Jaká výchova je správná?

Rubrika: Chodí do škol(k)y

440559_kids_2Jaká výchova ja správná? – tak nad tím jsem se začala pozastavovat, až můj dnes již devítiletý syn začal chodit do školky.

Začalo to takovýma hloupostma typu – posmívání, cákaní vodou, čůrání všude jinde, než do záchodu,lámaním pastelek, šklebením se a je toho daleko více, ale chvála bohu si to už moc nepřipouštím ani nepamatuji.
Samozřejmě jsme byli na koberečku buď každý den nebo ob den…

Pořád ty samé řeči od učitelek i od rodičů, musím ale napsat, že jsem procházela hodně depresívním obdobím. Pořád jsem si říkala, proč zrovna já mám takové starosti, proč mě to potkalo. Došlo to tak daleko, že jsem syna přehlásila na jinou školku, i když jsme museli dojíždět, ale to mi nevadilo. Můj pocit prostě byl, že učitelka je k…a, která nezvládne ani čtyřleté dítě. V nové školce nás paní ředitelka přivítala s úsměvem. Tehdy jsem si pomyslela, že jí ten úsměv dlouho nevydrží, ale vydržel! Jeden týden a už jsme byli ve školce, světe div se, s úsměvem nám sdělila, že je naše ratolest velmi živá, ale že má pár nápadů, jak mu pomoci. Takový přístup jsem nečekala ani v nejlepším snu.
Poradila nám skvělou paní psycholožku, která funguje jako teta a už nám pomáhá pět let. Dala synovi velkou motivaci jak se udržet takzvaně na uzdě.

Proč to všechno píšu? – už je to sice dávno, ale dnes mě syn zase potěšil jedním kouskem. Minulý týden jsme byli na jižní Moravě ve sklípcích a dovezli jsme si vínečko. A naše ratolest si ho pěkně odlila do sklenice ze školy a dával ho koštovat spolužákům tak, jak se to ve sklípcích dělává. Bohužel se nesetkal s pochopením paní učitelky, která mu vysolila poznámky se vzkazem pro rodiče, ať si hlídaj domácí alkohol. V první chvíli jsem byla vzteky bez sebe, ale se musela strašně smát, i když ten smích syn raději neviděl ať nekazím morálku.
Co dodat – myslím, že mě ještě čeká spoustu takových nečekaných akcí, ale vím, že je musím zvládnout, a taky vím, že v tom nejsem sama a je nás víc a za naše děti musíme bojovat a nic nevzdávat.

Napsal/a: Nikelka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Jak vybrat ty pravé plenky pro novorozené miminko?

Očekávání miminka sebou nese spoustu radosti, ale také rozhodování a nákupů. Jednou z věcí, bez kterých se určitě neobejdete,

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (10 vyjádření)

 • ahoj,chtěla bych ještě dodat,že toho vína bylo cirka 0.2 deci a paní učitelka nás dobře zná,že nejsme žádní alkoholíci,ale prostě nás chtěl napodobit a pochlubit se,že byl ve sklípku.

 • Anonymní

  Milá lenčo,v zásadě s tvým názorem souhlasím,ale zkus si vyjmenovat,na které věci by dítě správně nemělo dosáhnout. všechny bohužel z dosahu neodstraníš.Nehledě na to,že takzvaně živé dítě bývá i velmi vynalézavé,což mohu potvrdit z vlastní zkušenosti.

 • Mám sama dvě děti a nevím ještě co je spravný,měla bys dávat vino někam kam malej nedosáhne,nepříjde mi to vtipný když dítě nalejva děti.

