlázku v úterý do školy donesly, ale jestli jsme ji použily, to už si fakt pamatuju…
  Gábino, to je opravdu zajímavé, já to fakt slyším prvně… (Ale jak říkal pradědeček, prý, člověk se celý život učí a hloupej umře…)

 • Tak já jsem taky vždycky končila sešvihaná a politá smradlavou lacinou voňavkou ve vaně se studenou vodou…a to někdy i několikráte vždy po převlečení se do suchého…na sev. Moravě je zase zvyk (nebo se to říká), že v pondělí chodí kluci na holky, a v úterý holky na kluky…ale v reálu jsem to snad nikdy nezažila…nevím, jak bych ty kluky do té vany dostala:-)…

 • Jarmuschko, tak na Chodsku a myslím v celých západních Čechách kluci chodí s pomlázkou „vyšupat“ holky a ty je za to polévají vodou, na přestupný rok je to obráceně. Pravda je, že při vzájemných „bojích“ často holky opravdu končí v potoce…taky se traduje, že pomlázka jen do oběda a voda jen od oběda, ale to se myslím nedodržuje:-)

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  …docela by mě zajímalo, kde je zvykem, že holky polévají kluky!? U nás (střední Morava) i kam jsme kdy vyjeli na velikonoční vandr (dost často Slovensko) vždy kluci děvčata sešvihali pomlázkou a polili vodou nebo do té vody rovnou šupli…

 • Želvíček
  Želvíček

  Jo, tak na Velikonoce jsme podobným způsobem „trénovali“ s bráchou. Až na to že bylo 22.12., máma měla naklizený byt na Vánoce a polévali jsme jeden druhého. Tenkrát byla máma dost naštvaná, ale teď se tomu společně smějeme.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist