Zachraňme Ježíška

Rubrika: Tradice a zvyky, VD tipy

Pomalu nastává čas začít přemýšlet o Vánocích, a hlavně se na ně připravovat.

Komu svěřujete vy svá vánoční přání? Toužíte po speciálních dárcích a píšete si o ně Ježíškovi? Tak to je moc dobře! A můžete se s ním klidně podělit i o dosavadní úspěchy a radosti, anebo se mu svěřit se svými trably a problémy. Český Ježíšek je na takové dopisy připravený a na každé vaše psaníčko, ať veselé nebo smutné, spolehlivě odpoví. Na rozdíl od cizokrajného Santa Klause nebo Dědy Mráze…

Stačí poslat své psaní na adresu: Ježíškova dílna, Boží Dar 1, PSČ 362 62. Ovšem nesmíte přitom zapomenout připojit své celé jméno s adresou a přiložit 17 Kč dopisní známku.

Posílání dopisů Ježíškovi bylo odstartováno již 1. října a potrvá až do 5. prosince, takže máte všichni velkou a jedinečnou šanci se zapojit. A pak se těšit na psaníčko přímo z Ježíškova světa.

Ale jak to vlastně všechno vůbec začalo?

Protože české děti pod santaklausovskou a dědomrázovskou záplavou v obchodech a reklamách už pomalu začínaly zapomínat na pravého českého Ježíška, rozhodlo se pár nadšenců jeho tradici posílit a podpořit. Zkrátka zachránit našeho Ježíška!

Už v roce 2006 byla vyhlášena soutěž Česko kreslí Ježíška a z té spousty malůvek, kreseb a nápadů získali organizátoři přehled o tom, jak si vlastně kluci a holky onoho „nadělovacího“ Ježíška představují. A jak by tedy měl vypadat, pokud ho budou ztvárňovat na obrázcích. Tak byla tedy stvořena jeho podoba a také Ježíškův svět a vyšla i řádka knížek s tímto nevšedním námětem a s krásnými barevnými obrázky.

V roce 2007 zase děti psaly o tom, jak by měly podle nich vypadat nejhezčí Vánoce nebo jaké nejkrásnější vánoční svátky zažily. A věříte, že to byl téměř vždycky Ježíšek, s kým si kluci a holky spojovali vánoční pohodu? Navíc proběhla soutěž ve zpěvu koled a vánočních písní, jejíž finále se odehrávalo v pražském Kongresovém paláci s porotou v čele s populárním Jiřím Suchým. V tomto roce byla kromě toho na Božím Daru otevřena zajímavá Ježíškova cesta, která funguje dodnes.

V následujících letech zájem o probuzenou ježíškovskou tradici potěšitelně stoupal. V roce 2009 to byla například akce České děti čtou s Ježíškem, kterou podpořily knihovny na spoustě míst v republice. O rok později se předvánoční dění zaměřilo na bezpečné cestování a pohyb po ulicích.

V roce 2011 pak začal Ježíšek dětem odepisovat na jejich dopisy, které psaly na zakoupené speciální papíry prodávané na poštách. A přiložil i malý papírový dáreček. V dopisové poště z Ježíškova světa pokračoval Ježíšek i v dalších letech, a to již zdarma. Někdy přiložil omalovánky, vystřihovánky nebo pexeso, jeden rok dokonce vybraných 30 chlapců a 30 děvčat dostalo dárkové balíčky a každý rok je jednomu z dopisujících splněno i jeho velké přání. To samozřejmě díky podpoře generálního partnera celé akce – Nadačního fondu pomoci Karla Janečka. Těch partnerů pro Ježíškův svět je samozřejmě více, včetně České pošty, takže i jim patří díky za jejich pomoc.

Navrh_OBALKY_2012

Každoročně již od října posílají děti dopisy se svými přáními na vánoční poštu do Božího Daru a odtud jsou pak listovní zásilky předávány na zdejší centrálu Českého Ježíška. Z tohoto místa potom putují Ježíškovy odpovědi na všechny dětské adresy. Pravdou také je, že každým rokem počet těchto zásilek přibývá. V loňském roce už jich bylo víc než 45.000. Možná vás překvapí, že si s Ježíškem nedopisují jen kluci a děvčata, ale i dospěláci. Dokonce i senioři, babičky a dědečkové, kteří si zachovali potřebnou porci dětské fantazie a hravou duši. A vyřizují se i dopisy zpožděné či zatoulané, které dorazí až po Vánocích.

Takže věřím, že letos mezi adresáty ježíškovské pošty budete i vy. Nebylo by báječné dostat takový dopis s podpisem toho pravého českého Ježíška?

Pravidla dopisování s Ježíškem najdete na www.ceskyjezisek.cz.

Český Ježíšek letos pošle dárečky 10 z vás

I na VD už máme svoji milou ježíškovskou tradici. Už několik let pro vás právě ve spolupráci s českým Ježíškem připravujeme soutěž o dárkové balíčky přímo z Ježíškovy dílny. Letos poputují k 10 z vás, kteří správně odpovíte na jednoduchou soutěžní otázku.

O dárky od Ježíška si můžete zasoutěžit až do 30. listopadu 2015.

 

Tip pro ty, kdo naše soutěže ještě moc neznají

  • Než se pustíte do tipování, nahlédněte do vyhodnocených soutěží, v jakých hodnotách se konečné počty tipů pohybují.
  • Počítejte s tím, že jednou denně můžete svůj tip upravit, takže se vyplatí zpočátku tipovat spíš při zemi, abyste měli přehled, jakým tempem tipy do soutěže přibývají.
  • Jednou denně (nad ránem) probíhá kontrola všech tipů, o překročení toho svého budete případně informováni emailem.
  • Aktivní návštěvníci stránek mohou stav svého tipu zkontrolovat kdykoli přímo na soutěžní stránce.

Postistko_web

Napsal/a: Český Ježíšek

Toto taky stojí za přečtení!

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (4 vyjádření)

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist