Tvořeníčko – 4 deskové hry

Rubrika: Maminkovská dílna, Tvoření s dětmi

Dnes jsem si pro vás připravila deskové hry, které si za velmi nízké náklady můžete vytvořit během chvilky. Pustila jsem se do nich, protože tohle mi ve školce chybí a přeci jen malá vesnická školka nemá korunek nazbyt.

POMŮCKY:
– papír
– pastelky, fixy…
– tiskárnu a laminovačku (není nutné)
– figurky od člověče nezlob se – větší množství (nebo něco jiného – pet víčka, kostičky atd.)
– dvě házecí kostky – jednu klasickou, s tečkami co určují počet, a  jednu s barvami místo teček (pokud nemáme, stačí nalepit barevné papírky na jednotlivé strany)

1) BAREVNÉ BERUŠKY
1) Namalujeme nebo vytiskneme obrázek berušky, důležité na ní jsou puntíky – obrázek namalujeme tolikrát, pro kolik hráčů zamýšlíme hru připravit.
2) Obrázek vymalujeme pastelkami a jen puntíky necháme bílé, ty vymalujeme fixem podle toho, jaké barvy máme na házecí kostce.
3) Výsledná hrací pole necháme zalaminovat, aby se nám při hraní neničila.

Tvorenicko_deskove hry[1] Tvorenicko_deskove hry[2]
Tvorenicko_deskove hry[3]

PRAVIDLA:
Cílem této hry je co nejdříve zaplnit celé pole berušky. Každý hráč má své hrací pole s beruškou, uprostřed jsou figurky pro všechny společné. Hráč hodí kostkou a podle toho, jaká barva padne, tak takovou figurku vezme a postaví na stejně barevný puntík (na kostce hodí červenou barvu a postaví červenou figurku na červený puntík). Pak háže další hráč a takhle stále dokola a postupně zaplňují jednotlivé tečky berušky. Když hráč hodí například červenou barvu a všechny červené puntíky má již zaplněné, tak nemůže nikam nic přiložit a hraje následující hráč.
Varianta: Na kostce je 6 stran = 6 barev. Jednu si zvolte, například bílou a pokud padne bílá, tak hráč 1 kolo nehraje.

2) JEŽEČCI S JABLÍČKY
Je to obdoba berušek, ale pro možnost výběru dětí, a trochu i díky ročnímu období, vznikli ježečci. Můžete si tímhle způsobem vytvořit cokoliv, co mají rády vaše děti – kytičky, autíčka atd.

Tvorenicko_deskove hry[4]

3) a 4) NENAŽRANÉ MYŠKY
1) Na papír si namalujeme myšky se sýrem do míst startu a cíle a sem tam po ploše pro oživení hracího pole – komu se nechce malovat jako mně, může ve Wordu na plochu vložit obrázky a vytisknout.
(obrázek udělejte dvakrát!!!)

Tvorenicko_deskove hry[5]

2) Pak domalujeme hrací políčka a klouzačky – to jsou ty cestičky, co vidíte na obrázku, jejich význam vysvětlím v pravidlech hry.

Tvorenicko_deskove hry[6]

3) Jedno hrací pole vymalujte barevně opět podle barviček na kostce s barvami místo teček.

Tvorenicko_deskove hry[7]

4) Druhé hrací pole vymalujeme jednou barvou, já vymalovala žlutou a všimněte si červených políček s hvězdičkami u „klouzaček“ – tady jsem přidala klouzačky – s tímto hracím polem budeme hrát s kostkou, která má klasické tečky určující počet (1-6).

Tvorenicko_deskove hry[8]

5) Opět hrací pole zalaminujeme.
– doma laminovačku nemám, ale ve městě v krámu, kde plní tonery, prodávají věci k pc, kopírují atd. jsem uspěla za pár korun.

PRAVIDLA:
Cílem obou hracích polí je, aby se myšky ze startu co nejdříve dostaly k sýru, kdo bude první, ten vyhrává.
Barevné pole – je určeno hlavně pro děti, které ještě neumí počítat, hrajeme s barevnou kostkou. Políčka s křížkem jsou klouzačky, když na ně hráč vstoupí tak se sklouzne zpátky a hra se tím malinko zpomalí a udělá zajímavější :D.
Žluté pole – je určeno pro děti, které umějí počítet do 6 a rozpoznají čísla na hrací kostce. Červená políčka s křížkem, jsou i tu klouzačky, které sklouznou hráče zpátky o pár hracích polí.

Všem přeji, krásně prožité chvilky nejen u tvoření hracích polí, ale hlavně u jejich používání!!!!!!

Omlouvám se, pokud jsou pravidla napsaná nepochopitelně, ale jsem už unavená, je dost hodin a k tomu všemu mi tu hraje TV a nemůžu se pořádně soustředit „jen“ na psaní.
Případné dotazy ráda zodpovím…

Krásný den, tvořilky.

Napsal/a: Bamiska

Toto taky stojí za přečtení!

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Spoření pro děti: jaké máte možnosti?

S novým přírůstkem do rodiny je čas začít myslet na budoucnost. Chcete-li svým ratolestem zajistit lepší start do života, neměli

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (2 vyjádření)

  • Díky MOC za nápady na podzimní prázdniny! Halloween si děti užívají ve škole, družině i ve školce, o víkendu vydlabeme dýni a budou chtít změnit téma… jako vždy 🙂

  • mura

    Bami-moc pěkné,je vidět,že jsi šikulka.

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist