Ušijte dětem adventní kalendář

Rubrika: Maminkovská dílna

Rozhodla jsem se letos dětem vyměnit papírový adventní kalendář za látkový. Papírový jsem vyráběla podle návodu z některého kreativního časopisu, ale bohužel se do něho dost věcí špatně vešlo a musela jsem je jednotlivě balit, protože z něj koukaly…

Moje představa byla jasná – na každý den jeden pytlíček, kapsičku, ve které budou schovaná překvapení na každý den. Ať už to bude něco sladkého, drobná hračka, nebo nějaká „potřebnost“.

Co budete potřebovat:

  • jehly, nitě, případně šicí stroj, který nám práci usnadní
  • nůžky
  • stužku nebo provázek pro zavázání pytlíčků
  • pár špendlíků nebo žehličku
  • křída pro švadlenky v kontrastní barvě s vybranou látkou
  • dvě šikovné ruce

Časová náročnost: se šicím strojem jsem stříháním, šitím a popisováním strávila asi 2 hodiny.

Postup:

Promyslíme si, jaký rozměr by měly pytlíčky mít, co do nich budeme chtít schovat. Já jsem se rozhodla pro velikost přibližně 10×15 cm.

Látku nastříháme podle zvolené velikosti – já jsem pro rozměr 10×15 cm stříhala pruhy látky o velikosti 31×21 cm (s přídavky na založení), celkem 24 pruhů. Je jednodušší, pokud jde látka stříhat „po vlákně“, pokud to ale není možné, musíme si vše rozměřit a nakreslit křídou. A nebo stříhnout bez měření, přiměřeně stejně velké pruhy látky. Na konečném díle nebude vadit, že je každý pytlíček trochu jiný – když je naplníme každý něčím jiným, rozdíly se ztratí.

Aby se nám látka netřepila a kalendář vydržel několik použití a dal se bezpečně vyprat, je vhodné obšít okraje tzv.“entlovacím“ stehem.

Po obšití založíme kratší strany cca o 0,5 cm tak, že přehneme na rubovou stranu 0,5 cm lícové, tedy v mém případě se vzorem.
Pro souměrný výsledek můžeme přeložený okraj buď zašpendlit, nebo zažehlit žehličkou. Protože máme nastříhaných celkem 24 dílků, bude rychlejší látku zažehlit, než zapichovat a po té vyndavat špendlíky během šití. Co si zvolíte, je ale na vás.

Založené okraje přišijeme.

Po té proužek látky přeložíme lícem k sobě – díváme se tedy na rubovou stranou, nahoře vidíme založený proužek lícové strany. Někdo bude potřebovat opět látku sešpendlit, někdo proužek po delších stranách sešije bez založení. Záleží na vaší šikovnosti a praxi.

Vzniklou kapsičku převrátíme na lícovou stranu.

Pro přesné srovnání rohů můžeme použít nůžky, pokud máme kapsičky příliš malé na to, aby se nám do nich vešly ruce.

Pytlíček je skoro hotov, chybí mu ale stužka na zavázání. Aby se nám stužky neztratily, je dobré je přišít. Naměříme si tedy přibližně polovinu jedné ze stran a přišijeme stužku uprostřed. Stužka musí být dost dlouhá, aby se z ní dala uvázat mašlička.

Zdálo by se, že už máme hotovo.

Já jsem se však rozhodla ještě na pytlíčky napsat číslice, abych mohla pytlíčky mezi sebou přeházet a kluky nepřipravila o možnost najít si ten správný na příslušný den.

Číslice jsem napsala 3D barvou, která je použitelná na různé povrchy, od textilu po sklo. Vydrží i několikero praní, není třeba ji zažehlovat nebo jinak fixovat, po zaschnutí je hotovo.

Pytlíčky budou u nás viset přikolíčkované na šňůrce na zvýšené posteli a kluci si budou každý den hledat to správné číslo.

Tip na závěr: Pokud si nedokážete vybrat ten pravý vzor pro vás, 3D barvy dokáží vyčarovat krásné vánoční motivy téměř na čemkoliv. Můj původní záměr byl koupit jednobarevnou látku ve 3 barvách a dozdobit ji vánočními motivy, ale vzhledem k mé časové vytíženosti a náhodě, která mi přihrála látku potištěnou zimním motivem, jsem plány změnila.

Napsal/a: Pomněnka

Toto taky stojí za přečtení!

Jak vybrat přebalovací tašku na kočárek

Čekáte miminko a hledáte tašku na kočárek? Co všechno byste měli v takovém případě zvážit a proč maminkám nestačí

Čtu dál →

10 pravidel, jak oblékat děti v zimě

Venku přituhuje, nejen na horách napadla sněhová pokrývka. Zatímco my poznáme, kdy je nám zima nebo naopak příliš teplo

Čtu dál →

Tipy, jak zabavit děti na zahradě v zimě i v létě

Zahrada je pro děti osobitým útočištěm, kde mohou stále něco nového objevovat. Stačí pár vychytávek, nezbytných komponentů i vhodný

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (1 vyjádření)

  • Pomněnko, krásný Adventní kalendář. Taky jsem před pár lety dětem kalendáře šila, ale už je stačili doničit, ale vyfocené je mám.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist