Trošku bezpečnější, jednoduchý, adventní svícen

Vánoce se nezadržitelně blíží, většina z nás zajde do obchodu pro Adventní věnec, či svícen…
Ukážu vám, jak sestavit bezpečnější variantu s použitím sklenic, kterou po svátcích rozeberete a nebudete váhat, zda vyhodit, či příští Vánoce přemýšlet, kam jste dekoraci uschovali.

Vše má svůj smysl

Nazvala jsem Adventní věnec/svícen záměrně dekorací, protože jsem přišla na to, že jsem doteď netušila, jaký hlubší význam a symboliku má. Jen okrajově zmíním významy, které jsem netušila. U zapalování nejde tedy jen o „odpočítávání“ jednotlivých týdnů před Vánoci, ale vše má své opodstatnění.

Barva svíček:  nejčastěji a nejvíce tradic se shoduje na čtyřech fialových svících, či třech fialových a jedné růžové. Do středu se podle nejstarších tradic umísťuje jedna bílá.

Fialová – naděje, mír, láska
Růžová – přátelství
Bílá (pátá svíce uprostřed) – sváteční barva, symbol panny Marie, Vánoc a často samotného Krista
Červená – je často používána, symbolizuje krev, kterou Ježíš prolil za spásu světa
Zlatá (na místo růžové) – barva života a vítězství

Světský život považuje za vánoční barvy červenou, zelenou a zlatou. Některé protestantské církve pak modrou.

Tvar svícnu, či věnce a způsob umístnění: kulatý tvar symbolizuje v křesťanství Boží věčnost a jednotu, vzkříšení a věčný život. Některé teorie praví, že svícen byl používán už před příchodem křesťanství a kruh zde symbolizoval slunce. Původně se věnce zavěšovaly na dveře i se svícemi, nebo stuhami pod strop, později se přešlo k variantě položení na stůl. Zavěšené věnce na dveřích bez svíček se nazývají také adventní. Věnec je také vykládán jako symbolika Kristova kříže a svíčky by měly být rozmístěny na čtyři světové strany pro požehnání na každou z nich.

Svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček.

Ostatní materiály: v předkřesťanských dobách lidé věřili, že zelené větve poskytnou klid a pohodlí dobrým duchům a sláma (holé slámové věnce) právě vyžene zlé duchy.

A copak jsem vytvořila já…

Potřebujeme:

Jak na to:

1.)    Pokud chcete k dekorování použít ovoce, pak počítejte s 2-3mi dny na sušení. Třpytky na ně nasypte hned, před sušením.

2.)    Namyslete si celkový vzhled svícnu. Rozmístěte sklenice na talíř.

3.)    Pokud použijete sisal, jako vyplnění „dna“ pak ho nyní rozprostřete dle libosti. Nedoporučuji moc pod skleničky, ať se nenaruší stabilita.  Sisal určitě obstřihejte, ať nedojde ke vznícení!!!

4.)    Naaranžujte zvolené doplňky. Skořicové kmeny můžete třeba svázat dva stužkou k sobě. Vložte svíčky, příp. posypte sisal a aranžmá třpytkami a máte hotovo.

Po svátcích jen rozeberete.

Pokud kvůli svícnu pořídíte malé skleničky, využijte je na květiny, když už ve váze sklánějí  hlavičky, jen ušmikněte květy a vložte do sklenky s vodou.