Trošku bezpečnější, jednoduchý, adventní svícen

Rubrika: Maminkovská dílna

Vánoce se nezadržitelně blíží, většina z nás zajde do obchodu pro Adventní věnec, či svícen…
Ukážu vám, jak sestavit bezpečnější variantu s použitím sklenic, kterou po svátcích rozeberete a nebudete váhat, zda vyhodit, či příští Vánoce přemýšlet, kam jste dekoraci uschovali.

Vše má svůj smysl

Nazvala jsem Adventní věnec/svícen záměrně dekorací, protože jsem přišla na to, že jsem doteď netušila, jaký hlubší význam a symboliku má. Jen okrajově zmíním významy, které jsem netušila. U zapalování nejde tedy jen o „odpočítávání“ jednotlivých týdnů před Vánoci, ale vše má své opodstatnění.

Barva svíček:  nejčastěji a nejvíce tradic se shoduje na čtyřech fialových svících, či třech fialových a jedné růžové. Do středu se podle nejstarších tradic umísťuje jedna bílá.

Fialová – naděje, mír, láska
Růžová – přátelství
Bílá (pátá svíce uprostřed) – sváteční barva, symbol panny Marie, Vánoc a často samotného Krista
Červená – je často používána, symbolizuje krev, kterou Ježíš prolil za spásu světa
Zlatá (na místo růžové) – barva života a vítězství

Světský život považuje za vánoční barvy červenou, zelenou a zlatou. Některé protestantské církve pak modrou.

Tvar svícnu, či věnce a způsob umístnění: kulatý tvar symbolizuje v křesťanství Boží věčnost a jednotu, vzkříšení a věčný život. Některé teorie praví, že svícen byl používán už před příchodem křesťanství a kruh zde symbolizoval slunce. Původně se věnce zavěšovaly na dveře i se svícemi, nebo stuhami pod strop, později se přešlo k variantě položení na stůl. Zavěšené věnce na dveřích bez svíček se nazývají také adventní. Věnec je také vykládán jako symbolika Kristova kříže a svíčky by měly být rozmístěny na čtyři světové strany pro požehnání na každou z nich.

Svíčky by se měly zapalovat proti směru hodinových ručiček.

Ostatní materiály: v předkřesťanských dobách lidé věřili, že zelené větve poskytnou klid a pohodlí dobrým duchům a sláma (holé slámové věnce) právě vyžene zlé duchy.

A copak jsem vytvořila já…

Potřebujeme:

 • Talíř, nejlépe kulatý a skleněný
 • 4 – 5 malých a nízkých sklenic (mohou být i třeba whiskovky)
 • Svíčky dle svých požadavků
 • Sisal
 • Stuhy, sušené ovoce, baňky, třpytky na nehty, skořici celou, hřebíček, badyán, malé baňky…

Jak na to:

1.)    Pokud chcete k dekorování použít ovoce, pak počítejte s 2-3mi dny na sušení. Třpytky na ně nasypte hned, před sušením.

2.)    Namyslete si celkový vzhled svícnu. Rozmístěte sklenice na talíř.

3.)    Pokud použijete sisal, jako vyplnění „dna“ pak ho nyní rozprostřete dle libosti. Nedoporučuji moc pod skleničky, ať se nenaruší stabilita.  Sisal určitě obstřihejte, ať nedojde ke vznícení!!!

4.)    Naaranžujte zvolené doplňky. Skořicové kmeny můžete třeba svázat dva stužkou k sobě. Vložte svíčky, příp. posypte sisal a aranžmá třpytkami a máte hotovo.

Po svátcích jen rozeberete.

Pokud kvůli svícnu pořídíte malé skleničky, využijte je na květiny, když už ve váze sklánějí  hlavičky, jen ušmikněte květy a vložte do sklenky s vodou.

Napsal/a: Marie Busolíni

Toto taky stojí za přečtení!

Tipy na dárky pro děti podle věku – zabaví se a rozvinou dovednosti

Lámete si hlavu s tím, co potěší nastávající, novopečené či už ostřílené rodiče, respektive jejich děti? Přečtěte si naše

Čtu dál →

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (14 vyjádření)

 • Anonymní

  to se mi zamlouvááá hned jdu na to

 • Anonymní

  to se mi zamlouvááá hned jdu na to§

 • skvělý nápad 🙂

 • Zava

  To musí krásně vonět!

 • PetraO

  Moc hezké:-), já jsem líná a navíc šetrná, takže každoročně máme věnec dělaný v podobném stylu-prostě ozdobím talíř a pod. se 4mi svíčkami, letos shodou okolností fialovými, nevěděla jsem, že to má nějaký větší smysl (něž barevné kompozice), když jsem byla malá u nás nic doma takového nebylo, ale osobně se mi tento zvyk líbí, ač jsem ani nevěděla proč se co a jak dělá, tak díky za ozřejmění :-).
  Já ozdobím tím, co je doma a jelikož mám ráda přírodní věci, obsypu to neloupanýma vlašskýma ořechama, letos jsem ještě vyzdobila malýma jablíčkama (jindy třeba -šípky, šišky-ten pomeranč je také dobrý nápad-ale já jaksi vždy zjistím, že je advent až na poslední chvíli-v 1. adventní neděli), pár jehličnatých větviček také není na škodu,skořicí vcelku-prostě co dům a příroda dá-je mnoho možností (třeba i v kombinaci s nepřírodními materiály). Do ovoce lze př. napíchat i pár hřebíčků-vánočnš to pak i voní). Levné, rychlé, ekologické a i zapomnětliví, líní mohou dopřát sobě a svým blízkým příjemnou atmosféru u adventních večeří, kdy už se setmí a hoří svíčka (ky).

 • jedním slovem:krásné 🙂

 • Jarmuschka

  Prima nápad, bezva návod.
  🙂

 • Lien

  opravdu moc pěkné i pěkně popsaný význam

 • Peťka
 • psohlavkyne

  Konečně mi někdo řekl, jak mám udělat krásný a jednoduchý věnec. Děkuji. Pokusím se udělat alespoň z poloviny tak hezký jako tyto. Netradiční a líbivé!

 • MarieB

  Bamisko a Zuzinko děkuji moc!!! Sama jsem hleděla, že dle křesťantsví mají svíčky i svá jména, u zapalování se čtou konkrétní úryvky z bible…no je toho fůra ;-). MarieB

 • Fakt moc pěkné a jednoduché 😀 super!

 • bamiska

  zapomněla jsem připsat, že jsem nejen ráda viděla nápad na velmi krásný svícínek, ale i povídání kolem se mi moc líbilo, je fajn vědět proč se jak které věci dějí a vědět i to pozadí kolem…

 • bamiska

  Mari krásnej tohle se mi moc líbí, krásné a luxusní….

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist