Papirmasche bez lepidla

Rubrika: Knihy pro děti a mládež, Maminkovská dílna, Tvoření s dětmi

Ještě je hodně technik, které jsem nevyzkoušela, a to s dětmi tvořím opravdu hodně. Tak se ráda nechám poučit o tom, co je nového, nebo o tom, co ještě neumím…

Ellen Kalaidzidu pracuje s dětmi a tak dala dokupy knihu Neobyčejné tvoření s dětmi, kde představuje několik zajímavých technik, které zvládnou i děti. Publikace vyšla v nakladatelství Grada.

V úvodu knihy najdete přehled materiálu, který budete při tvoření potřebovat. A pokud vám nic neříkají názvy jako modelovací tráva, Inka-Gold, Perlen pen nebo Home art acryl lazur, nemusíte se bát. Není žádný důvod k odložení knihy, protože všechno o materiálu a o jeho použití, zde najdete přehledně a stručně popsané. Navíc, materiály v titulu uvedené, jsou dostupné i u nás, většinou ve specializovaných prodejnách pro „tvořilky“.

Já už dlouho chci vyzkoušet techniku papirmasche a protože Neobyčejné tvoření obsahuje jeden velice pěkný a jednoduchý návod, rozhodla jsem se, že to konečně vyzkouším.

Na výrobu zvířátka z papirmasche bez lepidla, jak jsem si to přejmenovala, budete potřebovat:
– plastovou láhev od jogurtových nápojů
– toaletní papír
– polystyrenovou kouli
– plsť
– hýbací oči
– perlen pen (barva v tubě, vhodná na textil, papír, dřevo, plast)
– lazurovací barvy
– strukturovací pastu
– terra barvu
– štětec, misku na vodu, nůžky, lepidlo

Láhev zbavíme barevného obalu a na vršek přidáme polystyrenovou kouli. Já si zespodu vydlabala otvor a kouli pak nasadila na vrch láhve. Protože jsem neměla láhev od jogurtového nápoje, použila jsem normální menší plastovou od minerálky.

recenzní tvoření 017Papirmasche_3

papirmasche_2

Pomocí navlhčených prstů začneme přidělávat toaletní papír. První vrstva se dělá hůř, protože to trochu klouže, ale pak už to jde dobře.

Papirmasche_4 Papirmasche_5

Všechen navlhčený papír dobře přimáčkneme k láhvi. Mačkáním ho zbavujeme přebytečné vody a také tvarujeme potřebný tvar. Papírem pokryjeme celou figurku. Také si vymodelujeme čumák, uši a další potřebné detaily. Záleží na tom, jaké zvířátko děláte. Vrstvíme na sebe několik vrstev, opět podle potřeby.

papirmasche_6 papirmasche_7

Když máme dovrstveno, vytvarováno a přebytečnou vodu vymačkanou, necháme figurku dobře uschnout. Klidně do druhého dne.

Suchou figurku začneme zdobit pomocí terra barvy, kterou nanášíme štětcem. Terra barvy dávají předmětům zajímavou barvu a taky vytvářejí skvělou povrchovou strukturu (představte si třeba keramiku). Po zaschnutí můžeme jemně přebrousit smirkovým papírem. Tady jsem oproti původnímu návodu udělala změnu, a místo terra barvy, použila barvy akrylové.

papirmasche_8papirmasche_10

Základ máme hotový a začneme dělat detaily. Oči nalepíme hýbací, na čumák můžeme použít malou bambulku. Tlapky a ocásek vyrobíme z plsti. K dalšímu zdobení použijeme perlen pen. Já použila nalepovací kamínky.

papirmasche_11papirmasche_14

A máme hotovo. 🙂

Figurku také můžeme nejprve natřít hrubým podkladem a po zaschnutí pak nanést lazurovací barvu.

Přestože jde o tvoření pro děti, je třeba asistence dospělé osoby. Ne vždy je popis pro děti dostatečně srozumitelný. Nejde o nic složitého, spíše je třeba vysvětlit různé názvy materiálu.
V publikaci najdete 25 různých tvořících námětů. Vyrobit si tak můžete originální dekorace nejenom pro radost.

Autorka nabízí zajímavé návody k tvoření, ale je třeba počítat s počáteční investicí, protože ne všechno najdete doma. Některé pomůcky pro snadnější tvoření jde sice nahradit jednodušeji, ale myslím, že v téhle knížce jde právě o představení těchto pomůcek.
Když třeba nemáte stroj Big Shot s příslušenstvím, jehož pořizovací cena opravdu není malá, můžete si tvary vystřihnout pomocí nůžek. Z těch „levnějších“ materiálů je třeba pořídit si například všelijaké speciální barvy. I ty se pohybují v ceně od 100 Kč výše. Ovšem, jak sami vidíte výše v mém „pokusu“, lze to…

Přestože se mi knížka Neobyčejné tvoření s dětmi a nabízí zajímavé tvořící techniky, odrazuje mě nákup potřebného materiálu, který není bohužel zrovna nejlevnější. Na druhou stranu, výrobky zde uvedené jsou originální, náměty jsou nevšední a tak možná není od věci někdy vyzkoušet něco nového…

Určitě si z ní ráda něco s dětmi vyrobím, ale budu muset trochu improvizovat, stejně jako u zvířátek z lahví. Přestože výsledek není úplně stejný jako v knížce, radost z tvoření nám to nepokazilo. 🙂

Název: Neobyčejné tvoření s dětmi
Edice: Šikovné ruce
Autor: Kalaidzidu Ellen
Formát / stran: 17×24 cm, 64 stran
Datum vydání: 16.05.2014
Katalogové číslo: 6541
ISBN: 978-80-247-4197-0

Napsal/a: Nuninka

Toto taky stojí za přečtení!

Co pomáhá na dětský kašel?

Listy opadaly, teploty se střídají, vládu nad počasím převzal podzim. Děti tráví několik hodin denně v kolektivu, kde není nouze

Čtu dál →

Venkovní únikové hry Hunter Games: objevte parádní zábavu

Baví vás klasické únikovky? Vzrušující příběhy a plnění úkolů? Přemýšlíte, kde se dá zažít ta nejlepší úniková hra v

Čtu dál →

Jak strávit víkend s dětmi v Praze?

Praha je tak kouzelné místo nejen díky své stovce věží nebo památek, ale také proto, že je zde nekonečné

Čtu dál →

Odpovědi, názory, dotazy, postřehy čtenářů (5 vyjádření)

 • mura

  moc pěkné,prima nápad

 • Jarmuschka

  U nás problém trochu je, protože holky naopak nechtějí rozdat skoro nic.
  Z keramiky máme venkovní galerii.

 • Petro, tak s tím není žádný problém. Děti totiž všechno rozdají, takže, když si něco chci nechat, musím to před nimi ubránit. 🙂
  Nejvíc toho má doma dědeček s babičkou a už i plno známých má doma vystavené naše výtvory a to nemluvím o paní učitelce ve škole. 🙂

 • Petra Vymětalová

  Teda z těch různých druhů barev mi šla hlava kolem 🙂 ale výsledek stojí za to 😉
  Mně jen u těchle článků vždycky vrtá hlavou, co s těmi všemi výrobky pak děláte… to mě taky od podobných akcí doma většinou odradí.

 • aladin10

  Moc pěkné!!!

Co na to říkáte?

Vaši e-mailovou adresu si necháme pro sebe.

Sdílet
Sdílet
TOPlist