 • Jarmuschka
  Jarmuschka

  To s tou „výměnou“ školek mi připomnělo syna známých, který má dysgrafii, od mala byl, alespoň v některých předmětech, hodnocen slovně, měl speciální úkoly v češtině (místo diktátů), zkoušen byl většinou ústně… A vždycky to, jestli „to šlo“, záleželo na konkrétní učetelce….
  Na druhém stupni měl ovšem třídní, která by snad ve školství ani neměla co dělat. Když si děcka vybírala, kam se budou hlásit, bylo tomuto klukovi jasné, že žádné jazyky, že by se trápil a asi tam ani dlouho nevydržel. Tak si po vzoru tatínka vybral průmyslovku. A tehdy mu třídní (nevím už, jestli před celou třídou, nebo jen mezi 4 očima) řekla, že se tam stejně nedostane…
  No, a dotyčný už je ve druháku na VŠ… Sice nemá samé jedničky, ale to přece není nejdůležitější, ne!? Už byl této své třídní ukázat index… ;o)
  Tahle paní učitelka by snad ani učit neměla… Kdoví kolik dětí už takhle „srazila“ a odradila…

 • Pomněnka

  Aanny, to „to byl pěkný kousek“ bylo samozřejmě myšleno ironicky, jako že to Nikelku asi docela nemile překvapilo. Jasně, že alkohol do školy nepatří… Jenže prcek prostě viděl něco, co dělají dospěláci a chtěl být za velkého, tak to napodobil. Ten alkohol v tom podle mě – jak píše Káča – až takovou roli nehrál.

 • Jistě, myslím si, že učitelka informovala rodiče a přítomnosti alkoholu ve třídě. Zřejmě usoudila, že to maminka Nikelka nevěděla. Já bych asi v této situaci zašla do školy a vysvětlila si celou věc.

 • Ahoj aannyy – reakce na reakci:-) – můj komentář byl spíše k první části článku o školce, s tím „vínečkem“ s tebou souhlasím – i když to asi Nikelčina ratolest nemyslela zle a šlo jí spíše o to „koštování“ než o samotný alkohol, tak ten skutečně podle mě do školy nepatří a „poznámky“ by tady měly být brány spíše jako „informace rodičům“ než jako nějaké stížnosti, rodiče by to potom měli vhodnou formou potomkovi vysvětlit – o tom je asi ta výchova:-)

 • Musím reagovat. Chápu, že vám to připadá při starostech všedních dnů docela zábavné a vítáte to jako změnu ve stereotypu. Ale taky chápu učitelku, která reagovala poznámkou na lahev alkoholu. Zkuste se vžít do role učitelky a stanout před třídou a zjistit, že tam koluje alkohol. Určitě musí zareagovat tak, aby bylo jasné, co je a není správné. Kdyby to přešla, další den by mohla přijít celá třída s flaškou rumu, vodky apod. Souhlasím, že se to dá řešit i jinak než jen poznámkou.
  Navíc si myslím, že by nebyla žádná z Vás ráda, kdyby to nebyl výjimečný incident, ale stalo by se to pravidlem.
  Navíc, spolužáci se velmi rádi doma pochlubí, že pili ve škole víno a učitelce by se to vrátilo jako bumerang.

 • Ahoj, vzpoměla jsem si na jeden článeček od jarmuschky, který tu nedávno na podobné téma byl – jsou opravdu učitelé (kteří prostě „pohlídají“ děti během doby zaměstnání rodičů asi tak, jako bys je svěřila jakékoli „osobě na hlídání“, která pak večer bude referovat, jak byl „hodný“ nebo „zlobivý“ a „Učitelé“, kteří dokáží vyřešit problémy zdánlivě neřešitelné a dokázat to, že jsou všechny děti „hodné“ a ani o tom neví:-)…kéž by jich bylo co nejvíce….

 • Pomněnka

  Nikelko, to víš, je školka a školka, učitelka a učitelka… Je to prostě v lidech, někdo vidí, že prtě zlobí, jiný, že je živé… Záleží na úhlu pohledu…
  To s tím vínečkem byl pěkný kousek, tak pevné nervy při dalších a ber to s nadhledem 🙂

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist